Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Pardubický kraj nabízí dotaci lékařům, kteří začnou pracovat v regionu

  • 28 března, 2025
  • by budskap

“V některých oblastech kraje chybí praktičtí lékaři i zubaři a chceme jim pomoci se zde usadit. Tento program není jen podporou pro lékaře, ale také zajišťuje, že obyvatelé Pardubického kraje, zejména v regionech s nižším pokrytím zdravotních služeb, budou mít snadnější přístup k potřebné odborné péči,” uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM).

Kraj v rozpočtu na letošní rok pro tyto účely vyčlenili pět milionů korun. Podpora na jeden projekt může dosáhnout až 900.000 korun při plném úvazku, předpokládaná doba trvání smlouvy je pět let. První rok bude vyplacen jednorázový motivační bonus až 500.000 korun, další čtyři roky po 100.000 korunách. Žádosti se budou přijímat od 1. května do 30. září. Podporu mohou získat lékaři, kteří v době vyhlášení výzvy dotačního programu ještě nemají oprávnění k poskytování zdravotních služeb v Pardubickém kraji.

Dostupnost zdravotní péče by se měla zlepšit zejména v menších městech a venkovských oblastech, kde lékaři dlouhodobě chybí. Týká se to oborů všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost a zubní lékařství. Dotace kraj nabízí ve vybraných oblastech obcí s rozšířenou působností (ORP) . Pro praktické lékaře pro dospělé nebo děti to jsou Česká Třebová, Králíky, Přelouč, Svitavy, Lanškroun, pro zubaře Hlinsko, Králíky Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Žamberk.

České zdravotnictví

Loni skončilo v Jihomoravském kraji 18 lékařů, z toho osm zubařů

  • 13 ledna, 2025
  • by budskap

“Důvody ukončení lékařské praxe bez náhrady se do žádostí obvykle vůbec neuvádějí. Z dostupných analýz však vyplývá, že nejčastějšími faktory jsou vyšší věk lékařů a zdravotní důvody. Dalším významným problémem je nízký zájem mladších lékařů o působení v regionech, což výrazně komplikuje hledání náhrady za odcházející lékaře. Tyto faktory často vedou k rozhodnutí ukončit praxi, aniž by byl nalezen vhodný nástupce,” uvedla Žídková.

Předloni skončilo 18 zubařů, loni osm. Tři přestali ordinovat na Břeclavsku, dva v Brně a po jednom na Znojemsku, Hodonínsku a Blanensku. Jeden pediatr skončil na Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku i v Brně. Tři praktici pak zavřeli na Hodonínsku, jeden v Brně a jeden na Znojemsku.

Dostupnost lékařské péče je v některých regionech kraje stále problematická, zejména pokud jde o praktické lékaře, pediatry nebo zubní lékaře. “Především zdravotní pojišťovny mají povinnost zajistit dostupnou péči pro své pojištěnce. Krajský úřad se snaží na tento problém pravidelně pojišťovny upozorňovat a ve spolupráci s nimi organizuje výběrová řízení na uzavření smluv. Návrh na tato řízení mohou podávat poskytovatelé zdravotních služeb, zdravotní pojišťovny nebo obce,” řekla Žídková.

Podle ní je také důležitá role samospráv, které se často vlastními zdroji podílejí na financování zdravotnictví a můžou lékaře motivovat třeba nabídkou ubytování v místě, kde pracují. “Lákání praktických lékařů a pediatrů na periferie s příslibem bytů, ordinací, proplácením jízdného a podobně ovšem není věcí krajského úřadu, ale více institucí, které mohou pomocí různých forem pozitivní motivace podnítit zakládání ordinací v cílových oblastech s ohroženou dostupností,” doplnila.

Aktuálně

Zubaři ze zemí mimo EU se budou moci snadněji…

  • 7 června, 2024
  • by budskap

Nově by podle novely mohli stomatologové po ověření svého zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, která mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.

Profesní komora bude podle svého prezidenta Romana Šmuclera pečlivě kontrolovat, zda zubaři, kteří si do své ordinace zahraniční lékaře vezmou, plní všechny novým zákonem dané podmínky. Už v současné době se objevují při vzdělávání mladých lékařů pochybnosti, zda je na všech pracovištích dozor staršího lékaře prováděný dostatečně. “Mimo ortodoncii a nemocnice je to nejspíše ilegální péče, podle nás. Ale to rozhodnou soudy,” dodal Šmucler.

Novela podle předkladatelů v čele s ředitelem Slezské nemocnice Opava a senátorem ANO Ladislavem Václavcem nesnižuje nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů. Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Loni to podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zvládlo 460 zahraničních lékařů. Úspěšnost byla padesátiprocentní kvůli zkoušce z češtiny, jinak by mohla být osmdesátiprocentní, řekl senátorům ministr při dvouhodinové debatě.

Válek také uvedl, že bude usilovat o sjednocení procesu uznávaní studia zahraničních lékařů v zemích mimo EU lékařskými fakultami v Česku. “To mi hlava nebere,” komentoval ministr realitu, že v současnosti fakulty mohou kvůli rozdílné metodice o stejném adeptovi rozhodnout různě. Senátor ODS a ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala poukázal na to, že bez přijetí novely zubaři například z Ukrajiny a dalších postsovětských zemí raději zamíří do okolních zemí. Podobně jsou kritičtí k náročnosti procesu, který cizím lékařům umožní pracovat v ČR, zástupci praktických lékařů. Kritizují například omezený čas, za který musí proces ukončit, pouze jarní a podzimní termíny zkoušek, za náročné považují zejména naučit se dostatečně český jazyk.

Podle Václavce má novela pomoci řešit nejen chybějící zubařskou péči v méně atraktivních lokalitách, ale také to, že zhruba čtvrtina českých zubařů je v důchodovém věku. Kvůli jejich odchodům nebude mít zubaře v dohledné budoucnosti 2,5 milionu českých občanů, uvedl Václavec. V Česku jsou podle senátora zhruba tři stovky zubařů z Ukrajiny čelící ruské agresi, kteří musejí vykonávat jiné profese.

Šmucler už dříve ČTK řekl, že kontrolu lékařského diplomu nepovažuje za dostatečnou, protože je pouze formální. Vyjádřil také pochybnosti o tom, zda bude mít lékař v ordinaci čas na svého kolegu-cizince dohlížet. “A víceméně odpadne jazyková zkouška, tedy pacient jim nebude rozumět,” dodal. Novela je podle prezidenta komory v rozporu s unijním právem, hodlá ji v případě přijetí napadnout u českých i evropských soudů.

Aktuálně v Česku podle Václavce nemá zubaře až 1,8 milionu obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, podle jejíchž lednových dat je bez systematické stomatologické péče asi 600.000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama. Podle oponentů komory jsou zubaři více na klinikách poskytujících lukrativní výkony, které zdravotní pojišťovny nehradí a platí je pacienti.

České zdravotnictví

Senátoři: Zubaři z třetích zemí by mohli tři roky pracovat…

  • 17 října, 2023
  • by budskap

Jeho vyjádření a vyjádření České stomatologické komory (ČSK) ČTK shání. Prezident komory Roman Šmucler k návrhu již dříve uvedl, že si nemyslí, že by lékaři-cizinci o takový systém měli zájem.

Novela upravuje zákon o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. Podle ní lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, musí získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Úspěšnost zájemců je podle Seitlové jen asi deset procent.

“Novela by měla napomoci dostupnosti zubní lékařské péče. Zatím se v ČR nedaří, aby se zubaři, kteří přicházejí ze třetích zemí, mohli plynule zapojovat do poskytování zdravotní péče,” uvedla Seitlová. Mnoho lékařů, kteří přišli po začátku války na Ukrajině, podle ní vykonává praxi nelegálně.

V současné době podle ní žádá o aprobační zkoušku asi 74 lékařů, podle Václavce je ale v ČR asi 300 zubařů z Ukrajiny. “Podobné řešení už před několika lety přijali v Polsku a na Slovensku,” dodala místopředsedkyně.

Do své ordinace by si mohl podle Václavce přijmout stomatologa-cizince jen zubař s alespoň pětiletou praxí, který má smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami. Cizinec by tak mohl pracovat jenom pod jeho dohledem přímo na pracovišti.

Podobnou možnost zákon umožňuje v současné době, kdy lékaře na šest měsíců mohou pro účel získávání odborné praxe zaměstnat pracoviště, která mají akreditaci pro vzdělávání. “Během tří let si osvojí češtinu tak, aby nebyla jenom na komunikační úrovni,” dodal Václavec.

Podle jím uváděných údajů chybí zubař 1,5 až 1,8 milionu obyvatel ČR. S tím dlouhodobě nesouhlasí vedení ČSK. Komora v lednu představila svá data, podle níž je bez systematické péče asi 600.000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle ČSK zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama.

 

Počet praktických zubních lékařů podle krajů:

KrajPočet zubních lékařůPočet obyvatel na jednoho
Praha1780750
Jihočeský4301497
Jihomoravský10681119
Karlovarský1591845
Královéhradecký4081350
Liberecký2751609
Moravskoslezský8031485
Olomoucký5851078
Pardubický3011737
Plzeňský5061168
Středočeský6382191
Ústecký4591780
Vysočina3081652
Zlínský4321343

zdroj: Ročenka České stomatologické komory

Aktuálně

Praktici, zubaři a gynekologové se spojili – chtějí změnu

  • 1 června, 2023
  • by budskap

Praha, 1. 6. 2023 – Praktici, zubaři a gynekologové se rozhodli spojit síly a zakládají Koalici pro primární péči. Ta podle nich chřadne a potřebuje zásadní změny, na kterých chtějí spolupracovat se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví. Proto se včera jejich zástupci setkali u kulatého stolu s názvem „Budoucnost primární péče v České republice“ s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, jeho náměstkem Jakubem Dvořáčkem, generálním ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem a ředitelkou zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven Renatou Knorovou.

„Primární péče se u nás pomalu rozpadá. Přitom jde o klíčový segment, bez kterého nemůže žádné zdravotnictví dobře fungovat. Lékaři primární péče – tedy praktici, gynekologové a zubní lékaři – zvládnou vyřešit až 80 % zdravotních problémů, se kterými se občané obrací na zdravotní systém. Jenom v roce 2022 společně provedli více než 70 milionů ošetření. Zatímco ve vyspělých zemích je na primární péči vyčleněno až 20 % zdravotnického rozpočtu, u nás je tento podíl přibližně poloviční,“ upozorňuje předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Petra Šonky sice celkový objem peněz směřující do českého zdravotnictví v posledních letech významně narostl, ale podíl prostředků vynaložených na primární péči neroste. „Naopak v posledním roce se v segmentu praktických lékařů dokonce snížil, a to je třeba změnit,“ říká MUDr. Šonka.

„Primární péče zajištuje pravidelný a dostupný zdravotní servis více než deseti milionům Čechů. Ti každý den potřebují svého stomatologa, praktika a gynekologa. Je to obvykle jejich první a mnohdy také jediný kontakt se zdravotním systémem. Dostupnost, funkčnost a kvalita primární péče je proto pro běžného občana měřítkem, podle něhož hodnotí úroveň českého zdravotnictví,“ vysvětluje prezident České stomatologické komory doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Podle členů Koalice je třeba udělat řadu zásadních změn, které dostanou primární péči v několika následujících letech na úroveň obvyklou ve vyspělých evropských zemích – tedy i zjednodušit a zkrátit specializační vzdělávání praktických lékařů pro děti a zastavit rozpad jejich sítě. „Pokud maminka nemůže pro svého novorozence najít dětského praktického lékaře, těžko ji uspokojí fakt, že máme v ČR vynikající péči o pacienty se vzácnými onemocněními. Co je to platné, že je česká medicína v řadě oborů na špičkové evropské úrovni, když nejsme schopni běžným lidem zajistit základní péči? Potřebujeme rychle posílit kapacity ordinací praktických lékařů pro děti a dorost ve všech regionech ČR,“ pokračuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. Připomíná, že od roku 2017 zaniklo 600 praxí praktických lékařů pro děti. „A nyní jich je v Česku méně než 1800, níž už jít nemůžeme.“

Podle členů Koalice je třeba udělat řadu změn, které dostanou primární péči v dalších letech na úroveň obvyklou ve vyspělých evropských zemích: zaměřit se například na podporu sdružených praxí, které mohou ve velmi krátké době posílit kapacity a dostupnost péče tím, že do systému přivedou alespoň na částečné úvazky lékařky, které jsou na rodičovských dovolených. V jejich dalším rozvoji vidí Koalice cestu, jak stabilizovat primární péči a zajistit plynulou generační výměnu při zachování potřebné kontinuity péče. Je také třeba posilovat roli primární péče v oblasti prevence a screeningových programů a dále rozšiřovat její kompetence, aby mohla nabízet lidem co nejširší služby. Nejpalčivějším problémem v této oblasti je existence tzv. preskripčních onemocnění, které praktikům znemožňují předepisovat pacientům i zcela běžné léky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zrušení preskripčních omezení v diskuzi připustil.

Zásadní změny v primární péči se ale dle lékařů neobejdou bez investic do infrastruktury. Řada ordinací podle nich funguje v nevyhovujících prostorech, které zásadně limitují jejich rozvoj i provoz v zátěžových situacích. To se dle lékařů ukázalo v době pandemie covidu-19. Tehdy chybějící infekční čekárny a vyšetřovny komplikovaly fungování ordinací praktických lékařů. „I přesto byla primární péče při rozdělování evropských peněz určených na posílení a obnovu zdravotního sytému po covidu-19 zcela opomenuta a finanční zdroje pro rozvoj infrastruktury bude třeba teprve najít. Jsme připraveni plnit roli, která je obvyklá ve vyspělých zemích, umíme a chceme přebírat kompetence specializované ambulantní i lůžkové péče, a zlepšit tím průchodnost a kapacitu našeho zdravotního systému. Je to jediná možná cesta, jak udržet dostupnou a ekonomicky udržitelnou zdravotní péči pro občany ČR v době rychlého stárnutí populace, rostoucích nákladů a omezených personálních zdrojů. Přicházíme s konstruktivními návrhy zásadních změn v primární péči, které tento léta zanedbávaný segment postaví znovu na nohy. Nepůjde to ale bez investic a aktivní podpory ministerstva a zdravotních pojišťoven,“ shrnuje MUDr. Šonka.

Potřebu změnit primární péči si uvědomuje i největší česká zdravotní pojišťovna VZP. Dle slov svého ředitele Zdeňka Kabátka se nebrání navýšení objemu peněz do tohoto sektoru, jen musí prokázat přínos pro pojištěnce. Více informací o cílech Koalice pro primární péči lze nalézt na: https://primarni-pece.cz

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS