Nemocnice Znojmo léčí záněty střev biologickou léčbou,lidé už nemusí…
Biologickou léčbu statisticky vyžaduje asi pětina všech pacientů s nespecifickými střevními záněty, v případě Znojma jsou to desítky ročně. “Asi 50 pacientů ze znojemského regionu již v minulosti naši gastroenterologové odeslali k této léčbě na pracoviště vyššího typu do Brna či Prahy,” sdělil Ondrášik. Oddělení usilovalo o zřízení centra kvůli nedostačujícím kapacitám brněnských pracovišť, ale také proto, aby pacienti za léčbou nemuseli pravidelně dojíždět. Status centra biologické léčby získala nemocnice od České gastroenterologické společnosti loni v listopadu.
V oblasti gastroenterologie je biologická léčba určená pacientům s chronicky neinfekčními zánětlivými onemocněními, které postihují trávicí ústrojí, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Typicky se objevují v dospívání nebo u mladých dospělých. Projevují se bolestmi břicha, průjmy, hubnutím, a řadou dalších příznaků. Biologickou léčbu lékaři nasazují u obtížně zvládnutelných forem, pokud nestačí běžné léky. Léčba je finančně velmi nákladná, za rok vyjde na stovky tisíc korun. S ohledem na to její podání kontrolují odborné společnosti a pojišťovny.
Prvnímu pacientovi podali biologickou léčbu znojemští lékaři letos v dubnu. Devětatřicetiletý muž měl rozsáhlý těžký zánět tlustého střeva, při dalším zhoršení hrozila nutnost střevo chirurgicky odstranit. Příznivý efekt biologické léčby nicméně zákroku s trvalými následky zabránil.
Center biologické léčby je v tuzemsku necelých 40. Gastroenterologie interního oddělení je za poslední čtyři roky třetím pracovištěm Nemocnice Znojmo, které tento status získalo. V minulosti se to podařilo i na kožním a očním oddělení. Biologická léčba je moderním typem systémové léčby. Cílí na imunitní systém, kde blokuje vybrané komunikační signály a vždy se zaměřuje jen na malou část imunitního systému, kde problém vzniká, takže ostatní přirozené funkce imunitního systému léčba nezatěžuje.