Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Pár minut denně stačí. Fyzická aktivita je základem pro…

  • 10 března, 202510 března, 2025
  • by budskap

život ve zdraví, Češi ale pravidelnému pohybu nefandí

Pravidelný pohyb chybí dle aktuálních statistik polovině Čechů. A i u těch, kteří se hýbou, by frekvence mohla být vyšší. Když k tomu připočteme sedavé zaměstnání, všudypřítomný stres a nedostatek spánku, je jasné, že na dlouhý život ve zdraví dosáhne jen málokdo. Právě fyzická aktivita je přitom jedním ze základních předpokladů pro to, abychom si i stáří užívali naplno a s minimem omezení. A nadcházející jaro je ideální příležitostí s obyčejným pohybem začít.

Ačkoliv při letmém pohledu do fitness center a městských parků by se mohlo zdát, že sport Čechům rozhodně není cizí, zdání tak trochu klame. Potvrzují to i údaje Českého statistického úřadu[1], který se zaměřil právě na pohybové návyky a zdravý životní styl české populace. A výsledky? Třetina českých mužů a o něco větší podíl žen přiznávají, že nesportují vůbec. Alespoň jednou týdně si na pohyb najde čas pouze 35,4 % mužů a 30,8 % žen. Pohybem přitom nebyl v rámci průzkumu myšlen desetikilometrový běh či hodina kardio cvičení, ale každá aktivita delší než 10 minut, při které vzroste tepová frekvence – zkrátka vede k lehčímu zadýchání.

Jak začít? Stačí i deset minut denně

Jarní teploty a příjemné počasí je skvělou možností, jak zkusit zařadit nenásilně pohyb do denního režimu i v případě, že jsme přes zimu spíše „hybernovali“. Každý začátek je těžký, a tak je důležité nenastavovat si nerealistické cíle a zkusit to spíše po malých krůčcích. Ostatně to, že už 10 minut pohybové aktivity denně navíc se může pozitivně projevit na zdraví, potvrdila i nedávná studie vědců z Univerzity Palackého v Olomouci. Smysl podle ní má nejen střední pohybová aktivita, ale i ta úplně nejlehčí – třeba když se místo sezení zajdeme projít se psem nebo se budeme věnovat úklidu.

Právě drobné krůčky jsou klíčem k tomu, aby se zdravotní návyky podařilo postupně změnit i lidem, kteří nejsou na pohyb zvyklí a velká změna by je mohla spíše odradit.

„Nejde o to, abychom z nuly začali běhat maratony, ale spíš o malé změny, které se na naší fyzické i psychické pohodě projeví. I pohyb jednou týdně je dobrý začátek, který můžeme dál vylepšovat – tak, abychom byli fit nejen ve třiceti nebo čtyřiceti, ale i v sedmdesáti,“ dodává Martin Bernátek, zakladatel OlaOla, projektu na podporu dlouhověkosti.

Alespoň jednou denně si nějakou fyzickou aktivitu momentálně dopřeje jen desetina české populace. K pohybu přitom patří i ten v rámci zaměstnání – tady ale Češi narážejí na limity své práce. Polovina žen totiž tráví čas v sedavém zaměstnání, u vysokoškolsky vzdělaných dokonce sedavá práce převažuje ve dvou třetinách. Těžkou a fyzicky náročnou práci pak vykonává necelých 15 % mužů.

Nedostatek pohybu se následně propisuje i do rostoucího podílu lidí s nadváhou, kterou u nás trpí polovina dospělých mužů a více než třetina žen. Každého čtvrtého seniora pak trápí obezita, se kterou se mohou pojit i další zdravotní neduhy, zkracující délku aktivního života – například s diabetem se v Česku léčí přibližně milion osob. „Zvýšit délku svého života ve zdraví by mělo být prioritou každého z nás. Ať už jde o to, nepodceňovat preventivní prohlídky a dobře se stravovat nebo mít dostatek spánku a také pohybu. Zařadit každý den krátkou procházku je na první pohled drobný krůček, který nám ale může pomoci k aktivnímu a naplněnému pozdnímu věku,“ dodává Martin Bernátek z OlaOla.

Pohyb jako jeden z dílků do skládačky dlouhověkosti

Češi se momentálně mohou „pochlubit“ historicky nejvyšší průměrnou délkou dožití, na druhé straně ovšem výrazně klesá doba, kterou i v pokročilém věku prožijeme zdraví. U mužů jde průměrně pouze o 7,1 let a u žen o 7,7, což nás řadí mezi sedm nejhorších států v Evropské unii.

Právě prodloužení délky života ve zdraví se tak stává stále častěji diskutovaným tématem – a Češi se zvolna učí do svého zdraví investovat. Podle průzkumu OlaOla neváhá 60 % z nás utratit každý měsíc 500-1 000 Kč za kvalitnější potraviny, sport, relaxaci nebo výživové doplňky. Vyvážená strava, dobrý spánek a spolu s tím i pravidelný pohyb, který nahradí třeba hraní na mobilu nebo televizi, jsou z dlouhodobého hlediska účinnou prevencí mnoha zdravotních obtíží a jednou z cest k dlouhověkosti.

„Nejde o to překopat ze dne na den své návyky, nakoupit drahé sportovní oblečení, zaplatit si členství ve fitku a nevstat bez chytrých hodinek s měřením aktivit. V první řadě řešme to, co nás trápí nejvíc – od špatného spánku a stresu přes podrážděný žaludek až po chybějící pohyb. Prostě se naučme o sebe pečovat – krůček po krůčku. Tak, abychom tu mohli být pro své blízké i v pozdějším věku,“ uzavírá Bernátek

České zdravotnictví

Ve zlínské krajské nemocnici loni přibylo mladých prvodárců krve

  • 21 ledna, 2025
  • by budskap

“V loňském roce se nám povedlo díky různým náborovým akcím a benefitům, které nabízíme, zvýšit počet prvodárců na 855 lidí. Je to o 169 více než v roce 2023, a to je skvělé. Někdy slýcháváme, že dnešní mladá generace není tak zodpovědná nebo se bojí vykročit ze své komfortní zóny. Když ale vidím, kolik mladých lidí jde darovat krev, nemyslím si to. Průměrný věk našich prvodárců je kolem 25 let,” uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení KNTB Jana Pelková.

Krev daruje také mnoho zdravotníků a zaměstnanců nemocnic, v KNTB jsou to desítky lidí. Například Monika Mašláňová z onkologického oddělení začala krev darovat v roce 2011. “Daruji krev, protože to může zachránit život a člověk nikdy neví, kdy to bude on nebo jeho rodina potřebovat. Má to i přidanou hodnotu, dostáváte pravidelné informace o svém zdraví. Není se čeho bát, je to chvilka, navíc v příjemném prostředí s milými sestřičkami a za odměnu máte hotelovou snídani a den volna na regeneraci,” uvedla Mašláňová.

Krev daruje i neonatolog z novorozeneckého oddělení Jan Lebeda. “Darovat krev je způsob, jak pomoci někomu jinému, kdo ji zrovna potřebuje. Já sám mám za sebou 40 odběrů. Měl by to zkusit každý zdravý člověk, už jen pro pocit, že pomáhá,” uvedl Lebeda.

Nejvíce transfuzních přípravků potřeboval loni v KNTB sedmdesátiletý muž s poruchou krvetvorby. Jednalo se o krev zhruba 167 dárců.

Aktuálně

Průzkum:Sportovní aktivita Čechů s věkem klesá, nejméně sportují od 55…

  • 2 července, 2024
  • by budskap

Necelá polovina Čechů ve věku 55 až 64 let sportuje podle průzkumu méně než jednou měsíčně. Generace starší 65 let je na tom mírně lépe, denně sportuje pět procent z nich, zatímco ve věku 55 až 64 let sportují denně tři procenta oslovených. Obecně nejaktivnější jsou podle průzkumu lidé ve věku od 18 do 34 let, 15 procent z nich sportuje alespoň jednou do týdne.

Pro dospělé do 44 let představuje největší bariéru v udržování zdravého životního stylu a pravidelného sportu nedostatek času, generaci nad 55 let nejčastěji brání zdravotní a fyzické omezení. Mladší generace častěji naráží na finanční náročnost a nedostatek vůle. “Zajistit si ve svém životě čas na sport a dodržování zdravého životního stylu je ale pro zdravé stáří klíčové v každém věku,” řekl Radocha.

Nejčastější pravidelnou formou pohybu jsou pro všechny generace procházky a výšlapy do hor. Ve věku od 65 do 69 let chodí na procházky přes polovinu oslovených, u generace mezi lety 18 a 24 je to zhruba třetina. Lidé od 55 let také častěji jezdí na kole a plavou než mladší generace. Češi od 18 do 35 let ale naopak více běhají a chodí do posilovny. To, že posilují, uvedla tři procenta lidí ve věku od 55 do 69 let, ve věku 18 až 24 let posiluje čtvrtina oslovených. Kromě procházek je sdílenou pravidelnou formou pohybu pro všechny generace také cvičení jógy a pilates, v každé generaci ji cvičí přes deset procent lidí.

Společnost MultiSport Benefit vnímá sport jako hlavní prevenci onemocnění. V tiskové zprávě upozornila, že ženy v průměru přes posledních 20 let svého života prožívají s chronickým onemocněním, u mužů je to více než 15 let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého byla v loňském roce naděje dožití u žen 82,8 let, u mužů 76,9 let.

Demografka ČSÚ Michaela Němečková už dříve uvedla, že na konci století by se v Česku střední délka života mohla u mužů dostat na 89,4 roku a u žen na 92,6 roku. Za prodlužováním života je podle Němečkové hlavně snižování úmrtnosti ve vyšších věkových skupinách.

Zpravodaj

Lidé s Downovým syndromem mohou prožít plnohodnotný život

  • 18 března, 2021
  • by andrlovak1

Praha 18. března (ČTK) – Díky dobré zdravotní péči a začleňování do společnosti mohou lidé s Downovým syndromem prožít plnohodnotný život a běžně se dožívají více než 50 let. Novinářům to dnes řekly zástupkyně Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem. Organizace letos slaví 25 let od svého vzniku. Ročně se v Česku narodí kolem 50 dětí s tímto syndromem.

Downův syndrom je vrozenou anomálií. Každá buňka člověka s Downovým syndromem obsahuje tři 21. chromozomy místo obvyklých dvou. Syndrom je považován za genetickou náhodu, dosud se nepodařilo uspokojivě vysvětlit, proč k této odchylce dochází. Je však prokázáno, že nic, co rodiče učinili před nebo v průběhu těhotenství, nemá za následek narození dítěte s Downovým syndromem. Downův syndrom nelze vyléčit, ale jeho následky i mentální úroveň lze cílenou péčí pozitivně ovlivnit.

Lidé s touto odchylkou mají častější zdravotní potíže, potýkají se například se srdečními vadami, zhoršenou funkcí štítné žlázy či sníženou imunitou. Podle Dagmar Dzúrové, předsedkyně rodičovské organizace, se právě díky dostupným srdečním operacím dožívají lidé s Downovým syndromem vyššího věku. “Operace jim zachraňuje život a prodlužuje naději dožití,” uvedla. Dříve se uvádělo, že mají tito lidé naději dožití 25 až 30 let, nyní je podle Dzúrové běžné, že se dožívají více než 50 let.

Lidé s touto poruchou mají typický vzhled. Mohou mít mírně zešikmené oči, nižší a mohutnější postavu, krátký krk, níže posazené uši, plochý a kulatý obličej. Častá je u nich také lehká nebo střední mentální retardace, mohou se ale začlenit do společnosti. Podle rodičovské organizace některé děti se syndromem studují na běžných školách a v dospělosti mají normální zaměstnání.

Pro rodiče, kterým se dítě s Downovým syndromem narodilo, je podle organizace důležité se co nejrychlejší vyrovnat s touto skutečností a přijmout ji. Zásadní je podle Lenky Hečkové začlenění dítěte mezi vrstevníky.

Podle odhadů v ČR žije asi 2500 až 3000 lidí s touto diagnózou. Vlivem prenatální diagnostiky a následných interrupcí nenarozených dětí s Downovým syndromem se v Česku rodí asi dvakrát méně dětí s touto diagnózou než kolem roku 1980.

Doporučené články

Žij zdravě

  • 16 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Žít zdravě má pro každého z nás trochu jiný význam. Pro někoho je důležitá zdravá strava, pro jiného dostatek pohybu. Další si pod tímto doporučením představuje málo stresu nebo prevenci. Žít zdravě bývá také jedno z novoročních předsevzetí mnoha lidí.

Zdravá strava
Když se řekne zdravá strava, automaticky se nám vybaví ovoce, zelenina a možná i ryby.  Asi všichni víme, že tučná jídla nebo bílé pečivo mezi zdravé potraviny nepatří. Málokdo se tím ale řídí. Pokud nedodržujeme zásady zdravé stravy, objevují se různé zdravotní problémy.
Své stravě proto věnujte náležitou pozornost. Jezte dostatek vitaminů, které najdete především v čerstvém ovoci a zelenině. Strava by měla být pestrá, aby organismus dostával všechny potřebné látky a vitaminy. Nezapomínejte také dostatečně pít. Nejlépe čistou neslazenou vodu. 

Pohyb
Zdravé jídlo nám samo o sobě ke zdravému životnímu stylu nepomůže. Proto je důležitý i dostatečný pohyb, uzpůsobený našemu věku nebo zdravotnímu stavu. Možná nesportujete a z různých důvodů to ani neplánujete. Ale určitě vám prospějí pravidelné procházky v městském parku nebo v přírodě. Pohyb a pobyt na zdravém čerstvém vzduchu organismu pomáhá. 

Stres
Stres je dnes velkým strašákem mnoha lidí. Jeho spouštěčem je uspěchaná doba, orientace na výkon a soutěživost. Stačí, když se k tomu přidají problémy doma nebo v zaměstnání a malér je na světě. Stres pak ochromuje naši psychiku a zhoršuje zdraví. Stres se dobře odbourává pohybem na čerstvém vzduchu nebo jinou činností, která nám pomůže odreagovat se od všedních starostí a problémů.

Prevence
Abychom se vyhnuli zdravotním komplikacím, měli bychom myslet i na prevenci. A tou jsou myšleny nejen pravidelné zdravotní prohlídky u lékaře. Chovejte se tak, abyste předcházeli nemocem, obezitě, stresu a dalším nepříjemným projevům nezdravého životního stylu. 

 

 

Aktuálně

Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život, zjistili vědci

  • 11 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 11. ledna (ČTK) – Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život a významně snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby a mrtvici. K tomuto závěru dospěli čínští vědci, kteří přes sedm let sledovali zdravotní stav více než 100.000 lidí a zkoumali, jak jej ovlivňuje pravidelná konzumace čaje. Podle nich je přínos pití zeleného čaje jednoznačný, u černého čaje se jim ale takovou souvislost prokázat nepodařilo, napsal server The Independent.

Čínští odborníci se zaměřili na rozdíly mezi zdravotním stavem pravidelných pijáků čaje a lidí, kteří čaj konzumují méně než třikrát týdně. Ve studii zveřejněné v časopise European Journal of Preventative Cardiology dospěli k tomu, že průměrný padesátiletý milovník zeleného čaje bude mít předpokládanou dobu dožití o 1,26 roku delší než člověk, který čaj nepije vůbec nebo jen zřídkakdy. Konzumenti čaje rovněž čelí o 22 procent nižšímu riziku, že zemřou na srdeční příhodu nebo mrtvici.

Podle výzkumníků nelze jednoznačně říci, proč má čaj tak blahodárný efekt. Zmiňují však například to, že obsahuje polyfenoly, skupinu chemických sloučenin, které mohou být účinné v prevenci srdečních chorob.

lep spr

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS