Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Odbornice: Léky na odvykání kouření by měly hradit zdravotní…

  • 30 května, 2024
  • by budskap

Podle Králíkové z průzkumů vychází, že ze dvou milionů kuřáků by 1,4 milionu raději nekouřilo. Odvykání bez pomoci lékaře je ale podle ní málo úspěšné, povede se jen jednotkám procent. Upozornila na to, že jen zhruba polovina lidí, kteří v posledním roce navštívilo lékaře, dostalo od lékaře doporučení přestat kouřit.

“Léky jsou k potlačení abstinenčních příznaků, což není málo,” uvedla na semináři ve Sněmovně Králíková. K dispozici jsou podle ní volně prodejné náhražky nikotinu nebo antidepresiva na předpis. Lék champix s účinnou látkou vareniclin, který se na odvykání používal dříve, je podle Králíkové v současné době nedostupný. Znovu by ho měl výrobce dodávat podle informací SÚKL v lednu příštího roku.

Podle lékařky z Centra pro závislé na tabáku Kamily Zvolské lidé s náhradní nikotinovou terapií často neuspějí z důvodu používání nižší než potřebné dávky. “Nemají dostatečnou hladinu nikotinu, takže zažívají abstinenční příznaky,” vysvětlila.

Jedním z důvodů může být i cena. Balení žvýkaček, inhalátorů nebo tablet stojí řádově stovky korun. Balení léků champix stálo 1500 korun za 28 tablet, užívala se jedna či dvě denně. “Studie ukazují, že v zemích, kde se léčba hradí, se více lidí léčí, užívají dostatečné množství léků,” dodala Králíková.

Podle Ilony Mančíkové z pacientské organizace Moje plíce mají mnohdy problém skončit s kouřením lidé, kterým lékaři diagnostikují rakovinu plic. Právě jim by bylo podle odborníků vhodné léčbu z pojištění hradit.

Podle poslankyně Romany Bělohlávkové (KDU-ČSL) ale není vhodné, aby léky byly z veřejného zdravotního pojištění hrazeny zcela. Podle ní si lidé málo váží toho, co mají zadarmo. “Je třeba srovnávat, kolik stojí kuřáka týdenní počet krabiček a kolik stojí léčba,” řekla na dotaz ČTK. Proto je podle ní vhodná spoluúčast.

Zdravotní pojišťovny podle tiskové zprávy Svazu zdravotních pojišťoven stojí léčba nemocí souvisejících s kouřením 20 miliard korun za rok. Každý rok zemře na následky kouření kolem 22.000 lidí, z nich 5500 na rakovinu plic.

“Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci programů z fondů prevence finanční podporu při odvykání kouření. Obvykle jde o proplacení nákladů na podpůrné léky, jako je vareniclin nebo cytisin. Je však potřeba, aby pacient měl o léčbě oficiální doklad, obvykle z Centra pro závislé na tabáku,” uvedla Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Příspěvek se pohybuje podle pojišťovny od 400 do 2500 korun za rok.

České zdravotnictví

Asociace: Kultivace sítě nemocnic je nezbytná, neznáme ale podmínky…

  • 1 března, 20241 března, 2024
  • by budskap

“České nemocniční zdravotnictví vstupuje do etapy charakterizované rostoucím selekčním tlakem zdravotních pojišťoven na redukci či alespoň restrukturalizaci nemocnic, v lepším případě na racionalizaci služeb,” uvedla asociace. Podle dřívějších vyjádření například ředitele největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka by se některé nemocnice mohly místo akutní péče více zaměřit na jednodenní, následnou a dlouhodobou péči, kterou potřebují zejména senioři.

Asociace předpokládá, že tento tlak se bude týkat zejména malých nemocnic a zdravotní pojišťovny ho budou chtít promítnout do rámcových smluv, které budou letos s nemocnicemi uzavírat na roky 2025 až 2029. “Myslíme si, že problém transformace nemocnic nespočívá v neochotě managementů nebo jejich vlastníků ji uskutečnit, ale v neznalosti pravidel a podmínek, za jakých proběhne,” doplnila.

Veřejné zdravotní pojištění letos hospodaří s více než 500 miliardami korun, polovina z nich jde do nemocnic. V ČR jich je asi 150, 12 největších zřizuje stát a další menší řídí většinou kraje, města či soukromé firmy. Podle asociace poskytují regionální nemocnice 50 procent hospitalizační péče.

Kultivace sítě nemocnic je i podle ASČM nezbytná, vycházet ale podle ní musí z narovnání financování a efektivní elektronizace, změny žádá i ve vzdělávání lékařů. “Proces restrukturalizace by měl být racionální debatou nad zajištěním péče v regionech, a to nejen z pohledu center (…), ale i z pohledu banálních a běžných onemocnění, kterých vlivem stárnutí populace bude spíše přibývat,” uvedla.

Role malých a středních nemocnic bude podle ní dál nezastupitelná. “S rostoucím spektrem výkonů v takzvaných centrech stoupá význam regionálních nemocnic v rychlé diferenciální diagnostice, směrování pacientů do center a následně v doléčování těchto pacientů,” doplnila. Zásadní je pro asociaci také to, zda se budou moci transformované nemocnice dál podílet na postgraduálním vzdělávání lékařů.

Za problém, který malé nemocnice ekonomicky poškozuje, považuje asociace nerovnost úhrad za stejné výkony. Teď se shodně hradí jen 18 procent hospitalizací, ostatní péče je placena podle individuálních smluv nemocnic s pojišťovnami. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v lednu uvedl, že do konce volebního období by chtěl podíl navýšit na 35 procent. Podle asociace je ale MZd ve střetu zájmů, protože zřizuje velké fakultní nemocnice, kterým by úhrady jejich sjednocením poklesly.

Asociace kritizuje také změny v zákoníku práce v oblasti přesčasů, které nemocnicím komplikují zajištění odpoledních a víkendových pohotovostí. Vadí jí také centralizace péče na úkor regionálních nemocnic. “Ministerstvo snížilo úhrady nemocnicím u některých výkonů, které chce centralizovat, a spoléhá na to, že je ředitelé zakážou lékařům provádět, ačkoli je dosud prováděli, mají vynikající výsledky, mají je nasmlouvány se zdravotními pojišťovnami, a to jenom proto, že se stanou ekonomicky nerentabilní,” píše AČMN.

Doporučené články

Odborník: V možnostech zlepšení zdraví populace tvoří dvě třetiny prevence

  • 5 dubna, 2023
  • by budskap

Cílem prevence je podle odborníků podporovat zdravý životní styl, odhalit riziko nebo počínající nemoc, resp. zabránit jejímu dalšími rozhoršování. Téměř polovinu úmrtí v ČR v roce 2019 bylo podle publikace možné připsat rizikovým faktorům, z toho 23 procent špatné stravě, 20 procent kouření a šest procent konzumaci alkoholu.

Zatímco střední délka života českých žen byla v roce 2019, kdy statistiky neovlivnil covid-19, vyšší než 80 let a u mužů přes 75 let, dožití ve zdraví bylo u mužů podle Hroboně o deset let nižší a u žen skoro o 12 let nižší. “Rozdíly se bohužel v čase nezkracují, zůstávají zhruba stejné,” vysvětlil. “Primární prevence nemůže být zodpovědností jenom zdravotních systémů, ale celé společnosti,” dodal Hroboň.

Zapojit je tak podle něj do podpory pohybu nebo zdravé stravy potřeba školy nebo zaměstnavatele. Ti velcí by mohli do budoucna podle Hroboně například dostávat data o tom, jaké jsou příčiny nemocí jejich zaměstnanců. Ve školách je pak třeba se zaměřit na stravování nebo výuku tělocviku.

Nízká je v ČR účast na preventivních prohlídkách u praktických lékařů pro dospělé, na které mají lidé nárok. Účastní se jich jen asi 30 procent populace. U preventivních vyšetření pro odhalení rakoviny prsu je účast 60 procent, u rakoviny tlustého střeva 27 procent. Studie by se podle Hroboně měla zaměřit i na to, co lidem v účasti nejčastěji brání. Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbory Mackové by pomohly i drobné organizační změny, například možnost objednat se na k lékaři on-line na přesný čas.

Publikace navrhuje i řadu doporučení pro různé instituce vstupující do systému veřejného zdraví. Například ministerstvu zdravotnictví navrhuje dotáhnout regulace například v oblasti alkoholu. Podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) je jedním z diskutovaných návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) i vyšší zdanění nezdravých potravin nebo sladkých nápojů. “Je to třeba i o změně daňových sazeb, o kterých se uvažuje, tak, aby zdravé potraviny byly i daňově výhodnější,” řekl na dotaz ČTK s tím, že je třeba najít na tom politickou shodu.

Zdravotní pojišťovny by podle doporučení měly navázat své benefity pro pojištěnce na absolvování prevence nebo je cíleně zaměřovat na ty, kteří změnu nejvíc potřebují, například na obézní děti. Více peněz by měly dávat také na takzvané krátké intervence, tedy edukaci ze strany lékaře například o zdravější stravě nebo rizicích kouření. Vzniknout by podle Hroboně mohly i nové profese zaměřené specificky na edukaci pacientů, které by šetřily čas lékařů či sester.

České zdravotnictví

Zdravotní pojišťovny lidem vrátily doplatky za léky za více…

  • 14 února, 202314 února, 2023
  • by budskap

V roce 2021 VZP vyplatila 599 milionů korun, za loňský rok to bude o 81,5 milionu Kč víc. “Jedná se o rekordní částku, která bude vrácena více než 582.000 klientů. Průměrná výše přeplatku v loňském roce vzrostla o 47 korun na 1169 korun,” uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Největší nárůst byl podle pojišťovny u dětí do 18 let.

Druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR zaplatila loni podle mluvčí Jany Schillerové 138,1 milionu korun, proti předchozímu roku asi o pětinu víc. Mluvčí třetí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová uvedla, že vyplacená částka byla 107,6 milionu korun a meziročně se zvýšila o 15 milionů Kč.

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) vrátila pojištěncům 68,6 milionu korun. “Celková částka stoupla o 15,15 procenta, ale počet klientů, kteří vratku obdrželi, klesl o 8,25 procenta,” uvedl vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Jan Mates. Nárok na vratku mají podle něj nejčastěji lidé nad 70 let. Další zdravotní pojišťovny údaje za rok 2022 ještě nemají k dispozici nebo na dotaz ČTK neodpověděly.

Doplatky pojišťovny vracejí automaticky, složenkou nebo na účet pojištěnce. Platba přijde každé čtvrtletí, pokud je vratka vyšší než 200 korun, jinak se převádí do dalšího čtvrtletí. Částka, kterou pojišťovna vyčíslí, se může lišit od v lékárně reálně zaplacené částky. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Do loňského roku pojišťovny vracely částku od 50 korun za čtvrtletí, s rozesíláním složenek měly náklady v řádech milionů korun za rok a část lidí si stejně peníze nevyzvedlo. Klienty proto žádají, aby pojišťovně sdělili číslo svého bankovního účtu.

 

Kolik vrátily pojišťovny na doplatcích za léky (v milionech korun):

202020212022nárůst 21/22
Všeobecná zdravotní pojišťovna551,5599,4680,913,6 %
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR106,1115138,120,1 %
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna8292,6107,616,2 %
Oborová zdravotní pojišťovna52,859,1*
Vojenská zdravotní pojišťovna53,45968,816,5 %
RBP2629,3*
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda10,111,5*
celkem881,9954,4995,4*14,1 %*

Zdroj: zdravotní pojišťovny

*data nejsou k dispozici

 

České zdravotnictví

Zdravotní pojišťovny začnou ve čtvrtek rozesílat brožuru k onkologické prevenci

  • 15 září, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

Všechny zdravotní pojišťovny se ve společném memorandu s ministerstvem zdravotnictví a úřadem vlády zavázaly ke zlepšení informovanosti pojištěnců o prevenci a možnostech včasného záchytu onkologických onemocnění. Úřad vlády a ministerstvo zajistily vznik edukační brožury, pojišťovny pak mají na starosti její distribuci.

“VZP začne s distribucí brožury ve čtvrtek. V souhrnu bude adresována zhruba dvěma milionům klientů, z větší části online, zbytek klientů ji obdrží fyzicky. Celkové náklady, včetně tisku a distribuce, nepřesáhnou 15 milionů korun a jsou čerpány z provozního fondu VZP, respektive z financí, které se podařilo uspořit na provozních výdajích pojišťovny,” napsala ČTK mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Podobu brožury na posledním jednání kritizovala část členů správní rady VZP. Některým radním vadilo to, že v materiálu jsou snímky premiéra Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Místopředseda správní rady Bohuslav Svoboda (ODS) tehdy uvedl, že medicína není politika a do materiálu nepatří fotografie politiků, kteří tam nic neříkají, jen tam figurují.

Předvolební kampaň ANO

Podle člena správní rady a senátora za STAN Karla Zitterbarta je potřeba zvyšovat povědomí o onkologické prevenci. “Využít však onkologické prevence v předvolební kampani hnutí ANO? Jednoznačně chucpe: cynické a arogantní,” napsal dnes ČTK Zitterbart. Podle Svobody by rovněž načasování distribuce mělo být jiné. Uvedl, že šlo o silný názor správní rady a že by jej vedení VZP mělo vzít v úvahu.

Mluvčí VZP ale dnes ČTK sdělila, že zdravotní pojišťovny se k distribuci zavázaly v memorandu a na tento závazek je v dopisu z 2. září upozornilo i ministerstvo zdravotnictví.

Prevence je důležitá

Brožura má reagovat na to, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní vyšetření. Někteří onkologové zaznamenali případy, kdy pacienti přicházeli v důsledku epidemie s onkologickým onemocněním pozdě, a měli tak menší naději na uzdravení. V brožuře se mají lidé dozvědět, jak mohou předcházet těmto vážným onemocněním.

Podle VZP by se pojištěnci měli více zajímat o vlastní zdraví, pojišťovna proto také chce více apelovat na zdravý životní styl svých klientů. “Prevence je naprosto klíčový aspekt nejen v péči o zdraví našich klientů, ale i v řešení výdajů zdravotního pojištění,” řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Předcházení nemocem je totiž levnější než léčba. Podle Kabátka se VZP snaží motivovat klienty, aby prevenci nepodceňovali, ale u významné části populace se to stále nedaří.

Zpravodaj

Blatný: Do konce roku zdravotní pojišťovny vyčerpají své rezervy

  • 17 března, 2021
  • by andrlovak1

Praha 17. března (ČTK) – Do konce letošního roku podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zdravotní pojišťovny vyčerpají své finanční rezervy z minulých let. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Náměstkyně ministra Helena Rögnerová doplnila, že na účtech mají asi 64 miliard korun, z nichž zhruba deset miliard půjde na očkování proti covidu-19, 11 miliard na odměny zdravotníků a řádově miliardy také na testování ve firmách. Podle ní zatím není jasné, jestli situaci může zlepšit vývoj ekonomiky, nebo bude třeba dofinancování navýšením platby za státní pojištěnce.

“Předpokládali jsme, že systém (veřejného zdravotního pojištění) bude stabilní do roku 2023, ale nebude. Bude stabilní maximálně do konce tohoto roku,” řekl ministr. Očekává, že ztráty pojišťoven proti vybranému pojistnému se budou dál navyšovat. Situace by se mohla zlepšit až ke konci letošního roku.

Ze 64 miliard na účtech všech sedmi zdravotních pojišťoven je 40 miliard v základním fondu, z nějž se hradí zdravotní péče o pojištěnce. Z nich podle Rögnerové půjde devět miliard na vyúčtování nákladů za loňský rok podle kompenzační vyhlášky, 11 miliard na odměny zdravotníků mimo nemocnice a deset miliard na očkování proti covidu.

“Zatím bychom to měli zvládnout, ale už nemáme rezervy na další roky,” řekla Rögnerová. Podle ní zatím není jasné, jestli bude stačit nastartování ekonomiky a s ní vyšší výběr pojistného, nebo bude třeba ministerstvo financí žádat o dofinancování systému veřejného zdravotního pojištění.

Stát do systému přispívá prostřednictvím plateb za takzvané státní pojištěnce, tedy děti, nezaměstnané a seniory. Loni byla měsíční platba navýšená o 500 korun, letos o dalších 200 korun. Navíc tak šlo v roce 2020 asi 20 miliard a letos půjde asi 50 miliard. Částky ale nepokrývají náklady na léčbu těchto skupin, systém se plní zejména z odvedeného pojistného zaměstnavatelů za zaměstnance a podnikatelů.

V roce 2019, který epidemie neovlivnila, vydaly pojišťovny za celý rok na péči 311 miliard korun, měsíčně tedy zhruba 26 miliard. Loni to bylo za celý rok podle předběžných dat pojišťoven 352 miliard korun, což bylo o 5,5 miliardy víc, než plánovaly.

Za loňský listopad Svaz zdravotních pojišťoven náklady na covid-19 vyčíslil na 4,5 miliardy korun, v prvních měsících letos to bude podle jeho odhadů asi šest miliard měsíčně. Pro letošní rok pojišťovny v prosinci odhadovaly náklady vyšší zhruba o desetinu proti roku 2020.

Zdravotní pojišťovny v souvislosti s covidem-19 hradí péči o hospitalizované, která je bonifikovaná, či o ambulantně léčené pacienty s covidem-19. Z pojištění budou hrazeny také mimořádné odměny pro zdravotníky mimo nemocnice, dostat mají 75.000 korun za druhou vlnu. Nemocnice mohou peníze na odměny čerpat ze speciálního dotačního fondu.

Pojišťovny hradí také testování, testy PCR v laboratořích a pravidelné antigenní testování veřejnosti. Přispívat budou rovněž až 240 korun měsíčně na pojištěnce v případě testování jednou za týden. Peníze půjdou z fondů prevence pojišťoven.

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS