Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Vědci: Stejná molekula se podílí na hojení ran i vzniku…

  • 14 ledna, 2025
  • by budskap

Hojení ran je složitý proces, na jeho začátku vzniká zánět, který je nutný pro eliminaci infekce. V této fázi v ráně nejvíce pracují bílé krvinky, které ničí bakterie. Ve druhé fázi vznikají nové buňky, které se množí, a tvoří takzvanou granulační tkáň, která přerůstá přes poškozená místa v ráně a vede k jejímu zahojení.

“V mikroskopu vypadá granulační tkáň hojící se rány velmi podobně jako takzvané nádorové stroma, mikroprostředí tvořené jak nádorovými buňkami, tak dalšími buněčnými i nebuněčnými složkami v bezprostředním okolí,” uvedl vedoucí výzkumné skupiny Nádorové prostředí 1. LF UK a NÚVR Karel Smetana.

V hojící se ráně i v nádorovém mikroprostředí spolu buňky navzájem komunikují a koordinují svou činnost pomocí signálů přenášených informačními molekulami zvanými cytokiny. Jeden z nich, vědci nazvaný interleukin IL-6, má podle Smetany vliv na růst nádoru a cestování nádorových buněk organismem, což vede ke vzniku nádorových ložisek na různých místech v těle, takzvaných metastáz.

Po zahojení rány se komunikace mezi buňkami ukončí a jejich množení se zastaví, nádorové buňky trvale vysílají signály stimulující tvorbu nové tkáně a nádor roste dál. Pokud by se podařilo tento proces ovlivnit, otevřelo by to podle vědců cestu k novým možnostem léčby rakoviny i předcházení vzniku metastáz.

“Existují již molekuly, které by mohly aktivitu IL-6 zablokovat, na vývoji některých z nich se podílela i naše výzkumná skupina,” uvedl Smetana. Samotná blokáda komunikace buněk by podle něj ale k léčbě rakoviny pravděpodobně nestačila. “Mohla by se však vhodně kombinovat s jinými protinádorovými léky,” doplnil.

V roce 2022, ze kterého jsou poslední dostupná data, si diagnózu rakoviny v Česku vyslechlo přes 92.000 lidí. Od roku 1989 se jejich počet více než zdvojnásobil. Se zkušeností s rakovinou žije téměř 658.000 lidí. V roce 2022 rakovině podlehlo asi 27.500 českých pacientů, navzdory nárůstu počtu nemocných je počet zemřelých stabilní od 90. let minulého století.

Po nemelanomových kožních nádorech jsou nejčastější nádory prostaty, prsu, tlustého střeva a konečníku a plic. Výrazně nejčastější příčinou úmrtí v důsledku nádoru je rakovina plic, následují nádory tlustého střeva a slinivky.

Doporučené články

Lékař: Neošetřený zánět dásní zvyšuje riziko srdečního infarktu

  • 7 prosince, 20233 ledna, 2024
  • by budskap

“Zánět, způsobený například zvýšenou hladinou cukru, kouřením, vysokým cholesterolem, obezitou atp., se nijak neprojevuje, necítíme ho. Vede ale mimo jiné ke vzniku aterosklerózy, a ta zase například k infarktu a dalším srdečním chorobám,” popsal Vrablík. Méně typickým původcem zánětu je podle něj neléčená paradontóza a zkažené zuby. “Péče o zuby je tak součástí prevence nemocí srdce a cév,” dodal.

Nemoci srdce a cév jsou dlouhodobě v ČR nejčastější příčinou úmrtí. Jako základní prevenci vidí lékaři obecně zdravý životní styl, tedy vyváženou stravu a dostatek pohybu. Není přitom nutné systematické cvičení, stav může zlepšit i chůze.

“Studie jasně prokázaly, že každému desátému předčasnému úmrtí lze předejít už 11 minutami rychlé chůze denně. Čím více kroků uděláme, tím více se snižuje nejen riziko výskytu kardiovaskulárních nemocí, ale také řady druhů rakoviny,” uvedl předseda odborné společnosti a přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Aleš Linhart. Doporučení je podle něj minimálně 6000 kroků denně, ideální je 150 minut pohybu týdně.

S nějakou nemocí srdce či cév se léčí 2,9 milionu lidí. Častá jsou ta, při nichž srdce nefunguje dostatečně. Při ischemické chorobě srdeční, kterou má asi 470.000 lidí, neproudí do srdce dost kyslíku v důsledku zúžení věnčitých tepen kolem srdce. V nich se usazují tukové látky, což může vést i k infarktu. S ním je ročně hospitalizováno kolem 14.000 lidí, další se ale do nemocnic nedostanou včas. Později se u nich může projevit srdeční selhání, kdy srdce nedokáže pracovat dostatečně, aby zásobovalo krví celé tělo. Vzniknout může také třeba neléčeným vysokým krevním tlakem. Vysoký krevní tlak má podle odhadů více než třetina lidí starších 25 let.

Infarkt přežije téměř 95 procent pacientů, kteří se s ním dostanou včas do nemocnice. Jejich srdce ale zůstává poškozené. Jde tak o jednu z příčin častějšího výskytu srdečního selhání v pozdějším věku. “Zatímco před čtyřmi lety tady žilo 360 000 pacientů se srdečním selháním, v roce 2040 jich může být až 900 000. A to nepočítáme další nemoci spojené se srdcem a oběhem. Loni lékaři ošetřili pro některou z mnoha kardiologických diagnóz přibližně tři miliony lidí,” dodal Linhart.

Doporučené články

Voda z uší musí ven aneb zánět zevního zvukovodu

  • 30 srpna, 202330 srpna, 2023
  • by andrlovak1

Zrovna jste se vrátili z dovolené u moře nebo jste si užívali letní radovánky v bazénu, ale den vám zkazilo nepříjemné pálení nebo bolest v uchu? Seznamte se se zánětem zevního zvukovodu, který může být velmi nepříjemným a bolestivým společníkem. Pocit zalehlého ucha a bolest jsou prvními signály zánětu, zjistěte jaké jsou jeho příčiny a jak s ním bojovat. 

Co je zánět zvukovodu?

Zánět zevního zvukovodu, také známý jako plavecké ucho, je stav, při kterém dojde k zánětu kůže v zevním zvukovodu, který spojuje vnější ušní boltce s bubínkem.

Hlavním příznakem zánětu zevního zvukovodu je bolest, která se může zhoršovat při doteku nebo při žvýkání. Může také dojít k otoku, zarudnutí a tvorbě hnisu v uchu. V některých případech lidé pociťují zvýšenou citlivost uchu a ve vzácných případech může být doknce postižen sluch.

Příčiny zánětu zevního zvukovodu

Příčin zánětu zevního zvukovodu je hned několik. Nepřítelem číslo jedna ve většině případů nadměrná vlhkost v uchu. K tomu dochází například při častém plavání a právě odtud pochází název plavecké nebo surfařské ucho. Mechanické poškození ucha, jako je čištění uší vatovými tyčinkami může zvýšit riziko zánětu. Dalším možným zdrojem zánětu jsou bakterie nebo plísně, které se dostanou do ušního kanálu a způsobí infekci.

Jak se zánětem zvukovodu bojovat

Pokud si všimnete výše zmíněných příznaků zánětu zevního zvukovodu, je důležité nespoléhat pouze na domácí léčbu, ale okamžitě navštívit lékaře. Odborník provede důkladné vyšetření ucha a nasadí vhodnou léčbu, která trvá zhruba týden. 

Léčba probíhá většinou formou kapek s obsahem antibiotik, v případě většího nebo chronického zánětu mohou být nasazena i celková antibiotika. Pokud jde o zánět způsobený plísněmi, používají se protiplísňové léky ve formě kapek nebo mastí. Tyto léky pomáhají eliminovat plísně a zabraňují jejich dalšímu množení.  

Další součástí léčby je snížení bolesti a otoku. Pro zmírnění bolesti můžete použít volně dostupná analgetika, ale pouze na doporučení lékaře. Na otoky lze aplikovat ledový obklad nebo použít speciální chladící gely, které uleví od nepříjemných pocitů.

Rozhodně si na ucho nesahejte neumytýma rukama a uši si mechanicky nečistěte, neboť vatové tyčinky mohou zánět ještě více zhoršit.

Prevence zánětu ucha

Prevence je vždy lepší než léčba. Pokud jste náchylní k zánětu zevního zvukovodu, vyvarujte se nadměrné vlhkosti a vody v uších. Při plavání v bazénu nebo v moři používejte špunty nebo jiné vhodné ucpávky, případně koupací čepici a uši si po plavání důkladně osušte. 

Nedoporučuje se čistit uši vatovými tyčinkami, které mohou odstranit ochranný maz a zvýšit riziko infekce. Pokud na záněty opakovaně trpíte, nechte si před dovolenou u vody raději preventivně předepsat kapky do uší. 

Péče o uši po zánětu zvukovodu

Po vyléčení zánětu je důležité nadále pečovat o ušní kanál a chránit ho před dalšími infekcemi. Tato opatření mohou zabránit opakování zánětu.

  1. Vyvarujte se nadměrné vlhkosti – udržujte uši suché a vyhněte se dlouhodobému pobytu ve vlhkém prostředí, například během plavání a potápění, nebo jiném vodním sportu.

  2. Opatrně s čištěním uší – nedoporučuje se čistit uši vatovými tyčinkami, které mohou odstranit ochranný maz a zvýšit riziko infekce. Uši mají samočistící funkci.

  3. Plavecké klapky – pokud rádi trávíte hodiny v bazénu nebo ve vodě, použijte plavecké klapky, které zabrání vniknutí vody do uší. Koupací čepice je zejména pro děti tou správnou volbou.

Osobní hygiena – dbejte na čistotu uší a vyvarujte se kontaktu s ušima neumytýma rukama.

Prevence a léčba

Studie: Chemikálie v podobě masti dokáže léčit rány rychleji než…

  • 13 července, 2022
  • by andrlovak1

Studie se prováděla na Ben Gurionově univerzitě. Využila látku na bázi diindolylmetanu (DIM), který se v přírodě nachází v zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta nebo květák. Izraelští vědci studovali vliv DIM na bakterie a zjistili, že látka jejich vývoji dobře brání.

 

K výzkumu byla použit prasata, z nichž každé mělo několik zranění. Část jich dostala antibiotika, část syntetickou formu DIM. Rány u zvířat léčených antibiotiky se zacelily za deset dní, ve druhém případě, kdy se použila mast na bázi DIM, za pět dní.

 

Profesor Ariel Kušmaro nejen vyvíjí mast použitelnou u zraněných zvířat, ale snaží se také zjistit, zda by mělo přínos i to, kdyby se látka DIM přidávala do potravy. “Zjistili jsme ve své studii, že se rány při použití DIM zacelují rychleji,” řekl.

 

“Antibiotika zabijí vrstvu bakterií na ráně. Roste nová tkáň, ale zároveň tam i máte mrtvou tkáň a mrtvé bakterie. V případě DIM bakterie nezabijete, ale není ani mrtvá tkáň a mrtvé bakterie, takže je zacelování rychlejší,” řekl Kušmaro.

 

Testování DIM

Jeho tým chce dospět k testování DIM na zranění u lidí a pomoci zahájit nový přístup v lidské medicíně. “Je to bod obratu, nový koncept protibakteriální léčby,” řekl. I když jde o přístup zcela odlišný od antibiotik, může se podle něj stát základem léčby bakteriálních infekcí podobně, jak je to nyní v případě antibiotik.

 

DIM narušuje komunikaci mezi bakteriemi stejně, jako je to u rušičky radiového signálu. “Bakterie spolu komunikují pomocí chemických signálů. Blokováním nebo narušením jejich komunikace je izolujete jednu od druhé. Právě při této komunikaci vznikají chorobné zárodky, takže bez kontaktu mezi bakteriemi budou méně chorobné a méně odolné proti imunitnímu systému,” sdělil vědec.

 

Rušení komunikace mezi bakteriemi vyvolává ve vědeckém světě stále větší zájem a Kušmaro věří, že jeho výzkum bude přínosem. On a jeho kolegové Karina Golbergová a Robert Marks si myslí, že látka na bázi DIM použitelná pro zvířata dostane povolení do pěti let. DIM se už nyní používá při léčbě některých druhů rakoviny, ale vývoj nového využití bude dlouhý a Kušmaro si myslí, že potrvá déle než deset let, než bude povolena látka pro lidi.

 

Prevence a léčba

Jak poznat a léčit zánět slepého střeva

  • 21 února, 202221 února, 2022
  • by andrlovak1

Bolest břicha v okolí pupku můžeme cítit z mnoha důvodů a nemusí se jednat o nic závažného. Jedním z vysvětlení ale může být zánět slepého střeva, který je třeba co nejrychleji řešit. Jak ho poznáte?

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva se odborně nazývá apendicitida a postihuje nejčastěji děti a mladistvé, potkat ale může každého z nás. Ve skutečnosti se nejedná o zánět celého slepého střeva, ale jeho koncové části, které říkáme apendix. V tomto červovitém výběžku se zánět vytvoří a začnou nás trápit bolesti.

Příznaky zánětu apendixu

Zánět slepého střeva dělíme na akutní, který se vyznačuje rychlým rozvojem příznaků v období několika dní, a chronický, pro který jsou typické dlouhodobé bolesti břicha spolu s únavou. Běžným projevem zánětu apendixu u většiny postižených jsou náhlé bolesti břicha v oblasti pupku, které se následně přemísťují do pravé části podbřišku, kde se apendix nachází. Břicho je velmi citlivé na dotek a bolí ve vzpřímené poloze, což způsobuje nutnost choulit se do různých poloh. Přidat se může také malátnost a zvýšené teploty spojené se zánětem.

Mezi nejčastější příznaky spojené s tímto nepříjemným onemocněním patří:

  • bolest v oblasti pupku a na pravé straně podbřišku,
  • zvýšená teplota,
  • malátnost,
  • zrychlený tep,
  • nechutenství,
  • zvracení,
  • průjem,
  • zácpa.

Příčiny onemocnění

Přesné příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou zcela objasněné. Pravděpodobně ve většině případů ale zánět slepého střeva souvisí se stravovacími návyky. Zánět samotný je způsobem ucpáním slepého střeva, jehož příčinou může být kus stolice, cizí předmět či parazit. Pokud naše strava obsahuje málo vlákniny, postupuje potrava trávicím traktem pomalu, což může způsobovat ucpávání a rozvoj zánětu apendixu.

Pokud se tedy chcete alespoň pokusit zánětu slepého třeba předcházet, dbejte na dostatek vápníku ve vašem jídelníčku. Pokud ho nedokážete přijmout dostatek z potravy, můžete pro lepší trávení využít některé doplňky stravy, které ho obsahují.

Jak se zánět slepého střeva léčí?

Zánět slepého střeva je onemocnění, které není možné léčit svépomocí doma. Proto, pokud máte na zánět podezření, vždy navštivte lékaře. Ten oblast břicha zkontroluje pohmatem a poslechem střevních pohybů. Následně může přejít k laboratornímu vyšetření či kontrole ultrazvukem.

Pokud se zánět slepého střeva potvrdí, chirurg zvolí vhodnou léčbu, kterou je buď tzv. metoda ledování, nebo odstranění apendixu operativně. Právě k operativnímu vyjmutí dochází v drtivé většině případů.

Prevence a léčba

Laryngitida – dětská nemoc, která může postihnout i dospělé

  • 2 prosince, 20212 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Laryngitida je onemocnění, které rodiče svými příznaky často vyděsí. U dětí jde ale o celkem běžnou nemoc, která ve většině případů nemá vážné dopady. Jak laryngitidu u dětí léčit a předcházet jejímu vzniku?

Co je laryngitida?

Označení laryngitida vzniklo z latinského slova laryng a znamená zánět hrtanu. Mezi funkce hrtanu patří tvorba hlasu, dýchání, kašel či polykání a s tím souvisí také příznaky, které nemocného doprovázejí. V případě zánětu hrtanu, tedy laryngitidy, jsou tyto funkce narušené a objevují se následující problémy.

Příznaky zánětu

Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří štěkavý kašel, sípání a potíže s dýcháním. Tyto symptomy se nejčastěji objeví v noci, a to bez předchozího varování. Dítě může ještě před ulehnutím do postele vypadat naprosto zdravé. V noci se pak probouzí s pocitem, že se mu špatně dýchá, což způsobuje otok průdušky a hrtanu.

Laryngitida u dospělých

Ačkoliv se ve většině případech jedná o dětské onemocnění, může laryngitida postihnout i dospělého člověka. Jeho průběh je ale výrazně mírnější. To je zapříčiněno tím, že u dospělého člověka dochází při otoku průdušky a hrtanu ke zúžení prostoru pouze o 20 %, zatímco u dětí je to až o 70 %.

První pomoc

Když dítě postihne záchvat laryngitidy, je potřeba co nejrychleji zareagovat, aby se mu ulevilo. V první řadě ho zabalte do deky, aby zůstalo v teple, a přemístěte ho na čerstvý chladný vzduch. V zimě postačí otevřené okno, pokud je venku teplo, posaďte se k otevřenému mrazáku. Chladný vzduch zmírní projevy otoku. Následně dítěti připravte studený obklad na krk. Důležité je také udržet dítě co nejvíce v klidu a vyvarovat ho pláči, který ještě zhoršuje dýchací potíže.

Pokud se stav dítěte nezlepšuje nebo si nevíte rady, vždy se raději obraťte na lékaře, případně rychlou záchrannou pomoc a postupujte podle jejich instrukcí.

Léčba

Jelikož se jedná o virové onemocnění, laryngitida se nikdy neléčí pomocí antibiotik. Prospěšné v tomto případě nejsou ani žádné léky či sirupy na kašel. Se zklidněním kašle můžou částečně pomoci pouze antihistaminika. Pokud se k běžným projevům přidá i horečka, jsou samozřejmě vhodné běžné léky ze skupiny NSAID. V případě opakovaných záchvatů pediatr předepisuje čípky s kortikoidy, které rychle zabírají na otok hrtanu. Je ale třeba je podávat s rozvahou teprve ve chvíli, kdy je to opravdu nutné.

Lze laryngitidě předcházet?

Vzhledem k tomu, že je laryngitida virové onemocnění, dá se jí jen těžko předcházet. Pokud ale dochází k častějším záchvatů, existuje pár způsobů, jak snížit jejich riziko.

  • Pravidelně větrejte místnosti, kde dítě přebývá a snažte se v nich zvlhčovat vzduch.
  • Buďte s dítětem co nejčastěji venku na čerstvém vzduchu.
  • Omezte kouření v přítomnosti dítěte.
  • Udržujte pořádek v jeho pokoji – důležitý je pravidelný úklid prachu a péče o věci, ve kterých se často drží (plyšáci, deky atd.). Odstraňte z pokoje také koberec, ve kterém se prach udržuje a často vysávejte.
Děti a mateřství

Otěhotnět i s chronickým střevním zánětem? Bez obav, říkají lékaři

  • 17 listopadu, 202118 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

Stovky žen se vzdají mateřství kvůli nemoci

 Praha, 4. 11. 2021 – Přestože jsou v ideálním věku a našly toho pravého pro založení rodiny, stovky žen se střevními záněty neznámého původu, tzv. idiopatickými (ISZ), se rozhodnou mateřství raději úplně oželet. Může za to strach ze zhoršení jejich zdravotního stavu nebo komplikace v těhotenství. Přitom podle specialistů na trávicí trakt pouze nemají dost informací – onemocnění jako Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida již dávno nejsou překážkou početí ani úspěšného donošení zdravého miminka. Tisíce žen, které tyto choroby mají, tak mohou bez obav počít vytouženého potomka. Podle lékařů je klíčové hlavně to, aby nemoc byla pod kontrolou. K tomu pacientkám pomáhá moderní biologická léčba včetně biosimilárních přípravků. I o tom se bude mluvit na 7. kongresu České gastroenterologické společnosti ČLS JEP, který startuje v online podobě 10. listopadu.

 

Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou trpí v Česku tisíce mladých pacientek, poměr mezi oběma nemocemi je pak přibližně stejný. „Idiopatické střevní záněty se v největší míře projevují mezi 16 a 25 lety života, tedy v ideálním věku pro reprodukci ženy. Ovšem pouze 25 % žen po diagnóze otěhotní. Celá řada pacientek se dobrovolně rozhodne těhotenství vyhnout. A zbytečně, protože při správné léčbě jim v tom jejich stav nijak nebrání,“ říká gastroenteroložka MUDr. Jana Koželuhová z I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Podle ní je jedním z důvodů pro odkládání nebo odmítnutí těhotenství obava ze zhoršení průběhu nemoci. „To by však připadalo v úvahu pouze v okamžiku, kdy by pacientka při početí zánět neléčila nebo léčbu vysadila. Pokud má dlouhodobě nasazenou léčbu a zánět je v klidu, pak má stejnou pravděpodobnost zhoršení onemocnění v graviditě jako netěhotná pacientka,“ vysvětluje MUDr. Koželuhová.

 

Idiopatické střevní záněty jsou autoimunitní onemocnění, která napadají střevní sliznici a poškozují ji. Vedle bolestí břicha, nechutenství nebo krvácení mohou postihnout například i klouby. Pacientky se kromě zhoršení stavu obávají také vlivu chorob na samotnou možnost početí a donošení dítěte. „Doporučujeme ženám plánovat těhotenství ve chvíli, kdy je zánět neaktivní a mají nasazenou dlouhodobou léčbu. V takovém stavu mají stejnou šanci otěhotnět jako ženy zdravé. Většina způsobů léčby je v tomto ohledu zcela bezpečná a bez nežádoucích účinků. Důležité je, aby se pacientky s lékaři o možnostech těhotenství bavily a aby společně zvolili tu správnou cestu,“ tvrdí MUDr. Koželuhová. V případě, kdy dojde při těhotenství ke zhoršení nemoci, hrozí pacientkám vyšší riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti dítěte, i proto je podle lékařů klíčové léčbu nevysazovat. Odborníci se shodují, že zásadní roli ve zlepšení vyhlídek na otěhotnění hraje také moderní biologická léčba. Jednou z jejích forem jsou tzv. biosimiliáry – následníci originálních biologických léků. „Díky větší dostupnosti biosimilárů se větší počet pacientek dostane do klidové fáze onemocnění a zůstává v ní. Navíc jsou léky zcela bezpečné jak v období gravidity, tak při kojení, a platí u nich jistota dlouhodobé remise,“ popisuje MUDr. Koželuhová. Častou otázkou spojenou s početím potomka je pak podle lékařky i možnost dědičného přenosu ISZ. „Příčiny nemocí zatím nejsou známé, ale z dosavadních poznatků víme, že genetické předpoklady v nich jistou roli hrají. Nicméně aby nemoc propukla, musí se sejít celá řada faktorů, a proto nelze říci, že ji děti po svých předcích bezpodmínečně zdědí,“ říká MUDr. Koželuhová.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Vojtěch Šprdlík, vojtech@mavepr.cz, 721 463 122

Mgr. Markéta Pudilová, market.pudilova@gmail.com, 776 328 470

 

Prevence a léčba

Dostatek omega-3 může člověka chránit proti zánětu i pneumonii v důsledku…

  • 5 října, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

Většina české populace konzumuje stravu, ve které je nedostatek protizánětlivých živin, tedy má nízký obsah omega-3 mastných kyselin. Dostatek těchto látek pomáhá membránám buněk v lidském těle, aby byly odolnější vůči zánětu, který vyvolá útok viru. Odborníci tvrdí, že rozdíl v tom, jak dokáže reagovat tělo s dostatkem omega-3 na napadení koronavirem, může i zachránit život pacienta.

“Pokud v ČR zemřelo na covid-19 asi 30.000 lidí, mohlo teoreticky těžkou pneumonii přežít přes 5000 z nich, kdyby dodržovali nutriční doporučení a jejich těla netrpěla nedostatkem omega-3 mastných kyselin,” uvedl vedoucí projektu a vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu Jiří Ruprich.

Ve studii bylo 160 lidí, u kterých odborníci na počátku hospitalizace udělali diagnostiku 20 mastných kyselin, které jsou nejvíce obsaženy v buněčných membránách. Lidé, jejichž tělo bylo na tom lépe s obsahem omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, měli větší šanci přežít. Podobné výsledky přinesly podle zdravotního ústavu také odborníci z USA a Španělska.

Vyšší hodnoty omega-3 mastných kyselin mají pozitivní vliv na celkové zdraví organismu, uvedl ústav. Lidé by proto měli jíst dostatek tučných ryb, jako jsou losos, makrela či sardinky. Na trhu jsou k dispozici i doplňky stravy s obsahem těchto důležitých látek.

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS