Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Od roku 2028 by měla létat pro záchrannou službu…

  • 2 srpna, 2024
  • by budskap

“Vláda se shodla, že podporuje variantu s větší mírou zapojení Policie ČR, kdy se do budoucna tak předpokládá její větší zapojení v Praze, Brně a Ostravě,” řekl Jakob. Vznik jedenácté základny pro pokrytí Karlovarského kraje také podle něj zajistí, že se nebude muset žádná základna stěhovat. Dříve se spekulovalo o tom, že by se vrtulník do Karlových Varů přesunul z Plzně, kde armáda zajišťuje LZS na letišti v Líních, na jehož místě měla vzniknout továrna gigafactory na baterie do elektromobilů.

“Dojde také k rozšíření nepřetržitého provozu u dvou stanovišť, a to v Jihlavě a Olomouci, a nyní bude šest stanovišť pro speciální záchranné činnosti,” doplnil mluvčí. Vláda podle něj také souhlasila s tím, že do provozu na stanovištích Praha, Plzeň a Karlovy Vary budou zapojené vojenské zdravotnické posádky, tedy záchranář a lékař armády.

V řádu měsíců ministerstvo podle Jakoba musí vypsat veřejnou zakázku a připravit podrobný časový harmonogram. Současná smlouva na provoz LZS platí do konce roku 2028, náklady jsou 2,8 miliardy korun.

MZd na jednání vlády minulý týden předkládalo několik variant, jak v provozu LZS pokračovat. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) při příchodu na jednání označil dřívější snahu systém centralizovat pod státní podnik, který připravovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), za fiasko. Česko podle něj jde cestou obvyklou v Evropě, kdy provoz letecké záchranné služby nezajišťuje armáda, ale soukromníci se specializovanými vrtulníky. Vláda ale nakonec rozhodla o posílení podílu regionů, kde se o LZS stará ministerstvo vnitra.

LZS v Česku funguje od dubna 1987. Od poloviny 90. let se stabilně zajišťuje z deseti stanovišť, která jsou majetkem jednotlivých krajů, výjimkami jsou vojenská základna v Plzni-Líních a pražské ruzyňské letiště.

Od roku 2021 provozují LZS na osmi stanovištích soukromníci. Společnost DSA má na starosti České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Brno a Jihlavu. Firma Air Transport Europe (ATE) pak létá z Ostravy a Olomouce. Vrtulníky na stanovišti v Praze-Ruzyni provozuje na základě dohody mezi úřady ministerstvo vnitra, v Plzni-Líních ministerstvo obrany. Svou základnu v současné době nemají Pardubický, Středočeský, Zlínský a Karlovarský kraj.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v ČR na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1,087.000 obyvatel. Například na Slovensku je to 778.000 lidí, v Rakousku 536.000, v Polsku 1,720.000. Záchranářský vrtulník vzlétá k pacientovi asi ve třech procentech nejzávažnějších případů. Jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu.

Prevence a léčba

Moravskoslezští záchranáři mohou poskytnout transfuzi už ve vrtulníku

  • 9 srpna, 2022
  • by andrlovak1

“Naší snahou je co nejdříve a nejlépe pomoci pacientovi. Z velké tepny můžeme vykrvácet během několika minut. A neexistuje nic lepšího, co může v takových případech nahradit ztracenou krev, než plná krev,” uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

 

V krevních centrech lidé běžně darují plnou krev. Ta se ale dělí na jednotlivé složky jako například červené krvinky či plazma, které se nakonec poskytují pacientům. Plná krev používaná při transfuzích je upravena pouze částečně. “Je zbavena pouze bílých krvinek. Co nejvíce se tak podobá krvi, kterou pacient při krvácení ztrácí,” řekla dnes na setkání s médii primářka Krevního centra Ostrava Zuzana Čermáková.

 

Náměstek ředitele záchranářů David Holeš uvedl, že v minulosti plnou krev využívali hlavně vojenští zdravotníci ve válečných zónách. V poslední době se ale její využití přesouvá i do civilního prostoru. Podle všeobecných poznatků je totiž nejlepší pacientovi poskytnou transfuzi krve už okolo 15 minut od vzniku úrazu. To se většinou ale nedaří, protože vrtulníky přepraví vážně zraněné s velkou ztrátou krve do nemocnice asi hodinu po úrazu.

 

“Vždy nějakou dobu trvá, než se nastartuje celý záchranný mechanismus. V průměru se vrtulník dostane k pacientovi okolo 20 minuty od úrazu. V 60 minutě se se pak vesměs předává lékařům traumatologického centra, kde se zahájí masivní transfuze,” popsal Holeš. Dodal, že novinka by měla výrazně pomoci nejvážněji zraněným lidem a také snížit celkové množství krevních derivátů, které bude nutné pro takové pacienty využít. “Čím dříve zahájíme transfuzi, tím méně krve pak spotřebujeme,” uvedl.

 

Moravskoslezští záchranáři ročně ošetří okolo 120.000 pacientů. Z toho 21.000 zásahů souvisí s úrazy. “V několika stovkách se pak jedná o těžké úrazy. Předpokládáme, že krev na palubě vrtulníku ročně dostanou asi dvě desítky pacientů,” doplnil Humpl.

 

Speciální boxy

Projekt záchranáři s krevním centrem připravovali několik měsíců. Poslední tři týdny ve vrtulnících testovali speciální boxy, ve kterých se bude krev uchovávat. Boxy používá americká armáda a nepotřebují externí zdroj energie pro chlazení krve. Na 24 hodin jsou před použitím uloženy v mrazáku. Po vyjmutí si uvnitř po dobu 30 hodin udrží teplotu od dvou do šesti stupňů Celsia, která je potřebná pro správné uchování krve.

 

Obsah boxu se pak bude měnit každých 24 hodin. Vůz záchranné služby vždy ráno přiveze k vrtulníku box s čerstvou krví a tu nepoužitou odveze zpět do krevního centra k dalšímu využití. “Tím, že krev nebude znehodnocena, nebude se muset nic vyhazovat,” uvedl Holeš. Dodal, že dnes skončilo testování a od 12. srpna budou posádky vrtulníků moci krev potřebným pacientům poskytnout. Nejčastěji půjde o zraněné při dopravních nehodách či po pádu z výšky.

 

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer novinku uvítal. “Jsem rád, že se záchranná služba dostala na úroveň ochranky prezidenta USA, která s sebou také vozí krev. Už jsem byl u nejedné nehody, kdy by podání krve mohlo zvrátit osud pacienta. Kdyby tento projekt zachránil jeden lidský život, tak má smysl. Pro mě to je velký krok pro záchranu pacienta,” řekl.

 

Zpravodaj

Jihomoravská záchranná služba buduje dočasnou leteckou základnu

  • 2 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Brno 2. října (ČTK) – Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje vybuduje na letišti v Brně dočasnou základnu leteckých záchranářů. Od kraje jako zřizovatele na to dostala 12 milionů korun, řekla ČTK mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Důvodem je to, že od příštího roku se změní provozovatel letecké záchranné služby. Podle mluvčí bude základna z komponentů, které bude možné později využít k jiným účelům. Současně se řeší otázka vybudování trvalé základny. Nyní s vrtulníky létá policie, od ledna ji nahradí společnost DSA.

Jihomoravský kraj nemá vlastní základnu pro provoz letecké záchranné služby, v minulosti ji zajišťoval provozovatel vrtulníků. S koncem policie jako provozovatele letecké záchranné služby přijde záchranná služba od nového roku také o stanoviště, odkud vrtulníky vzlétaly. Proto buduje dočasné stanoviště. “Dokončení základny předpokládáme v listopadu,” uvedla Bothová. Od 1. ledna by měl tedy nový provozovatel základnu užívat. “Pro případ, že by bylo potřeba více času na budování, jsme domluvení s policií, že bychom nějakou dobu létali od nich,” uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Hangár pro dočasnou leteckou záchrannou službu poskytlo Letiště Brno. Podle Vojty bude zázemí vytvořené z kontejnerů. “Základna je budovaná prioritně z komponentů, které po skončení jejího užívání bude možné využít i k jinému účelu,” poznamenala Bothová. Podle ní se současně řeší vybudování trvalé základny letecké záchranné služby v Jihomoravském kraji. “Všechny kroky jsou projednávané na společných jednáních zástupců Jihomoravského kraje, Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a budoucího provozovatele vrtulníků, kterým je společnost DSA,” doplnila Bothová.

Vrtulníky pro letecké záchranáře bude v letech 2021 až 2028 zajišťovat v šesti krajích společnost DSA a ve dvou Air Transport Europe (ATE), informovalo už dříve ministerstvo zdravotnictví. Za provoz soukromníkům zaplatí zhruba 3,8 miliardy korun. DSA nyní létá v Hradci Králové, Liberci a Ústí nad Labem, nově jí kromě Brna přibudou i základny v Českých Budějovicích a Jihlavě. ATE k současné základně v Olomouci přibude Ostrava. Od roku 2021 zůstane armádě jen Plzeň a policii Praha.

hor hj

Zpravodaj

Letečtí záchranáři z H.Králové začali používat tzv.plnou krev

  • 1 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Hradec Králové 1. června (ČTK) – Letecká záchranná služba (LZS) Královéhradeckého kraje dnes ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové spustila projekt RABBIT 2, jehož podstatou je podávání tzv. plné krve zraněným lidem v přednemocniční péči. ČR se tak stala třetí zemí v Evropě, kde ji lze podávat přímo na místě závažných úrazů a při transportu pacientů do traumacentra. Novinářům to dnes řekli zástupci LZS a FN Hradec Králové. Projekt RABBIT 2 navázal na podobný, který v přednemocniční péči používal krevní plazmu, červené krvinky a další komponenty krve.

“Plná krev to vše sdružuje dohromady, navíc má celou řadu dalších výhod. Plná krev se liší od té, co nám cirkuluje v oběhu tím, že se za pomoci speciální filtru odstraní bílé krvinky. Pacient dostává v jednom plastovém sáčku tu nejkvalitnější tekutinu, která se velice blíží tomu, co při krvácení ztrácí,” řekl ČTK vedoucí lékař leteckých záchranářů v Královéhradeckém kraji Anatoli Truhlář.

Záchranářský vrtulník má na palubě dvě jednotky plné krve o celkovém objemu 900 mililitrů, další dvě jednotky má traumacentrum. “Pokud by to bylo nutné, tak pacient dostane celkem čtyři tyto jednotky, dvě od nás a dvě v nemocnici, pak se přejde na léčbu standardními komponenty,” řekl ČTK Truhlář.

Pokud záchranáři krev v terénu nevyužijí, lze transfuzní přípravky podat pacientům v nemocnici. “Nehrozí tedy plýtvání touto velmi cennou tekutinou,” uvedl mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Hradecká LZS zasahuje ze základny v Hradci Králové především v Královéhradeckém a sousedním Pardubickém kraji. Nutnost podávat transfuzi přímo v terénu nastává v průměru jednou za 12 dní s velkými sezonními výkyvy.

“Plná krev v Evropě se dosud podávala pouze v Norsku a Švédsku. Česká republika se tak stala třetí zemí v Evropě, kde byl tento nový produkt transfuzního lékařství zaveden do přednemocniční péče, tak aby léčba byla zahájena optimálně do 30 minut od vzniku úrazu. Mimo Evropu je plná krev k dispozici pouze v USA a Izraeli,” řekl ČTK Truhlář.

Původní dvouletý projekt RABBIT začal v červnu 2018, od té doby hradecká LZS podala transfuzní přípravky 60 pacientům, tedy 7,6 procenta všech pacientů s úrazy ošetřených LZS hradeckého kraje. Krajská záchranka loni ošetřila 11.804 pacientů s úrazy, z nichž u 387 zasahoval vrtulník.

Leteckou záchrannou službu z hradecké základny zajišťuje letecká společnost DSA. V červenci si LZS v Královéhradeckém kraji připomene 30. výročí své existence.

Tomáš Kučera kš

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS