Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

VFN otevřela nové robotické centrum urologické kliniky, která řeší…

  • 6 prosince, 2023
  • by budskap

“Roboticky asistované výkony přinášejí vyšší preciznost a s tím spojenou menší náročnost operačního výkonu pro pacienta,” uvedl přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN Viktor Soukup. Robotické operační přístroje má v ČR 15 nemocnic, vedle Prahy a Brna také v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci, Havířově, Zlíně, Ostravě a Novém Jičíně.

Pacient má podle Soukupa po zákroku menší bolesti, vyskytuje se u něj méně komplikací, jeho pobyt v nemocnici je kratší a urychluje se i doba rekonvalescence. Operujícímu lékaři pak přináší výhodu ve větší přesnosti pohybu nástrojů, odstranění třesu rukou a zvětšení obrazu včetně jeho trojrozměrného zobrazení.

Přístroj podobně jako laparoskopie umožní operaci bez otevření břicha. Do břišní dutiny vede jen několik otvorů o šířce osm milimetrů, takzvané porty. “Následně se k těmto portům ‘zadokují’ robotická ramena a do nich se zavedou potřebné nástroje. Tato ramena s nástroji ovládá operatér z konzole pomocí systému joysticků a pedálů,” popsal operatér Michal Pešl.

V urologii se používají podobné přístroje pro 50 typů zákroků, sdílet ho bude i chirurgie a gynekologie. “Největší procento urologických výkonů patří těm z onkologických příčin čili odstranění prostaty pro nádor, odstraněním nádoru z ledvin, odstraněním močového měchýře a operacím ledvinné pánvičky pro poruchu odtoku moči,” řekl specialista urologické kliniky Vojtěch Fiala.

Ročně v klinice operují více než 500 dětí s nejrůznějšími urologickými obtížemi, v roce 2022 to bylo 538 operací a z toho 79 provedených laparoskopicky. Podle vedoucího lékaře oddělení dětské urologie Josefa Sedláčka jde o celou šíři zákroků. “Tedy od funkčních problémů, což jsou vývojové i získané poruchy funkce dolních močových cest přes kompletní problematiku rekonstrukce a léčby vrozených vývojových vad ledvin, horních i dolních močových cest. Včetně vrozených vad chlapeckého a dívčího genitálu,” popsal Sedláček.

U chlapců je lékaři označují jako hypospadie. “Řešíme jako jedno z mála pracovišť v republice především závažné formy proximálních hypospadií, které své nositele bez rekonstrukce často vyřadí z pohlavního života,” uvedl. Například v roce 2017 jich bylo v celé ČR zhruba 206, z toho 167 méně závažných a 39 závažných. Zabývají se také například operacemi varikokély, rozšíření žil varlete, které způsobuje bolesti, neplodnost a pokles hladiny mužských hormonů, nebo nesestouplého varlete, takzvaného kryptorchismu.

“Při včasné a odpovídající léčbě je většina našich pacientů v dalším životě zcela v pořádku. Rekonstrukcí řady vad jsme schopni eliminovat rizika, která s sebou nesou a nejsou tak dále v životě omezeni. Nicméně i tak je jistě skupina jedinců jejichž problémy jsme schopni zlepšit jen částečně. I to ale může zcela zásadně pozitivně ovlivnit kvalitu jejich života,” dodal Sedláček.

Zpravodaj

Pražská VFN chce vytvořit centrum péče o extrémně obézní pacienty

  • 3 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 3. září (ČTK) – Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze vytvoří první ze sítě takzvaných XXL center, která budou léčit extrémně obézní pacienty. Takovýchto lidí jsou v tuzemsku desítky, ale běžné nemocnice na ně nejsou připraveny a je obtížné pro ně nalézt vhodné zdravotnické zařízení. VFN proto vybaví své klíčové kliniky speciálními operačními stoly, lůžky s potřebnou nosností, vozíky, přístroji nebo XXL sanitkami. Představitelé nemocnice o tom informovali na dnešní tiskové konferenci.

“Je to věc, kterou vnímám jako jednu z priorit,” řekl novinářům ředitel VFN David Feltl. Peníze na centrum by měly jít z evropských fondů a příslušný operační program se má otevřít koncem letošního roku. Centrum by poté podle něj mělo vzniknout v horizontu asi dvou let. Investiční náklady odhadl na 200 až 300 milionů korun. Extrémně obézní pacienti se ve VFN léčí už léta, proto její vedení považuje za logické tuto péči dál rozvíjet, řekl ČTK Feltl. Extrémně obéznímu pacientovi by se mělo dostat v podstatě jakékoli péče, popsal.

Lékař III. interní kliniky Martin Matoulek řekl, že například převozový vozík pro takové pacienty stojí víc než 100.000 korun. Chodicí pásy pro nácvik chůze stojí od půl milionu korun výše. Bude podle něj nutné také vybudovat rehabilitační nebo lázeňské zařízení pro následný pobyt v délce tří až šesti měsíců. Poznamenal, že zapotřebí bude také dostatečný počet erudovaného personálu pro manipulaci s extrémně obézním pacientem. Takový personál bude muset být hlavně fyzicky zdatný, dodal.

Matoulek řekl, že v roce 2000 měl pacienty s maximální hmotností do 170 kilogramů a jen vzácně se vyskytovali lidé vážící víc než 200 kilogramů. Nyní, o 20 let později, se podle něj vyskytují desítky pacientů, kteří váží víc než 200 kilogramů. “Za 20 let, kdy se věnuji obezitologii, jsme se v české populaci posunuli o jednu až dvě hmotností kategorie výš,” uvedl.

“Schopnost akumulovat přebytečnou energii ve formě tukových zásob v přípravě na hladomor a válku je u našich pacientů extrémní. Schopnost přizpůsobit se hladomoru, válce, adoptovat se na dietu je taky extrémní. Takže až budou tlustí hubení, hubení budou studení, to platí,” řekl Matoulek. “Nechci se rouhat, ale 70 let jsme v tomto regionu bez válek, to nikdy v historii nebylo,” poznamenal.

Zástupci VFN současně připomněli, že letos je to 75 let, co tato klinika vznikla. V květnových dnech roku 1945 ji založil profesor Jaroslav Charvát. Je mimo jiné autorem takzvané Charvátovy diety. Klinika se zaměřuje zaměřuje na endokrinologii a metabolismus a její odborníci se věnují jak běžným metabolickým chorobám, jako je cukrovka, poruchy metabolismu nebo vysoký krevní tlak, ale i vzácným onemocněním.

Jedním z těchto vzácných onemocnění je i takzvaná akromegalie. Jde o onemocnění způsobené nadměrným vylučováním růstového hormonu vyvolaného nádorem podvěsku mozkového. Podle odhadů jí v ČR trpí 600 až 800 lidí.

Přednosta III. Interní kliniky Michal Kršek dnes řekl, že jde o vzácné onemocnění, kdy se zvětšují koncové části těla v době, kdy už jedinec neroste. Nemoc se vyvíjí nenápadně, osm až deset let, a v době, kdy je diagnostikována, zanechává změny, z nichž řada je už nevratná. Snahou lékařů z VFN proto je včasná diagnostika a rozpoznání této nemoci.

nlm jw

Zpravodaj

“Přelomový” pacient je doma, vyléčených je víc než nemocných

  • 5 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 5. května (ČTK) – Pražský taxikář, který dostal v Česku jako první pacient s nemocí covid-19 experimentální lék remdesivir, byl dnes propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Z nemoci covid-19 se v zemi vyléčila už víc než polovina nakažených – bezmála čtyři tisícovky z víc než 7800 případů. Aktuálně se s nákazou potýká přes 3600 lidí. Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že vláda při epidemii koronaviru vyvedla zemi z největší krize moderní historie s výjimkou války, zatímco opozice i média podle něj selhala.

Zeman dnes na Radiožurnálu řekl, že otevřít hranice je kvůli přetrvávající koronavirové pandemii ve světě sice riskantní, ale ne nepřijatelné. Cesty do ciziny mohou zvýšit riziko druhé vlny epidemie v Česku, místní ekonomice by navíc pomohlo, kdyby Češi trávili dovolenou ve své zemi, míní prezident. Ocenil vládu, naopak kritizoval opozici a média. Večer se Zeman spolu s církevními hodnostáři, veterány, vedením armády i zástupci zdravotníků zúčastnil slavnostní bohoslužby ve svatovítské katedrále na Hradě. Účastníci mše kromě připomínky 75 let od konce druhé světové války vzdali hold také lidem, kteří se nyní starají o nemocné a nakažené covidem-19.

Třiapadesátiletý taxikář Robert Markovič odpoledne odjel z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) domů. Podle lékařů pacient, který byl dlouho v kritickém stavu na mimotělním oběhu, má před sebou náročnou rehabilitaci. Propouštěný pacient poděkoval zdravotníkům, kteří mu zachránili život. “Boj ještě neskončil a plně si to uvědomuji,” uvedl Markovič. Jeho případ zahájil podle ředitele nemocnice Davida Feltla horkou fázi pandemie.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že jeho úřad připraví zákon pro boj s koronavirem, který bude mít dočasnou účinnost a podle něhož by mimořádná opatření kvůli koronaviru měla schvalovat vláda. Kabinet tak dál hledá způsob, jak zajistit platnost restrikcí i po konci nouzového stavu, tedy po 17. květnu. “Po poradě ústavních právníků, ministerstev zdravotnictví a vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem. Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda. Ve čtvrtek ho předložím na vládu,” napsal Vojtěch. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že dočasný zákon by byl lepší cesta než posílit pravomoci jednoho ministerstva bez kontroly.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v České televizi uvedla, že stát opatřeními proti koronaviru podle ní škodu nezpůsobil. Nečeká proto úspěch žalob o náhradu.

Sněmovna dnes rozhodla o tom, že příspěvek 500 korun denně bude stát vyplácet živnostníkům i po 30. dubnu, návrh Senátu příspěvek zvýšit a rozšířit okruh jeho příjemců zamítli. Poslanci diskutovali také o odkladu dalších vln EET do konce letošního roku, k hlasování se ale dnes nedostali.

Evropská komise (EK) dnes oznámila, že České republice schválila státní podporu za 5,2 miliardy eur (142 miliard Kč) pro firmy zasažené koronavirem. Na pomoc ve formě státních záruk za úvěry budou mít nárok firmy, které mají alespoň pětinu ročních příjmů z prodeje do zahraničí.

Z nemoci covid-19 se v Česku vyléčila už víc než polovina nakažených. Vyléčených bylo vpodvečer 3999, přitom od začátku března se potvrdilo 7878 případů nákazy. Aktuálně je v Česku 3625 nemocných, s covidem-19 dosud zemřelo 254 pacientů.

Pozvolný návrat země k běžnému životu se odráží i v dopravě. Například dopravní provoz na dálnicích i hlavních tazích v Praze se pomalu vrací na úroveň před vyhlášením karantény. Mnohde už v pracovní dny jezdí jen o pět až deset procent méně aut než na začátku března, vyplývá z analýzy operátora O2. Větší zájem cestujících je poznat i v MHD.

I přes uvolňování se ruší další velké a tradiční letní akce nebo ohlašují mnohá omezení. Například oblíbený mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná bude až příští rok. Letní shakespearovské slavnosti začnou o měsíc později a budou kratší, mezi další vynucené změny patří neúčast zahraničních herců.

abz rot

Zpravodaj

Taxikář léčený ve VFN remdesivirem je v dobrém stavu

  • 27 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 27. dubna (ČTK) – Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku, který se jako první léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je v dobrém zdravotním stavu. Dnes ho přeložili na standardní oddělení, řekl novinářům ředitel VFN David Feltl.

“Náš pacient na remdesiviru, který prodělal experimentální léčbu jako první, je v tuto chvíli překládán na standardní oddělení,” řekl Feltl. Dodal, že se nyní čeká na výsledky testu negativity pacienta. V případě dobrého výsledku bude záhy propuštěn domů, řekl Feltl.

Třiapadesátiletému pražskému taxikáři byl experimentální lék remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů na přelomu března a dubna. “Stal se takovým určitým symbolem celé této pandemie,” uvedl ředitel.

Muž byl do VFN převezen 15. března ve velmi vážném stavu z Thomayerovy nemocnice. V Thomayerově nemocnici byl hospitalizován od úterý 10. března pro celkové zhoršení zdravotního stavu. Léčen byl na zápal plic, který potvrdil rentgen. Později se však u pacienta objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru, který jej potvrdil. Přes přeložení na JIP podle mluvčího Thomayerovy nemocnice Petra Sulka v důsledku onemocnění covid-19 muži selhaly plíce, a tak byl převezen do VFN. Tam jej lékaři napojili na mimotělní oběh, který mu do krve dodával kyslík. Remdesivir mu začali podávat od 24. března, léčba experimentálním lékem byla ukončena ve čtvrtek 2. dubna.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. VFN má nyní i dalšího pacienta, kterému chce lék podávat. Kromě nemoci covid-19 má vážnou plicní chorobu, uvedl ředitel VFN.

Do testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice na Bulovce, kde však žádný pacient s potřebnou indikací zatím není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta začali. Lék budou používat také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

mlg jw

Zpravodaj

V Thomayerově nemocnici léčí plazmou tři pacienty

  • 24 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 24. dubna (ČTK) – V Thomayerově nemocnici v Praze léčí plazmou s protilátkami proti koronaviru tři pacienty s onemocněním covid-19. Všichni tři jsou ve vážném stavu hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. Dnes to uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Léčba plazmou je experimentální metoda, která by mohla pomoci v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

“Mohu potvrdit, že jsme plazmu s protilátkami proti koronaviru již použili u tří našich pacientů s těžkým průběhem onemocnění, a to v době od 20. do 22. dubna, a nyní čekáme na výsledky. Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek této léčby,” uvedl ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

Transfuzní oddělení v Thomayerově nemocnici provedlo odběr zatím od šesti osob, které mají v krvi protilátky vůči onemocnění způsobenému novým koronavirem. Z odběrů zdravotníci vyrobili osm jednotek plazmy, které jsou určeny pro čtyři léčebné dávky. Další potenciální dárci se hlásí. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními, uvedl Sulek. Nemocnice také na svých webových stránkách zveřejnila výzvu pro vhodné dárce plazmy.

Léčba plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne příští týden i v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze začali zájemcům odebírat krevní plazmu v minulých dnech. Experimentální metodu léčby chtějí podle mluvčí VFN Marie Heřmánkové v budoucnu využívat.

Metodu použili již dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovali zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

mlg jw

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS