Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Po svátcích končí řada lidí v péči gastroenterologů – V lednu…

  • 10 ledna, 2024
  • by budskap

Praha, 9. 1. 2024 – Přeplněný žaludek se štamprličkou něčeho ostrého na slehnutí patří v období Vánoc a silvestra ke koloritu českých domácností. Přeplněné ordinace v lednu poté zase ke koloritu českých gastroenterologů. Hned zpočátku roku totiž potkávají specialisté pacienty, kteří dali v prosinci svému trávicímu traktu řádně zabrat. Nejčastěji jsou mezi nimi „nováčci“, u nichž se kvůli svátečnímu veselení objevily potíže jako průjmy, zácpa či bolesti břicha. Na židle čekáren v gastroenterologických ordinacích v lednu zasedají také lidé se zhoršenými projevy onemocnění žlučníku, slinivky nebo jater.

 

„Naši pacienti s chronickými nemocemi gastrointestinálního traktu, jako jsou například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a celiakie, jsou i přes svátky obvykle disciplinovaní, protože už ví, co jim případné porušení režimu a životosprávy přinese. Problém je obvykle s těmi, kteří svoji diagnózu znají krátce, a neví tak ještě, co si mohou, nebo spíše nemohou dovolit. Ti pak v lednu plní naše ordinace s potížemi, které by je minuly, kdyby přes Vánoce udrželi doporučený dietní režim,“ říká doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti a přednosta II. interní gastroenterologické kliniky Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Další skupinou osob, jež se na začátku roku vypraví za experty na trávicí trakt, jsou „žlučníkáři“ a ti, kteří mají vleklé potíže s játry nebo slinivkou. Podle lékařů se těmto pacientům většinou daří přes rok držet chutě na uzdě, vánoční svátky jsou však pro ně příliš velkým pokušením. „Přestože tuší, že jim pak může být velmi špatně, dopřejí si alkohol či tučná jídla. Část z nich přijde v lednu, někteří bohužel už o svátcích volají záchranku,“ popisuje prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Jak dále uvádí, v lednu chodí také lidé, kteří tuší, že s jejich žaludkem nebo střevy není něco v pořádku, ale návštěvu odkládají, aby si užili pěkné svátky. „Kvůli těmto příchozím s mnohdy již pokročilými nálezy se pak hned na počátku roku nahromadí požadavky na příslušná vyšetření,“ doplňuje prof. Urban.

Kromě tučného jídla a alkoholu je dalším faktorem, který škodí trávicímu traktu, stres. A právě Vánoce a Nový rok nejsou vždy jen svátky klidu a míru, ale pro někoho naopak vysoce stresovým obdobím. „Kombinace psychického stresu a dietních excesů vede ke zhoršení také funkčních zažívacích potíží, typickým příkladem je například syndrom dráždivého tračníku projevující se zhoršením bolestí břicha a intenzivními průjmy,“ komentuje doc. Tachecí.

S nemocemi trávicího traktu se v Česku v současnosti léčí miliony lidí. Jen Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu má přes 70 000 jedinců, přičemž odborníci odhadují, že do roku 2030 toto číslo vzroste až na 80 000. Se syndromem dráždivého tračníku se v tuzemsku potýká dokonce až 1,5 milionu lidí.

 

O České gastroenterologické společnosti (ČGS)

Společnost sdružuje téměř 900 profesionálů zabývajících se onemocněními trávicího ústrojí. Hlavním úkolem ČGS je vytváření odborných a organizačních podmínek pro zmírňování dopadu gastroenterologických onemocnění na populaci České republiky. V rámci ČGS pracují tři odborné sekce (Endoskopická sekce, Sekce mladých gastroenterologů a Sekce ambulantních gastroenterologů) a pět pracovních skupin. Odbornou platformou oboru je časopis Gastroenterologie a hepatologie, který poprvé vyšel již v roce 1947 a je hlavním oborovým periodikem tří odborných společností. ČGS každoročně pořádá kongresy s mezinárodní účastí, jichž se standardně účastní na tisíc odborníků. Společnost se hlásí k aktivní spolupráci s pacientskými organizacemi, orgány státní správy a plátci péče, které považuje za partnery své činnosti. Je pevně zakotvena v evropských a světových gastroenterologických organizačních strukturách. Více informací na www.cgs-cls.cz.

Zpravodaj

V anglickém domově důchodců zabil covid přes Vánoce půlku…

  • 7 ledna, 2021
  • by andrlovak1

Londýn 7. ledna (ČTK) – V domově důchodců v anglickém hrabství Sussex zemřela s nemocí covid-19 přes Vánoce polovina klientů. Přeživší se obávají nové, nakažlivější mutace koronaviru, která se v oblasti objevila na konci minulého roku. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

Od 13. prosince zemřelo v domově ve vesnici Crowhurst na jihovýchodě Anglie 13 z celkového počtu 27 klientů. Někteří přímo na Štědrý den, uvedl správce zařízení Adam Hutchison. Koronavirem se nakazila i třetina personálu, z nějž jeden člověk skončil v nemocnici.

“Byly to příšerné Vánoce, hrozné pro personál,” řekl Hutchinson. “Je to nezastavitelné. Jsme sedící kachny,” dodal s odkazem na zjevnou zranitelnost osazenstva i pečovatelů vůči koronavirové nákaze a neschopnost se proti ní účinně bránit.

Podle Hutchinsona není jasné, jak se virus do domova dostal. Očividně se mu podařilo však podařilo “přelstít” veškerá preventivní opatření, která vedení domova učinilo. Nákazu odhalilo preventivní testování, přičemž v té době ještě příznaky nemoci nikdo nevykazoval.

Na většině území Británie jsou nyní v domovech důchodců zakázány návštěvy. Výjimku tvoří situace, kdy jsou klienti již těsně před smrtí. Některé domovy rovněž nainstalovaly kóje z plexiskla, které mají znemožnit přímý fyzický kontakt. I ty se ale za současné plošné uzávěry nesmí využívat.

Počty nakažených v domovech důchodců opět stoupají po celé Anglii. Zatímco v týdnu před Vánoci tam zemřelo téměř 600 klientů v domovech důchodců, v září to bylo pouze 42 týdně. Přesto je to stále zlomek toho, kolik lidí umíralo v domovech na jaře: během dubnového vrcholu epidemie to bylo až 2700 zemřelých za sedm dní.

Společnost HC-One, která provozuje v Británii na 330 domovů pro seniory, oznámila, že nákazu zaznamenala ve třetině svých zařízení. Většinou se ale jedná o personál.

Hutchinson se obává, že domovy zasažené nákazou “budou jednoduše muset zavřít”. “Co se stane s lidmi v již neživotaschopných domovech? Kam tito lidé půjdou? Nejspíše do zařízení (národního zdravotnického systému) NHS, což zdravotnictví dále zatíží,” varoval ředitel.

Mnoho domovů je podle deníku také zoufalých, že dosud neobdržely koronavirové vakcíny. Podle premiéra Borise Johnsona zatím očkování podstoupilo deset procent klientů a 14 procent personálu, slíbil však navýšit úsilí o naočkování co největšího počtu lidí v co nejkratším čase.

 

Doporučené články

Strašák jménem kocovina aneb jak se jí zbavit

  • 17 prosince, 202017 prosince, 2020
  • by andrlovak1

Jeden vánoční večírek v práci, další s přáteli, potom oslava Nového roku… čeká nás období plné radosti, které s sebou ale často přináší nepříjemnou kocovinu. Jednou z možností, jak se jí vyhnout, je samozřejmě abstinence. Pokud ale nechcete přistoupit k tak radikálnímu řešení, poradíme vám alespoň, jak kocovině předcházet nebo s ní bojovat v případě, že vás nemine.

Čím je kocovina způsobená?

Než se začneme věnovat tomu, jak se kocovině vyvarovat nebo jí porazit, pojďme si osvětlit, co se s námi během kocoviny děje. Když alkohol projde metabolismem, začne opouštět organismus. Játra se začnou zabývat odbouráním alkoholu, v důsledku čehož jim nezbývá čas na přeměnu cukru. Chybí nám tak vitaminy a energie, kterou tělo v tuto chvíli potřebuje. Jsme navíc dehydrovaní a žaludek je překyselený, což vyvolává nevolnost a bolest hlavy.

Vyvarujte se kocovině správnou přípravou

Boj s kocovinou je nepříjemná věc, které bychom se všichni rádi vyhnuli. Naštěstí existuje pár tipů, jak se jí vyvarovat.

Chce to hodně spánku

Jestli naše tělo něco opravdu potřebuje, aby zvládlo náročný alkoholový dýchánek, je to dostatek energie. A nejlepším způsobem, jak mu ji dopřát, je kvalitní spánek.

Dopřejte žaludku dobrý základ

Pořádný burger nebo smažený řízek… že takové věci obvykle nejíte? Tak před večírkem si je bez výčitek dopřejte. Vašemu tělu se budou na náročný večer hodit tuky, sacharidy a bílkoviny. Tučné jídlo ochrání váš žaludek proti překyselení, a navíc v něm vytvoří tenkou vrstvu tuku, které zabrání průniku alkoholu skrz žaludeční stěnu do krve.

Dodržujte pitný režim

Jednou z velkých potíží při kocovině je dehydratace těla. Nechoďte jí naproti tím, že budete dehydratovaní již před večírkem. Snažte se v průběhu dne vypít co nejvíce vody. Zároveň se pokuste vyhnout kávě, která naopak odvodňuje, a navíc zaměstnává játra, která budete večer potřebovat v plné síle.

Pijte s rozumem

To se samozřejmě snadněji řekne než realizuje. Snažte se ale myslet alespoň na pár základních pravidel a ráno za to budete vděčni. Jedním a možná i nejhlavnějším z nich je pití vody či jiných nealkoholických nápojů mezi těmi alkoholickými. Zároveň se snažte vyhnout bublinkám, míchání různých druhů alkoholu a celkově i pití koktejlů. Další rada je – pijte raději čirý alkohol. V tom nečirém je mnohonásobně více toxinů a nečistot, které vznikají v průběhu fermentace a ve vašem organismu nadělají neplechu.

Kocovinu už mám – jak se jí zbavit?

Někdy se stane, že ani všechny rady světa napomůžou a ranní kocovině se zkrátka nevyhnete. V tu chvíli vás pravděpodobně zajímá jediné – jak se jí co nejrychleji zbavit?

Doplňte tekutiny

Vzhledem k tomu, že alkohol dehydratuje, je třeba doplnit tekutiny. Ideální je vypít dostatek vody už před spaním a pokračovat ihned po probuzení. Vhodné je pití také sladkého čaje, Coca-Coly nebo džusu. Tyto nápoje vám dodají cukr, který vaše tělo po konzumaci alkoholu ocení. Není ale dobré to s nimi přehánět, protože by mohly negativně působit na trávicí systém.

Dejte si osvědčený silný vývar

Starý dobrý silný vývar nebo česnečka, to je sázka na jistotu. Doplníte tak tělu potřebné tekutiny, energii i další prospěšné látky. A stejně jako před večírkem, i po večírku vám udělá dobře pořádné plnohodnotné jídlo.

Dopřejte si odpočinek

Tělo při zpracování alkoholu vyčerpá spoustu energie, kterou je potřeba doplnit. Snažte se kocovinu jednoduše zaspat. Potom si dejte krátkou procházku na vzduchu, která vám udělá také dobře.

Zpravodaj

Havlíček: Je šance, že se obchody otevřou v předvánočním období

  • 12 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 12. listopadu (ČTK) – Je šance, že se obchody otevřou v předvánočním období, řekl dnes senátorům vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj ale zatím nelze slíbit, zda to bude například 5. nebo 10. prosince. Záležet to bude na účinnosti dosavadních protikoronavirových opatření a vývoji pandemie. Reagoval tak na senátorskou kritiku o účelovosti uzavření většiny maloobchodů, zatímco obchodní řetězce otevřeno mít mohou.

Dosavadní vývoj epidemie v Česku dává podle Havlíčka šanci, že se obchody otevřou ještě v předvánočních období. “Je šance, že se to zvládne s dostatečným předstihem,” řekl vicepremiér. Podle něj by ale mohl zatím “jenom sebevrah” slíbit, že se obchody otevřou 5. či 10. prosince. “Samozřejmě, že víme, že čím dříve se to otevře, tím více se to rozloží a nebude se to samozřejmě potom všechno kumulovat na poslední tři dny nebo čtyři dny těsně před Vánoci,” uvedl. Bližší informace o podmínkách rozvolňování opatření by mohl podle Havlíčka představit v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vicepremiér odmítl tvrzení pirátského senátora Lukáše Wagenknechta, že vláda většinu maloobchodů uzavřela účelově. Podle Havlíčka potřebovala pouze omezit mobilitu lidí a zabránit tím šíření koronaviru. Wagenknecht namítal, že toto opatření není podepřeno důkazy, neboť většina lidí se podle zdravotnických dat nakazila na pracovištích.

“Vy koncentrujete lidi do hypermarketů a děláte to účelově, což jste tady přiznal,” řekl Wagenknecht vicepremiérovi. “Vy nejste ministr průmyslu a obchodu, jste ministr likvidace drobného a středního podnikání,” dodal. Podle senátora se uzavřením většiny obchodů lidé koncentrují v hypermarketech, zatímco malým obchodníkům hrozí krach, neboť podpora 500 korun na den pro uzavřené živnosti je almužna. Vládní opatření ve vztahu k živnostníkům nejsou opodstatněná a spravedlivá, dodal.

Senátor podle vicepremiéra chce stoprocentní kompenzaci mzdy státem i pro ty, kteří zavřít nemuseli, což by stát zruinovalo. “Myslím, že (poslední komunistický prezident) Gustáv Husák by z vás měl radost, pane senátore, protože jsem si připadal, že jsem skutečně někde v roce 1978,” řekl Havlíček. Vláda podle něj nedává pouze 500 korun na den pro uzavřené živnosti, ale těm, co museli podnikání omezit, kompenzuje nájem a mzdy ze 100 procent.

Předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra se pozastavil nad tím, že státní úřady chtějí sebrat podnikatelům celou poskytnutou podporu v rámci programu Antivirus jen proto, že se o den či dva opozdili s platbou odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Havlíček slíbil, že se pokusí zjednat nápravu.

Mnohé firmy se podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) bojí stěžovat na postup vlády a ministerstev, aby na ně někdo “nezaklekl”. Vládní opatření během letošních vln epidemie jsou podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) improvizací, zatímco by měla být účinná a transparentní.

mhm rem jw mha

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS