Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Výzkumy a studie

Tuzemští vědci ověřili účinnost protinádorových vakcín u dětí s rakovinou

  • 20 srpna, 202427 srpna, 2024
  • by budskap

“Cílenou léčbu jedním konkrétním lékem lze s úspěchem využít, pokud je v nádoru nalezen vhodný molekulární cíl, například mutace, který lze terapeuticky ovlivnit. Účinek cílené léčby v monoterapii je však časově omezený, proto se vyvíjejí další strategie založené na kombinacích různých typů cílené léčby, chemoterapie a především imunoterapie,” uvedl vědecký ředitel NÚVR a přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Slabý.

To by podle něj mělo umožnit zasáhnout nádor na více místech současně, ale také posílit imunitní systém pacienta v boji s nádorovou chorobou. Dětem s některými typy rakoviny dokážou čeští vědci připravit protinádorovou terapii “na míru”. Podařilo se jim prokázat, že v kombinaci se standardní léčbou je pak opravdu účinná.

Ve studii vědci zkoumali 48 pacientů do 20 let věku s vysoce rizikovými nádory, především sarkomy a nádory centrálního nervového systému. Dostávali standardní a individualizovanou léčbu, v určitém okamžiku jim byla podána i protinádorová vakcína. Po její aplikaci se podařilo dostat rakovinu pod kontrolu u více než poloviny nemocných dětí.

“Větší efekt měla vakcína u pacientů, kteří zatím podstoupili méně různých terapií, tedy u nichž ještě nedošlo vlivem léčby k úplnému vyčerpání jejich vlastního imunitního systému. To by podporovalo zařazení vakcín do časnějších fází léčby vysoce rizikových pacientů,” podotkl přednosta Kliniky dětské onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno a vedoucí jedné z výzkumných skupin NÚVR Jaroslav Štěrba.

Protinádorové vakcíny nejsou preventivní jako například očkování proti spalničkám, ale léčebné. Jsou založeny na využití jednoho typu buněk imunitního systému, které mají schopnost pohlcovat cizorodé látky ze svého okolí a vystavovat je na svém povrchu. Zároveň vysílají signály, že toto jsou antigeny, proti kterým je nutné bojovat. Imunitní systém se je díky tomu naučí rozpoznávat a zahájí vůči nádorovým buňkám, které jsou jejich nositeli, imunitní reakci.

Protinádorové vakcíny z takzvaných dendritických buněk byly vyvinuty a připraveny v laboratořích Farmakologického ústavu a Centra excelence CREATIC LF Masarykovy univerzity, kde působí výzkumná skupina NÚVR vedená Lenkou Zdražilovou Dubskou.

“Vstupním materiálem pro výrobu personalizované vakcíny jsou bílé krvinky, konkrétně takzvané monocyty, získané od pacienta odběrem krve,” uvedla Zdražilová Dubská. Dendritickým buňkám se pak předloží k pohlcení části buněk odebraných z pacientova nádoru a ve formě injekcí se podají zpět pacientovi.

Aktuálně

Soud EU: Komise veřejnosti neposkytla dost informací o nákupu covidových…

  • 17 července, 2024
  • by budskap

Mezi nesrovnalostmi, na které unijní soud poukázal, bylo “částečné” odmítnutí zveřejnit prohlášení o neexistenci střetu zájmů unijních zastupitelů odpovědných za vyjednávání těchto nákupů s farmaceutickými společnostmi.

Skupina europoslanců podnikla právní kroky poté, co jim komise odmítla poskytnout úplný přístup ke smlouvám na vakcíny proti covidu-19, které si výkonný orgán EU zajistil s výrobci.

Unijní soud verdikt oznámil den před hlasováním v Evropském parlamentu, na kterém se šéfka Komise Ursula von der Leyenová uchází o znovuzvolení.

Vyjednáváním von der Leyenové se šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19 se na jaře začal zabývat Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Vyšetřovatelé EPPO případ převzali od belgických žalobců, kteří von der Leyenovou vyšetřovali kvůli “zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupci a střetu zájmů”.

Otázky kolem toho, jak byla smlouva s Pfizerem vyjednána, pronásledují šéfku Evropské komise od chvíle, kdy list The New York Times (NYT) uvedl, že si vyměňovala zprávy se šéfem této farmaceutické firmy v době přípravy obřího kontraktu z května 2021. Vakcín si EU od Pfizeru objednala stovky milionů a dvojice si podle NYT volala a vyměňovala zprávy asi měsíc, přičemž tato “osobní diplomacie sehrála v dohodě velkou roli”.

Aktuálně

Lékaři nemají vakcíny proti černému kašli pro dospělé, čekají…

  • 8 dubna, 20248 dubna, 2024
  • by budskap

Podle dnešních informací Státního zdravotního ústavu za týden v ČR přibylo 1100 případů černého kašle, což je letos druhý nejvyšší týdenní nárůst. Od začátku roku lékaři evidují 6397 nakažených.

Praktici ČTK sdělili, že dospělí mají o přeočkování zájem. V současnosti ale mohou vakcíny objednat jen pro těhotné. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů v Královéhradeckém kraji Petra Šubrta by pro ně měly být dostupné ode dneška a pravděpodobná dodávka pro ostatní zájemce by měla být koncem dubna.

Třeba v Karlovarském kraji se lékařům v poslední době příliš nedaří zajistit vakcíny ani pro těhotné, směřují je tak do velkých očkovacích center, přičemž nejbližší jsou v Plzni nebo Praze. Ostatní dospělé zájemce objednávají na květen s ohledem na avizovanou dodávku vakcín koncem dubna.

Pro těhotné nemá vakcíny proti černému kašli ani českolipská praktická lékařka Irena Moravíková, která čeká, až budou k dispozici. “Žádná z mých pacientek ale teď nerodí, takže nejsme ve spěchu. Vím také, že někteří kolegové vakcíny mají, tak když by byla nouze, tak bychom je u nich sháněli,” řekla.

Naopak jihomoravský krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Ivo Procházka, který ordinuje v Jedovnicích na Blanensku, vakcíny pro ženy v týdnu od 27. do 36. těhotenství má. Pro ostatní dospělé nikoliv a objednávat je bude koncem dubna.

Dospělým zdravotní pojišťovny vakcínu nehradí, stojí od 700 do 1500 korun, lidé si je ale mohou zpětně nechat od pojišťovny nechat částečně proplatit. Podle ústecké praktické lékařky Ivany Jakabčinové by byl zájem o očkování ze strany dospělých ale větší, kdyby ho platila pojišťovna. Když zjistí, že ho musí platit, tak ho většinou odmítnou, řekla ČTK lékařka, která má poslední vakcíny pro zhruba sedm objednaných pacientů. “Čeští distributoři je nemají k dispozici. Drží je pro děti,” uvedla Jakabčinová s tím, že další dávky čeká koncem měsíce.

Lékař Jaroslav Havlíček, který je na Jihlavsku okresním předsedou Sdružení praktických lékařů, bude mít očkovací látku k dispozici nejdřív v polovině června. Stejně jsou na tom podle něj i ostatní lékaři z Jihlavy a okolí, kterých je okolo 50. “Očkovali jsme klidně i 20 dávek denně, pokud byly. Brali jsme očkovacích látek opravdu hodně a v současné době jen telefonujeme a vysvětlujeme lidem, že nejsou,” řekl Havlíček. Vakcíny se podle něj nyní přednostně dostávají do ordinací dětských lékařů. “Což je pochopitelné,” dodal Havlíček.

Na vyřízení objednávek čekají i praktičtí lékaři Tomáš Doležel a Jitka Šebková v Nymburce. “Vakcíny máme předobjednané, ale momentálně nejsou. Máme na seznamu 40 lidí, kteří na očkování čekají,” řekla ČTK zdravotní sestra z ordinace Šebkové. Doležal má už jen několik posledních očkovacích dávek, další by podle něj měly být zřejmě koncem dubna.

Praktická lékařka Jarmila Ševčíková, která provozuje ordinaci v Bohuňovicích u Olomouce, má k dispozici jen jednu dávku vakcíny, která jí zůstala po objednaném pacientovi, který onemocněl a nepřišel. “Nechávám si ji v zásobě pro případ, že by přišla těhotná pacientka a chtěla se naočkovat,” řekla Ševčíková. Také podle jejích zjištění by se mohla situace v zásobování vakcínou zlepšit v závěru dubna.

Vakcíny nemá v ordinaci ani zlínský krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas, kterému dodavatel slíbil, že by měly dorazit v květnu. Mezi jeho pacienty ale zájem o očkování není velký a těhotné si mohou rezervovat termín očkování proti černému kašli, očkovací centrum je ve zlínské poliklinice.

Rád by očkoval i praktický lékař Erich Pudich z Ludgeřovic na Opavsku, ale vakcíny nemá. “Párkrát se nám podařilo malé množství objednat, pak nám řekli, že nemají,” uvedl lékař. Zatím nevnímá, že by se situace mohla zlepšovat, a pacienty odkazuje na ostravské očkovací centrum, kde by snad přísun očkovacích látek mohl být o něco lepší.

Prevence a léčba

Vakcinologové doporučují přeočkování proti covidu po šesti měsících

  • 7 října, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

V současnosti mohou lidé v Česku posilovací dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. K úterku ji dostalo asi 11.000 lidí.

Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let. Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučují interval pro přeočkování zkrátit. “Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později,” uvedl Chlíbek.

EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování už v Česku funguje.

Aktuálně

Axios: Dezinformace o vakcínách se šíří skrze všechny druhy médií

  • 5 srpna, 2021
  • by andrlovak1

Dosud bylo konvenční uvažování takové, že za míru “váhavosti” ohledně vakcín v USA nesou zodpovědnost především sociální média, konkrétně pak obsah z okrajových a pravicově nakloněných kanálů. Tato úvaha vyústila i v rozmíšky mezi Bílým domem a platformami jako je Facebook, který se cítil nespravedlivě vyčleněný od ostatních. Vědecké studie sice naznačují, že kontakt s internetovými dezinformacemi může u lidí přiživit odpor k očkování, podle expertů je ale těžké konkrétní platformě přisuzovat určitou porci zodpovědnosti. I proto, že lidské chování se složitě spojuje s tou či onou informací, na niž daný člověk narazil.

Sociální média často urychlují šíření dezinformací, ty ale mohou mít původ v televizním vysílání nebo tištěném médiu. Nedávno vydaná studie, o níž informoval list The New York Times (NYT), přináší zjištění, že lokání noviny, televize a rozhlasové stanice často neúmyslně poskytují prostor dezinformacím o vakcínách. Experti deníku řekli, že redakce lokálního zpravodajství jsou náchylnější k vydávání materiálů převzatých z internetu, a to kvůli nedostatku prostředků. “Dezinformace o vakcínách se také objevují na webech, které se tváří jako zpravodajské, ale ve skutečnosti vydávají obsah za úplatu,” uvádí NYT.

Podle čerstvé analýzy výzkumného ústavu Annenberg Public Policy Center při Pensylvánské univerzitě je klíčovým motorem nepravd a polopravd o vakcínách televize. Autoři studie dospěli k závěru, že fanoušci konzervativních médií jako Fox News nebo těch ještě vyhraněnějších jako OAN se ve větší míře přiklánějí ke konspiračním teoriím o vakcínách na covid-19.

Internetové obchody

Vedle klasických sociálních sítí se pak jako útočiště dezinformátorů ukazují i internetové obchody a prodejní platformy, kde není nouze o antivakcinační skupiny a produkty. Společnost Apple minulý týden ze své databáze aplikací App Store stáhla seznamku určenou pro odpůrce vakcín. Kritice čelí také Amazon, který podle některých neudělal dost na omezení prodeje antivakcinační literatury.

Vliv dezinformací posiluje nedostatek důvěry v instituce, které jsou při informování o účinnosti vakcín klíčové, tedy vládní agentury, odborná veřejnost a média. A to je problém, který je větší než kterýkoli jeden informační zdroj. “Ta věc má širší kontext,” míní ředitelka Annenberg Public Policy Center Kathleen Jamiesonová. “Důvěryhodnost některých těchto institucí je zpochybňována způsobem, který nám nepomáhá, když těm institucím potřebujeme důvěřovat, aby nás informovaly,” řekla Axios.

Vytváření spekulací

Jamiesonová připomenula třeba otázky ohledně možné politizace procesů v předních zdravotnických orgánech, jako je Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jako příklad uvedla spekulace o tom, zda prvotní povolení léčit covid-19 antimalarikem hydroxychlorochin nebylo vydáno pod politickým tlakem. Bílý dům si zase podle zdrojů televize CNN nově stěžuje na zpravodajství celostátních médií o koronavirové variantě delta, které prý vytváří přehnaný obrázek o jejích dopadech.

Jasné je, že polemiky ohledně odporu k vakcínám vyvolávají zcela novou debatu. A to o tom, jak šíření dezinformací ve společnosti předcházet, namísto snahy hlídat obsah na každé platformě, zatímco se problém jenom zhoršuje.

Prevence a léčba

Zdravotníci v USA opět promlouvají o únavě a lidech, co podceňují covid-19

  • 23 července, 2021
  • by andrlovak1

“Jsou unavení. Říkají si, že to je zase další déjà vu,” shrnul rozpoložení svých podřízených Chad Nielsen, který řídí oddělení prevence infekčních onemocnění ve floridské nemocnici UF Health ve městě Jacksonville. Personál zde po prudkém nárůstu počtu pacientů s covidem-19 musel začít rušit naplánované zákroky. “Taky panuje určitý hněv, protože víme, že to je z větší části situace, které se dalo předejít,” řekl Nielsen agentuře AP.

Odkazoval na odpor či váhavost části americké populace tváří v tvář covidovým vakcínám, které se ukazují jako bezpečné a velmi účinné v prevenci těžkého průběhu covidu-19. Alespoň jednu dávku vakcíny v USA dostalo na 56 procent obyvatel a v nemocnicích po nákaze koronavirem končí v drtivě většině případů lidé nenaočkovaní. Byť je jejich počet stále hluboko pod maximem z uplynulé zimy, hospitalizací spojených s covidem-19 v zemi přibývá a nemocnice se zdaleka neplní jen na Floridě.

Mezi státy s nejhorší epidemickou situací se řadí také Arkansas, kde pracuje zdravotní sestra Sunny, s níž mluvila reportérka televize CNN. “Sestřičky mají PTSD (post-traumatickou stresovou poruchu). Spousta z nás na to po loňském roce trpí a teď k nám přichází lidé, kteří se na vás podívají a řeknou: ‘Ne, vakcínu jsem si nevzal a teď jsem nemocný,'” řekla.

Nejnižší proočkovanost

Arkansas má ze všech amerických států třetí nejnižší podíl plně naočkovaných a velká část obyvatel, včetně některých Sunnyných příbuzných, zde covid-19 nevnímá jako žádnou mimořádnou hrozbu. “Sestřičky byly opravdovým symbolem celé pandemie a skoro všechna ta nenávist se soustředila okolo nás,” míní Sunny. “Teď před několika týdny mi psali lidi, kteří mi vyhrožovali smrtí, nazývali mě vrahem a říkali, že jsem pomáhala ty lidi zabíjet. Neustále slýchám, že jsem krizový herec,” dodala za použití výrazu, jímž zastánci konspiračních teorií označují aktéry nejrůznějších událostí, které považují za zinscenované.

Kontakty s neočkovanými lidmi a těmi, kdo pandemii mají za smyšlenou, tento týden popsala také lékařka z Alabamy Brytney Cobiaová. “V poslední době jsem dosáhla velkých pokroků v přesvědčování lidí, aby se nechali očkovat!!! Chcete vědět jak? Přijímám do nemocnice mladé a zdravé lidi s velmi vážnou covidovou infekcí,” začíná její příspěvek na facebooku.

Jednou z posledních věcí, kterou pacienti dělají předtím, než je jim zavedena trubice pro umělé dýchání, je prý to, že prosí o vakcínu. “Držím je za ruku a říkám jim, že je mi to líto, ale už je příliš pozdě,” popsala Cobiaová. Po smrti těchto lidí následují setkání s rodinami, které se lékařka snaží povzbudit k očkování. “Pláčou. A říkají mi, že nevěděli. Mysleli si, že je to kachna. Mysleli si, že je to politika… A přejí si, aby to mohli vrátit. Ale nemohou. Tak mi poděkují a jdou se nechat očkovat,” dodává pracovnice nemocnice ve městě Birmingham.

Antivakcinační hnutí

Skepticismus k vakcínám je v poslední době v USA předmětem mnohých článků a analýz, přičemž se objevují názory, že odpor mezi neočkovanými jen sílí. Tyto lidi ale nelze brát jako jednolitou skupinu, upozorňuje v rozhovoru s časopisem The Atlantic pediatrička Rhea Boydová, která se podílí na osvětě v oblasti Sanfranciského zálivu.

“Antivakcinační hnutí je neuvěřitelně vidět a kvůli tomu je jim věnována neúměrně velká pozornost,” řekla lékařka, podle níž zarytí odpůrci vakcinace představují “malou část” americké populace. “Ale přebujelé dezinformace, které tato menšina produkuje, utváří naši veřejnou debatu a má to za následek jistý kolektivní hněv namířený na ‘neočkované’, jako by to byla skupina tvořená převážně antivakcinačními aktivisty,” pokračovala. To, že se někdo v USA ještě nenechal očkovat, podle ní může být dáno i nerovností v přístupu k informacím a dalšími bariérami, jako třeba nemožnost vzít si placené volno v termínu očkování a v době případných vedlejších účinků.

České zdravotnictví

V Praze se otevřela dvě očkovací místa bez registrace,…

  • 12 července, 2021
  • by andrlovak1

“Doufejme, že od 1. září se vrátí do škol naše děti a že budeme fungovat normálně. Jediné řešení je očkování, žádné jiné neexistuje,” řekl při otevření prvního místa premiér Babiš. Připomněl, že v současné době jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny měsíčně čtyři antigenní testy a dva PCR. “Ale je velký předpoklad, že se to změní a že stát to nebude platit,” dodal.

Na Chodově lidé dostanou dvě dávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, očkovat se mohou všichni starší 16 let. Otevřeno je každý den, v pracovní dny od 10:00 do 20:00, o víkendu skončí v 19:00. Na nádraží se očkuje jednodávkovou vakcínou od společnosti Johnson & Johnson, otevřeno je zatím denně od 12:00 do 19:00. Podle Babiše by se mohla podobná místa otevřít také v dalších obchodních centrech v Praze a Brně.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) bude možné nechat si aplikovat první dávku očkování v nákupním centru a pro druhou se registrovat jinde, třeba v místě svého bydliště pro mimopražské. Lidé si mohou v centru také nechat podat druhou dávku. “Ta možnost tady je, ale není to úplně to, co bychom preferovali. Ideální pro nás je, aby přišel na druhou na stejné místo. Ale pokud přijde i bez registrace na druhou dávku, tak ho kolegové určitě neodmítnou a naočkují ho,” dodal.

Mladá generace

“Cílem je, abychom skutečně oslovili takzvaně kolemjdoucí. Kteří půjdou třeba na nákup a rozhodnou se očkovat,” řekl k tomu ministr Vojtěch. Také proto se podle něj rozhodlo v těchto centrech pilotně vyzkoušet losování o ceny. Cílí na mladou generaci.

“Víme, že největší problém, kde je nejmenší proočkovanost, je mladší generace, jsou to lidé od 16 do 30 let. Volba výher je tak cílená na tuto generaci, ale samozřejmě může přijít kdokoliv,” vysvětlil Vojtěch. Jednou týdně se mezi očkovanými bude losovat o mobilní telefon iPhone 12, jednou denně o tenisky Converse nebo poukazy na herní platformu Steam. Ceny do soutěže zajistilo ministerstvo zdravotnictví.

Babiš po prohlídce kritizoval očkovací místo na hlavním nádraží. “Je tady špatná otevírací doba, je potřeba to změnit, a je tady málo personálu,” řekl novinářům. Podle něj není možné, aby lidé na očkování dlouho čekali. V očkovacím centru na hlavním nádraží je jeden lékař, jedna zdravotní sestra a jeden administrativní pracovník. Odbavit by měli asi 14 lidí za hodinu. Někteří lidé, kteří tam dnes čekali ve frontě, by se tak na řadu mohli dostat až po několika hodinách.

Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček novinářům řekl, že rozšíření provozní doby je nemocnice schopna zajistit. V počtu personálu je ale limitovaná prostorem. “Není možné tam udělat třeba pět ordinací,” poznamenal.

Společně

Zásadní podle Vojtěcha je, aby se vytvořila kolektivní imunita, což je jediné řešení, aby se nemusely zavírat obchody, služby nebo celá společnost. Jeho projev i projev premiéra na Chodově pokřikováním narušovalo několik lidí, kteří odmítali očkování a protiepidemická opatření. Na místo se dostavili dva policisté, ale nezasahovali. Také na hlavním nádraží postávala jedna žena s transparentem s přeškrtnutou injekční stříkačkou a nápisem “o virus tu nejde”. Premiérovi poté řekla, že očkování není dobrovolné, když tím vláda podmiňuje cestování a další věci.

Do soboty bylo v Česku alespoň jednou dávkou očkováno téměř 49 procent populace, dokončené očkování má asi 35 procent lidí. Zatímco mezi seniory nad 70 let je alespoň jednou dávkou očkováno přes 80 procent populace, u třicátníků je to méně než 40 procent a v nižších věkových skupinách ještě méně. Nízká proočkovanost a více sociálních kontaktů stojí podle odborníků i za nárůstem počtu nových případů, které se objevují zejména mezi mladými ve věku 16 až 29 let.

Výzkumy a studie

FT: Jak účinné jsou vakcíny proti mutaci delta?

  • 9 července, 202115 července, 2021
  • by andrlovak1

“Studie účinnosti řady vakcín v reálném světě dokládají dobrou ochranu, zejména před vážným průběhem nemoci,” řekla FT přední vědkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová. “Nejvyšší prioritu nyní má zvýšení proočkovanosti ve všech zemích,” dodala. Studie vakcín v reálné klinické praxi, která zanalyzovala 14.019 případů mutace delta ve Spojeném království a kterou v červnu zveřejnila vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE), zjistila, že vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca po dvou dávkách chrání před hospitalizací z 96, respektive 92 procent.

Vysokou účinnost vakcín ve Spojeném království, kde převládá varianta delta a kde byla plně naočkována více než polovina populace, dokládá smrtnost covidových pacientů. Ta nyní činí 0,085 procenta, což je dvacetkrát méně než na vrcholu epidemie, uvedla epidemioložka Meaghan Kallová z PHE.

Otázka, zda jsou vakcíny stejně účinné v prevenci infekce, a tudíž představují ochranu i před přenosem a šířením nákazy, je však komplikovanější.

Pfizer/BioNTech

Ve čtvrtek společnost Pfizer zopakovala, že její vakcína funguje proti mutaci delta, a zejména při potenciálním přeočkování třetí dávkou. Doplnila, že by mohla zahájit testy verze své vakcíny zacílené proti této mutaci už příští měsíc.

První data z květnových studií reálné účinnosti očkování ve Spojeném království dokládají, že dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech z 88 procent chrání před symptomatickou nákazou mutací delta. O měsíc později skotští výzkumníci údaj revidovali na 79 procent.

Kanadští vědci v sobotu uvedli, že vakcína Pfizer/BioNTech chrání před nákazou mutací delta z 87 procent, což je podle nich srovnatelné s 89procentní ochranou, jež vakcína poskytuje před mutací alfa, neboli britskou mutací.

Čtvrtá studie, kterou provedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví a jejíž prvotní závěry byly zveřejněny tento týden, naznačuje, že vakcína Pfizer/BioNTech před symptomatickou nákazou variantou delta chrání z 64 procent. Společnost Pfizer a izraelští zdravotničtí činitelé nicméně rychle poukázali na metodologické nedostatky s tím, že jde o předběžné poznatky z vysoce specifických míst.

Monitoring vakcín

Různost závěrů nicméně dokládá, jak obtížné je vyhodnotit účinnost vakcín v praxi. Při klinických testech mohou vědci vybírat účastníky, monitorovat, kdo dostal vakcínu a kdo placebo, a pak sledovat, kdo se nakazil a komu se infekce vyhnula. Všechny tyto poznatky jim pak přinášejí velmi cenná data. Jakmile se však spustí očkovací kampaň, vědci tuto kontrolu ztrácejí a to, kdo se nakazí, mohou ovlivňovat i další faktory. Dospět k pevným závěrům je pak obtížnější.

Na problematiku údajů z izraelské studie poukázala například akademická pracovnice Natalie Deanová, která se věnuje biostatistice na Emoryho univerzitě v Atlantě. Podotkla, že data z reálné praxe nejsou randomizována jako údaje z klinických studií a doplnila, že relativně malý rozsah epidemie v Izraeli mohl ovlivnit závěry. Studie, které dokládaly vyšší účinnost vakcíny, tak podle ní nelze na základě té izraelské smést ze stolu.

Data z reálné praxe ohledně účinnosti jiných vakcín proti deltě zatím nejsou k dispozici. Zdravotní odborníci se tak při odhadování účinnosti těchto vakcín proti mutaci delta spoléhají na laboratorní testy. U takového typu studií vědci zkoumají účinnost vakcín proti mutaci v laboratoři pomocí krevních vzorků očkovaných.

Moderna

Společnost Moderna uvedla, že její vakcína proti covidu-19 vyvolala při laboratorních testech u mutace delta dvakrát nižší počet neutralizačních protilátek než u původní mutace. Závěry nicméně označila za povzbudivé. Data “posilují naše přesvědčení, že vakcína proti covidu-19 od Moderny by měla i nadále poskytovat ochranu proti nově odhaleným mutacím,” řekl v červnu ředitel Moderny Stéphane Bancel.

Johnson & Johnson

Společnost Johnson & Johnson, která vyrábí jednodávkovou vakcínu proti covidu-19, uvedla, že její očkovací látka při testech vyvolala více protilátek proti mutaci delta než proti mutaci beta, která byla poprvé odhalena v Jihoafrické republice. Podrobné údaje sice neposkytla, uvedla však, že její vakcína poskytuje dlouhodobou ochranu před nemocí.

Sputnik V

Výrobci ruské vakcíny Sputnik V tvrdí, že tato očkovací látka je účinnější proti variantě koronaviru delta než jakákoliv jiná vakcína, u níž byly dosud zveřejněny závěry. Podle FT k tomu ale neposkytli důkazy. Ruský fond přímých investic (RDIF), který se na výrobě této očkovací látky podílí, dnes uvedl, že dvě dávky vakcíny by bylo možné podávat v odstupu 180 dní. Agentuře Reuters sdělil, že prodloužení odstupu (z původních tří týdnů) nesouvisí s prodejem vakcíny do zahraničí, ale má zajistit lepší imunitní odpověď.

Čínské vakcíny

Několik čínských vědců uvedlo, že některé čínské vakcíny jsou proti mutaci delta méně účinné než proti původním variantám. O těchto studiích ale bylo zveřejněno málo podrobností. Mluvčí čínské farmaceutické společnosti Sinovac agentuře Reuters řekl, že první výsledky z krevních vzorků lidí očkovaných vakcínou od této firmy vykázaly trojnásobně nižší neutralizační účinek proti variantě delta.

Mutace delta

Zdravotní odborník Peter English, který dříve pracoval jako poradce PHE, poznamenal, že ačkoliv data ohledně účinnosti vakcín v ochraně před hospitalizací jsou pozitivní, je mnohem méně jasné, do jaké míry mohou vakcíny bránit přenosu varianty delta. “Delta je mnohem nakažlivější, umí lépe hledat méně imunní osoby a nakazit je,” řekl s tím, že shromáždění přesvědčivých dat ohledně přenosu infekce bude nějakou dobu trvat.

České zdravotnictví

BISOP: Více vakcín by mělo směřovat praktickým lékařům

  • 4 května, 2021
  • by andrlovak1

Podle BISOP seniory odrazuje od očkování v centrech složitá registrace přes webové stránky nebo nutnost cestovat do neznámého prostředí. Problémem pro některé mohou být i formuláře, které je třeba v centru vyplňovat. Pro očkování v ordinaci se lidé rozhodují zejména proto, že praktický lékař dobře zná jejich zdravotní stav i rodinnou anamnézu a mají k němu důvěru. Očkování navíc mohou spojit s běžnou pravidelnou prohlídkou a jednu cestu tak ušetří.

Distribuci vakcíny Pfizer/BioNTech do ordinací zatím komplikují podmínky jejího skladování v hluboce zmrazeném stavu a velká balení o skoro tisícovce dávek. Centrum navrhuje, že by praktický lékař mohl využít prostory očkovacího centra, kam by si pozval své pacienty. “Lidé jsou ochotnější na velkokapacitní očkovací místo dorazit, pokud ví, že se dostanou za svým ošetřujícím lékařem, který zná jejich anamnézu a svou přítomností vakcíně dodá i důvěru,” popsali členové BISOP.

Senioři

Seniory mohou podle nich odrazovat od očkování i často zmiňované, byť velmi vzácné, nežádoucí účinky. “Přitom čísla mluví jasně – rizika spojená s očkováním jsou nesrovnatelně nižší než rizika spojená s onemocněním. Ovšem takto racionálně se nerozhodujeme, pokud jsou ve hře silné emoce, zejména strach,” dodali.

Už od začátku epidemie jsou starší lidé označovaní jako skupina, kterou nemoc covid-19 nejvíc ohrožuje. Jsou podle zprávy BISOP často vyděšení ze zveřejňovaných statistik vážných průběhů a úmrtí. “Pokud praktický lékař osobně zavolá svému pacientovi, a po zvážení jeho anamnézy jej pozve k očkování a dá mu navíc brzký termín, výrazně to zvyšuje šanci na úspěšnou vakcinaci seniorů,” uvedl BISOP.

Údaje ukazují, že jeden ze šesti seniorů nad 70 let se zatím k očkování nezaregistroval. “S postupujícím časem určitě bude o očkování stoupat zájem tak, jak se připravují covidové pasy,” řekl v pondělí ministr. Podle něj budou nejen pro cestování, ale i pro různé činnosti v České republice. Už dnes oznámil, že očkovaní mohou jet do lázní na zdravotní pobyt jako samoplátci a nemusí při návratu z méně rizikových zemí nastoupit karanténu.

Zpravodaj

Většina opozice je proti užívání vakcín bez certifikace v EU

  • 4 března, 2021
  • by andrlovak1

Praha 4. března (ČTK) – Většina opozičních stran se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v Evropské unii. V anketě ČTK lídři opozičních uskupení zdůrazňují, že vláda by měla prioritně shánět co největší množství ověřených očkovacích látek a hlavně urychleně očkovat těmi dostupnými. Hrad ve středu oznámil, že prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku tamní vakcíny Sinopharm. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v té souvislosti uvedla, že se z očkování nesmí dělat geopolitika. Zajišťování více druhů vakcín naopak oceňují KSČM a SPD.

Prezident již dříve požádal Rusko o jeho vakcínu Sputnik V. Látky Sinopharm ani Sputnik V zatím nejsou schváleny pro použití v zemích EU. “Chápu snahu dovézt do ČR vakcíny a očkovat, ale nechápu, proč chtějí premiér a prezident experimentovat na českých občanech a poskytnout jim vakcíny, které Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) neschválila. Prioritou vlády by mělo být sehnat co nejvíce ověřených vakcín,” napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala. EMA dnes oznámila, že na žádost německé firmy R-Pharm Germany zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny Sputnik V.

Adamová je zásadně proti používání vakcín či léků bez evropské certifikace. “Podrývat křehkou důvěru mnohých Čechů, kterou k vakcinaci chovají, využíváním nedostatečně ověřených vakcín, je obrovské hazardování,” napsala Adamová ČTK. Od všech výrobců je podle ní nutné žádat schválení od EMA, jinak nebudou jejich výrobky dostatečně důvěryhodné. Česko by se mělo hlavně věnovat tomu, aby využilo každou dávku vakcín, kterou již má.

Varovala také před tím, aby se z očkování “dělala geopolitika”. “Nehleďme na to, odkud vakcíny jsou,” uvedla Adamová. Rusko a Čína podle ní chápou očkování právě jako nástroj, z kterého lze geopoliticky těžit. “Kdo to nevidí, či vidět nechce, je naivní, nebo záměrně kolaboruje,” doplnila.

Piráti jsou podle předsedy strany Ivana Bartoše u vakcín pro důvěryhodnost, dostupnost a dobrovolnost. “Pokud Čína požádá o evropské schválení svého léku a předloží svoje data, dá se o tom uvažovat. Bohužel u čínské vakcíny bez schválení EMA dojde k narušení pilíře důvěry, a proto preferujeme, aby Čína požádala skrze oficiální kanál o schválení,” uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že ČR musí přestat být závislá na rozhodování a jednání “neschopných orgánů Evropské unie”. “EU škodí. Je nutné zajistit ze všech zdrojů dostatek účinných vakcín pro rychlou a dobrovolnou vakcinaci občanů, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat s důrazem na rizikové skupiny,” napsal Okmaura ČTK.

“Jsem rád, že se konečně pohneme z místa a začneme s ochranou obyvatelstva vakcinací. Na nedodávky vakcíny bylo třeba reagovat hned, jak nás původní dodavatelé začali omezovat,” uvedl k Zemanově iniciativě předseda KSČM Vojtěch Filip.

Certifikaci označil za důležitou i předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. “Zvláště proto, že čínská a ruská vakcína jsou vytvořeny na jiném principu než vakcíny americké a evropské. Pokud budou certifikovány, není problém dát lidem vybrat,” napsal ČTK. V příštích dvou měsících bude mít ČR k dispozici dva miliony vakcín a problém bude spíš to, aby se stíhaly využít, doplnil. “Není to trochu kouřová clona nad logistickým selháním premiéra a vlády? Má představa byla, že státní zakázku, objednávku jakéhokoliv zboží za státní peníze, nečiní jednotlivec, a to ani tehdy, když má kancelář na Hradě,” uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru uvedl, že pokud výrobce z jakékoliv země splní podmínky unijní registrace a prověření EMA, je použití jeho očkovací látky v pořádku. “Dělat mimořádné výjimky pro vakcíny z Číny či Ruska považuji za riziko pro naše občany,” dodal.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS