Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Liberecké univerzitě se podařilo zlikvidovat legionellu ve vodě na…

  • 6 února, 2025
  • by budskap

S přemnoženou legionellou ve vodovodních rozvodech se univerzita potýkala od konce loňského listopadu. “Změnili jsme v průběhu posledního zásahu legionellou chemii i firmu, která pro nás dezinfekci potrubí zajišťovala, a nadále pracujeme i na změnách v systému dávkování chemie tak, abychom předešli dalším nepříjemnostem s legionellou v potrubí,” doplnil Pirkl. Pro případ, že by se něco podobného v budoucnu opakovalo, bude na každém bloku kolejí úsek odpojený od centrálních rozvodů s vlastními bojlery, kde se budou moci studenti bezpečně osprchovat.

Problém s přemnoženou legionellou se na kolejích opakovaně vrací, sprchování bylo v části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo předloni v dubnu. “Teď poptáváme firmu, která zreviduje celý systém rozvodů teplé užitkové vody a bude detekovat ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. Tato ramena odpojíme, na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí,” dodal mluvčí univerzity.

Legionella způsobuje dvě onemocnění – legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce. Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici od podzimu. Vhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů Celsia, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.

Aktuálně

Liberecké univerzitě se stále nedaří zbavit legionelly na univerzitních…

  • 16 ledna, 202516 ledna, 2025
  • by budskap

“Ubytované jsme o tom informovali už 10. ledna, kdy jsme už znali předběžné výsledky laboratorních testů. Výsledky na blocích D, E a F jsou k dnešnímu dni zcela v pořádku. Nadále kontinuálně dodáváme do systému rozvodů teplé vody chemickou dezinfekci a průběžně také kontrolujeme stav a funkčnost všech dezinfekčních zařízení, a to ve spolupráci s dodavatelem dezinfekce. Pracovníci kolejí také denně kontrolují oběh teplé užitkové vody včetně teploty na vstupu a na výstupu. Voda je ohřátá na 65 stupňů, v nočních hodinách zvyšujeme teplotu na 70 stupňů,” doplnil Pirkl.

Zákaz sprchování se týká bloků A, B a C, kde je podle Pirkla ubytováno kolem 1200 studentů a studentek, vzhledem ke zkouškovému období jsou ale koleje v těchto dnech obsazené výrazně méně. Ubytovaným z postižených bloků snížila škola až do vyřešení problému kolejné o 40 korun, tedy zhruba o třetinu. “Další odběry vzorků vody plánujeme na pondělí 20. ledna, výsledky budou tedy 30. ledna,” dodal mluvčí univerzity.

Problém s přemnoženou legionellou se na kolejích opakovaně vrací, sprchování bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo předloni v dubnu. Univerzita teď proto podle mluvčího hledá firmu, která by zrevidovala celý systém rozvodů teplé užitkové vody a detekovala ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. “Tato ramena odpojíme, na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí,” popsal plánované řešení Pirkl.

“Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí – pontiackou horečku, legionelózu,” uvedla již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, ke sprchování ale musí studenti postižených bloků používat studenou vodu, chodit na bloky, kde je voda v pořádku, nebo využít sprchy blízké sportovní haly.

 

České zdravotnictví

Na Masarykově univerzitě vzniklo výzkumné centrum pro ekonomii zdravotnictví

  • 3 října, 2023
  • by budskap

Institut pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII) je součástí ekonomicko-správní fakulty. Povede jej ekonom Jakub Hlávka, který působil na Jihokalifornské univerzitě v Los Angeles. Věnoval se tam ekonomii zdravotnictví, vedl několik týmů zabývajících se stárnutím populace, dostupností nových léků a úhradovými mechanismy.

“V současné době je zapojení ekonomů do rozhodování ve zdravotnictví velmi omezené. Ekonomové mohou poskytnout širší, daty podložený pohled na náklady a přínosy současných i nových programů. Mohou tak zjistit, které klinické či jiné intervence – například v oblasti prevence – mají největší potenciál snížit náklady na péči a zvýšit kvalitu života obyvatel naší země,” uvedl Hlávka.

Jedním z témat, kterým se spolupracovníci institutu budou věnovat, je oblast paliativní péče o nevyléčitelně nemocné lidi. Její kvalita v Česku narůstá, dostupnost je stále omezená. Projekt financovaný z evropských prostředků umožní univerzitě přispět k vyhodnocení ekonomických dopadů intervence „in-touch“. Spočívá v cílené práci s obyvateli domovů pro seniory, kteří trpí demencí, a jejich rodinnými příslušníky. Vyhodnocení nákladů a benefitů je klíčové pro budoucí úhradu cílených intervencí z veřejných prostředků.

Ekonomie zdravotnictví je relativně mladý obor, i ve Spojených státech má tradici jen několika desítek let. V Česku je odborníků málo. Na Masarykově univerzitě proto vzniká také inženýrský studijní program aplikované zdravotní ekonomie, který by měl deficit ve veřejném, neziskovém i soukromém sektoru zaplnit. Studijní program, který vychází ze spolupráce šesti fakult Masarykovy univerzity, právě prochází akreditačním řízením a uchazeči se do něj budou moci přihlásit v roce 2024.

Absolventi najdou uplatnění jako ekonomové v pojišťovnách či v nemocnicích, analytici ve státní správě nebo v biotechnologických, diagnostických či jiných firmách.

Výzkumy a studie

Vědci ze zlínské a košické univerzity pracují na zpřesnění měření…

  • 18 února, 202221 února, 2022
  • by andrlovak1

Navržený senzorický povrch je určený pro elektrochemické glukometry, které měří množství cukru v krvi podle biochemické reakce vyvolané elektrickým proudem. “Základem nové kompozice je polysacharid chitosan, který má schopnost vázat vodivé kovy. Správná kombinace těchto dvou základních komponent zvyšuje odezvu elektrického proudu na přítomnost glukózy, a to umožňuje velmi přesné stanovení cukrů v krvi,” uvedl Sáha, který je v CPS garantem skupiny Energetické a kompozitní materiály.

 

“Současné glukometry pracují na principu oxidace glukózy za přítomnosti enzymu. Ten je ale nestabilní, a proto se ho snažíme nahradit nanočásticemi, které by usnadnily přesnější stanovení cukru anebo případně také inzulínu. Náhradou tohoto enzymu nanočásticemi by navíc mohlo dojít k výraznému snížení ceny samotných senzorů,” uvedla Renáta Oriňaková, která je řešitelkou projektu z Katedry fyzikální chemie košické přírodovědecké fakulty.

 

“Takto připravené senzory budou stabilnější, přesnější a rychlejší. A zároveň budou mít delší životnost a menší nároky na skladovací podmínky,” uvedla členka výzkumného týmu Ivana Šišoláková. Senzory mají nyní životnost přibližně půl roku, u nových by to mělo být několik let.

 

Princip nového způsobu měření cukrů je již chráněn přihláškou vynálezu, který nyní posuzuje Český patentový úřad. “Současně na obou univerzitách probíhá intenzivní příprava různých kombinací senzorických materiálů tak, aby bylo dosaženo co největší citlivosti senzorových proužků. Předpokládá se, že v průběhu několika měsíců bude přistoupeno k praktickému testování připravených prototypů,” uvedla mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková. Podle Oriňakové by se proužky s novým povrchem mohly komerčně využívat do roka či dvou let.

 

Možností je podle ní mnoho, modifikace by se daly použít například na testy na covid, na chřipku, na jiné viry. “Daly by se připravit senzory, které by uměly odlišit, jestli je to chřipka, nebo covid, určit více virů najednou. Chce to ale ještě hodně práce,” uvedla Oriňaková.

 

Zpravodaj

Brněnské koleje jsou zaplněné, chystají opatření proti koronaviru

  • 1 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Brno 1. září (ČTK) – Poptávka po ubytování na brněnských vysokoškolských kolejích stejně jako v minulých letech výrazně převyšuje nabídku. Před začátkem podzimního semestru jsou kapacity kolejí vyčerpané, místa se ale mohou dodatečně uvolnit. Chod kolejí bude navíc v letošním školním roce přizpůsoben koronavirové situaci, povinné bude například nošení roušek ve společných prostorách. ČTK to řekli zástupci brněnských vysokých škol.

“Před zimním semestrem jsme takzvaně vyprodaní,” komentoval zájem vysokoškoláků o ubytování mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána. K dispozici bylo přibližně 3200 lůžek. Stejně je na tom Masarykova univerzita s bezmála 3800 lůžky a výjimkou není ani Vysoké učení technické v Brně (VUT). “I letos poptávka výrazně převyšuje nabízenou kapacitu téměř 6500 lůžek, což je největší ubytovací kapacita mezi brněnskými vysokými školami,” uvedla mluvčí VUT Radana Koudelová.

Chod kolejí letos bude uzpůsoben koronavirové situaci. “Uvědomujeme si, že koleje jsou rizikovým místem. Zvýšenou pozornost věnujeme dezinfekci, studenty upozorňujeme na dodržování odstupů,” uvedl Vrána. Koleje vyčlenily karanténní pokoje pro případ potřeby, běžné bude také nošení roušek ve společných prostorách. “Prostory vrátnic jednotlivých kolejí jsou odděleny plexisklem,” jmenovala Koudelová další z opatření VUT.

V letních měsících pracovali na kolejích stavbaři, například Mendelova univerzita upravila blok B kolejí J. A. Komenského tak, aby měly pokoje vlastní sociální zařízení. Opravy vyšly na 45 milionů korun. Celkovou rekonstrukcí za 80 milionů prošel blok A2 na koleji Vinařská Masarykovy univerzity. “Rekonstrukce zahrnuje nové podlahy, sociální zařízení, kuchyňky i nábytek,” řekla ČTK mluvčí školy Tereza Fojtová.

Do poloviny září potrvá rozsáhlá modernizace bloku A03 areálu Pod Palackého vrchem, který spadá pod VUT. “Upravují se kuchyňky, studovny, především ale dojde k výměně koupelnových umakartových jader za zděná,” uvedla Koudelová. Cena za rekonstrukci je zhruba 100 milionů korun, v budoucnu se chce univerzita zaměřit na opravy Purkyňových kolejí.

Například studenti brněnské Univerzity obrany se ale každoročního hledání vhodného ubytování ke studiu účastnit nemusí. Bydlet mohou zdarma na ubytovně ministerstva obrany. Místa na kolejích ostatních vysokých škol se ale ještě mohou dodatečně uvolnit. Podle Vrány totiž není jisté, zda například zahraniční studenti nakonec opravdu přijedou.

Tereza Švecová tmd kš

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS