Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Kmenové buňky v léčbě roztroušené sklerózy: Naděje vs. Realita

  • 19 května, 202529 května, 2025
  • by budskap

Roztroušená skleróza (RS) je chronické onemocnění centrálního nervového systému, které postihuje především mladé dospělé. I když je pokrok v léčbě RS zaznamenán, pacienti, kteří trpí progresivními formami nemoci, stále hledají účinné terapeutické možnosti. Jednou z nadějných metod je použití kmenových buněk. Kmenové buňky představují potenciál pro regeneraci poškozené tkáně a zpomalení progrese nemoci. V posledních letech se v klinických studiích stále více testují různé typy kmenových buněk pro léčbu RS, přičemž výsledky ukazují jak naději, tak i omezení této metody.

 Pozitivní nálezy v klinických studiích

Kmenové buňky mají skutečně velký terapeutický potenciál. Autologní hematopoetické kmenové buňky (aHSCT), které pocházejí z vlastních pacientových buněk, jsou v současnosti jednou z nejvíce zkoumaných metod.

  • Studie StarMS ukázala, že aHSCT je velmi účinné u pacientů s relabující-remitující formou RS, což znamená, že u některých pacientů došlo k úplné eliminaci relapsů, přičemž nemoc byla stabilizována. Podle výsledků této studie je aHSCT v praxi srovnatelné s moderními biologickými léky, které mají podobné účinky na zánětlivé procesy v těle.

  • Další klinické studie s mezenchymálními kmenovými buňkami (MSC) ukázaly pozitivní účinky na regeneraci myelinu, což je proces, kdy jsou poškozené nervové buňky opraveny. MSC se ukázaly jako slibná volba v léčbě progresivních forem RS, zejména pro pacienty, kteří již nereagují na standardní imunosupresivní léčbu. Výsledky studie ukázaly, že pacienti, kteří podstoupili MSC terapii, vykazovali zlepšení motorických funkcí a celkové kvality života.
     

 Výzvy a omezení kmenových buněk v RS

Přestože je použití kmenových buněk u RS slibné, stále existují významná rizika a nejasnosti ohledně dlouhodobých účinků. Ačkoliv v klinických studiích zaznamenáváme pozitivní změny, je nutné být opatrný:

  • Bezpečnostní problémy: Zatímco některé studie ukázaly přínos, jiné upozorňují na rizika spojená s léčbou, jako je rozvoj hematologických poruch, infekcí nebo imunologických reakcí. U některých pacientů byly pozorovány i negativní reakce na aplikaci kmenových buněk, jako například záněty.

  • Nedostatek dlouhodobých dat: Množství studií o kmenových buňkách pro RS je stále v počátečních fázích. Dlouhodobé studie, které by zhodnotily trvalé účinky této terapie, stále chybí. Je tedy těžké předpovědět, jaké mohou být dlouhodobé výsledky a potenciální vedlejší účinky.

 Závěr

Kmenové buňky představují významnou naději v léčbě roztroušené sklerózy, zejména pro pacienty s progresivními formami nemoci. I přesto, že první klinické studie naznačují pozitivní účinky, je potřeba více výzkumu pro potvrzení účinnosti a bezpečnosti této metody. Je také nezbytné pokračovat v sledování dlouhodobých účinků a nežádoucích reakcí.

 

Použité vědecké a odborné zdroje

  1. AHSCT treatment for multiple sclerosis – StarMS clinical trial. PubMed

MSC therapy in progressive MS – Journal of Clinical Medicine. PubMed

Aktuálně

Čeští vědci popsali, jakým způsobem bakterie unikají před účinky…

  • 30 října, 202431 října, 2024
  • by budskap

Vědcům z ÚOCHB se ve spolupráci s kolegy z Mikrobiologického a Biotechnologického ústavu AV ČR podařilo popsat obranný mechanismus bakterií před účinkem antibiotika rifampicin. Na obranu bakteriální RNA polymerázy, což je enzym zodpovědný za přepis genetické informace z DNA, mají bakterie speciální protein, který vědci nazvali HeID.

“Díky pokročilému zobrazování pomocí kryogenního elektronového mikroskopu a vynikající biochemické analýze jsme dokázali do detailů popsat, jakým způsobem bílkovina HelD osvobozuje RNA polymerázu od antibiotika rifampicin,” popsal Tomáš Kouba, který v ÚOCHB vede vědeckou skupinu Kryogenní elektronové mikroskopie.

Antibiotikum se snaží deaktivovat enzym během přepisu DNA, bez této speciální bílkoviny HeID by byl lék úspěšný, proces by se zastavil a bakterie by zanikla. Funguje i proti tak silnému antibiotiku, jakým je rifampicin používaný například k léčbě tuberkulózy nebo silného zápalu plic.

“Moderní metody strukturní biologie nám umožnily pozorovat, jakým způsobem HelD chrání bakterie před účinkem jedné ze skupin antibiotik na atomární úrovni,” doplnil Tomáš Kovaľ z Laboratoře struktury a funkce biomolekul v Biotechnologickém ústavu AV ČR.

Protein HeID nejen pomáhá polymerázu ochránit před účinkem antibiotik, ale zároveň s ní putuje na začátek jeho DNA, kde se opět přepíše genetická informace a bakterie se může znovu začít množit. “Díky našim aktuálním zjištěním je možné nasadit nové strategie v hledání účinnější antibiotické léčby,” uvedl Libor Krásný, který vede výzkumnou skupinu v Mikrobiologickém ústavu AV ČR.

Antibiotika se používají pro pacienty v nemocnicích i pro léčené doma. Praktičtí lékaři, lékaři na nemocničních pohotovostech, urologové nebo lékaři na ORL je předepisují zejména na bakterie způsobující angíny, záněty dutin, močového ústrojí nebo zápaly plic. Zhruba desetinu spotřeby předepisují zubaři. Odborníci v posledních letech častěji upozorňují, že nadužíváním antibiotik vznikají odolné bakterie, na které většina léků nezabírá.

Spotřeba antibiotik v ČR se každoročně zvyšuje v období chřipkové epidemie a dalších virových infekcí, přestože na tato onemocnění antibiotika nezabírají. Podle dřívějších vyjádření Státního zdravotního ústavu by se měla preferovat základní antibiotika. Léky působící proti více typům bakterií, takzvaná širokospektrální antibiotika, jsou vhodná jen ve zvláštních situacích, jako jsou například alergie na penicilin. Data ale ukazují, že jejich podíl na předepsaných antibiotikách ale roste. Jedním z důvodů byly i výpadky penicilinu v posledních letech.

Prevence a léčba

Kurkuma a její účinky na zdraví

  • 13 ledna, 202214 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Kurkuma je koření, které je známe hlavně svou výraznou chutí a barvou. Kromě toho však tato potravina dodá našemu jídlu množství minerálů, vlákniny a vitamínů. Jak je kurkuma prospěšná pro naše tělo?

Co je kurkuma?

Kurkuma, zvaná také jako indický šafrán, je velmi oblíbené koření především v indické kuchyni. Kurkuma v prášku, jak ji nejčastěji známe, se získává z rostliny kurkumovníku dlouhého. Jeho oddenek se vaří, následně suší a nakonec mele.

Kurkuma se často využívá k dobarvení nejrůznějších potravin. Najít ji můžete například v těstovinách, hořčici či vanilkových jogurtech.

Kurkuma je pro naše zdraví cenná především díky své hlavní aktivní složce, kterou je flavonoid kurkumin.

Účinky na zdraví

Antioxidanty

Kurkuma je bohatým zdrojem antioxidantů, které mají pozitivní vliv na funkci srdce, mozku i pohybového aparátu. Obecně ale ovlivňují celkovou vitalitu našeho organismu.

Funkce jater

Podle vědeckých studií má kurkuma, konkrétně kurkumin, vliv na funkci jater. Díky své chemické struktuře může neutralizovat volné radikály a díky tomu zastavit poškozování jater v důsledku škodlivých toxinů. To se často týká například lidí, kteří užívají silné léky na cukrovku či jiné zdravotní stavy.

Zdravé klouby a kosti

Kurkuma dále podporuje i zdravý stav kloubů, konkrétně jejich pohyblivost a pevnost chrupavek a tkání. Kromě toho má pozitivní vliv i na naše kosti, aby byly ale účinky znát, je třeba kurkumu užívat pravidelně podobu alespoň několika týdnů, než zapůsobí.

Trávení

Ve spojení s černým pepřem má kurkuma pozitivní vliv také na náš trávicí systém. Podporuje totiž správnou tvorbu žluči, čímž usnadňuje přirozené trávení.

Problematická pokožka

Kurkuma se využívá i v boji proti mastné a problematické pleti. Pro tento případ se z ní vyrábí domácí pleťová maska, které je nanášena přímo na obličej.

Jak kurkumu konzumovat?

Problémem s konzumací kurkumy je, že její hlavní aktivní složka, kurkumin, se totiž z běžného jídla vstřebává do krevního oběhu pouze minimálně, a to z jednoho procenta. Důvodem je, že kurkumin není rozpustný ve vodě.

Kurkuma přidaná do našeho oběda mu tedy sice dodá krásnou barvu i výbornou chuť, její zdravotní účinky tímto způsobem ale příliš nevyužijeme. Míru vstřebávání kurkuminu ale zvyšuje kombinace s pepřem, jehož alkaloid piperin pomáhá jeho vstřebávání přes střevní stěny.

Z kurkumy si lze připravit čaj. Existuje mnoho čajových směsí, ve kterých se vyskytuje spolu s bylinkami. Takto připravený nápoj našemu zdraví jednoznačně prospívá.

Dalším nápojem, který pomáhá kurkuminu se vstřebáním do krevního oběhu, je tzv. „zlaté mléko“. V tomto případě se jedná o směs horkého mandlového mléka, kurkumy a skořice, případně s přidáním trochy pepře a medu. Takto připravený nápoj je nejen prospěšný pro naše zdraví, ale také nám zajistí klidný spánek.

Kurkumu lze nesnadněji sehnat ve formě prášku téměř v každém supermarketu. Je ale nutné brát ohled na čerstvost koření, jeho účinky totiž z časem vyprchávají. Dalším způsobem, jak kurkumu konzumovat, jsou i doplňky stravy, které jsou v různých formách k dostání v lékárnách.

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS