Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Sportovní prohlídky zachraňují životy profesionálů i amatérů

  • 18 listopadu, 2024
  • by budskap

Novela zákona zachovala povinné prohlídky registrovaných sportovců – nově kromě přípravek

Praha, 18. 11. 2024 – Vrozené srdeční vady, získaná srdeční onemocnění, poruchy příjmu potravy nebo nemoci pohybového aparátu – to vše odhalí pravidelné lékařské prohlídky sportovců. Ze zákona by je měli každý rok absolvovat nejen profesionální reprezentanti, ale také dospělí a děti, kteří spolu poměřují síly v amatérských sportovních soutěžích. Nově nemusí touto zdravotní kontrolou procházet děti, které jsou registrovány v tělovýchovných organizacích, ale sportovních klání se zatím neúčastní, tedy členové přípravek. Změna je součástí novely zákona o specifických zdravotních službách, kterou nedávno představilo Ministerstvo zdravotnictví.

„Původně navrhovaná změna počítala s tím, že se prohlídky budou týkat pouze vrcholových sportovců, kteří jsou součástí reprezentace. To je ale velmi malá skupina lidí, o jejichž zdraví často pečuje řada expertů. Vedle nich tu máme sportovce, kteří nejsou součástí reprezentace nebo přípravy na ni a jsou v intenzivním tréninku a jimž může sport v případě skryté zdravotní vady zásadně ublížit. Jsme proto moc rádi, že se podařilo do novely tuto skupinu sportovců vrátit, jak tomu bylo před úpravou,“ vysvětluje prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc.

Pravidelné prohlídky slouží mimo jiné jako prevence rizika náhlé smrti z důvodu vrozené srdeční vady. Důležité jsou však i pro starší sportovce. Podle lékařů mají především vytrvalci s vyšší intenzitou tréninku četnější výskyt některých kardiovaskulárních onemocnění než běžná populace. „Nedávná studie testovala po dobu pěti let výkonnostní sportovce nad 35 let. Při první prohlídce se ukázalo, že 10 % z nich má významnou kardiovaskulární chorobu. O pět let později se počet lidí s patologickým nálezem na srdci zvýšil na 20 %,“ popisuje prof. Sovová.

Prohlídky zahrnují komplexní vyšetření, při kterém lékař hodnotí celkový dopad nadměrné a intenzivní fyzické zátěže na tělo sportovce. Konkrétní rozsah vyšetření, jenž se různí podle typu sportu a intenzity tréninků, blíže definuje vyhláška 391/2013 Sb. Ta současně popisuje, která vyšetření provádí pediatr či praktický lékař a kdy je potřeba absolvovat prohlídku u tělovýchovného specialisty. Rozsah vyšetření může upravovat také konkrétní sportovní svaz. Prohlídky u některých typů sportu proto zahrnují také zátěžový test. „Při vyšetření řešíme i výživu. Bohužel přibývá dětských sportovců, a to jak dívek, tak chlapců, kteří bojují s poruchou příjmu potravy. Děje se to především u sportů, kde je kladen velký důraz na hmotnost. Jde například o gymnastiku, balet nebo krasobruslení. Nadměrná fyzická zátěž u dětí s sebou nese také riziko přetrénování nebo přetížení pohybového aparátu. Například mladí hokejisti mají často skoliotické držení těla, asymetrii zad a asymetrii ramen. Cílem prohlídky je toto odhalit a minimalizovat rizika zdravotních komplikací v budoucnu,“ doplňuje doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

Povinné prohlídky sportovců nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Všechny zdravotní pojišťovny na ně přispívají z fondu prevence. Pokud lékař nestanoví jinak, měl by je každý registrovaný sportovec účastnící se soutěží absolvovat 1× ročně. Nově se prohlídky nebudou týkat dětí v přípravkách. Novela upravující pravidla sportovních vyšetření momentálně čeká na schválení obou komor Parlamentu.

Aktuálně

Kardiologové upozorňují sportovce na riziko výkyvů teplot, zatěžují cévy…

  • 29 dubna, 2024
  • by budskap

“Tělu trvá asi 14 dnů, než se na změnu teplot adaptuje. Je proto důležité dávat si při sportu pozor, zvláště když náhle stoupnou teploty,” uvedl Vladimír Tuka, vedoucí Centra zátěžové kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Prudké změny teplot zatěžují oběhový aparát. Srdce se totiž musí kromě přečerpávání krve věnovat i termoregulaci těla. Vzniká větší riziko, že člověk při sportu zkolabuje. Zprvu může cítit bušení srdce a tlak na hrudi. Varovným signálem, že se srdcem není vše v pořádku, je i neobvykle časté zadýchávání. “Sportovci by měli určitě zbystřit, když začnou být dušní při nižších stupních zátěže. Například když běžně vyběhli kopec a nebyli zadýchaní, a teď jim to najednou nejde,” dodal Tuka.

Sportovce by měla varovat také nepravidelnost srdeční frekvence nebo pocit, že mohou zkolabovat. Pokud se problémy při sportu objeví, je vhodné, aby se člověk nechal zkontrolovat svým praktickým lékařem nebo kardiologem. Opakované potíže mohou poukazovat na hypertenzi, v horším případě i na kardiomyopatii, selhání srdce nebo ischemickou chorobu srdeční. “Sportujících se srdečními problémy je hodně a řada z nich potíže podceňuje, což není dobře, protože mohou skončit fatálně,” řekl přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie VFN v Praze Aleš Linhart.

Ve včasném stanovení diagnózy a případném zahájení léčby pomáhají centra sportovní kardiologie, která jsou v Praze, Olomouci a Třinci. Kardiolog tam pacientům natočí EKG nebo provede rozšířené echokardiografické vyšetření. V případě potřeby může vyšetřit i věnčité tepny či pacienta zkontrolovat magnetickou rezonancí. V centru pomohou nemocným sportovcům vhodně nastavit pohybovou aktivitu tak, aby se mohli ke sportu vrátit. “Fyzická zdatnost je předpokladem příznivé prognózy jak u obecné populace, tak u pacientů s onemocněním srdce. Pravidelná aktivita proto patří k základním doporučením, přičemž úroveň tréninku je třeba přizpůsobit tíži srdečního onemocnění,” uvedl předseda České kardiologické společnosti Petr Ošťádal.

 

Doporučené články

Odbornice: Tělo potřebuje v horku až čtyřikrát víc vody, pohyb…

  • 10 července, 2023
  • by budskap

V letních vedrech musí organismus aktivovat centra pro termoregulaci, což vede k vyšší únavě. “Tělo se snaží udržet svou teplotu na přijatelné úrovni pomocí potu, který odpařuje, a tím se ochlazuje. Zvyšuje se riziko dehydratace, která může vést ke křečím, nevolnosti až zvracení, bolestem hlavy nebo poruchám zraku,” vysvětlila Bílková.

Úpal vznikne, když tělo není schopné dostatečně ochlazovat. “V extrémních případech pak hrozí tepelný šok, který končí bezvědomím a je stavem ohrožujícím život,” doplnila.

Optimální příjem tekutin pro dospělé je dva až 2,5 litru, obsažené jsou kromě pití i v jídle. V horkých dnech nebo při fyzické námaze tělo může potřebovat až čtyřikrát tolik. Zásadní je podle Bílkové dostatek vody, minerálů a vitaminů. Varuje ale před pěšími a cyklo výlety “od hospody k hospodě”. “Jakýkoliv alkohol dehydrataci prohlubuje,” uvedla.

V tropických dnech odborníci doporučují snížit sportovní výkony, případně je časovat do ranních či večerních hodin. Lidé by měli volit aktivity, které jsou méně namáhavé pro srdce a cévy. Běžci, zejména začátečníci, by měli zpomalit, klidně až na svižnou chůzi. “Rozhodně není správné se pohybu vzdát kvůli vysokým teplotám. Ale každý by si měl uvědomit, že tělo potřebuje čas, aby se na vedra adaptovalo. Takže i zkušení volnočasoví sportovci nebo lidé zvyklí pravidelně cvičit by měli v tropických dnech omezit intenzitu nebo délku tréninku, dokud se tělo nepřizpůsobí,” dodala.

Ideální je pro horké dny plavání nebo cvičení ve vodě, které nezatěžuje klouby. Vhodné jsou také méně intenzivní cvičení jako pilates nebo jóga. “Jako aerobní sport s nižší hrozbou přehřátí organismu lze doporučit jízdu na kole v přírodě, kdy tělo udržuje v chladu proudící vzduch, nebo jízdu na rotopedu v klimatizované posilovně,” uvedla.

Pokud člověk cítí slabost, závrať, nevolnost nebo horečku, měl by podle ní okamžitě zastavit, doplnit tekutiny a pokusit se tělo ochladit proudem vzduchu, studenými obklady nebo si namočit oblečení. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat příznakům přehřátí u dětí.

“Je velmi důležité děti v horkém počasí venku sledovat, protože nemusí být samy schopny příznaky přehřátí rozpoznat a přizpůsobit jim intenzitu svých aktivit,” vysvětlila. Zpočátku se může přehřátí projevit hyperaktivitou, následuje velká únava a mohou se objevit závratě, zmatenost, bledost, studený pot a horečka.

V takovém případě je třeba zajistit chlazení a tekutiny, ideálně s ionty, jako je minerální voda nebo ředěný džus. “Pokud příznaky neustoupí nebo se zhoršují i po snahách o ochlazení organismu, je třeba vyhledat lékařskou pomoc,” doplnila.

 

Zpravodaj

Nová ostravská ambulance nabízí vyšetření sportovcům

  • 10 března, 2021
  • by andrlovak1

Ostrava 10. března (ČTK) – Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Ostrava rozšířila spektrum svých odborných ambulancí. Začala nabízet vyšetření i preventivní prohlídky v ambulanci tělovýchovného lékařství, která se zaměřuje nejen na vrcholové sportovce, ale také na veřejnost. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

“Služby naší nové ambulance mohou využívat i laici, kteří rádi sportují a chtějí znát svůj zdravotní stav. Přijít mohou i lidé, kteří se snaží změnit svůj životní styl a chtějí začít intenzivně sportovat, ale neví si rady, jaký typ sportovní aktivity je pro ně vhodný,” uvedl přednosta kliniky Dalibor Pastucha.

Ambulance tělovýchovného lékařství, která je zatím v provozu každý čtvrtek, mimo jiné rovněž potvrzuje přihlášky ke studiu na vysoké školy se zaměřením na sport. K preventivní prohlídce sportovce není nutná žádanka, ale tyto prohlídky nehradí zdravotní pojišťovny. “Pouze k potvrzení o zdravotní způsobilosti je u dětí do 18 let, které jsou výkonnostními či vrcholovými sportovci, potřeba předložit výpis ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře,” upřesnila mluvčí.

Podle přednosty v současnosti už téměř neexistují diagnózy, kvůli kterým by lékaři svým pacientům zcela zakázali sportovat. “Naopak se snažíme najít vhodnou pohybovou aktivitu i pro pacienty, kteří mají nějaké omezení. Například pro pacienty s astmatem, obezitou nebo hypertenzí je dobře zvolený typ sportovní aktivity automatickou součástí jejich léčby a podílí se na zlepšení jejich zdravotního stavu,” doplnil Pastucha.

 

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS