Lékaři v IKEM transplantují ročně slinivku až 40 pacientům, začali…
Ve světě začal program v roce 1966, od té doby dostalo slinivku od dárce orgánů přes 70.000 lidí, z toho 760 v IKEM, který je jediným českým pracovištěm, který tento orgán transplantuje. Na počet obyvatel má ČR nejvíc transplantovaných po Finsku. Cukrovku prvního typu, tedy vrozenou, nikoliv způsobenou nezdravým životním stylem jako diabetes druhého typu, má v Česku zhruba 70.000 lidí.
Podle přednosty Kliniky diabetologie IKEM Petera Girmana jsou z nich k transplantaci slinivky vybíráni ti, u kterých nefungují jiné metody, které by pomohly nemoc stabilizovat, například pumpa automaticky dávkující inzulin. “Vhodní jsou pacienti s diabetem melitem prvního typu, kteří dospěli do ledvinového selhání a museli by mít dialýzu,” vysvětlil.
Před 40 lety, 26. června 1983, lékaři z IKEM transplantovali ledvinu dvaatřicetileté pacientce, která měla cukrovku prvního typu od 11 let. Měla těžce poškozené ledviny, musela užívat velké dávky inzulinu, podstupovat přístrojové čištění krve, takzvanou dialýzu, a ztratila zrak. Zemřela deset měsíců po operaci na komplikace dialýzy.
V současné době v 85 procentech případů dostanou nemocní jak slinivku, tak novou ledvinu. Po operaci musí užívat léky, které potlačují imunitu, aby s novým orgánem nebojovala. Odpadá jim ale nutnost léčit cukrovku. “Máme řadu pacientů, kteří již déle než 20 let nepotřebují injekce inzulinu, nemusí dodržovat diabetickou dietu ani monitorovat glykémie,” uvedl zástupce přednosty František Saudek.
U některých lékaři místo celého orgánu transplantují jen buňky slinivky, které se usadí v játrech a začnou produkovat inzulin. Jde o menší zákrok v lokálním umrtvení, takže je vhodný i pro nemocné, které by mohla velká operace ohrožovat. V IKEM je podali asi 150 pacientům. Cukrovka se jim většinou zlepší, inzulin ale musí dál v menších dávkách užívat. U lidí, kterým je třeba slinivku vyjmout kvůli riziku nádoru, je možné podat přímo jejich vlastní Langerhansovy ostrůvky.