Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Epidemiolog: Lidé by stále měli nosit respirátor, pokud se…

  • 3 května, 2023
  • by budskap

“Hlavní je vzít si respirátor, když mám sám nějaké příznaky respiračního onemocnění,” řekl Maďar. Očekával, že lidem po epidemii covidu-19 zůstane větší míra zodpovědnosti, že se společnost poučí. “Ale běžně v prostředcích MHD vidíme, že lidé kašlou, kýchají, smrkají a přesto si ten respirátor nevezmou,” dodal.

V současné době nařizují nošení respirátorů ve svých prostorách, například v čekárnách před ambulancemi, některá zdravotnická nařízení. Mohou to udělat na základě svého uvážení nebo to může nařídit i hygienická stanice. “Povinné by to mělo být alespoň na některých velmi rizikových pracovištích,” uvedl Maďar. Příkladem by mohla být například onkologická oddělení, kam by podle něj lidé s příznaky, pokud už tam musí, měli respirátor nosit.

Poslední plošné proticovidové opatření, které se týkalo celé populace, skončilo před necelými dvěma týdny. Ministerstvo zdravotnictví vydalo vyhlášku, ve které zrušilo povinnou sedmidenní karanténu po pozitivním testu. Zároveň ministerstvo spravedlnosti covid vyřadilo ze seznamu chorob, jejichž šíření je trestným činem.

“Současná data potvrzují správnost tohoto rozhodnutí, neboť již dlouhé měsíce se v populaci drží šíření různých subvariant omikron SARS-CoV-2, které sice mají velmi vysokou nakažlivost, ale zdravotní dopad na populaci je relativně mírný a nehrozí zahlcení intenzivní péče v nemocnicích,” uvedl k tomu na webu institutu SYRI ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Po ukončení povinných plošných izolací zájem lidí nechat se testovat klesl jen mírně. Antigenních testů ubylo v následujících sedmi dnech proti předcházejícímu týdnu asi o čtvrtinu, PCR testů jen o necelou desetinu. V pracovních dnech v posledním týdnu evidováno mezi 1500 a 1800 antigenními testy a 450 až 700 testů PCR. Domácí samotesty se nikde neevidují.

Právě sběr dat, který vznikl v době epidemie, považuje Dušek za jeden z přínosů. “Máme tedy nyní funkční nástroje, které před epidemií neexistovaly, a některé byly dokonce nemyslitelné. Jde zejména o systém plošného sběru dat o prokázaných nákazách běžící se stoprocentním pokrytím diagnostických jednotek, dále systém kontrolující populační zdravotní intervence typu očkování a zejména dispečink intenzivní péče kontrolující v reálném čase rizika pro intenzivní lůžkovou péči. Doufejme, že tyto nástroje naše zdravotnictví udrží a bude je dále rozvíjet,” uvedl. To už dříve potvrzovala hlavní hygienička Pavla Svrčinová i ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09).

Zpravodaj

Česká pošta zveřejní, jak mají lidé prověřit doručené roušky

  • 25 září, 202025 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 25. září (ČTK) – Na webu České pošty budou zveřejněny informace o tom, jakým způsobem mají lidé prověřit, jestli byly roušky od státu při doručování poškozeny. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pošta distribuovala roušky a respirátor lidem starším 60 let, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Lze je distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta měla do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Roušky a respirátory, které chce vláda rozeslat zdravotně postiženým, už nebudou distribuovány v papírových obálkách, řekl Prymula. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes ČTK řekla, že po ukončení sporu o formu distribuce roušek pro seniory se vláda vrátí k návrhu na roušky pro invalidy na dalším zasedání.

Česká pošta se hájí tím, že převzala ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dříve řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy. Proti tomu se ohradila ředitelka lékového ústavu Irena Storová.

“Na webu pošty budou zveřejněny detailní informace k tomu, a jsou zkonzultovány se SÚKL, jakým způsobem mají lidé prověřit, jestli došlo k poškození roušek. Jestli došlo třeba k mechanickému poškození, nebo třeba vlhkostí,” uvedl Prymula. Pokud se tak nestalo, je podle něj možné materiál bez problému využívat.

Z dílčích výsledků kontroly SÚKL na poště podle Storové vyplývá, že výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací výrobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika. Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskými normami CE.

Roušky a respirátory pro ochranu před koronavirem dostane vedle lidí nad 60 let také 170.000 osob s plným invalidním důchodem a 17.000 zdravotně postižených do 18 let. “Roušky budou profesionálně přebaleny tak, aby už neodcházely v papírových obálkách,” dodal Prymula.

opm rem snm

Zpravodaj

Školy v Evropě se v září otevřou, někde vstup pouze s rouškami

  • 31 srpna, 202031 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Paříž/Madrid 31. srpna (ČTK) – I přes vyšší nárůsty denně odhalovaných případů nákazy koronavirem v řadě evropských zemí vlády rozhodly, že školní rok začnou děti v lavicích. Nevrátí se tak k distanční výuce, kterou mnohé státy zavedly na jaře. V řadě zemí ale budou muset děti nosit roušky, některé jen cestou do školy a na chodbách, jiné ovšem také ve třídách. Nošení roušek se navíc často liší podle věku žáků. Školy rovněž mnohde rozdělí výuku do menších skupin a některé proto najmou i tisíce nových účitelů.

Školy zavřené na jaře kvůli pandemii covidu-19 některé evropské země otevřely už koncem předchozího školního roku, rodiče se ale mohli rozhodnout mezi distanční a prezenční výukou, což udělala například Francie či Česká republika. Jako první v Evropě otevřelo školy už v polovině dubna po měsíční uzavírce Dánsko, v polovině května ho následovaly mimo jiné Finsko či Švýcarsko.

Na návrat dětí do školních lavic tento měsíc apeloval i generální tajemník OSN António Guterres a organizace UNICEF, podle níž nejméně třetina dětí neměla při uzavření škol za pandemie možnost distanční výuky.

Někteří studenti za návrat do školních lavic uspořádali i demonstrace, například tento měsíc v dánském městě Aarhus. Ve Španělsku pohrozily na polovinu září studentské odbory stávkou kvůli nejasným jednotným pravidlům, také učitelé v madridském regionu hrozí stávkou.

V Německu, kde už ve většině země školní rok začal, zavedla povinnost nošení roušek i ve třídách při vyučování jako jediná spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Tato nejlidnatější země Německa ale opatření zavedla jen do konce srpna a nově ho už neprodloužila. Dnes tuto povinnost oznámilo druhé nejlidnatější Bavorsko, které bylo v rámci Německa po Severním Porýní-Vestfálsku nejvíce zasaženo koronavirem. Roušky tam budou platit ve třídách od začátku školního roku 8. září pro starší žáky.

V Itálii by se děti do školních lavic měly vrátit po půl roce ve většině země 14. září. Pravidla pro školy budou v úterý předmětem videokonference zástupců italských regionů a dnes by měl vládní expertní výbor upřesnit pravidla pro nošení roušek. Výuku budou moci školy mimo jiné rozdělit na dopolední a odpolední, aby zamezily většímu počtu žáků ve školách.

Nejasnosti zatím panují i v některých regionech ve Španělsku, kde školní rok začne během druhého a třetího zářijového týdne různě v jednotlivých regionech. Minulý týden vláda uvedla, že roušky ve školách by měly být povinné pro děti od šesti let. Například Katalánsko je ale hodlá vyžadovat až od 12 let, hranice šesti let má platit jen ve více zasažených oblastech. Vláda také doporučila, aby se výuka konala v menších skupinách, velikost si určí regiony. Některé z nich už oznámily, že zaměstnají tisíce dalších učitelů.

Školy v úterý otevře opět i Francie, která minulý týden zaznamenala rekordní denní nárůsty nakažených. Učitelé a starší žáci mají nosit ve vnitřních prostorách roušky a školy posunou začátky a konce vyučování tak, aby zamezily velkým skupinám při příchodu a odchodu do škol.

Na Slovensku, kde začíná školní rok ve středu, budou muset nosit roušky ve vnitřních prostorách školy učitelé a starší žáci a studenti. Výjimku dostali žáci prvního stupně základních škol a žáci s postižením sluchu nebo se středním a těžkým mentálním postižením.

Také na Britských ostrovech se roušky ve školách týkají jen starších žáků, kteří je ale nemusí nosit ve třídě, nýbrž jen na chodbách a v dalších společných prostorách. A zatímco ve Skotsku a Severním Irsku je musí nosit všichni žáci starší 12 let, v Anglii se to týká jen oblastí zvýšeného výskytu koronavirové nákazy.

Nizozemská vláda oznámila, že děti do škol v rouškách nemusí, nicméně některé školy žádají žáky, aby je nosili. Přísní hodlají být v Řecku, jehož ministryně školství minulý týden pohrozila, že děti bez roušek nebudou vpuštěny do škol. Školní rok v Řecku začne buď 7. nebo 14. září, rozhodnutí má podle místních médií padnout v úterý.

Všechny státy se pro nový školní rok shodují na klíčových zásadách. Rodiče nemají posílat dítě do školy, má-li horečku. Děti si mají častěji mýt ruce, nepodávat si je při pozdravu či loučení a zakrývat si při kašlání ústa rukávem či papírovým kapesníkem. Ve školách by se také mělo častěji větrat a dezinfikovat povrchy, jichž se děti často dotýkají.

nob jd

Zpravodaj

Slovenské děti budou muset do školy v rouškách

  • 14 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Bratislava 14. srpna (ČTK) – Starší žáci slovenských škol budou muset od zářijového návratu do lavic nosit roušky. Slovensko také zakáže hromadné akce nad 1000 lidí ve vnějších a nad 500 lidí ve vnitřních prostorách. Rozhodl o tom ve čtvrtek večer vládní tým odborníků, a to v reakci na aktuální nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy. Podle slovenských médií přibylo za uplynulý den 62 nově nakažených covidem-19, celkem jich země eviduje 2801.

Slovenské děti se v souladu s dřívějšími plány vrátí od září k povinné školní docházce. Děti od pátých tříd však budou muset nosit po celou dobu ve škole roušku, a to nejméně první dva týdny výuky. Rodiče všech žáků budou zase povinně podepisovat čestné prohlášení, že jejich potomci netrpí příznaky nemoci či zda byli v posledních dvou týdnech v zahraničí.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí přitom původně počítal s tím, že při návratu ze zahraničí budou muset děti automaticky do dvoutýdenní karantény.

“Povinnou 14denní karanténu jsme vynechali,” řekla podle listu SME po čtvrtečním zasedání konsilia odborníků hlavní školská expertka ministerstva zdravotnictví Elena Prokopová. Místo izolace budou rodiče po návratu ze zahraničí sledovat stav dítěte a v případě příznaků nemoci s ním ihned půjdou k lékaři.

Nejméně po celé září budou zakázány akce nad 1000 lidí včetně, což znamená mimo kulturních festivalů omezení například pro účast diváků v hledištích sportovních utkání. Na polovinu kapacity bude omezen provoz koupališť a akvaparků. Ve vnitřních prostorách budou zakázány akce nad 500 lidí.

Hlavní hygienik Ján Mikas podle listu SME prohlásil, že by mohla být zavedena povinnost pro zaměstnavatele, aby do svých podniků pouštěli jen lidi, kteří se po návratu z rizikových zemí prokážou negativním testem na koronavirus. Za zdravotně nebezpečné považuje v současnosti Bratislava například Španělsko, Belgii nebo část Británie, Francie, Chorvatska nebo Polska. Na seznam rizikových regionů patří i Praha.

Počet případů nákazy na Slovensku roste od června v souvislosti s uvolněním protikoronavirových opatření. V srpnu přibývá průměrně kolem šesti desítek nových nakažených denně. Z celkových 2801 zjištěných případů se už 1944 lidí vyléčilo, 31 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Země tak stále patří v rámci Evropské unie k těm nejméně zasaženým.

kpc spr

Zpravodaj

Ministr: Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu

  • 14 července, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Vestec (u Prahy) 14. července (ČTK) – Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu při návštěvě firmy Diana Biotechnologies, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na covid-19. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat.

“Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější než je dnes,” řekl Vojtěch k možnosti nošení roušek na podzim.

Přesný termín se bude podle něj teprve určovat podle výskytu koronaviru, ale i ostatních infekcí dýchacích cest. Neočekává, že by se roušky znovu nosily i venku. “Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,” dodal.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji nebo nově na Jihlavsku. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

van snm

Zpravodaj

Lidé mohou 1. července odložit roušky i uvnitř, ale asi ne…

  • 18 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 18. června (ČTK) – Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zachování povinnosti by se za současné situace týkalo Prahy a Karvinska, ministerstvo chce ale ještě počkat na vývoj v dalším týdnu. Na webu ministerstva bude mapa s rizikovými regiony.

“Chceme přejít od plošných omezení spíše k doporučením, omezením na lokální úrovni a individuální odpovědnosti každého z nás,” řekl Vojtěch. Mimořádná opatření tak podle něj už nebude vydávat ministerstvo, ale jednotlivé krajské hygienické stanice.

K dalšímu zmírňování pravidel chce ministerstvo přistoupit díky příznivé epidemiologické situaci. Doporučila ho pracovní skupina pro rozvolňování karanténních opatření. Vojtěch uvedl, že plošná opatření se posouvají na lokální úroveň. “Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice. Nošení roušek ve vnitřních prostorech nebo prostředcích hromadné dopravy by od tohoto data zůstalo už jen v regionech s vyšší incidencí covidu-19,” doplnil. Pokud by se někde zvýšil počet případů nemoci, místní hygiena tam přijme nezbytná opatření, upozornil.

V regionech se zhoršenou epidemiologickou situací bude povinné zakrytí nosu a úst při jízdě v taxi, na vnitřních hromadných akcích a také na venkovních hromadných akcích při vzdálenosti do 1,5 metru od jiného člověka. Roušky se budou muset v místech se zvýšeným výskytem covidu-19 nosit také v kinech, divadlech a při jiných kulturních a sportovních akcích, ve zdravotních a sociálních zařízeních. Ochrana nosu a úst tam bude povinná pro kadeřníky a další zaměstnance péče o tělo a také pro pracovníky stravovacích služeb a jiných provozoven při kontaktu se zákazníky bližším než 1,5 metru, pokud je nebude oddělovat například bariéra z plexiskla na pultu.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové není možné stanovit konkrétní počet případů, který bude znamenat, že region bude mít opatření přísnější. Hygienici budou zvažovat, zda se virus šíří v komunitě nebo je omezen na ohniska, případně jestli jsou zasažená zdravotnická nebo sociální zařízení.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Od počátku tohoto týdne lidé roušku mít nemusejí ani při menším odstupu.

dvd snm

Zpravodaj

Kjódó:Japonské společnosti vyvíjejí chladivé roušky na léto

  • 9 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Tokio 9. června (ČTK/Kjódó) – Několik japonských společností z různých odvětví se snaží co nejrychleji vyvinout obličejové roušky, které by byly chladivé a lidé by je tak mohli nosit i v nadcházejících horkých letních měsících, napsala japonská tisková agentura Kjódó.

Obyvatelé Japonska začali roušky nosit, aby zabránili šíření nákazy koronavirem. V současné době přitom nejen v této asijské zemi roste poptávka po ochraně obličeje vhodné i na léto. Lékařští experti totiž již dříve varovali před riziky spojenými s nošením běžných roušek v období velkého horka a vlhka. Lidé podle nich mohou mít problémy s dýcháním, ale mohou trpět i dehydratací.

Se zajímavými nápady nyní přicházejí společnosti z různých průmyslových odvětví, které se nikdy předtím výrobou roušek nezabývaly. Navrhují použít nejrůznější chladivé materiály, ale i možnost vkládat do roušek chladivé sáčky.

Společnost Mizuno Corp. začala již na konci května prodávat obličejové roušky ušité z měkkého strečového materiálu, který běžně používá pro výrobu svých plavek a sportovního oblečení vhodného pro atletiku. Díky použití tohoto materiálu rouška, která se dá opakovaně vyprat, dobře sedí na obličeji a zároveň pomáhá předcházet infekcím, uvedla společnost. Výrobek, který stojí i s daní 935 jenů (v přepočtu 200 Kč), se stal velmi populárním. Jen za první prodejní den se na internetu těchto roušek prodalo 20.000 kusů.

Společnost Yonex Co., která vyrábí sportovní vybavení pro badminton, tenis i další sporty, začne své roušky “z velmi chladivého materiálu”, který obsahuje i zvlhčující látku xylitol, prodávat na začátku července. Xylitol absorbuje teplo a pot a má chladivý efekt. Materiál Yonex používá firma i při výrobě oblečení pro japonský národní badmintonový tým či pro profesionální hráče tenisu.

“Vzhledem k tomu, že lidé stále více a častěji nosí roušky, s pomocí kterých se chrání před koronavirem, doufáme, že naše technologie jim umožní ochladit se za horkého počasí, i když třeba jen trochu,” řekla agentuře Kjódó mluvčí společnosti. Firma má v plánu roušky prodávat za 840 jenů bez daně (180 Kč). Délku zavazovací šňůrky u rychleschnoucí a antimikrobiální roušky lze přitom upravovat, dodala společnost.

Fast Retailing Co., mateřská společnost firmy Uniqlo, plánuje letos v létě zahájit prodej roušek z prodyšného a rychleschnoucího materiálu, který používá pro výrobu spodního prádla ze své kolekce. Kdy přesně se rouška na trhu objeví a kolik bude stát, zatím společnost neoznámila. Prezident společnosti Tadaši Janai sice dříve jakékoli zapojení do výroby roušek odmítl s tím, že jeho firma se bude i nadále soustředit na výrobu oděvů. Nicméně nakonec se rozhodl na rostoucí poptávku po obličejové ochraně reagovat.

Na trh s rouškami vhodnými na léto aktivně vstoupilo hned několik firem vzápětí poté, co premiér Šinzó Abe 25. května zrušil nouzový stav vyhlášený v zemi s cílem zabránit šíření koronaviru. Nouzový stav platil od dubna a premiér obyvatele vyzval, aby během něj zůstávali doma. Rovněž i obchody měly zavřít či alespoň zkrátit otvírací dobu.

I když se ekonomické a sociální aktivity v zemi pomalu vracejí do normálu, vláda i nadále vyzývá obyvatele, aby nosili roušky a chránili se tak před možnou druhou vlnou nákazy. Výzva nicméně vyvolala obavy, částečně i kvůli tomu, že v zemi se v posledních letech zvýšil počet osob, které musely být hospitalizovány kvůli problémům, které měly v horkém počasí.

Asociace sdružující japonské lékaře, která má přes 10.000 členů, již vyzvala obyvatele, aby nezapomínali pravidelně pít a když je to možné, roušku si sundali. Její nošení totiž zvyšuje jak srdeční, tak i dechovou frekvenci.

Společnost Knit Waizu z prefektury Jamagata na severovýchodě Japonska začala prodávat látkové roušky vybavené chladivými sáčky. Rouška má dvě kapsy, ve kterých mohou být až čtyři sáčky, a dokáže ochladit obličej na jednu až dvě hodiny.

Firma začala s výrobou obličejových roušek, které se prodávaly v automatech a které měly mít rovněž chladivý efekt, již dříve. Chladivý účinek ale netrval dlouho a Knit Waizu se proto rozhodla produkt vylepšit. “Podobnou roušku jste v životě neviděli,” uvedl nyní Kacujuki Goto z firmy Knit Waizu. “I když není dokonalá, doufám, že ji lidé v horku budou používat,” dodal. Rouška se prodává za 1300 jenů (280 Kč) a je k dispozici v prodejních automatech i na internetu. Jestliže ji ochladíte v mrazáku, lze ji opakovaně použít.

tes jd

Zpravodaj

K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení…

  • 1 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 1. června (ČTK) – Středočeští záchranáři měli na počátku pandemie koronaviru minimální rezervy v zásobách ochranných pomůcek, nestalo se však, že by někdo ze zdravotníků neměl možnost se k nim dostat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. Informace o chybějících rouškách a respirátorech na stanici v Zdibech podle něj vznikly zřejmě omylem.

Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a podal kvůli informacím v listu Náš region, který vyjádření Brožové zveřejnil, trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Opozice to kritizuje, podle ní šlo o zastrašování a aroganci.

“Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle,” uvedl Houdek. O dobré ochraně záchranářů podle něj hovoří i fakt, že za celou dobu se covidem-19 nakazili pouze dva zaměstnanci záchranné služby, ani v jednom případě se tak nestalo při výkonu zaměstnání.

Brožová dnes ČTK řekla, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku. “V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl,” dodala.

Podle Houdka se skutečně “žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu”. “Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouhle situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali,” tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.

“Nezakrývám, že problém s osobními ochrannými prostředky zde byl. Kdo to neví, ten obávám se, žil v nějakém krásném světě,” řekl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Problém je ale podle něj zneužíván politicky. Houdek v souvislosti s Brožovou uvedl, že zaměstnanec má hájit zájmy organizace a její dobré jméno. Slova Brožové o nedostatku ochranných prostředků ale v pořadu České televize 168 potvrdili i její kolegové z výjezdové základny středočeské záchranné služby ve Zdibech.

Opozice počínání kraje kritizuje. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o nepochopitelnou aroganci. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hájí tím, že bylo nutné zabránit panice mezi veřejností. Zastupitel za ODS Martin Kupka namítl, že podání trestního oznámení k řešení problému nevede, protože nějaký čas trvá vyšetřování. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob požádal hejtmanku i s přihlédnutím na předchozí mediálně sledované kauzy, aby zvážila svou rezignaci. Hejtmanka v reakci uvedla, že “by mohl začít sám u sebe” a rezignaci odmítla.

Opoziční klub STAN navrhl usnesení, že zastupitelstvo se distancuje od trestního oznámení, a navrhl poslat Brožové odškodnění 100.000 korun. Pokorná Jermanová se měla podle návrhu záchranářce také omluvit. Návrhy ale neprošly, Pokorná Jermanová se hlasování zdržela.

khj bns sd

Zpravodaj

Na pláže v Sydney moře vyplavilo roušky ze 40 spadlých…

  • 27 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Sydney 27. května (ČTK) – Obyvatelé východního Sydney zjistili, že místní pláže pokrývá vrstva ochranných roušek, plastových obalů a dalších předmětů, jež se původně nacházely v celkem 40 nákladních kontejnerech, které spadly z lodi APL England. Ta na rozbouřeném moři ztratila část nákladu v neděli, kdy byla na cestě z Číny do Melbourne a musela nakonec změnit směr a zamířit do přístavu v Brisbane, informoval dnes zpravodajský server The Guardian.

Kontejnery, které spadly do moře, obsahovaly širokou škálu zboží včetně domácích spotřebičů nebo stavebního či zdravotního materiálu. Místní obyvatelé se dnes ráno pokusili co nejvíce odpadu sesbírat v obavě, aby takové množství plastů neuškodilo místním mořským živočichům.

Aliy Pottová, která žije u slavné pláže Bondi, četla o situaci v úterý večer. Proto si ráno přivstala a vydala se na pomoc. “Když jsem tam dorazila, pláž vypadala jako skládka. Celá levá strana tím byla pokrytá, všude byly chirurgické roušky a plné, neotevřené plastové přepravky. Koupila jsem si rukavice navíc, dva lidé mi přišli na pomoc a naplnili jsme několik pytlů na odpadky. Vzhledem k tomu, kolik kontejnerů spadlo, se ale bojím, že to tu teď budeme mít denně,” řekla.

dk jd

Zpravodaj

V pondělí se otevře první stupeň škol, skončí nošení…

  • 22 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 22. května (ČTK) – Přehled změn, které vstoupí v platnost od 25. května v omezeních, zavedených v ČR kvůli pandemii nového typu koronaviru:

 

– V omezené formě se otevře první stupeň základních škol. Žáci prvních až pátých tříd se budou moci zúčastnit organizovaných a zájmových aktivit nepovinného charakteru formou školních skupin. Podmínkou bude nejvýše 15 žáků ve skupině (jedno dítě v lavici), bez možnosti měnit jejich složení.

– Budou se moci konat zotavovací a podobné akce určené pro děti do 15 let věku.

– Lidé nebudou muset nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti. Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března.

– Při respektování zvýšených hygienických opatření se otevřou vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték a pivoték. Otevřeno ale budou moci mít jen od 06:00 do 23:00 (s výjimkou jídelen pro zaměstnance nebo výdejových okének). Konec omezení se vztahuje také na provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních. Otevřít budou moci také hotely, kempy a další ubytovací zařízení, a to včetně jejich restaurací a kaváren.

– Fungovat budou moc dosud nepovolené taxislužby (typu Uber) a živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (jako jsou tetování a piercing).

– Všechny pobočky České pošty se vrátí k běžné provozní době, všude bude také obnoven dřívější víkendový provoz. Ruší se i časové rozmezí lidi starší 65 let a držitele průkazu ZTP.

– Zpřístupněny mohou být vnitřní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrady, stejně jako vnitřní prostory hradů a zámků. Otevře se také 14 jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR).

– Otevřít se mohou krytá i nekrytá přírodní a umělá koupaliště, sauny a wellness centra.

– Povolen bude organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše 300 osob s možností využití zázemí.

– Mohou se konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob.

– Otevřou se denní a týdenní stacionáře, centra denních služeb, sociálně terapeutické dílny. Začnou fungovat sociálně aktivizační služby a a služby pro osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny (kromě osob starších 50 let).

– Při dodržení veškerých preventivních opatření budou umožněny návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních.

– Od 25. května také formálně převezeme projekt takzvané chytré karantény ministerstvo zdravotnictví. Dosud ji vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády vedený náměstkem MZ Romanem Prymulou.

– O den později, od 26. května, se pak podle rozhodnutí vlády z 18. května uvolní režim na hranicích. Bude je možné překročit na více přechodech a kontroly budou jen namátkové.

pvl rmi

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS