Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Děti a mateřství

Dětem s revmatem pomůže Žirafa Amálka

  • 21 srpna, 2023
  • by budskap

Praha, 21. 8. 2023 – Ranní ztuhlost, bolesti, otoky a omezená hybnost kloubů. To všechno jsou příznaky juvenilní idiopatické artritidy – nejběžnějšího typu revmatického onemocnění u dětí a dospívajících. V Česku trpí touto nevyléčitelnou autoimunitní chorobou pohybového aparátu stovky malých pacientů. Kromě lékařské péče je pro ně důležitá i psychická podpora. Spolek Revma Liga ČR se proto rozhodl pomoci těm nejmenším hravou a zábavnou formou a vydal pro ně audioknihu s názvem Žirafa Amálka. Ta dětem vysvětluje, jak se nemoci přestat bát a že na ni nejsou sami.

 

„Tištěná verze vznikla už v roce 2020 a doposud udělala radost desítkám dětí. Řadě z nich ale jejich zdravotní stav neumožňuje držet knihu v rukou, proto jsme se rozhodli Amálčin příběh posunout dál a profesionálně ho nahrát. Nemocné děti si tak mohou knihu poslechnout kdykoli samy,“ říká David Kříž, koordinátor projektů spolku Revma Liga ČR. Žirafa Amálka dětem vysvětluje, jakým způsobem onemocněla, jak si s revmatem dokáže poradit a co nemoc obnáší. Ty nejmenší se navíc snaží přimět ke spolupráci v léčbě, což pro ně v jejich věku není vždy snadné. „Revma není jenom nemoc stáří. Většina rodin si to ale uvědomí až tehdy, když se s tímto onemocněním setká u svých dětí. Mnohé z nich mají teprve 3 nebo 4 roky a vůbec nechápou, co se s nimi děje. Proto je velmi důležité pracovat s nemocnými dětmi jak po stránce fyzické, tak psychické. Já sám se s touto nemocí potýkám od svých 12 let, takže vím, o jak velkou zátěž se pro celou rodinu jedná,“ doplňuje Kříž.

Juvenilní idiopatická artritida postihuje 1–2 děti z 1 000. Léčba této zánětlivé autoimunitní choroby se liší podle typu onemocnění a odvíjí se především od počtu a lokality postižených kloubů. Zánětem postižené klouby se ošetřují lokální aplikací kortikoidů přímo do kloubů, v případě četnějšího postižení je zapotřebí celková léčba. V terapii se využívá i biologická léčba. „Naštěstí existují léky, které nemocným dětem umožňují vést kvalitní a plnohodnotný život. U některých z nich se dokonce podaří dostat nemoc trvale do klidového stadia – tzv. ji uspat. Dětem tak někdy můžeme léky i zcela vysadit,“ upřesňuje MUDr. Šárka Fingerhutová z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze. Jak ale dodává, pro malé děti a jejich rodiny není jednoduché se s nemocí vyrovnat. Aktivitu spolku Revma Liga ČR proto velmi vítá. „Je úžasné, že kniha o žirafě Amálce vznikla a je teď také namluvená. Je hodně důležitá nejenom pro děti, ale i pro jejich rodiče, kteří touto cestou zjistí, že podobné problémy řeší také někdo jiný a nejsou v tom sami,“ dodává MUDr. Fingerhutová.

Amálčin příběh namluvil herec Jan Zadražil. Součástí audioknihy je písnička, kterou nazpívala jeho dcera Julie. „Rodiče si knihu mohou zdarma stáhnout na našich webových stránkách a pouštět ji svým nemocným dětem třeba jako pohádku před spaním. Příběh naší žirafky má na ty nejmenší působit motivačně – díky Amálce děti pochopí, že svou nemoc dokážou zvládnout a mohou žít stejně jako jejich vrstevníci,“ doplňuje Kříž.

Audiokniha Žirafa Amálka je ke stažení nejenom na webových stránkách Revma Ligy ČR, rodiče s dětmi si ji mohou poslechnout také na kanálu Youtube. Knihu se podařilo převést do audiopodoby díky sbírce Darujme.cz, do níž přispělo více než 130 lidí. O její vznik se zasloužily i Nadace ČEZ a Nadace Vodafone. Děti nemocné s revmatem podporuje spolek Revma Liga ČR svými aktivitami dlouhodobě. „Rodiny dětí s tímto onemocněním se už několik let sdružují v pacientské skupině Kloubíci, kterou jsme za tím účelem založili. Díky ní se mohou rodiče a děti společně potkávat, vyměňovat si zkušenosti a vzájemně si pomáhat – nemoc pak zvládají mnohem lépe,“ dodává Kříž.

 

O Revma Lize ČR

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Po celou dobu svého působení má za cíl zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným – více ve videu zde. Její členové bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice. Revma Liga ČR spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření, je vyhledávaným a rovnocenným partnerem pro pacienty, lékaře, zdravotníky i státní správu. Svou činností motivuje pacienty a ukazuje zdravé populaci svět očima revmatiků. Heslem ligy je: Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme. Organizaci je možné podpořit prostřednictvím sbírky Darujme.cz – finance budou použity mimo jiné pro Kloubíky a organizování aktivit pro děti s revmatem. Více informací na www.revmaliga.cz.

Zpravodaj

Výzkum: Životy covidových pacientů by mohly chránit léky na…

  • 8 ledna, 202114 ledna, 2021
  • by andrlovak1

Londýn/Praha 8. ledna (ČTK) – Dva léky na revmatoidní artritidu, tocilizumab a sarilumab, by mohly pomoci v úsilí o záchranu životů pacientů s covidem-19. Ukázal to podle deníku The Guardian mezinárodní výzkum, podle jehož výsledků mohou oba přípravky snížit riziko úmrtí covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče o 24 procent. Podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je tocilizumab v současné době v řadě evropských zemí schválen pro experimentální použití pro pacienty s pneumonií, která vznikla v důsledku závažného průběhu covidu-19.

Celkově mohou zmíněné léky zachránit život každého dvanáctého pacienta s covidem-19 na JIP, napsal The Guardian. Britský systém veřejného zdravotnictví NHS začne využívat tocilizumab k léčbě pacientů s covidem od pátku, uvedli představitelé zdravotnictví poté, co se pozitivní vliv potvrdil u 800 pacientů. Stejně prospěšný je patrně také sarilumab, který kromě záchrany životů zkracuje pobyt infikovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Tocilizumab a sarilumab působí jako protilátky proti receptoru IL-6, čímž tlumí účinek proteinů, jež mohou způsobit přehnanou reakci imunního systému.

Nové výsledky, které ještě neprošly náležitým přezkoumáním, vzešly z klinického testování, které zahrnuje dohromady více než 3900 pacientů s covidem v 15 zemích světa. Náhodně vybraným pacientům byl do 24 hodin po napojení na orgánovou podporu nitrožilně podán tocilizumab nebo sarilumab. Odborníci pak sledovali jejich stav po dobu nejméně 21 dní.

Zatímco u nemocničních pacientů, jimž se dostávalo standardní péče, činila smrtnost 35,8 procenta, u těch, kteří dostávali tocilizumab byla 28 procent. Z pacientů, jimž byl podán sarilumab, zemřelo 22,2 procent.

V kombinaci byla u obou léků vykázána mortalita 27,3 procenta. Relativní snížení rizika úmrtí – tedy ve srovnání se skupinou se standardní péčí – dosáhlo hodnoty 24 procent, píše The Guardian.

“Když budete léčit 12 pacientů, jednomu zachráníte život,” poznamenal Anthony Gordon z Královské univerzity v Londýně. “To je velký účinek,” dodal vědec, který se na studii podílel.

Tým vědců rovněž zjistil, že pacienti, jimž byl podáván tocilizumab nebo sarilumab, se rychleji zotavili. Jednotky intenzivní péče opouštěli o sedm až deset dní dříve než ostatní.

Podle českého SÚKL, který na svém webu pravidelně informuje o výzkumu léků na nemoc covid-19, studie publikované v říjnu loňského roku sice naznačily potenciální roli tocilizumabu v léčbě covidu-19, ale nevykazovaly jasný důkaz účinnosti. Podle ústavu se čeká na přesvědčivější data z “randomizovaných studií”. Takovou je právě studie, o níž nyní píše The Guradian.

Studie týkající se léku sarilumab byly podle SÚKL kvůli nesplnění cílových ukazatelů léčby v USA zastaveny, v řadě evropských zemí ale pokračují.

Zpravodaj

Lékaři se snaží vytipovávat lidi s budoucí revmatoidní artritidou

  • 21 července, 2020
  • by andrlovak1

Praha 21. července (ČTK) – Lékaři se snaží vytipovávat lidi, u kterých se v budoucnu může projevit revmatoidní artritida (RA), například podle výskytu nemoci v rodině. Pro dobrou účinnost léčby je důležité znát správnou diagnózu brzy po prvních příznacích. Novinářům to dnes řekl Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu. RA je nevyléčitelná nemoc, která postihuje zejména klouby, které bolí a otékají. Léčba ale může příznaky prakticky eliminovat.

Revmatologové se proto snaží edukovat i praktické lékaře, aby u svých pacientů s bolestmi kloubů na RA mysleli. “Devadesát procent lidí má jiné příčiny bolestí kloubů než je autoimunitní nemoc. Proto je to poměrně složité,” vysvětlil Šenolt. Nasměrovat lékaře na RA může podle něj i stisk ruky, pro pacienty je příční stisk záprstních kůstek bolestivý. Ideální podle lékařů je nasadit první léky na RA do tří měsíců od prvních příznaků.

V Česku je nemocných podle odhadů asi 91.000, u některých nemoc nebyla diagnostikovaná. “Počet pacientů v následujících letech bohužel poroste. V roce 2020 bude přes 107.000, do roku 2025 přes 143.000,” řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle Šenolta se výskyt nemoci v populaci nezvyšuje, přibývá ale lidí ve věku nad 40 let, u kterých se nemoc nejčastěji projeví. Při RA imunitní systém nesprávně reaguje a “bojuje” proti vlastním kloubům. Ty otékají a bez vhodné léčby se začnou deformovat nebo rozpadat. Někdy jsou tak nutné i operace.

Pacientům jsou nejprve po diagnóze nasazené protizánětlivé léky typu kortikoidů. Pokud nezabírají ideálně, kombinují se nebo nahrazují moderní biologickou léčbou. Ta je pro pacienty s RA dostupná už zhruba 20 let, díky čemuž se snižuje i jejich cena. Jde o bílkovinné preparáty vyvinuté genetickými inženýry, které jsou schopny cíleně ovlivňovat buněčné struktury, které nemoc způsobují. Mohou tak přerušit patologický proces a potlačit nebo zastavit nepříznivou imunitní reakci. Právě vysoká cena je limitací vstupu nových moderních léků do úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Za posledních pět let se náklady na měsíční léčbu jednoho pacienta snížily o více než třetinu.

Podle Šenolta mají moderní léky také vliv na množství komplikací jako jsou cévní mozkové příhody, infarkty a plicní embolie. Od roku 2012 je diagnostikováno dvojnásobné množství pacientů, hospitalizací je ale proti té době polovina. Také příčiny úmrtí pacientů se v současné době neliší od běžné populace. Podle Duška se za posledních sedm let také o tři až čtyři roky prodloužila průměrná doba dožití.

Příčiny vzniku onemocnění nejsou známy, určitý vliv mají ale genetické předpoklady. Nemoc se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů. Často postihuje lidi v produktivním věku. Dříve lékaři uváděli, že do deseti let od prvních příznaků je polovina lidí v invalidním důchodu. To už podle Šenolta přestává být pravda. Podle výpočtu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) mohl stát na invalidních důchodech pacientů s RA, pokud jsou správně léčeni, ušetřit v letech 2010 až 2017 až 399 milionů korun.

van mal

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS