USA poprvé schválily antikoncepční pilulku, která bude bez receptu
Hormonální antikoncepce je v USA dlouhodobě nejrozšířenější formou antikoncepce, kterou od 60. let 20. století užívají desítky milionů žen. Až dosud byl k tomu zapotřebí lékařský předpis.
Lékařská sdružení a organizace, které dlouhodobě usilují o širší přístup k antikoncepci, odhadují, že každý rok je v USA šest milionů těhotenství, z nichž je 45 procent nechtěných. Pro náctileté dívky a ženy patřící k minoritám či s nízkými příjmy bývá získání předpisu mnohdy překážkou, neboť může být zapotřebí zaplatit návštěvu u lékaře, získat volno v práci či zajistit hlídání dítěte.
“Jedná se o skutečnou změnu v přístupu k antikoncepční péči,” uvedla Kelly Blanchardová, prezidentka neziskové skupiny Ibis Reproductive Health, která schválení volného prodeje podpořila. “Doufejme, že to lidem pomůže překonat tyto překážky,” dodala.
Lékaři tvrdí, že pilulky obsahující pouze progestin, jako ta nově schválená, jsou obzvláště bezpečnou formou antikoncepce, jelikož neobsahují estrogen, což znamená, že mají méně vedlejších účinků a zdravotních rizik. Mezi nejčastější nežádoucí účinky pilulky Opill patří nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Volný prodej antikoncepční pilulky byl podle zpravodajského webu BBC již povolen ve více než 100 zemí světa, včetně Indie, Číny, Británie a některých zemí Latinské Ameriky. Rovněž v Česku je antikoncepce volně prodejná
Společnost Perrigo tvrdí, že Opill by mohl být novou možností pro přibližně 15 milionů amerických žen, které v současné době neužívají žádnou antikoncepci nebo méně účinné metody. Jedná se o pětinu žen v plodném věku. Kolik žen však skutečně získá přístup k nově schválené antikoncepci ovšem bude záležet i na její ceně. Tu chce Perrigo oznámit později v letošním roce.
Rozhodnutí FDA však nesouvisí s probíhajícími soudními spory ohledně potratové pilulky mifepriston, připomíná agentura AP. Studie uvedené v žádosti o schválení, které Perrigo předala FDA, byly také zahájeny mnoho let před loňským zrušením precedenční rozsudku amerického nejvyššího soudu v případu Roeová versus Wade z roku 1973, který chránil ústavní právo žen na potrat.
ngl ank