Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Uherskohradišťská nemocnice má nový přístroj, využívá se při léčbě rakoviny…

  • 12 března, 202428 března, 2024
  • by budskap

“Sentinelová uzlina je první lymfatická (mízní) uzlina, do které se šíří rakovinné buňky z nádoru. Odstranění a vyšetření sentinelové uzliny pomáhá chirurgům zjistit, zda se rakovina rozšířila do lymfatického systému, a stanovit tím rozsah postižení. V případě, že je sentinelová uzlina v pořádku, není nutné odstraňovat všechny další spádové uzliny. Vyšetření má tak klíčový význam k určení další léčby,” uvedl primář chirurgického oddělení Peter Galvánek.

Přístroj stál téměř milion korun. Skládá se z univerzální počítačové ovládací jednotky s dotykovou obrazovkou a bezdrátové detekční sondy. “Pacientovi se do podkoží v místě nádoru aplikuje bezpečná radioaktivní látka, která se lymfatickými cestami šíří do sentinelové uzliny. Uzlinu pak chirurg může lokalizovat pomocí detekční gama sondy, která reaguje na aplikované radiofarmakum,” uvedla mluvčí.

“Proti původnímu staršímu typu je novinka v podobě moderního přístroje významným přínosem, a to především z důvodu zkvalitnění vyhledávání uzliny pro naše pacienty. Díky přesnějšímu a šetrnějšímu určení sentinelové uzliny se snižuje riziko komplikací a zlepšuje se prognóza u pacientů,” uvedla lékařka Pavla Kavalcová. “K jeho dalším přednostem patří určení přesného umístění radioaktivního zrna, které se před operací zavádí do drobných ‘neviditelných’ nádorů pod ultrazvukem,” uvedla lékařka.

“Chirurgické oddělení se používáním nového přístroje zařadilo mezi pracoviště, které nabízí v léčbě nádorového onemocnění prsu nejmodernější postupy. Onkochirurgická ambulance pro nádorové onemocnění prsu je v Uherskohradišťské nemocnici v provozu vždy v úterý v čase 13:00 až 15:00. Každý případ posuzuje mamární komise, která hodnotí všechny nálezy a navrhuje optimální možný postup pro konkrétního pacienta,” uvedla mluvčí. Termín dostanou pacienti, z převážené většiny pacientky, v rozmezí od dvou týdnů do jednoho měsíce.

Prevence a léčba

Ženám s agresivním typem nádoru prsu svítá naděje na novou…

  • 1 března, 20231 března, 2023
  • by budskap

Praha, 1. 3. 2023 – Diagnózu rakoviny prsu si v Česku za rok vyslechne přibližně 7 400 žen. Asi 15 % z nich má typ, který je vysoce agresivní – rychle roste a metastazuje. Nazývá se triple negativní. Jedinou současnou léčbou je chemoterapie, případně – pokud se nádor zachytí v časném stadiu – operace a radioterapie. Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie. Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by se měly české pacientky dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku. Novinku sdělují u příležitosti Dne triple negativního karcinomu prsu, který připadá na 3. března.

„Triple negativní karcinom prsu postihuje často mladší ženy, v produktivním věku. Tento typ nádoru roste velmi rychle – zvětšuje se v řádu týdnů. Často se objevuje jako intervalový, protože může vzniknout a rychle vyrůst mezi pravidelnými preventivními prohlídkami. Není také nezvyklé, že ženy onemocní v těhotenství nebo v době kojení, kdy se prsa vlivem různých hormonálních změn mění, a nádor se v nich tak snadno ‚ztratí‘,“ vysvětluje onkoložka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. Na nádor se tak podle ní často přijde pozdě, ve stadiu, kdy už metastazuje. „Ženy s tímto typem nádoru jsou v době diagnózy v průměru o 10 let mladší než ty, které mají jiný typ karcinomu prsu. Až 20 % z nich je mladších 40 let. S tím, že by v takto mladém věku mohly onemocnět rakovinou, vůbec nepočítají. Nádor je agresivní, u 45 % žen metastazuje do tří let,“ říká specialistka. Imunoterapie je podle ní standardem léčby u jiných typů nádorů a slaví velké úspěchy. „Imunoterapie nabízí našim pacientkám výrazně účinnější léčbu, která je spojena s vyšším procentem dosažených kompletních remisí, tedy úplného vymizení nádoru. Současně se významně snižuje riziko návratu nemoci ve formě metastáz,“ doplňuje prim. Petráková a zdůrazňuje, že je třeba, aby se pacientky léčily v komplexních onkologických centrech (KOC), kde je k dispozici nejmodernější terapie. „Onemocnění se často týká žen ve fertilním věku, které ještě nemají děti. Těm můžeme kromě léčby nabídnout i odebrání a zmrazení vajíček, které by léčba mohla poškodit. Tedy zachovat jejich plodnost,“ říká onkoložka.

Jak uvádí pacientská organizace Aliance žen s rakovinou prsu, přes 30 % žen se do KOC vůbec nedostane, a jejich šance na moderní terapii je tak mizivá. „Pojišťovny úhradu léčby schválily, dostanou se k ní však jen pacientky v těchto specializovaných centrech, proto je kromě rychlosti diagnózy důležité i místo, kde se o ně starají,“ vysvětluje Štěpánka Pokorná, ředitelka Aliance. Jak dále uvádí, triple negativní nádor vzniká často u mladých žen s mutacemi genu BRCA1 a BRCA2. Zpozornět by také měly ty, u nichž se v rodině vyskytlo více nádorových onemocnění v mladším věku. „Tyto ženy by si měly zjistit, jaké riziko nádoru jim hrozí, pravidelně se samovyšetřovat a chodit častěji na preventivní prohlídky. Žít v neustálém strachu ale nijak nepomáhá. Je sice třeba svůj zdravotní stav hlídat, ale nepodléhat panice a silnému stresu, který zdraví rozhodně neprospívá,“ doplňuje Štěpánka Pokorná. Jak dále uvádí, pacientská organizace se často u nemocných žen setkává s tím, že hledají vinu u sebe, i když například nekouří, žijí zdravým životním stylem a sportují. „Řada z nich kvůli onemocnění ztratí partnera a bojí se, co bude s dětmi, vnitřně trpí,“ popisuje ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu. Nová léčba tak bude pro pacientky s triple negativním typem nádoru dle Štěpánky Pokorné znamenat naději.

Prevence a léčba

Lékař: Od zavedení screeningu rakoviny prsu se úmrtnost snížila…

  • 26 července, 2021
  • by andrlovak1

Ročně v Česku podle Daneše zemře asi 1600 žen na rakovinu prsu a nemoc se nově objeví u zhruba 7300 až 7400. Roční počty nových případů podle Daneše stagnují. V posledních letech se zlepšuje léčba karcinomu prsu v pokročilejších stadiích, ale podle lékaře se vyplatí diagnostikovat ženu s rakovinou prsu v počátečním stadiu.

V souvislosti s epidemií covidu loni podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) poklesl počet preventivních vyšetření na rakovinu prsu asi o osm procent. Podle Daneše tak na vyšetření nepřišlo asi 60.000 až 70.000 lidí. Za větší problém považuje to, že přibývá případů, kdy ženy zanedbaly prevenci a přicházejí k lékaři až s pokročilým stadiem nemoci. Podle Daneše roste také počet agresivních forem nemoci, hlavně u starší generace. Podle něj k tomu pravděpodobně přispěl stres a napětí v době covidové epidemie. “Víme, že životní styl a stres je rizikový faktor karcinomu prsu,” poznamenal lékař.

Zvýšení účasti

Asi 61 až 62 procent žen ve věku od 45 do 69 let se podle Daneše účastní screeningového vyšetření každé dva roky. Odborníci nyní řeší se zdravotními pojišťovnami, jak účast na vyšetření zvýšit a zajistit, aby ženy chodily každé dva roky.

Náměstek ředitele VZP David Šmehlík v diskusi řekl, že pojišťovna bude mimo jiné pokračovat s adresným zvaním žen, které na kontroly nechodí. Problémem ale podle něj je, že na některé skupiny populace ani zvací dopisy nepůsobí. Podle Daneše je možností i to, že by se znevýhodněným pacientkám nabídla doprava do centra, kde jim mamografické vyšetření udělají.

Tisková zpráva

Češky s metastatickou rakovinou prsu se konečně dočkaly hrazené cílené…

  • 3 února, 20213 února, 2021
  • by CRS Webmaster

Praha 1. února 2021 – Po celém světě se ve čtvrtek 4. února připomíná Světový den boje proti rakovině. Češky dostaly jako dárek moderní cílenou léčbu na metastatickou rakovinu prsu. Po téměř čtyřech letech bojů totiž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na konci roku schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

„Schválení prvního léku do úhrad je skvělá zpráva pro více než tři tisíce pacientek s metastatickou rakovinou prsu u nás. Skupina CDK 4/6 inhibitorů, ve které jsou ještě dva zatím nehrazené léky, je odborníky považována za zlatý standard, protože moderní cílená léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek v dobré kvalitě života,“ říká Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie, která dlouhodobě bojuje za lepší život pacientek s metastatickou rakovinou prsu.

Doposud se CDK 4/6 inhibitory dostávaly jen ke skupině pacientek, jejichž lékaři podali žádost o výjimečnou úhradu přes § 16. Na základě společného stanoviska České onkologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny pak byly žádosti ve většině schvalovány. Touto cestou však byla léčba pacientek komplikována zdlouhavou administrativou a rozhodnutím lékaře o § 16 žádat. „Léčba byla každý rok schválena pro pár stovek pacientek. Věříme, že rozhodnutí SÚKL odstranilo největší překážku a mnohem více českých žen s metastatickou rakovinou prsu získá cenný čas navíc,“ dodává Petra Adámková.

Kvalita života je důležitým faktorem při posuzování léčby

Čtyřletý boj za dostupnost moderní léčby metastatické rakoviny prsu se zdá být zdárně u konce. Ukázal na zdlouhavý proces schvalování léků v České republice, ale také na důležitost kvality života při posuzování účinků. „Na léčbu rakoviny či jakékoli jiné nemoci se nelze dívat jen optikou uzdraví, neuzdraví. Důležité také je, jak dlouho zde naši blízcí mohou být, zda budou ležet měsíce v bolestech, nebo budou moci žít relativně normální život, jaké zážitky s nimi můžeme zažít. Právě tomuto tématu věnujeme v letošním roce připomínku Světového dne proti rakovině,“ upozorňuje Petra Adámková s tím, že je potřeba si uvědomit, že každá pacientka je také matkou, kamarádkou, babičkou nebo tetičkou.

 

ONKO Unie, o.p.s.

ONKO Unie, o.p.s., se od roku 2011 zaměřuje na pomoc pacientkám s onkogynekologickými onemocněními. Je platformou pro setkávání lékařů podílejících se na léčbě onkologických onemocnění, pacientů se zhoubnými nádory i dárců, jejichž společným cílem je podporovat zlepšení kvality života onkologicky nemocných v České republice. V roce 2016 zahájila ONKO Unie, o.p.s., osvětovou kampaň NEJSEM na odpis, zaměřenou na podporu a zlepšení kvality života žen s metastatickou rakovinou prsu.

www.nejsemnaodpis.cz

www.onko-unie.cz

 

 

Aktuálně

Studie: Umělá inteligence je úspěšnější v diagnóze rakoviny prsu

  • 2 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Londýn 2. ledna (ČTK) – Umělá inteligence je v diagnostikování rakoviny prsu přesnější než lékaři, ukázala podle serveru BBC studie zveřejněná v časopise Nature. Vědci ze služby Google Health a Královské univerzity v Londýně (Imperial College London) vytvořili počítačový program pro čtení rentgenových snímků. Algoritmus byl ve vyhodnocování mamografických snímků lepší než šest jednotlivých lékařů a stejně dobrý jako dva spolupracující radiologové.

Ze studie vyplynulo, že umělá inteligence dokáže odhalit rakovinu prsu s podobnou mírou přesnosti jako lidé, ale s menším počtem falešných pozitivních výsledků. Současný běžný postup jsou dva radiologové, kteří vyhodnocují snímky z mamografu, a v nejednoznačném případě si k vyšetření přizvou třetího kolegu.

Vědci program naučili zjišťovat rakovinu prsu na základě 25.856 mamogramů z Británie a 3097 snímků z USA. Zásadním zjištěním bylo, že program měl až o 5,7 procenta menší chybovost při nesprávném potvrzení rakoviny a až o 9,4 procenta při chybném vyloučení nádoru. Závěry výzkumu podle vědců představují velký pokrok při odhalování rakoviny prsu v raném stadiu.

Ředitel ústavu pro výzkum rakoviny (CRUK) Ara Darzi nad výsledky podle BBC vyjádřil uspokojení: “Daleko předčily mé očekávání. Bude to mít výrazný vliv na zlepšení kvality vyšetření a radiologové se konečně budou moci věnovat ještě důležitějším věcem.”

Každé tři roky zve britské zdravotnictví k vyšetření ženy ve věku mezi 50 a 70 lety. Starší zájemkyně o screening musí požádat. Školení nového radiologa zabere desítku let; výhodou vyvinutého programu navíc je, že se na rozdíl od člověka nikdy neunaví.

lkv mka

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS