Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

První ohnisko ptačí chřipky bylo letos v domácím chovu na…

  • 8 ledna, 20259 ledna, 2025
  • by budskap

V chovu se původně nacházelo téměř 50 kusů různých druhů drůbeže, slepic, kachen a hus. Žijící zvířata vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku. Protože jde o nekomerční malochov, který nedodává drůbeží produkty na trh, nevymezila krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřené pásmo.

V Pardubickém kraji se minulý rok ptačí chřipka prokázala ve velkochovech společnosti Mach Drůbež na farmách v Kosoříně na Orlickoústecku a ve Skleném na Svitavsku. V únoru 2024 tam muselo být kvůli nákaze usmrceno více než 90.000 slepic a kohoutů. Vloni bylo v České republice potvrzeno celkem 43 ohnisek ptačí chřipky v malochovech a deset ohnisek v komerčních chovech.

Zpravodaj

V ČR jsou letos první případy ptačí chřipky u volně…

  • 26 ledna, 2024
  • by budskap

Nákazu potvrdil Státní veterinární ústav v Praze. Jde o vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1, která může být přenosná na člověka. “První lokalitou s výskytem nákazy je rybník Velký Tisý u Lomnice nad Lužnicí v okrese Jindřichův Hradec,” uvedl Majer. Tam našli veterináři mrtvou husu a mrtvou volavku. Další husu s příznaky ptačí chřipky ze stejného místa museli pak veterináři utratit. Nákaza se prokázala také v Českých Budějovicích, kde na pravém břehu Malše pod železničním mostem našli veterináři uhynulou kachnu divokou.

Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 13 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. V Česku se ptačí chřipka objevila začátkem ledna po osmi měsících.

Aktuálně

Česko je oficiálně zemí bez ptačí chřipky, může se…

  • 20 července, 2023
  • by budskap

WOAH oznámila, že Česká republika je prostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Zveřejněním článku je informace oficiálně přístupná všem 183 členským zemím WOAH, Státní veterinární správa v následujícím období zašle zástupcům zemí oficiální dopisy s uvedenou informací. “Jedná se o státy, které letos v souvislosti s výskytem ptačí chřipky omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR,” sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

“Věříme, že země mimo Evropskou unii na získání statusu pro ČR pozitivně zareagují a v krátké době dojde k uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty,” uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Dodal, že přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v ČR i v celé Evropě v poslední době uklidnila, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje. “Proto bychom chtěli chovatele upozornit na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,” podotkl.

Veterináři doporučují chovatelům, aby nekrmili domácí masožravce syrovým masem volně žijících ptáků a aby zabránili kontaktu s mrtvými ptáky. Veterinární správa podle mluvčího v současné chvíli monitoruje další situaci v Polsku a v jiných státech EU, kde byla ptačí chřipka zjištěna i u savců.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.

 

Aktuálně

Kvůli ptačí chřipce bylo loni nutné v ČR vybít na…

  • 23 ledna, 202224 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Ptačí chřipka se do ČR vrátila loni v lednu po necelém roce, několik případů se předtím naposledy vyskytlo v lednu a únoru 2020, a to i v komerčním chovu na Pardubicku. V červenci 2020 pak Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) oficiálně uznala ČR za zemi bez ptačí chřipky. O půl roku později se ale ptačí chřipka vrátila. Nejprve byla potvrzena u dvou uhynulých labutí na rybníku na Písecku, ještě do konce loňského ledna se ale objevilo ohnisko v malochovu drůbeže na Táborsku a choroba se dále rozšířila. Zprvu zasáhla jen malé chovy, veterináři tak většinou nařídili utracení maximálně desítek či několika málo stovek ptáků.

Rozšíření onemocnění

Na jaře se ale onemocnění rozšířilo také do chovů kachen firmy Perena, která je postižena i nyní, a to v Královéhradeckém a Středočeském kraji, celkem jich bylo loni zasaženo devět. V březnu bylo vybito 75.000 ptáků ze zařízení, kde firma chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Koncem března ptačí chřipka zasáhla velkochov slepic v Kosičkách na Královéhradecku. Ačkoli byla nákaza zjištěna v chovu asi 63.000 mladých slepic, které ještě nesnášejí vejce, v jedné hale bylo utraceno i dalších 111.500 nosnic, kde se nemoc neprokázala.

V loňském roce se ptačí chřipka postupně rozšířila do chovů ve většině krajů, celkem bylo nutné v ČR ve velkochovech vybít na půl milionu kusů drůbeže. V červenci sice ČR zažádala o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky, který získala 1. září, ovšem tato situace nevydržela dlouho. Už koncem září se zhruba po čtyřech měsících ptačí chřipka v ČR znovu prokázala. Celkem bylo v loňském roce objeveno pět desítek ohnisek ptačí chřipky, od malochovů s několika kusy drůbeže až po chovy se stovkami tisíc ptáků, kteří museli být utraceni (někdy uhynuli ještě předtím sami). Šíření ptačí chřipky pokračuje i letos, zatím se objevila ve čtyřech menších chovech, nyní postižený, pátý chov je zatím letos největší.

Koncem září 2021 byl také v ohnisku ptačí chřipky v Trhových Dušníkách na Příbramsku prokázán nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Nákaza tímto virem se tak v ČR potvrdila po více než 14 letech.

Utracení dvakrát více ptactva

Loni bylo utraceno zhruba dvakrát více ptáků než při ptačí chřipce v letech 2007 a 2017, kdy nemoc ČR také výrazně zasáhla. V roce 2007 byla nemoc objevena v chovech na Orlickoústecku kolem Vysokého Mýta. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech. O deset let později veterináři nařídili usmrcení třeba více než 30.000 kusů drůbeže ve dvou chovech firmy Zephyr Františkovy Lázně na Chebsku. Zhruba o 20.000 kachen přišla firma Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, 17.000 kachen bylo utraceno ve Vlachově Březí na Prachaticku a 10.000 kusů drůbeže v Moravském Krumlově a v Ivančicích na jižní Moravě.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Z třicítky druhů virů ptačí chřipky jsou často smrtelné dva, nakažená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a hynou do dvou dnů. Existuje i lehčí forma, kdy má drůbež jen opelichané peří a snáší méně vajec.

Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Na člověka se virus z ptáků přenáší jen zřídka, má pak ale vysokou úmrtnost – nepřežije více než polovina nakažených. Poprvé byl zaznamenán ve Skotsku v roce 1951. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Opětovně se vir objevil v prosinci 2003 v Jižní Koreji.

Lidé se ptačí chřipkou mohou nakazit přímým kontaktem s infikovaným ptákem. Největší riziko hrozí při zabíjení drůbeže, jejím škubání nebo při dalším zpracování masa. Zatím nebyla prokázána přenositelnost choroby z člověka na člověka. Příznaky u lidí jsou podobné jako u klasické chřipky, mohou se ale objevit i ty méně časté: například zánět spojivek, zápal plic či ztížené dýchání. Antivirotika, jako například Tamiflu, mohou průběh nemoci zmírnit a zkrátit.

Situace v ČR

V ČR se první případ viru ptačí chřipky H5N1 (tento kmen Světová zdravotnická organizace spojuje se stovkami úmrtí lidí po celém světě za poslední dekádu) objevil v roce 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou. Virus H5N1 začal nejprve v roce 2003 decimovat drůbež v Asii, odkud se infekce rozšířila do Evropy, na Blízký východ a do Afriky. Větší potíže ale chovatelům drůbeže v ČR způsobil v letech 2007 a 2017 jiný podtyp, H5N8, u něhož ovšem nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka.

pvl gcm

Aktuálně

Hasiči v noci začnou likvidovat nemocnou drůbež ve Slepoticích

  • 17 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Slepotice (Pardubicko) 17. února (ČTK) – Hasiči ve velkochovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku utěsňovali dnes kolem 20:00 první halu, aby mohli v noci začít likvidovat zvířata nakažená ptačí chřipkou. ČTK to řekla mluvčí Krajského hasičského sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Bude nutné vybít zhruba 7000 krůt a asi 130.000 brojlerů. Informace o dosavadním stavu zásahu, který bude trvat zřejmě do pátku, oznámí hasiči ráno na tiskové konferenci v Pardubicích.

“Farma bude v noci zaplynována smrtícím oxidem uhelnatým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie,” uvedla Horáková. Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.

Chov patří společnosti Moras Moravany. Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc. Část by společnosti mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Likvidaci provádějí hasiči podle pokynů veterinářů. Hmotnost drůbeže, kterou je nutné vybít, odhadují na 400 tun.

Kvůli nákaze bylo vyhlášena ochranné tříkilometrové pásmo a také desetikilometrová zóna zvýšeného dozoru. Pro obyvatele to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji ani produkty chovu a nepořádat výstavy.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8, který byl potvrzen ve Slepoticích, je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Firma Moras má další chov se 120.000 kusy drůbeže v blízkých Moravanech. Leží v tříkilometrovém ochranném pásmu. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chovu k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. Kromě Slepotic a Moravan jiné obce v ochranném pásmu neleží.

Pavel Dosoudil dr

Aktuálně

Do ČR se vrátila ptačí chřipka, nákaza je v malochovu…

  • 18 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 18. ledna (ČTK) – V České republice se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Jde o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Žďársku v Kraji Vysočina. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Oznámila to dnes Státní veterinární správa.

V nakaženém chovu bylo 12 slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále tam byly tři kachny. “Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření,” uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V minulých dnech a týdnech se objevila ptačí chřipka v Maďarsku a také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Jde o stejný typ H5N8.

jsa kš

Aktuálně

Veterináři rozšířili kvůli chřipce kontroly na slovenskou drůbež

  • 10 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 10. ledna (ČTK) – Veterináři rozšířili po výskytu ptačí chřipky na Slovensku mimořádné kontroly i na drůbež z tohoto státu. ČTK to dnes sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Mimořádné kontroly zahájili veterináři ve středu, zaměřeny byly na chovy, kam se přesouvá drůbež z Polska, kde se nemoc také vyskytuje. Dnes slovenské úřady potvrdily výskyt ptačí chřipky v malochovu na jihu země. SVS také vyzvala tuzemské chovatele, aby nechali drůbež zavřenou, případně aby chov zasíťovali kvůli omezení možného kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří chorobu přenášejí.

“Zvýšenou opatrnost je třeba věnovat v případě osob a vozidel jedoucích do hospodářství ze zemí s výskytem ptačí chřipky. O vývoji nákazové situace a důležitosti dodržovat preventivní opatření budou ještě dnes opět informovány zainteresované chovatelské instituce,” uvedl Majer.

Podle údajů, které dnes veterináři poskytli ČTK, se ze Slovenska dovezlo do českých chovů loni 2,35 milionu kusů živé drůbeže, na jatka jí pak putovalo 1,7 milionu kusů. Letos v lednu pak šlo o 57.000 kusů do chovu a 22.050 kusů na jatka. Násadová vejce se do ČR loni ani letos ze Slovenska nedovážela. Drůbežího masa se loni ze Slovenska dovezlo 6392 tun a vajec více než 19,5 milionu kusů.

Slovenští veterináři uvedli, že u tamní choroby jde o silně patogenní subtyp H5N8, který na konci loňského a na začátku letošního roku odhalily u drůbeže také úřady v Polsku. Nemoc byla zjištěna v malochovu u Nitry. Chovatel nahlásil úhyn tří kusů z celkového počtu 22 kusů drůbeže. Národní laboratoř prostřednictvím testů potvrdila nákazu ve čtvrtek. Předběžné výsledky vyšetřování ukázaly, že drůbež, která byla chována v otevřeném prostoru, se nakazila volně žijícím ptactvem.

V Polsku, které je největším producentem drůbeže v Evropské unii, se nákaza ptačí chřipkou naposledy objevila nejméně na pěti farmách.

České komerční chovy mají ze zákona povinnost hlásit pokles příjmu potravy a vody o více než 20 procent, nižší produkci vajec o více než pět procent po dobu delší než dva dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než tři procenta týdně.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

drh rot

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS