On-line kurz má pomoci učitelům, kteří se setkají se…
Podle nedávno zveřejněného průzkumu mezi více než 10.000 žáky v Praze mělo zkušenost se sebepoškozováním v posledním roce 17 procent z nich. Přiznalo se k němu asi 26 procent dívek a necelých devět procent chlapců. Článek ve vědeckém časopisu Adiktologie v preventivní a léčebné praxi uvádí, že je v Česku kvůli sebepoškozování ročně hospitalizováno kolem 3000 mladých ve věku 15 až 24 let. V nemocnici skončí ale jen ty nejzávažnější případy. Od roku 2021 je na Lince bezpečí sebepoškozování druhým nejčastějším tématem po sebevražedném chování.
“Sebepoškozování je mezi dospívajícími stále častější realitou, která může mít vážné následky – a právě o tom je náš nový on-line kurz. Je určen pedagogům, kteří chtějí umět včas rozpoznat varovné signály a efektivně zasáhnout,” řekla jedna z autorek supervizorka a lektorka Člověka v tísni Alexandra Petrů.
Kurz přibližuje problém sebepoškozování na příběhu čtrnáctileté Andrey, která si před rokem ošklivě zlomila nohu. Musela na čas přestat s tréninky na běžkách, které pro ni do té doby byly vším. Zažívá pocity smutku, prázdnoty a marnosti a po radě několika kamarádek zkusila sebepoškozování. To jí většinou nejdřív přivodí úlevu, pak následují výčitky. Sama se nedokáže dostat z bludného kruhu.
Účastníci kurzu se postupně dozvědí základní informace o možných příčinách a projevech tohoto chování u dětí a mladistvých. Seznámí se s tím, jak s těmi, kdo se sebepoškozují, vést rozhovor v bezpečném prostředí. Součástí kurzu je i návod na to, jak připravit plán podpory pro takové dítě nebo mladistvého.
Kurz nazvaný Sebepoškozování – Příběh Andrey zájemci najdou na webové stránce kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz. Organizace tam nabízí i další kurzy, které se týkají například práce s žáky se sociálním znevýhodněním či s náročným chováním.