Většinu produkce farmaceutického průmyslu v ČR tvoří deset firem
– Podle letošní sektorové analýzy, kterou pro ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovala společnost IQVIA Solutions, je farmaceutický průmysl v Česku definován specifiky Evropské unie. Vysoká míra regulace přináší výrobcům zvýšené náklady a ti pak musí čelit konkurenci s výrobou mimo EU, převážně z Číny a Indie. Většina výrobců je dále závislá na subdodávkách surovin, od primárních chemických látek po účinné léčivé látky (tzv. API), jejichž výroba se v posledních 25 letech přesouvala mimo Evropu.
– Výroba je v ČR podle analýzy silně koncentrovaná, kdy deset největších společností tvoří více než 95 procent celkové tuzemské produkce. Zhruba 87 procent výrobců (podle obratu) je vlastněno majiteli mimo EU, přičemž největší podíl připadá na USA (Zentiva a Novavax), Izrael (Teva) a Indii (Glenmark). Tuzemské výrobní společnosti se častěji soustřeďují na finalizaci lékových forem a následné balení než na samotnou výrobu API. Výrobou API se v ČR zabývá pouze asi 15 společností a soustředí se na specializované molekuly s vyšší přidanou hodnotou, primárně určené k vývozu.
– Podle analýzy farmaceutické odvětví celkem tvoří necelá dvě procenta z celkové hrubé přidané hodnoty českého průmyslu.
– Největšími výrobci jsou podle analýzy Zentiva, soustředící se primárně na výrobu generických léčivých přípravků vč. kompletace lékových forem a balení, a Teva, která se soustředí na výrobu API, formulaci generických léčivých přípravků a balení. V rámci výroby API patří mezi největší tři výrobce ještě Synthon a Farmak. API vyrábí z desítky největších firem i společnosti Zentiva a VUAB Pharma. Do desítky největších patří ještě Pro.Med.CS, Glenmark Pharmaceuticals, Novavax CZ, Ferring a Oncomed. K větším výrobcům patří i Alven Laboratories, Apigenex (obě vyrábí API) a Ardeapharma. Významným producentem je i Walmark (součástí Stada Group), který se sice pouze okrajově zabývá výrobou léčivých přípravků, ale je největším výrobcem doplňků stravy v Česku.
– Podle analýzy výdaje na výzkum a vývoj ve farmaceutickém průmyslu v roce 2021 činily 1,3 miliardy korun. To je výrazně méně než v řadě srovnatelně velkých zemí EU, například Řecko vydalo v přepočtu 2,3 miliardy korun, Rakousko 10,6, Belgie 75,2 a Švýcarsko 143,9 miliardy korun. Podle ČSÚ tvořil podíl investic do farmaceutického průmyslu v roce 2022 pouze 3,3 procenta z celkových výdajů na vědu a výzkum v podnikatelském sektoru.
– Celková výroba farmaceutik v evropských zemích činila v roce 2022 podle analýzy necelých 3500 miliard korun. ČR v rámci produkce farmaceutických výrobků dosáhla 24 miliard korun, přičemž se umístila ve druhé třetině sledovaných evropských zemí.
– Podle prezidenta České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubla jsou v ČR řádově desítky farmaceutických firem, 95 procent léčiv jich ale vyrábí desítka největších. Odvětví podle něj zaměstnává asi 13.000 lidí a má dvakrát vyšší přidanou hodnotu než například výroba automobilů. Na daních a odvodech odvádí výrobci léků asi 55 miliard korun ročně, řekl letos v říjnu ČTK.