Zdravotníci v Národním muzeu cvičili postup při kritických stavech v těhotenství
Na deseti stanovištích si lékaři, záchranáři a porodní asistentky vyzkoušeli postupy spojené s takzvanou preeklampsií, které mohou nastat zcela nečekaně a kdekoli a vyžadují okamžitý zásah porodnického týmu na místě. Preeklampsie je závažný stav a patří k nejčastějším příčinám úmrtí v těhotenství. Toto onemocnění je obtížné odhalit včas, protože příznaky jako vysoký tlak, otoky nohou, bolesti hlavy a nevolnost se mohou objevit i při normálním těhotenství.
“Pod dohledem předních českých autorit v simulační medicíně absolvovali zdravotníci praktické ukázky resuscitace matky a novorozence, a to jak v místě události, ve voze záchranné služby i po telefonu, kolaps oběhové soustavy na nepřístupném místě či předání pacienta mezi záchranným týmem a porodníky,” popsala Kvapilová.
Porodník a anesteziolog Antonín Pařízek připomněl, že výskyt závažných a kritických stavů v těhotenství nelze ani sebelepší zdravotní péčí vyloučit. “Proto je nezbytné, aby se zdravotníci na takové situace systematicky připravovali, a to v co nejreálnějším prostředí, ovšem bez ohrožení pacientů. Právě to umožňují medicínské simulace,” uvedl. Porodním týmům dovolují například nacvičit rychlou a efektivní reakci na situace, kdy je nutné okamžité rozhodnutí o léčbě, transportu do porodnického zařízení nebo ukončení těhotenství. Tyto nácviky významně pomáhají minimalizovat riziko pro matku i dítě a zvyšují šance na příznivý výsledek, dodal.
Národní muzeum se do akcí integrovaného záchranného systému zapojuje pravidelně, aby co nejvíc zvýšilo bezpečnost a ochranu svých návštěvníků. “Bezpečí návštěvníků Národního muzea je pro nás na prvním místě. A tato pravidelná cvičení jsou pro nás klíčová. Díky nim máme jistotu, že složky integrovaného záchranného systému Národní muzeum znají, umějí se zde pohybovat a jsou tak v případě nenadálých situací lépe připraveny rychle a efektivně zasáhnout,” uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Některých simulací se podle něj při dnešním cvičení účastnili i zaměstnanci muzea, kteří také pravidelně absolvují školení týkající se bezpečnosti a krizové komunikace.
V Národním muzeu se v minulosti uskutečnilo také cvičení integrovaného záchranného systému při simulaci teroristického útoku. “A naposledy také cvičení Útvaru rychlého nasazení, které mělo za cíl zdokonalit orientaci ve vnitřních prostorách muzea a simulovat teroristický útok za pomoci nástražného výbušného systému a přípravy útoku pomocí dronů a výbušnin na Václavském náměstí. K zákroku byl použit tým odstřelovačů a zásahový tým,” uvedla Kvapilová.