Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Děti a mateřství

Problémy způsobené zraněním při porodu lze léčit, pomáhá s tím centrum…

  • 4 prosince, 2024
  • by budskap

V Centru léčby porodního poranění (CLPP) spolupracují odborníci z oboru urogynekologie, proktologie, psychologie a rehabilitace. Podle zástupců ÚPMD jde o první takovou ambulanci v Česku. Zranění pánevního dna po porodu není podle lékařů velice často diagnostikováno. Týká se to především poškození análního svěrače, uvedli.

“Pokud vyšetření provádí méně zkušený lékař nebo asistentka, tak poranění neodhalí. Řada žen opouští porodnici a neví, že svěrač je poškozen. Z toho vyplývá pro zbytek života zásadní funkční omezení,” řekl Krofta.

Situaci těchto žen komplikuje to, že se za své problémy stydí. “Je to extrémně tabuizované téma, o kterém nikdo nemluví. Žádná žena se nemusí stydět k nám přijít. Vyšetření může být lehce nepříjemné, ale rozhodně není bolestivé,” zdůraznil proktolog Vítězslav Ducháč, který v centru pracuje.

Pacientky jsou vyšetřovány 4D ultrazvukem. Podrobnější informace poskytuje zařízení na tzv. anální manometrii. “Pomáhá nám odhalit, zda se jedná o neurologickou nebo strukturální příčinu. Dokáže odhalit i skrytá poranění svěračů,” vysvětlil Ducháč. Toto zařízení má ÚPMD k dispozici zhruba rok. Pro pacientky je jeho použití výrazně komfortnější než starší vybavení, zmínil Ducháč.

Centrum se kromě léčby věnuje i prevenci u těhotných. “Jeden ze základních rizikových faktorů zranění při porodu je věk. Pak jsou tam další faktory jako velikost plodu, přenášení, vyvolávání porodu, poloha plodu. Když dáme tyto informace dohromady, jsme schopni vybrat skupinu žen, u nichž není vaginální porod vhodný, aby si neublížily,” řekl Krofta. Těmto ženám pak lékaři doporučí porod císařským řezem. Rozhodnutí je ale vždy na rodičkách.

Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí byl založen 31. ledna 1951 a patří k vyhledávaným porodnicím. Vedle péče o zdraví matek i novorozenců se zaměřuje na gynekologickou péči včetně léčby nádorů ženských pohlavních orgánů.

Děti a mateřství

Praha otevřela na Zeleném pruhu centrum pro těhotné ženy…

  • 9 října, 2024
  • by budskap

“Je to první (takové) centrum nejen v Praze, ale v celé České republice a je to něco, co je v západní Evropě běžné. Je zapotřebí poskytnout a dát včasnou pomoc a rady maminkám před porodem i po porodu a nejen jim, ale i otcům a rodinám. Kdokoliv potřebuje pomoc, tak ho vyzývám, ať se obrátí na naše centrum,” řekla Udženija.

Centrum začalo fungovat od září a dosud se na něj obrátilo podle Šebely na 100 maminek. Nejčastěji se matky na CPDP obrací s úzkostmi nebo depresivními příznaky, což tvoří až 60 procent případů. “Pomáháme psychoterapeuticky, i přítomností, že k nám mohou ženy chodit i s dětmi a mohou s odborníky řešit i mateřství, ale používáme i farmakoterapii,” řekl Šebela.

V současné době v centru pracují dva psychiatři a jedna psychiatrička, pět psycholožek, porodní asistentka, sestra a dvě recepční. Další psycholog a psycholožka navrhují třeba workshopy. Ženy v centru najdou psychiatrickou ambulantní péči, kam mohou chodit denně.

Psychoterapeuté provádí například vyšetření, zda potíže ženě způsobila poporodní psychóza či jiná obtíž, nebo jde o jednorázový případ. Psychoterapeuté vedou sezení individuálně i skupinově. “Jde o to, aby žena měla vždy to, co potřebuje,” řekl Šebela. Důležité je podle něj, aby ženě byla poskytnuta pomoc co nejdříve. Péče o matky je důležitá i pro rozvoj dítěte, u kterého se bez matky například zpožďuje vývoj, řekl.

Centrum má v plánu rozšířit nabídku péče také o služby denního stacionáře pro těhotné nebo ženy s malými dětmi a rozšířit tým o sociální pracovníky či adiktologickou poradnu pro těhotné. Plánem je dosáhnout toho, aby v Praze v budoucnu existovalo místo, kde mohou být ženy hospitalizované i se svými dětmi, aby nemusely být oddělené od dítěte.

Letos podle vedení města vyjde provoz CPDP na deset milionů korun, na jeho fungování má magistrát podle Udženije vyčleněny peníze i na příští rok. “Samozřejmě s dalším rozvojem do budoucna budeme tuto částku navyšovat,” řekla Udženija.

CPDP je podle Udženije částí celkové péče o duševní zdraví Pražanů. Město chystá například centrum pro děti, mládež i dospělé. Praha bude mít tuto síť do dvou let, dodala náměstkyně primátora.

České zdravotnictví

Litoměřickou porodnici čeká oprava, po rekonstrukci nabídne poporodní hotel

  • 16 července, 2024
  • by budskap

Stěhovat se bude porodnice od 1. srpna. “Maminky a nastávající rodiče se nemusí obávat, nové náhradní prostory budou připravené a plně vybavené pro jejich nejdůležitější okamžik. Provoz našeho Centra porodní asistence bude plně zajištěný. Všechny služby pro naše klientky zůstanou zachovány včetně možnosti porodu na gauči či do vody,” uvedl Petr Holba, zástupce primářky gynekologicko-porodnického oddělení. Vše bude ve 2. patře gynekologického oddělení, které je shodné s patrem oddělení šestinedělí.

Cílem prací je poskytnout klientkám lepší a modernější prostředí. “K dispozici jim budou profesionální porodní vany a závěsné systémy pro ještě větší možnosti vertikálních porodních poloh, systém nepřímého osvětlení s chromoterapií či prostorový soundsystém pro oblíbené skladby či meditační hudbu,” uvedl Holba. Pro bezpečí a podporu narozených dětí pořídí nemocnice neonatologické vybavení. Změna se dotkne také oddělení šestinedělí, kde vzniknou rodinné apartmány, předporodní a poporodní hotel.

Porodní asistentky budou moci využívat elektromobily k návštěvě klientek před porodem i po něm. Od února funguje v prostorách gynekologických ambulancí screeningové pracoviště k časnému záchytu vrozených vývojových vad plodu. Po rekonstrukci se plánuje v ambulantní části otevření specializovaných poraden urogynekologie a centra onkologické prevence, které bude zaměřené na patologie děložního čípku.

Výzkumy a studie

Studie: Porod do vody při nízkorizikovém těhotenství riziko komplikací nezvyšuje

  • 13 června, 202427 června, 2024
  • by budskap

Analýza se zabývala mírou závažných natržení rodiček, spolu s počtem dětí, které potřebovaly antibiotika nebo pomoc s dýcháním na novorozeneckém oddělení, a počtem dětí, které při porodu zemřely. Vědci dospěli k závěru, že rizika pro děti a jejich matky nebyla u porodů do vody vyšší než u porodů mimo vodu.

Porody do vodní lázně tvoří přibližně devět procent z téměř 600.000 porodů, které se každoročně uskuteční v rámci NHS. Podle klinických doporučení by měl být všem nastávajícím matkám nabídnut porod do vody jako jedna z možností.

Profesorka klinického porodnictví na Cardiffské univerzitě Julia Sandersová uvedla, že podle závěrů výzkumu je porod do vody bezpečnou alternativou k porodu mimo vodu. Sandersová výzkum vedla.

“Ve Spojeném království využívá porodní bazén nebo vanu pro úlevu od bolesti při porodu přibližně 60.000 žen ročně, ale některé porodní asistentky a lékaři se obávali, že porod do vody může přinášet další rizika,” uvedla. “Objevily se zprávy, že děti mohou po porodu do vody vážně onemocnět nebo dokonce zemřít a že u matek je větší pravděpodobnost silných natržení nebo velké ztráty krve. Chtěli jsme zjistit, zda jsou porody do vody s porodními asistentkami NHS stejně bezpečné jako porody do vody pro ženy a jejich děti s nízkým rizikem komplikací,” vysvětlila Sandersová.

“Vzhledem k tomu, že deset procent žen používá při porodu ponor do vody jako úlevu od bolesti, budou mít výsledky této studie význam pro tisíce žen ročně ve Spojeném království a pro mnoho dalších žen po celém světě, kde je to běžnou praxí,” řekl emeritní profesor ženského zdraví Peter Brocklehurst z oddělení klinických studií na Birminghamské univerzitě.

Děti a mateřství

Vědkyně: Délka pobytu v nemocnici po porodu se zvyšuje s vyšším věkem…

  • 5 září, 2023
  • by budskap

“Odklad plodnosti do vyššího věku, a tedy výrazná změna ve věkové struktuře českých rodiček, je doprovázen řadou dalších faktorů souvisejících s věkem, jako je například výrazný nárůst počtu i podílu porodů císařským řezem, využívání technologií asistované reprodukce a zvýšení podílu vícečetných porodů,” uvedla vědkyně.

Pro analýzu vědci využili anonymizovaná data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o všech rodičkách pojištěných u VZP, které v roce 2014 porodily v lůžkových zdravotnických zařízeních. Získali tak údaje o 50.400 ženách, což je podle vědců 47,1 procenta všech žen, které v tom roce v Česku porodily.

Výsledky ukazují, že nejčastější doba hospitalizace spojená s porodem byla v roce 2014 pět započatých dní v případě vaginálních porodů a šest dní u porodu císařským řezem. Průměrná doba hospitalizace z důvodu porodu byla u vaginálních porodů 5,5 dne a 7,5 dne v případě porodu císařským řezem. Tři čtvrtiny žen byly v souvislosti s vaginálním porodem hospitalizovány maximálně šest dní a u porodu císařským řezem maximálně osm dní.

“Dlouhá doba hospitalizace pak v naší analýze zahrnovala hospitalizaci v souvislosti s porodem v délce sedm a více dní v případě vaginálního porodu a devět a více dní v případě porodu císařským řezem. Riziko dlouhé hospitalizace u nejmladších rodiček je vyšší u obou typů porodů, výraznější však v případě císařského řezu. Naopak po 35. roce věku je patrný nárůst rizika dlouhé doby hospitalizace v případě vaginálních porodů, které se dále výrazně zvyšuje po 40. roce věku,” řekla vědkyně.

Kromě starších žen se riziko dlouhé doby hospitalizace podle vědců týká nejmladších rodiček. Zatímco u matek mladších 19 let je šance na dlouhou dobu hospitalizace 1,6krát vyšší než u matek ve věku 30 až 34 let, u žen ve věku 20 až 24 let se tato šance snižuje na 1,3násobek, a u žen ve věku 25–29 let na 1,15násobek ve srovnání s věkovou skupinou 30 až 34 let. Se zvyšujícím se věkem pak pravděpodobnost na dlouhou hospitalizaci opět roste.

Děti a mateřství

Porod současnosti | Na co všechno je potřebné myslet…

  • 11 srpna, 2023
  • by andrlovak1

Příprava na porod je klíčovým krokem pro každou těhotnou ženu, která se chystá přivítat na svět své vytoužené dítě. Moderní medicína a porodní péče nabízejí nové metody a nástroje, které pomáhají budoucím maminkám cítit se sebejistěji a lépe se připravit na tuto důležitou událost. V dnešní době je důležitější než kdy jindy, aby se ženy cítily podporované, informované a připravené na porodní zážitek.

Buďte o krok na před a vzdělávejte se

Znalosti jsou vždy klíčem k informovanému rozhodnutí, proto při hledání informací během těhotenství dejte přednost ověřeným zdrojům a své dotazy konzultujte nejlépe přímo s odborníky v rámci porodnictví, pediatrie nebo genetického lékařství atd. Být dobře informovaní vám umožní lépe se připravit na porod a uvolní zbytečné obavy. Absolvování prenatálního kurzu, který je veden zkušenou certifikovanou porodní asistentkou, přispěje k dosažení optimální harmonie. Hlavním záměrem je získání základního porozumění porodnímu procesu – například, rozpoznání vhodného okamžiku pro hospitalizaci, správného dechového rytmu a možných lékařských intervencí, které se během porodu mohou vyskytnout. Pokud toužíte získat hlubší informace o specifickém tématu, například o možnostech zmírnění bolesti, namísto toho, abyste se pustili do často nepřehledných zdrojů na internetu nebo různých diskusních fórech, je vhodné konzultovat se svým lékařem nebo porodní asistentkou.

Vytvořte si svůj porodní plán

Je jen na vás jaké jsou vaše preference a požadavky. I když pravděpodobně nebude možné všechny vaše přání v plánu zohlednit v plném rozsahu, nicméně je to nástroj, který vám umožní vyjádřit svoje preference a zároveň komunikovat s týmem zdravotní péče, co samozřejmě přispívá k vytvoření co nejpříjemnějšího porodního zážitku. V jednoduchých bodech zmiňte nasledovní informace:

  • podpora během porodu (partner, dula, přítel/přítelkyně nebo příbuzný)
  • atmosféra porodu (aromaterapie, hudba apod.)
  • preference porodní polohy
  • podání léků utišujících bolest (je potřeba konzultovat dopředu např. epidurální podání)
  • kdo přestřihne pupeční šňůru
  • jestli nechat dotepat pupečník
  • odebrání perinatálních tkání – pupečníková krev, tkanivo pupečníku a placenty (je potřebné mít zajištěné dopředu)
  • váš postoj ke komplikacím
  • váš zájem děťátko kojit
  • nezapomeňte poděkovat personálu

Příprava porodního plánu poslouží i jako užitečný průvodce při rozhodování, co si vzít sebou do porodnice. Kromě nezbytných a doporučených věcí, které vám poradí váš lékař nebo porodní asistentka, které můžete najít i na oficiálních webových stránkách zdravotnického zařízení, máte také možnost přibalit si i osobní drobnosti, které vám zpříjemní váš pobyt v porodnici.

Genetické testování – kam pokročila věda

Genetické testování je oblastí, která za posledních několik desetiletí zaznamenala značný pokrok díky rozvoji technologie a vědeckého výzkumu. Genetické poradenství vám poskytne informace o tom, jak mohou genetické předispozice ovlivnit vás a vaše blízké, speciálně pokud plánujete nebo naopak nemůžete otěhotnět. Těhotenství je období kdy se rodiče setkávají s genetikou a je možné někdy i žádoucí podstoupit v rámci reprodukční péče genetické testy (nejčastěji se jedná o chromozomální aberace plodu – Downův syndrom, Edwardsův syndrom atd.).

Porod – jedinečná příležitost k odběru pupečníkové krve a placenty

Jedním z důležitých rozhodnutí, které rodiče mohou učinit, je odběr jedinečné pupečníkové krve. Pupečníková krev obsahuje cenné krvetvorné kmenové buňky, které mohou být v budoucnu využity k léčbě různých závažných hematoonkologických a nádorových onemocnění samotného dítěte nebo i sourozence. Pro mnohé rodiče může být odběr pupečníkové krve novým pojmem, a proto je důležité získat všechny potřebné informace v předstihu. K odběru se maminka přihlásí předem, podepíše souhlas a vyplnění formulář. V porodnici se s odběrem automaticky nepočítá, proto je důležité mít zmíněné náležitosti dopředu připravené. Pokrytí odběru je zcela rozsáhle a to již 70% nemocnic v ČR. V současnosti jsou v Česku dvě soukromé banky, které na žádost rodičů uchovají perinatální tkáně – pupečníkovou krev a tkáň pupečníku. Nicméně pouze jedna banka, a to konktrétně Cord Blood Center nabízí také i odběr placenty, která se postupně stává dostupnější ve stále větším počtu nemocnic. Uchování perinatálních tkání je investicí do současných i budoucích vysoce inovativních léčebných postupů. Odběr pupečníkové krve a její uchování si hradí rodiče dítěte z vlastních finančních zdrojů.

Trendy současnosti

Současné trendy v rámci porodní a poporodní péče se snaží zlepšit celkovou zkušenost žen během porodu a následné péče o novorozence. Samozřejmé je, že se liší podle aktuálního vývoje v zdravotnictví. Rodinné pokoje již nikoho pravděpodobně nepřekvapí, za to poskytnutí antiadhezivní bariéry – např. Hyalobarrier gel (i když za příplatek) pro lepší hojení ran po císařském řezu, stravování formou bufetu, aromaterapie, monitoring dechu děťátka a další inovace představují současný standard v moderních porodnicích. Tyto trendy jsou zaměřeny na zvýšení komfortu a péče pro matky a novorozence během období porodu a následné rekonvalescence. Aromaterapie a relaxační techniky pomáhají snižovat stres a úzkost, zatímco moderní technologie, jako je monitoring dechu novorozence, přináší rodičům větší míru klidu a jistoty ohledně zdravotního stavu jejich dítěte. Tímto směrem se vyvíjí moderní porodnická péče, aby plně reflektovala potřeby a očekávání rodičů v dnešní době.

Moderní příprava na porod je komplexní a holistický proces, který spojuje lékařskou péči, psychologickou podporu a individuální přístup k potřebám každé ženy. Cílem je zajištění bezpečného a pozitivního porodního zážitku, který zohledňuje jak fyzické, tak emocionální aspekty této důležité životní události.

Děti a mateřství

Lékaři: Porodů císařským řezem může přibývat kvůli věku a obezitě…

  • 28 června, 2023
  • by budskap

“Císařský řez je velká břišní operace, u které je potřeba vždy pečlivě zvážit, zda je opravdu třeba. Slouží k záchraně života rodiček a dětí a k snížení jejich nemocnosti, doprovázet ho ale může i řada komplikací. Proto se musí používat s rozvahou a musí k němu vést opodstatněné důvody,” uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka. Objevují se totiž i případy, že si žena císařský řez vyžádá bez jeho medicínské nezbytnosti.

Ženy po císařském řezu mohou mít sníženou plodnost nebo riziko špatného zahnízdění placenty v dalším těhotenství. “Císařský řez je ve srovnání s normálním porodem až čtyřikrát rizikovější,” dodal Šimetka. V případech, kdy je nezbytný, ale podle něj dramaticky snižuje úmrtnost a nemocnost dětí a matek, má také ochranný efekt na pánevní dno.

Od 90. let 20. století císařských řezů v ČR přibývalo, od roku 2013 začal podíl klesat a v posledních letech stagnuje. Častější jsou zdravotní důvody pro císařský řez u žen ve vyšším věku prvního těhotenství, problém je podle lékařů i vyšší výskyt obezity. V roce 2000 bylo obézních 14 procent obyvatel ČR, do roku 2020 jejich podíl stoupl na 28 procent. Nadváhu má více než polovina žen, obézních je asi pětina.

Dětem, které se narodí císařským řezem, hrozí vyšší riziko rozvoje astmatu, intolerance složek potravy, autoimunitních onemocnění, obezity nebo diabetu.

Česká republika se v počtu takzvaných sekcí drží pod průměrem EU, například ve Skandinávii jsou ale podle Šimetky méně časté. Mezi nemocnicemi jsou ale podle dat Národního registru reprodukčního zdraví výrazné rozdíly, v některých bylo v roce 2021 12 procent sekcí, v jiných přes 40 procent. Roli hraje region i specializace porodnice na komplikovaná těhotenství.

 

Podíl porodů císařským řezem:

RokPočet porodůPočet císařských řezůPodíl
202298.69625.29725,63%
2021108.37127.72025,58%
2020107.20026.28124,52%
2019109.72826.16123,84%
2018111.76326.34823,57%
2017111.64326.98224,17%
2016109.52026.75424,43%
2015107.61828.08926,10%
2014106.97127.94526,12%
2013103.90226.55125,55%
2012105.79026.47725,03%

zdroj: data Národního registru reprodukčního zdraví (ÚZIS)

Děti a mateřství

Průzkum: Více než čtvrtině žen lékaři loni vyvolávali porod,…

  • 18 dubna, 2023
  • by budskap

“K umělému vyvolání porodu lékaři přistupují kromě situací, kdy se objeví nějaké těhotenské komplikace jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, pravděpodobně stále častěji také z důvodu samotné délky těhotenství,” uvedla koordinátorka Průvodce porodnicemi Miloslava Kramná.

Podíl uměle vyvolaných porodů byl v roce 2018 mezi respondentkami 17,2 procenta, loni 26,6 procenta. V Česku je vyvolání porodu odborníky doporučováno při délce těhotenství 41 týdnů a tři dny. Světová zdravotnická organizace (WHO) ho doporučuje v případě, kdy je delší než 42 týdnů. “S indukcí porodu jsou spojena různá rizika, některá data naznačují například vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem,” dodala Kramná.

Mezi lety 2018 a 2022 podle průzkumu vzrostl také podíl žen, jejichž plod byl nepřetržitě monitorován (na 35,4 procenta) a které dostávaly léky na tlumení bolesti (43,9 procenta). Téměř polovině novorozenců byla loni pupeční šňůra přestřižena až po jejím dotepání, přes čtyřmi lety to bylo 38,2 procenta. Ubývá také žen, kterým je při porodu provedený nástřih hráze. V roce 2019 jich bylo 45 procent, loni téměř o devět procentních bodů méně.

V Česku je ročně asi 110.000 porodů, funguje asi 90 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují. Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři.

Kompromisem mají být centra porodní asistence v areálu porodnic, která se postupně v nemocnicích budují. Porody v nich vedou samostatně porodní asistentky, lékaře mají možnost zavolat okamžitě v případě komplikací. Porodní pokoje umožňují také větší přítomnost blízkých rodičky.

Děti a mateřství

CNBC: Odvětví komerčního náhradního mateřství zažívá rozkvět

  • 13 března, 2023
  • by budskap

“Měla jsem půjčky od banky a mám čtyři děti, o které se musím starat. Mají školy, mají své výdaje, víte. Mám to těžké,” řekla Dilara CNBC.

Komerční náhradní mateřství označuje dohodu, v rámci které žena dostane zaplaceno za to, že odnosí a porodí dítě jiné osobě nebo páru. Tím se liší od altruistického náhradního mateřství, kdy žena odnosí dítě bez nároku na jakoukoliv odměnu vyjma lékařských výloh. U komerčního náhradního mateřství obvykle náhradní matka nemá s dítětem žádné biologické spojení.

Zákony týkající se náhradního mateřství se v jednotlivých zemích a státech značně liší. Například v USA je tato praxe v některých státech povolena a v jiných zakázána. Kanada a Británie povolují pouze altruistické náhradní mateřství. V Gruzii jsou, stejně jako na Ukrajině a v Rusku, legální obě formy.

Dilara je jednou z rostoucího počtu žen, které se obracejí ke komerčnímu náhradnímu mateřství jako ke zdroji příjmů, protože poptávka po těchto ženách, které by odnosily dítě, celosvětově roste.

Konzultační společnost Global Market Insights odhaduje, že hodnota globálního odvětví komerčního náhradního mateřství loni činila 14 miliard USD (312,7 miliardy Kč), i když přesné číslo je vzhledem k soukromé povaze mnoha dohod těžké ověřit. Do roku 2032 se má tato částka zvýšit až na 129 miliard USD (2,9 bilionu Kč), protože přibývá problémů s neplodností a stále více párů stejného pohlaví a svobodných lidí hledá způsoby, jak mít dítě.

Poptávka je především z bohatých západních zemí. Mnozí lidé vyhledávají služby náhradního mateřství v zahraničí, aby se vyhnuli dlouhým čekacím listinám nebo vyšším poplatkům doma, nebo proto, že domácí zákony náhradní mateřství zakazují nebo z něj vylučují určité skupiny, jako homosexuální páry.

Do loňského roku byla druhým největším trhem náhradního mateřství na světě Ukrajina, první byly Spojené státy. Ukrajina lákala zahraniční budoucí rodiče nižšími poplatky a příznivým regulačním rámcem. Ten zahrnuje zejména uvedení zamýšlených rodičů v rodném listě dítěte místo náhradní matky. Vše se ale změnilo s ruskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022.

“Měli jsme spoustu zájemců o rodičovství, kteří u nás byli v různých fázích procesu,” říká partnerka ukrajinské agentury pro náhradní mateřství World Center of Baby Olha Pysanová. Agentura v době invaze měla 37 těhotných náhradních matek a 130 rodičů, kteří si přáli dítě. “Museli jsme rychle vymyslet alternativu,” dodává.

Konflikt přesunul toto odvětví do zemí, jako je nedaleká Gruzie, jejíž zákony kopírují ukrajinské. Firma World Center of Baby, která již v roce 2022 působila na Kypru, plánuje tento měsíc otevřít kancelář v Gruzii. Prudký růst zaznamenaly také Mexiko a část latinské Ameriky.

V Gruzii, stejně jako na Ukrajině, stojí program náhradního mateřství kolem 40.000 až 50.000 USD (893.000 až 1,1 milionu Kč). V Mexiku je to zhruba 60.000 až 70.000 USD (1,3 milionu až 1,6 milionu Kč). Ve Spojených státech se ceny pohybují v průměru od 120.000 USD (2,7 milionu Kč) výše.

“Tady v Mexiku znovu zažíváme rozkvět kolem náhradního mateřství, protože Ukrajina je zavřená,” říká ředitel a zakladatel mexické agentury zabývající se plodností Egg Donors Miracles Ernesto Noriega. Upozornil, že loni stoupl počet dohod o náhradním mateřství o 20 až 30 procent.

Kritici komerčního náhradního mateřství ale také upozorňují na značné etické problémy a tvrdí, že toto odvětví zneužívá zranitelné ženy. Jednou z podmínek mnoha agentur například je, aby budoucí náhradní matky byly vdovy nebo svobodné a aby již měly alespoň jedno dítě. Agentury tvrdí, že je to proto, aby se prokázalo, že žena je na těhotenství psychicky i fyzicky připravena a aby se předešlo případným sporům s partnery.

“Není to dobré odvětví pro ženy,” říká regionální ředitelka Koalice proti obchodování se ženami a dívkami v Latinské Americe a Karibiku (CATWLAC) Teresa Ulloaová Ziáurrizová. “Pro mě jsou to oběti.” Agentury se podle ní zaměřují zejména na ty, které čelí finančním potížím, a celý proces označuje za formu obchodu s lidmi.

Proces náhradního mateřství je také fyzicky a psychicky náročný. Přestože většina agentur vyžaduje, aby potenciální náhradní matky před uzavřením dohody podstoupily kontrolu duševního a fyzického zdraví, nedostatečná regulace dává prostor pro špatné zacházení. Někteří upozorňují, že neexistují žádné mezinárodní standardy a nové programy jsou spouštěny v neregulovaných místech. Některé země se nyní snaží tyto nedostatky napravit. Například v Británii regulační orgány pracují na revizi, která má zlepšit záruky náhradního mateřství na domácím trhu.

Protože neexistuje žádná mezinárodní koordinace, je tak na budoucích rodičích, aby si udělali průzkum a zjistili, zda náhradní matky dostanou spravedlivou nabídku, říká Lauragh z jihovýchodního Irska, které náhradní matka porodila syna v říjnu 2021. Ona sama trvala na tom, aby se svou náhradní matkou přímo komunikovala a obě jsou v kontaktu dodnes. Dodává, že její náhradní matka si koupila na Ukrajině pro sebe a své dvě dcery dům.

Výzkumy a studie

Výzkum: Duševní stav žen po porodu ovlivňuje i problematické chování okolí

  • 7 března, 2023
  • by budskap

Podle odborníků mohou být těhotenství a poporodní období jedním z nejstresovějších a nejzranitelnějších období v životě ženy. Souvisí to i s rizikem vzniku nebo návratu duševní poruchy, nejčastěji deprese nebo úzkosti. “Negativní zážitky při porodu mohou mít samozřejmě velký vliv na psychický stav žen, nejedná se ale o jedinou příčinu duševní nepohody po porodu – často se totiž opomíjejí faktory, které působí dlouhodobě a mají velmi výrazný vliv,” popsal vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ Antonín Šebela. Vědci analyzovali odpovědi 188 žen v poporodním období, které se potýkaly s duševní nepohodou a z nichž 53 procent vyhledalo odbornou pomoc.

Ženy nejčastěji zmiňovaly jako faktory duševní nepohody problémy spojené s těhotenstvím, porodem či kojením, ve výzkumu o nich referovalo 35 procent žen. Na stejný podíl respondentek působilo problematicky chování nejbližšího okolí, zmiňovaly konkrétně nedostatek podpory a komunikace a přílišný tlak spolu s pocity, že žena musí zvládat všechno sama. Přibližně sedmina žen vnímala problematicky přístup personálu v porodnici a část si stěžovala také na zlehčování jejich duševních problémů.

Velmi často také ve výzkumu ženy zmínily kojení, o kterém se obvykle mluví především v pozitivním kontextu. “Nicméně některé ženy nemohou kojit přirozeně nebo jim kojení působí značné obtíže a bolesti. Kojení tedy není vždy ochranným faktorem, a pokud žena zažívá tyto problémy, může mít kojení potenciálně negativní dopad na její duševní zdraví, a v důsledku tak působit i na dítě. Negativní dopad problémů spojených s kojením na duševní zdraví ženy zhoršuje kritika, odsuzování a tlak okolí,” vysvětlila Kristýna Hrdličková z NUDZ.

Podle vědců je tak třeba motivovat partnery, rodinné příslušníky a další blízké osoby k psychické i sociální podpoře a aktivnímu zapojení do péče o novorozence a chod domácnosti. Znalosti ze získaných dat potvrdily, že je v ČR třeba postupně zahrnout k tělesné péči po porodu i péči psychosociální. “Odpovědí na tento požadavek je například integrující program péče o psychosociální zdraví rodiček, který naše výzkumné centrum postupně zavádí ve spolupráci s českými a moravskými porodnicemi. Důležité je také odstranění stigmatu, které s duševními obtížemi v perinatálním období souvisí,” dodal Šebela.

Podle statistik se v Česku ročně narodí zhruba 110.000 dětí. Takzvaná plodnost, tedy počet dětí, které žena za život přivede na svět, v Česku v posledních letech rostla. V roce 2021 se dostala na hodnotu 1,83, což bylo nejvíc od roku 1992. mateřství se dál odsouvá do vyššího věku. V roce 2021 měly ženy první dítě v průměru ve věku 28,8 roku.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS