Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Znaménka „krásy“: ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je…

  • 13 listopadu, 2024
  • by budskap

PRAHA, 13. LISTOPADU 2024 – Velké množství pih, tmavé skvrny nebo vystouplá mateřská znaménka – za vším stojí takzvaná hyperpigmentace kůže. Obvykle jde o estetický „problém“, zdravotně neškodný, náhlé proměny znamének ve tvaru či barvě ale mohou být signálem nemoci.

Přirozené zabarvení kůže zajišťuje množství melaninu, tedy pigmentu, který vyrábí specifické buňky nazývané melanocyty. „Tyto pigmentové buňky jsou roztroušené především ve vrchní vrstvě pokožky a vlasových folikulech, ale najdeme je také ve vnitřním uchu, srdci a kostech. Hlavní funkcí melaninu je ochrana před UV zářením, díky němu se opalujeme dohněda. Méně příjemným důsledkem zvýšené produkce melaninu je hyperpigmentace, kdy se na pokožce objeví například stařecké skvrny. Hyperpigmentace sama o sobě neovlivňuje zdravotní stav člověka, může však být jedním z příznaků onemocnění jater, žlučníku a žaludku,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

V populaci lze rozlišit až šest fototypů kůže, od nejsvětlejších po tmavší. Nejvíce ohrožené UV zářením a tvorbou pigmentových defektů jsou první dva fototypy, s blond, zrzavými vlasy a převážně modrýma očima. Řadí se k nim odhadem čtvrtina Čechů. „Tmavší fototypy mají melaninu více, takže riziko poškození kůže vlivem slunečného záření je nižší. To ovšem neznamená, že jsou chráněny i před dalšími faktory. Většina projevů zvýšené pigmentace souvisí s věkovými a hormonálními změnami, například v těhotenství se pigmentové skvrny objevují kvůli nadměrné funkci nadledvin, dále mohou být na vině léky, nekvalitní kosmetika nebo na obličeji jsou časté protizánětlivé pigmentové skvrny, které vznikají po akné. Právě zanícení pokožky uvolňuje další melanin a nadbytek pigmentu způsobí hyperpigmentaci. Na pokožce pak zůstávají ploché růžové, červené nebo hnědé skvrny,“ vysvětlila Iva Bílková.

Pigmentové skvrny se běžně objevují na rukách, tváři a dalších částech těla spolu s přibývajícím věkem. Stejně tak v průběhu života roste na pokožce počet pih. Pokud se na kůži vynoří tmavá skvrna, která vypadá jinak než ostatní, mění barvu, tvar nebo roste, je třeba zpozornět. „Léčba defektu v pigmentaci se provádí až po zjištění, proč defekt vznikl. Vhodné jsou krevní testy, dermatoskopie, ultrazvuk vnitřních orgánů. V případě potřeby dermatolog předepíše pacientovi další vyšetření endokrinologem, gastroenterologem nebo gynekologem. Estetické hledisko hyperpigmentace je pak možné řešit pomocí kosmetických procedur, jako je mikrojehličkování, chemický peeling, a kosmetických produktů, například bělicími krémy nebo séry s vitamínem C,“ popsala Iva Bílková.

Samostatnou kapitolou jsou pak mateřská znaménka – na rozdíl od kožních defektů způsobených hyperpigmentací se u většiny lidí objeví hned po narození. Některá zůstanou navždy, jiná časem vymizí. I tyto kožní defekty je však dobré sledovat a jakékoli změny vzezření, nebo dokonce zanícení či krvácení konzultovat s odborníkem – dermatologem. „V naprosté většině se mateřská znaménka objeví kvůli nezhoubnému bujení buněk, to ale někdy může přejít do zhoubného. Potenciální rizika dokáže odhalit vyšetření digitálním dermatoskopem. Pokud se podezření potvrdí anebo pacient žádá odstranění znaménka z estetických důvodů, je klasickým postupem excize – chirurgické odstranění skalpelem a zašití ranky. Jedná se o ambulantní zákrok, který trvá zhruba 15 minut a díky lokálnímu znecitlivění je téměř bezbolestný. Další možností u určitých typů znamének je odstranění erbinovým laserem. Ošetřené místo se zhojí stroupkem, který se sám odloupne během 4–10 dnů,“ přiblížila Eva Harapátová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Přestože jsou mateřská znaménka z 95 procent nezhoubného charakteru, je vhodné je pravidelně kontrolovat. Prohlédnutí znamének dermatoskopem odborníci doporučují jednou ročně. V rámci onkologické prevence je vyšetření kůže také běžnou součástí komplexní prohlídky u praktického lékaře, kterou má každý člověk ze zákona zdarma jednou za dva roky.

Děti a mateřství

Citlivá pokožka dětí podle odborníků dozrává do jejich šesti…

  • 28 února, 2024
  • by budskap

“Dětská kůže je křehká, průsvitná, suchá. Atopický ekzém může dítě postihnout hned po narození. Kůže má méně vrstev, nedostatek podkožního tuku, což má vliv na termoregulaci a izolaci. Všechny tyto problémy jsou u nedonošených a předčasně narozených dětí dvojnásobné,” řekla pediatrička. Podle ní je důležitá primární prevence, aby problém nejlépe ani nevznikl. “Klíčová je edukace rodičů o všech úrovních péče. Patří tam základní hygiena, kosmetika a praní prádla,” dodala.

V posledních letech významně přibývá případů alergických kožních projevů a v ordinacích pediatrů tvoří děti s těmito potížemi zhruba pětinu pacientů, uvedli zástupci Lovely s odkazem na dostupné studie. “Až polovinu dětí v období, kdy nosí plenky, postihne epizoda plenkové dermatitidy. Dalším častým důvodem návštěvy ordinace jsou projevy seboroické dermatitidy u kojenců nebo atopický ekzém u starších dětí. Zkušenost s ekzémem má přibližně 20 procent dětské populace a každým rokem jich přibývá,” uvedla Chudomelová.

Pediatrička upozornila, že kůže je nejen největším orgánem, ale po narození nemá plně vyvinutý imunitní systém, je proto náchylnější například k alergickým reakcím. “Z dostupných dat víme, že dvě třetiny českých domácností využívají hypoalergenní prostředky pro děti zejména v raném kojeneckém věku. S tím, jak děti rostou, je ale rychle používat přestávají,” řekla Nikola Marklová za Lovelu.

Do šesti let dítěte je ale podle Chudomelové potřeba věnovat specifickou péči pokožce, neboť stále dozrává. “Rodiče by se měli vyvarovat potenciálnímu podráždění, které mohou způsobit právě látky v běžných kosmetických a pracích prostředcích. Vybírány by měly být přípravky hypoalergenní a dermatologicky testované, které jsou vhodné jak pro malé děti, tak i případně atopiky,” uvedla. Z dat ordinace Chudomelové vychází, že problémy kůže jsou hned na druhém místě četnosti po akutních respiračních problémech.

Doporučené články

Atopický ekzém – jak ho poznáte a jaké mýty ho…

  • 24 února, 2023
  • by andrlovak1

Atopický ekzém – jak ho poznáte a jaké mýty ho doprovází?

Ekzémů, tedy onemocnění kůže, je celá řada. Tím nejznámějším je ekzém atopický. Trpí jím 15 až 30 % dětí a 2 až 10 % dospělých. Atopická dermatitida je specifická alergická přecitlivělost kůže jejíž přesnou příčinu se dosud nepodařilo odhalit. Velkou roli hraje genetika a vlivy okolního prostředí. Přečtěte si, jak ekzém poznat, jaké jsou jeho spouštěče a jaké možnosti léčby existují.

Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické, svědivé kožní onemocnění. Je pro něj charakteristické zarudnutí pokožky, její suchost a loupání nebo zánět.

Základním pravidlem je si ekzém nikdy neškrábat! Viry, bakterie a nečistoty se kvůli narušení kožní bariéry snadněji dostávají do rány a ekzém se zhoršuje. Lidé s ekzémem mají nižší práh pro svědění, a tak stačí lehké podráždění kůže a přichází nutkání se poškrábat. Jenomže tím dochází ke zhoršení ekzému a ještě silnějšímu svědění. Zkrátka začarovaný kruh.

Jak ho poznat? 

Typickým projevem ekzému jsou červené skvrny nebo svědivé pupínky. Kůže ztrácí vodu a hydrataci a tím se zvyšuje suchost pokožky. Je tak více citlivá na okolní faktory jako jsou dráždivé látky a alergeny. Tyto látky zároveň ekzém zhoršují.

Pokud na svém těle pozorujete zduření kůže, zčervenání, puchýřky a zarudlá mokvající místa, co nejdříve se obraťte na svého lékaře. Včasné podchycení onemocnění je základem úspěšné léčby.

Příčiny vzniku atopického ekzému

V populaci je ekzém celkem častým onemocněním. Trpí jím 15 – 30 % dětí a 2 – 10 % dospělých. Vzniká většinou již v dětském věku. Výjimkou ale není jeho vznik až v dospělosti.

Hlavní příčiny vzniku atopického ekzému nejsou jasně stanoveny. Pravděpodobně se jedná o působení několika vlivů najednou. Primární faktor zde hraje dědičnost, dále narušení kožní bariéry, imunita a vlivy životního prostředí. Vzhledem k jeho dědičným predispozicím je pravděpodobné, že pouhý způsob stravování matky v posledním trimestru těhotenství může mít vliv na vznik ekzému.

Zhoršení ekzému má na svědomí i psychický a fyzický stav, alergeny, mikroby (pyly, roztoče a prach) a některé potraviny. Také změna ročních období ovlivňuje stav ekzému, během jarních a podzimních měsíců se může zhoršit.

Nejčastější příčiny:

  • genetika
  • kontakt se syntetickými látkami a vlnou
  • alergeny (pyly, prach a plísně)
  • stres
  • nešetrné mycí a čistící prostředky
  • ústřední topení
  • silná klimatizace

Spouštěče ekzému:

  • změna ve stravování
  • alergie
  • stres
  • domácí zvířata
  • dráždivé látky – horká voda, mýdla, cigaretový kouř, prací prostředky a oblečení, některé šťávy, …
  • hormonální změny
  • mikroorganismy – viry a bakterie

 

Průzkumy ukazují, že největším problémem pro atopiky jsou citrusy, mléčné výrobky, bílé pečivo, alkohol a hlavně sladkosti. Tyto spouštěče dokáží atopický ekzém zhoršit již během několika hodin.

Možnosti léčby

Je nezbytné mít na paměti, že léčba ekzému je časově náročná a nelze se ho zbavit během pár dní. Respektive jeho úplné vyléčení současná medicína neumí. Výskyt ekzému má postupem času recividní průběh a v dospělosti se může výrazně zlepšit. Problém nastává ve chvíli, kdy ekzém vznikl v raném věku.

Cílem léčby je najít vhodné produkty na atopickou kůži a odhalit spouštěče, které zhoršují jeho stav. Léčba se zaměřuje na zmírnění závažných příznaků a zamezení rozšíření ekzému. 

Tyto zásady je nutné dodržovat:

  • optimální péče o pokožku
  • obnova kožní bariéry – hydratace pokožky pečlivým promazáváním
  • úprava životosprávy – vhodné oblékání (bavlněné materiály), hypoalergení mycí a kosmetické prostředky, úprava jídelníčku, odstranění dráždivých faktorů vyvolávajících svědění

Kromě léků na předpis (nejčastěji kortikoidy) je účinná také fototerapie a pravidelná návštěva lázní (sirovodíkové minerální koupele).

 

Mýty o atopickém ekzému

Ekzémem je nakažlivý. Tak tomu opravdu není, ekzém se nemůže přenést ani dotykem, krví nebo slinami. Není nakažlivý.

Ekzém a akné je to samé. Ne, pro ekzém je charakteristická suchá pokožka, pro akné naopak mastná.

S ekzémem se nesmí do bazénu či moře. Může. Ale pozor, chemie v bazénu může ekzém zhoršit. Po koupání je nutné se ihned osprchovat a namazat hydratačním krémem.

Ekzém je způsoben stresem. Není jeho příčinou, ale může zhoršit projevy.

Ekzém zanechává jizvy. Není tomu tak pokaždé, ve většině případů stopy po ekzému zmizí úplně.

Nejlepším promazávadlem je indulona a vepřové sádlo. Svědění odstraní lihové obklady. Tyto masti jsou příliš hutné. Na lihové obklady by měli lidé s ekzémem úplně zapomenout, protože pokožku ještě více vysušují.

Atopici nesmí sportovat. Ne, fyzická aktivita samotná ekzém nezhoršuje.

 

 

 

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS