Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Děti a mateřství

Lékař: Zmrazení tkáně z vaječníků může prodloužit plodnost a oddálit přechod

  • 19 října, 2023
  • by budskap

“Žena se narodí s určitým počtem vajíček, které se v průběhu života vyčerpají,” řekl lékař Simon Fishel, člen týmu, který stál za početím prvního dítěte ze zkumavky. Dál potom vaječník produkuje hormony, postupně ale jejich produkce slábne a přichází menopauza. Připomněl, že u dnes pětiletých holčiček se očekává doba dožití 90 let, takže mohou strávit v období po menopauze až 40 let.

V menopauze se některé ženy potýkají s bolestmi hlavy, zvýšeným pocením, návaly horka či chladu, únavou nebo nižším libidem. Ani ty, u kterých se nepříjemné příznaky neobjeví, se ale podle lékaře nevyhnou postupnému řídnutí kostí nebo vyššímu riziku kardiovaskulárních chorob, které úbytek hormonů provází.

Prodloužení plodnosti a oddálení nástupu menopausy podle Fishela umožní odebrání části tkáně z vaječníku a jeho pozdější vložení zpět do ženského těla. “Použití pro oddálení symptomů menopauzy vede k velkému zlepšení kvality života žen, protože obnoví produkci hormonů skrze vlastní ‘biologicky mladou’ tkáň. Tuto tkáň lze použít s velkou úspěšností i k přirozenému otěhotnění,” popsal Simon Fishel, člen týmu, který stál za početím prvního dítěte ze zkumavky.

Tkáň se odebírá laparoskopicky, tedy přístrojem, který se zavede do těla jen malým otvorem. Odběr může být i při jiné operaci, například císařském řezu. V ČR budou pacientky zákrok podstupovat zatím jen v Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí, podle jeho ředitele Jaroslava Feyreisla jako na prvním pracovišti v kontinentální Evropě.

Pokud je záměrem otěhotnět, tak se podle Fishela tkáňový štěp vrací zpět do vaječníku. Ženy poté často nemusí postupovat umělé oplodnění, ale často mohou počít i přirozenou cestou. Pokud žena štěp potřebuje pro oddálení menopauzy, stačí tkáň aplikovat pod kůži na ruce a ta začne produkovat hormony dříve tvořené ve vaječnících.

Do budoucna se podle společnost ProFaM Health počítá s rozšířením i na další místa. “Současně v rámci celosvětového projektu vytváříme i centra pro komplexní léčbu menopauzy, protože jde o narůstající problém a mnoho žen netoleruje klasickou hormonální léčbu,” uvedl Matěj Stejskal ze společnosti ProFaM Health.

Desítky let se v ČR používá zamražování vajíček nebo spermií. V roce 2020 si nechalo zmrazit embrya či vajíčka asi 3000 žen, loni podle odhadů kolem 4000. Metody zamražení zdravotní pojišťovny nehradí a platí se také každý rok za uchování zmražených tkání. Zákrok ProFaM Health stojí podle Stejskala 20.000 korun. O budoucí úhradě chce jednat se zdravotními pojišťovnami, dosud byly podobné zákroky zachovávající plodnost dostupné pacientkám s některými nemocemi.

S neplodností z různých důvodů se potýká v současné době asi pětina párů, ročně se narodí z asistované reprodukce asi 6000 dětí, tedy mezi pěti a sedmi procenty. Onkologická onemocnění se asi z osmi procent týkají žen mladších 40 let. Častými komplikacemi onkologické léčby jsou právě potíže s početím, těhotenské komplikace nebo předčasná menopauza.

Výzkumy a studie

Plodnost mužů zhoršují plasty, dioxiny i paracetamol, zjistila studie

  • 13 června, 2022
  • by andrlovak1

Andreas Kortenkamp z Brunelovy univerzity v Londýně a Hanne Frederiksenová z Kodaňské univerzitní nemocnice porovnávali míru škodlivosti látek, které se vyskytují v každodenním životě. Moč stovky mužů v Dánsku testovali na 29 chemikálií.

 

S velkým náskokem jsou nejškodlivější látkou pro plodnost plasty. Největší váhu mají bisfenol A (BPA) a jeho náhražky (BPS, GMP), následují polychlorované dioxiny a další změkčovadla (ftaláty), některé parabeny a paracetamol. Podle odhadů výzkumníků je mediánová hladina těchto škodlivin, které jsou muži vystaveni, zhruba dvacetkrát vyšší než hladina, která už je považována za rizikovou. V některých případech vědci naměřili až stonásobné překročení limitu.

 

Pokles mužské plodnosti vědci pozorují už desítky let. Předpokládá se, že se na něm podílí řada faktorů, například strava, kouření, stres a vystavení některým běžným chemickým látkám. Největší problémy se objevují v ekonomicky nejvyspělejších zemích, uvádí profesor Pierre Jouannet z Pařížské univerzity Reného Descartese.

 

Z výzkumu, který provedl tým Shanny Swanové z Newyorské univerzity a který byl publikován v roce 2017, vyplývá, že průměrná koncentrace spermií u mužů ze západních zemí klesla v letech 1973 až 2011 z 99 milionů na 47 milionů spermií na mililitr. To představuje pokles o 50 až 60 procent za méně než čtyřicet let. Pozdější lokální studie ukázaly, že se tento problém nadále stupňuje.

 

Děti a mateřství

5 tipů pro mileniály, jak v uspěchané době pečovat o mužskou…

  • 24 května, 2022
  • by andrlovak1

Vrbno pod Pradědem, 19. květen 2022

Dnešní hektická společnost má dopad na lidský organismus. Zejména mileniálové čelí vlivům, které se odráží na jejich zdraví. Jedná se především o stres v zaměstnání, nedostatek pohybu a neustálé obklopení elektronikou. Všechny tyto faktory se pak projeví jak na psychické, tak na fyzické stránce těla. Nejčastěji ve formě obezity, deprese nebo problémů s plodností. Komplikacím lze snadno předcházet. Níže popisujeme 5 tipů pro mileniály, jak pečovat o mužskou plodnost.

 

Mezi mileniály se podle sociologů řadí všichni narození od 80. let 20. století do roku 2000. Studie organizace Blue Cross Blue Shield, která sdružuje čtyři desítky amerických zdravotních pojišťoven, předpovídá, že mileniálové mají třikrát větší pravděpodobnost, že budou nemocní a zemřou mladší než předchozí generace. „Výrazným faktorem, který přispívá k vysoké míře stresu, je závislost na moderních komunikačních technologiích a neustálá potřeba kontrolovat sociální média a elektronické přístroje. Právě tento faktor může výrazně negativním způsobem ovlivňovat i plodnost,“ upozorňuje renomovaný sexuolog Pavel Turčan.

 

  1. Odbourejte stres a dopřejte si kvalitní spánek

 

Za neplodností může stát stres a nedostatek spánku. „Hormony, které řídí rytmus našeho spánku a bdění, se jmenují kortizol a melatonin. Jejich uvolňování má na starosti stejná část mozku, která reguluje také reprodukční hormony,“ popisuje lékař. Kvalitní spánek je tedy zcela klíčový pro tvorbu testosteronu. Mimo jiné i proto, že testosteron se nejvíce tvoří v nočních a brzkých ranních hodinách a spíše ve fázi hlubšího spánku. Stres a s ním spojený nedostatek spánku tak může negativně ovlivňovat proces dozrávání spermií, který je na testosteronu závislý. Nekvalitní spermie pak mohou zapříčinit problémy s početím. Proto si najděte během hektického pracovního dne čas na relaxování a dodržujte pravidelný osmihodinový spánek.

 

  1. Nemějte notebook položený na klíně

 

Už delší dobu se debatuje o nebezpečí notebooků položených na klínech mužů, a to zvláště v letním období. „Ve varlatech je obvykle o 2 °C nižší teplota, než je ta tělesná. Vyšší teplota ve varlatech působí negativně na vývoj spermií a způsobuje pokles jejich počtu,“ upozorňuje Pavel Turčan.  V případě zahřátí klína je vyšší pravděpodobnost poškození spermií a snížení jejich pohyblivosti. Není však jasné, zda se jedná o důsledek záření nebo samotného tepla, které notebooky produkují. Ať je tomu jakkoliv, doporučuje se preventivně notebook na klín nepokládat, případně si pod něj pořídit alespoň podložku.

 

  1. Předcházejte obezitě

 

Je potvrzeno, že párům, kde má muž nadváhu nebo je obézní, trvá početí déle. Nadměrné množství tělesného tuku souvisí se změnami hladiny testosteronu a dalších reprodukčních hormonů. Nadváha nebo obezita tak ovlivňuje kvalitu mužských spermií, snižuje jejich počet a zvyšuje poškození genetického materiálu ve spermiích. Nejen z těchto důvodů je tak dobré udržovat si zdravou váhu, s čímž souvisí i náš čtvrtý tip.

 

  1. Dbejte na pestrou stravu a dostatek pohybu

 

Správná životospráva ovlivňuje veškeré procesy v našem těle, včetně těch reprodukčních. „Pro zdravý jídelníček je důležitá konzumace ovoce, zeleniny a dostatečný příjem vody. Příliš tučné a průmyslově zpracované potraviny jsou z dlouhodobého hlediska škodlivé. Nevyvážená strava může mimo jiné snižovat hladinu hormonů v těle,“ vysvětluje sexuolog Pavel Turčan. Proto je dobré do jídelníčku zařadit i doplňky stravy, které přispívají k udržení normální hladiny hormonů v organismu či přispívají k optimalizaci podmínek pro tvorbu spermií. Takovým je třeba Fertilan, obsahující mateří kašičku, výtažek z kořene ženšenu a selen, který pomáhá k normální spermatogenezi, a další důležité vitamíny a minerály.

 

V denním režimu by vám také neměl chybět pohyb. Práce z domova vyvolala novou éru neustálého obklopení počítačem, zatímco každodenní fyzická aktivita se snížila. Plavání, běhání, jízda na kole a další sporty mohou pomoci při budování imunity a udržování zdravé hladiny hormonů. Tyto jednoduché změny životního stylu pomohou při snižování stresu, nadváhy a přispějí k dobrému reprodukčnímu zdraví nejen mileniálů.

 

  1. Omezte cigarety a alkohol

 

Kouření a konzumace alkoholu je spojeno se sníženou kvalitou spermií. Kuřáci mají nižší počet spermií, jejich zhoršenou pohyblivost a vyšší počet spermií abnormálního tvaru. Ve spojení s dalšími škodlivými vlivy mohou cigarety a alkohol trvale znemožnit mužskou plodnost. „Cigarety a alkohol, konzumované zvlášť, mají mnohem menší vliv, než když jsou užívány společně. Jejich negativní vliv se totiž vzájemně podporuje a násobí. Pro bezproblémovou plodnost je proto ideální tyto návyky omezit, v ideálním případě s nimi úplně přestat,“ uzavírá lékař.

 

MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., FECSM

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie a rovněž mezinárodní zkoušku ze sexuální medicíny. Je absolventem postgraduálního doktorského programu Lékařské fakulty University Palackého v Olomouci. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

O společnosti VEGALL Pharma, s. r. o.

Firma VEGALL Pharma, s.r.o., vznikla v roce 2005 transformací ze společnosti Pavel Galle, Vegall. Jejími zakladateli jsou Petr a Pavel Galle, kteří podnikali v oboru zásobování lékáren již od roku 1995. V roce 1998 se jim podařilo úspěšně zahájit spolupráci s rakouským výrobcem doplňků stravy se včelími produkty. Ve spolupráci s rakouskými a českými lékaři pečlivě vybírají a vytvářejí nové přípravky, které uvádějí na trh. Ne o každém preparátu, který je v současnosti v českých lékárnách, lze říci, že by prošel tak náročnými testy kvality, vlastností a původu složek, které Vegall Pharma vyžaduje u vlastních přípravků. Jejich produkty již roky pomáhají ženám a mužům a jsou ověřenou zárukou kvality a bezpečnosti.

 

Kontakt pro média

Markéta Kohoutková
PR Director

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil: +420 773 049 494

e-mail: kohoutkova@lesensky.cz

Štursova 583/49, 616 00 Brno

www.lesensky.cz

Děti a mateřství

Vědci identifikovali stovky genů, které mají vliv na délku…

  • 5 srpna, 202112 srpna, 2021
  • by andrlovak1

Podle Lucie Knoblochové, která se na výzkumu podílela, přečetli vědci DNA zhruba 200 000 žen a identifikovali 290 genů, které souvisejí s dobou počátku menopauzy. “Přišli na to, že většina genů způsobující předčasný nástup menopauzy u žen souvisí s tím, jestli dojde ve vajíčku k opravení DNA po jejím poškození. Poškození DNA se ve vajíčku běžně děje, například dojde k jejímu zlomení,” napsala ČTK vědkyně. “Vajíčko má mechanismy, které toto poškození opraví a vajíčko je schopné se dál normálně vyvíjet. Pokud ale k opravě nedojde, může to vést k zániku vajíčka,” vysvětlila Knoblochová.

Vědkyně popsala, že ze zmíněných stovek genů vědci vybrali dva kandidáty – geny CHK1 a CHK2. Ty pak zkoumali na myších. “Po jejich úpravě se jim podařilo zvýšit dobu plodnosti u myší o zhruba 25 procent,” sdělila Knoblochová. Výzkumníci z Laboratoře integrity DNA ÚŽFG AV do mezinárodního projektu přispěli poznatky ohledně jednoho z vybraných genů.

Navýšení aktivity genu CHK1

“Naše laboratoř se již asi osm let zabývá studiem genu CHK1 a jeho vlivem na vývoj vajíčka po oplodnění. Můj školitel docent Petr Šolc byl dlouhodobě v kontaktu s jednou z hlavních autorek článku, Evou Hoffmann z univerzity v Kodani. Přizvala nás do studie v Nature, že ji náš výzkum dobře doplňuje,” uvedla ke spolupráci Knoblochová. “Ona (Hoffmann) v článku publikovala, jak se po navýšení aktivity genu CHK1 zvýšila plodnost u myší. My jsme přispěli výzkumem, který ukazuje, že u myšího modelu naopak při nižší aktivitě CHK1 dochází k problémům při vývoji vajíčka po oplození, což vede v důsledku k neplodnosti,” shrnula vědkyně. Geny CHK1 a CHK2 podle vědců v podstatě fungují jako “hlídači” – v případě potřeby přivolají na pomoc enzymy, které umí poškození opravit. Embryo také dokáže pozastavit některé své funkce, aby bylo na opravu více času.

Knoblochová uvedla, že výsledky výzkumu by v budoucnu mohly pomoci s diagnostikou a také s prevencí neplodnosti před nástupem menopauzy. “V článku byly identifikovány geny, při jejichž změně lze předpovědět, že by ženy mohly mít kratší reprodukční věk,” konstatovala. “Další možnou aplikací je zlepšení péče v oblasti asistované reprodukce. Výsledky identifikovaly několik cílů, které by mohly být v budoucnosti využity pro léčbu pomocí léčiv, pokud by standardní procedury při asistované reprodukci nefungovaly,” dodala Knoblochová.

Zpravodaj

Lékaři: Častou příčinou neplodnosti muže je rozšíření žil varlete

  • 24 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 25. září (ČTK) – Častou příčinou neplodnosti muže může být podle lékařů rozšíření žil varlete neboli varikokéla. Způsobuje i bolesti a pokles hladiny mužských hormonů. Postihuje deset až 20 procent mužů. Na dnešní tiskové konferenci to novinářům řekli zástupci centra Iscare, které se věnuje léčbě neplodnosti.

“Nejčastěji je způsobena vrozeným snížením kvality žilní stěny. Rozšíření žil způsobuje zhoršení odtoku krve z varlat s mnoha důsledky. Mimo jiné zvyšuje teplotu varlat a tlak v jejich žilním systému. Tyto negativní vlivy vedou k poruchám tvorby spermií, ke snížení jejich počtu a ke zhoršení jejich kvality, které mohou vést až k neplodnosti,” uvedl primář centra Jan Lacheta. Častěji se problémy objevují u levého varlete.

Muži mohou pociťovat bolest od varlete do třísla, která se projevuje zejména při namáhavé činnosti, sportu, dlouhém stání nebo sezení, například při řízení auta. Stejně jako u křečových žil na nohách je rozšíření žil varlat dědičné. Častěji se objevuje u hubených a vysokých mužů, kteří jsou fyzicky aktivní.

U mužů, kteří se léčí kvůli neplodnosti, lékaři odhalí varikokélu častěji. Rozšířené žíly mají vliv na počet spermií i na mužské pohlavní hormony. Mění se dokonce DNA spermie. “Zlepšení parametrů spermiogramu po operaci varikokély nastává u 80 procent pacientů,” uvedl urolog a sexuolog kliniky Iscare Lukáš Bittner.

Odstranit potíže je možné také operativně, kdy se rozšířené žíly podvážou a přeruší. Některé druhy dražších operací zdravotní pojišťovna nehradí. Laparoskopický zákrok pod mikroskopem trvá asi 60 až 90 minut. Operuje se asi třícentimetrovou ránou, pacient po něm odchází domů za několik hodin. Dva týdny nesmí sportovat.

Na příčinách neplodnosti páru se podílejí muži i ženy přibližně stejně často. Mužské plodnosti podle odborníků škodí například kouření nebo obezita, zhoršuje se s věkem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století.

 

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS