Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Praktika nemá v Česku milion lidí, kvůli stárnutí populace jich…

  • 28 března, 20259 dubna, 2025
  • by budskap

“V ideálním případě vyřeší praktický lékař většinu pacientových zdravotních problémů. Zároveň ho nasměruje tak, aby se v tom systému pohyboval efektivně,” uvedl. V současné době ale podle něj síť ordinací není dostatečná, aby poptávku pacientů dokázala pokrýt. Na dotaz ČTK doplnil, že je třeba se zaměřit i na lidi, kteří se domnívají, že registraci u praktika nepotřebují. “Špatné je, že do systému vstupují špatnými dveřmi. Jejich pohyb v systému je chaotický, což je prodražuje,” dodal.

“Praktický lékař by měl vyřešit 80 procent zdravotních problémů populace a spotřebovat na to 15 procent rozpočtu,” doplnil předseda Společnosti praktického lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma. Dalších 40 procent rozpočtu by podle něj měly čerpat běžné nemocnice a ambulantní lékaři, dalších 40 procent nejspecializovanější centra, která pokrývají pět procent péče.

V letošním roce hospodaří veřejné zdravotní pojištění s 528 miliardami korun, přímo na zdravotní péči jde 515 miliard korun. Na péči praktických lékařů je z nich vyhrazeno 30,7 miliardy korun, tedy necelých šest procent.

V kampani chtějí lékaři prezentovat řešení na míru každému kraji, která budou reagovat na jejich specifika. “Jen tak můžeme čelit výzvě v podobě stárnutí obyvatelstva a epidemie chronických onemocnění a prodlužovat délku života prožitého ve zdraví. V tomto parametru citelně zaostáváme za vyspělými evropskými zeměmi,” vysvětlil.

Jednou ze změn jsou podle Šonky například týmové praxe, kde spolupracuje více lékařů a umožní například pokrýt delší ordinační dobu. “Usilujeme o to, aby se do roku 2035 staly dominantním modelem poskytování primární péče,” dodal s tím, že jen v lednu a únoru letošního roku jich vzniklo 150.

Podle Šonky se v posledních letech z 50 na 60 procent podařilo zvýšit podíl lidí, kteří chodí na pravidelné preventivní prohlídky. Na dotaz ČTK řekl, že od července by navíc měla začít platit vyhláška, která bude měnit jejich obsah. Lékaři by podle něj měli mít možnost u pacienta vyšetřit laboratorně více parametrů a častěji měřit činnost srdce na EKG. “Mnohem dříve se tak zachytávají chronická onemocnění jako cukrovka nebo dislipimédie (poruchy metabolismu),” uvedl.

Do budoucna se podle něj počítá i s tím, že by lékaři výsledky svých vyžádaných laboratorních vyšetření u konkrétního pacienta sdíleli, aby se stejné testy neopakovaly. To by mohlo i ušetřit peníze.

České zdravotnictví

Nemocnice v Liberci testuje na následné péči nový systém, připomíná…

  • 13 ledna, 2025
  • by budskap

Senzor umístěný nad postelí pacienta monitoruje jeho pohyb na lůžku a informace posílá on-line. “Ovládá se to na dálku, buď přes smart televizi či přes tablet anebo je i mobilní aplikace, kterou můžou mít děvčata v telefonech,” řekla dnes novinářům staniční sestra 2. patra libereckého oddělení následné péče Danuše Hlubučková.

Nový systém si zatím pochvaluje. “Je to velká výhoda hlavně o nočních směnách, kdy toho personálu je na oddělení mnohem méně a dokáže tak rychleji reagovat v případě nežádoucích událostí, jako jsou pády, nebo v případě opuštění oddělení pacientem, který je zmatený, neklidný,” uvedla.

Oddělení následné péče se nachází ve staré budově vystavěné kolem atria a 20 pokojů s 55 lůžky je po celém jejím čtvercovém obvodu. Zejména v noci, kdy slouží dvě sestry a dva ošetřovatelé, je náročné mít neustále přehled o veškerém dění na oddělení. “Je to opravdu jako chůvička. Díky těm televizím a tabletům máte celé oddělení jako na dlani. V noci vidíte, že všichni pacienti buď spí, nebo že jsou nějak aktivní na lůžkách,” uvedla. Díky tomu mohou podle ní jít sestry přímo na pokoj, kde se děje něco nezvyklého. “Nemusíte už chodit a hledat, za dveřmi poslouchat, zda se to děje na tomto pokoji nebo na vedlejším a tím pádem nedojde k vzbuzení třeba více pokojů. Jdete cíleně na pokoj, který vám zobrazuje nějakou aktivitu, která se sestře nezdá,” dodala Hlubučková.

Senzor kromě pohybu orientačně monitoruje i tepovou a dechovou aktivitu pacienta. “Není to zdravotnická technika, je to opravdu pouze orientační. Nám to ale samozřejmě pomůže, pokud máte třeba klienta v terminálním stavu a jeho dechová frekvence, jeho srdeční aktivita se utlumí, tak to začne okamžitě alarmovat, že se něco na tom lůžku děje,” dodala staniční sestra.

Liberecká nemocnice zatím testuje nový systém na 15 lůžkách oddělení následné péče, podle Řičáře zvažují jejich využití i pro jiná oddělení. “Rozšíření počtu senzorů na více lůžek samozřejmě závisí na financích. Je to služba, kterou my si najímáme a za každé lůžko platíme nějakou částku. Jde řádově o desetikoruny za den a lůžko. Určitě ale počítáme s tím, že se tyto senzory uplatní na oddělení psychiatrie, na těch komplikovanějších lůžkách,” dodal mluvčí nemocnice.

Výzkumy a studie

Lékař: Zvýšené riziko cukrovky má 45 pct mužů a 37…

  • 11 listopadu, 2024
  • by budskap

Pacienti s prediabetem by se měli začít více hýbat a zaměřit se na zdravější jídelníček. “Snažíme se pacienty edukovat, aby změnili životní styl, případně léčit obezitu, která je u nich velmi častá,” řekl ČTK Haluzík. Prediabetes může podle něj trvat i několik let, než se u nemocného cukrovka rozvine. Jeho léčba je ale podle něj obtížná v tom, že nejsou žádné přímo na něj určené léky a léky na obezitu, které pomáhají, jsou poměrně drahé a pacienti si je musí platit sami.

Cukrovka je podle odborníků zrádnou nemocí v tom, že její příznaky nejsou mnoho let výrazné. Nemocní jsou unavení, mohou mít lehce vyšší pocit žízně nebo se jim mohou hůř hojit rány. Proto podle lékařů trvá i několik let, než se u nich na nemoc přijde. “Často až ve chvíli, kdy je pacient v nemocnici s infarktem nebo jinými komplikacemi,” doplnil.

Vysoké riziko mají lidé, kteří jsou obézní. V české populaci je jich kolem 20 procent, jen třetina lidí má normální hmotnost. Jednoznačným parametrem je hladina krevního cukru nalačno, kterou může vyšetřit praktický lékař při preventivní prohlídce v 18, 30 letech a od 40 let ve dvouletých intervalech, kterou hradí pojišťovny. Do vyšetřování její orientační hodnoty se nově zapojují také některé lékárny, kde si je za řádově desetikoruny hradí pacient.

V největší síti lékáren Dr.Max se nechalo za říjen takto vyšetřit 2000 lidí. Riziko diabetu ukázalo vyšetření asi o dvou procent, u 30 procent možný prediabetes. “Věřím, že se přiblížíme 10.000 vyšetřených pacientů za měsíc nejen na diabetes,” řekl ředitel společnosti Jan Žák. Lidé se mohou na prevenci do jedné z 200 vybraných lékáren objednat, příští rok je v plánu také 150 zastávek speciálního auta DiaTour. Otestovat v něm bude možné i cholesterol nebo změřit krevní tlak. Podobné preventivní programy mají také další lékárny, například síť Benu.

České zdravotnictví

Od roku 2028 by měla létat pro záchrannou službu…

  • 2 srpna, 2024
  • by budskap

“Vláda se shodla, že podporuje variantu s větší mírou zapojení Policie ČR, kdy se do budoucna tak předpokládá její větší zapojení v Praze, Brně a Ostravě,” řekl Jakob. Vznik jedenácté základny pro pokrytí Karlovarského kraje také podle něj zajistí, že se nebude muset žádná základna stěhovat. Dříve se spekulovalo o tom, že by se vrtulník do Karlových Varů přesunul z Plzně, kde armáda zajišťuje LZS na letišti v Líních, na jehož místě měla vzniknout továrna gigafactory na baterie do elektromobilů.

“Dojde také k rozšíření nepřetržitého provozu u dvou stanovišť, a to v Jihlavě a Olomouci, a nyní bude šest stanovišť pro speciální záchranné činnosti,” doplnil mluvčí. Vláda podle něj také souhlasila s tím, že do provozu na stanovištích Praha, Plzeň a Karlovy Vary budou zapojené vojenské zdravotnické posádky, tedy záchranář a lékař armády.

V řádu měsíců ministerstvo podle Jakoba musí vypsat veřejnou zakázku a připravit podrobný časový harmonogram. Současná smlouva na provoz LZS platí do konce roku 2028, náklady jsou 2,8 miliardy korun.

MZd na jednání vlády minulý týden předkládalo několik variant, jak v provozu LZS pokračovat. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) při příchodu na jednání označil dřívější snahu systém centralizovat pod státní podnik, který připravovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), za fiasko. Česko podle něj jde cestou obvyklou v Evropě, kdy provoz letecké záchranné služby nezajišťuje armáda, ale soukromníci se specializovanými vrtulníky. Vláda ale nakonec rozhodla o posílení podílu regionů, kde se o LZS stará ministerstvo vnitra.

LZS v Česku funguje od dubna 1987. Od poloviny 90. let se stabilně zajišťuje z deseti stanovišť, která jsou majetkem jednotlivých krajů, výjimkami jsou vojenská základna v Plzni-Líních a pražské ruzyňské letiště.

Od roku 2021 provozují LZS na osmi stanovištích soukromníci. Společnost DSA má na starosti České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Brno a Jihlavu. Firma Air Transport Europe (ATE) pak létá z Ostravy a Olomouce. Vrtulníky na stanovišti v Praze-Ruzyni provozuje na základě dohody mezi úřady ministerstvo vnitra, v Plzni-Líních ministerstvo obrany. Svou základnu v současné době nemají Pardubický, Středočeský, Zlínský a Karlovarský kraj.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v ČR na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1,087.000 obyvatel. Například na Slovensku je to 778.000 lidí, v Rakousku 536.000, v Polsku 1,720.000. Záchranářský vrtulník vzlétá k pacientovi asi ve třech procentech nejzávažnějších případů. Jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu.

České zdravotnictví

Podpořit dárcovství krve chce kampaň policie, záchranářů a hasičů

  • 1 srpna, 2024
  • by budskap

Na internetových stránkách kampaně budou dvě virtuální nádoby s krví. Jedna bude patřit policistům, hasičům a záchranářům, druhá veřejnosti. Pražské nemocnice, které se do projektu zapojily, budou posílat každý druhý týden zasílat informace o tom, kdo se registroval nebo daroval krev, díky tomu se budou nádoby symbolicky plnit.

“Nikdo žádné obavy z darování krve mít nemusí. Politika dárcovství je taková, že v první řadě musíme chránit dárce krve a krevních složek, aby se jim nestala újma v souvislosti s darováním krve, a současně úplně rovnocenně se musíme snažit vybírat dárce tak – a nastavit procesy darování tak – abychom neublížili pacientovi,” řekla primářka transfuzního oddělení VFN v Praze Daniela Dušková.

Na darování krve podle lékařky není třeba se objednávat, stačí pouze přijít na oddělení nemocnice s občanským průkazem a kartou zdravotní pojišťovny. Samotný odběr trvá asi deset minut, odebírá se 450 mililitrů krve.

Oproti minulým letům se letos do kampaně zapojily i registry dárců kostní dřeně. Darovat krev a zaregistrovat se k dárcovství kostní dřeně je možné nejen v Praze, ale skoro po celé České republice. Do dnešních 13:00 je také možné darovat krev a zapsat se do registru dárců dřeně před budovou policejního prezidia v pražských Holešovicích.

Primář hematoonkologie FN Plzeň Pavel Jindra upozornil, že členství v registru dárců kostní dřeně se s darováním krve nevylučuje. “Pokud vstoupíte do registru, tak se nestáváte dárcem. Podepisujete něco jako morální závazek, že v případě, že se najde v průběhu vašeho zdravého života pacient, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk (kostní dřeně), a nemá dárce v rodině, tak jste ochotní mu ty krvetvorné buňky dát,” řekl Jindra.

Když pak pacient potřebuje dárce, hledá ho lékař právě v registru. Dárce si také darování může rozmyslet. “V registru sloužíte jako taková permanentní naděje,” dodal primář.

Dárci se podle něj nemusí bát bolesti, pokud se buňky odebírají z pánevní kosti, zákrok se uskuteční v celkové anestezii, následnou bolest lze pak podle primáře přirovnat k bolesti po pádu na bruslích. Buňky lze ale většinou odebrat i přímo z krve, pacient si před odběrem pouze píchá speciální přípravek, například na ředění krve.

Dárci krve nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem. Dárcovství kostní dřeně je omezené například zdravotním stavem, trvalou medikací nebo věkem.

České zdravotnictví

Zlínská nemocnice se potýká s nedostatkem krve skupiny nula,ošetřila hodně…

  • 8 července, 2024
  • by budskap

Znatelný úbytek zásob krve skupin nula plus a nula minus zapříčinilo několik operací v minulých dnech. “Nejvážnějšími pacienty byli muž po pádu ze střechy, který utrpěl mnohačetné zlomeniny, a také sražený chodec, u kterého došlo k těžkému poranění hlavy a mozku,” uvedla mluvčí. Dárci se skupinami nula plus a nula minus mohou krev bez objednání darovat na hematologicko-transfuzním oddělení nemocnice.

Aktuálně

Benešovská nemocnice vybudovala jako první ze středočeských nemocnic heliport

  • 14 května, 2024
  • by budskap

“Budeme muset mít heliporty ve všech nemocnicích s urgentním příjmem druhého typu. Nejdál jsme v přípravě v Mladé Boleslavi, kde se teď přistává na veřejném letišti, ale v příštím roce bychom se tam mohli posunout dál,” uvedl Pavlík.

Výstavba heliportu v horní části benešovské nemocnice nad komplexním rehabilitačním centrem vyšla podle ředitele Romana Mrvy na 2,3 milionu korun, příprava byla složitá hlavně po administrativní stránce. Podle něj však nelze čekat, že benešovské nemocnici přibude závažných případů, které by jinak končily v Praze. “Neznamená to, že budeme přijímat pacienty se sdruženým poraněním, pacienty, kteří mají poranění mozku, míchy, páteře, to jsou přesně lidé, kteří patří na specializovaná pracoviště,” podotkl Mrva.

Připomněl, že výhodou letecké přepravy je rychlost a šetrnost transportu. Například když do benešovské nemocnice přijde pacient s bolestmi hlavy a neurolog zjistí, že má v hlavě prasklé výdutě, tak je nyní možné ho přepravit do Prahy vrtulníkem místo sanitkou. “Dalším případem může být, že se stav pacienta ve stabilizovaném stavu náhle zhorší. A to je příklad toho, kdy využijeme heliport a leteckou záchrannou službu,” dodal ředitel krajských záchranářů Pavel Rusý. Zdravotníci heliport podle Mrvy zatím využili šestkrát, naposledy v pondělí z něj přepravovali pacienta s těžkým poraněním a život ohrožujícím krvácením do břišní dutiny.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120.000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

České zdravotnictví

Zlepšit ozařování pacientů s nádory v lebce by mohlo české zařízení

  • 6 března, 202428 března, 2024
  • by budskap

“Jsou to změny polohy v řádu několika milimetrů. Velmi nás zajímají i oblasti, kde naopak k pohybu nedochází vůbec, případně jsou menší než se v současnosti předpokládá,” uvedla Mária Martišíková z Německého centra pro výzkum rakoviny. Umožní to podle ní zmenšit ozářený objem tkáně. “Tím ušetříme zdravou tkáň a redukujeme nežádoucí účinky radioterapie. Také budeme moci aplikovat vyšší dávky záření do nádoru. Dávka do zdravé tkáně se totiž bude držet pod akceptovatelnou hranicí,” dodala.

Primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce, kde se nádorům hlavy věnují, Roman Liščák na dotaz ČTK uvedl, že novinka bude vhodná pro ty případy, kdy se používá takzvaná francionovaná radioterapie, která může trvat několik týdnů, a může se při ní i zmenšit nádor. Proto by pak bylo možné plány ozařování na základě výsledků z nového přístroje upravovat.

Nemocnice Na Homolce má pro léčbu nádorů mozku takzvaný gama nůž, tedy přístroj podávající vysokou dávku ionizujícího záření s přesností na jeden milimetr. “U gama nože díky zonálnímu efektu, který přístroj nabízí, provádíme léčbu v jedné dávce v průběhu několika minut, proto změny anatomických poměrů v průběhu léčby jsou vyloučené,” řekl Liščák.

Na podzim 2023 zahájili odborníci v Německu klinickou studii InViMo. Soustředí se na pacienty s nádorem v blízkosti spodiny lebeční. Tato oblast je obzvlášť těžko přístupná pro ozařování kvůli blízkosti kriticky důležitých orgánů jako je mozkový kmen. Při preventivním ozařování okolí nádoru, které má minimalizovat riziko návratu onemocnění, se podle Martišíkové poškodí okolní tkáň, oční nerv nebo i paměť.

Pacient, který se chystá na několikatýdenní sérii ozařování ionty, musí nejprve podstoupit počítačovou tomografii (CT). Vzniklý CT snímek vnitřku jeho hlavy lékaři používají jako takzvanou mapu, podle které na nádor cílí iontové částice. Umístění nádoru se ale může s postupem času proměňovat. Třeba vinou otoků, zmenšení tumoru nebo jen kvůli infekci, která způsobila naplnění dutin hlenem.

S navigací uvnitř hlavy by mohlo pomoct nové zařízení, které zachytává takzvané sekundární částice. Tedy ty, které po průchodu pacientem vylétávají ven. “Naše kamery umí zaregistrovat každou jednotlivou nabitou částici sekundárního záření, které po průchodu iontů vylétává z těla pacienta. Je to jako dívat se na koule rozražené kulečníkovým úderem,” řekl Lukáš Marek z Advacam. Pokud se částice odráží očekávaně podle snímku z CT, je jisté, že lékař míří správně. V opačném případě to značí, že mapa neplatí a léčbu je potřeba přeplánovat.

České zdravotnictví

VFN otevřela nové robotické centrum urologické kliniky, která řeší…

  • 6 prosince, 2023
  • by budskap

“Roboticky asistované výkony přinášejí vyšší preciznost a s tím spojenou menší náročnost operačního výkonu pro pacienta,” uvedl přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN Viktor Soukup. Robotické operační přístroje má v ČR 15 nemocnic, vedle Prahy a Brna také v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci, Havířově, Zlíně, Ostravě a Novém Jičíně.

Pacient má podle Soukupa po zákroku menší bolesti, vyskytuje se u něj méně komplikací, jeho pobyt v nemocnici je kratší a urychluje se i doba rekonvalescence. Operujícímu lékaři pak přináší výhodu ve větší přesnosti pohybu nástrojů, odstranění třesu rukou a zvětšení obrazu včetně jeho trojrozměrného zobrazení.

Přístroj podobně jako laparoskopie umožní operaci bez otevření břicha. Do břišní dutiny vede jen několik otvorů o šířce osm milimetrů, takzvané porty. “Následně se k těmto portům ‘zadokují’ robotická ramena a do nich se zavedou potřebné nástroje. Tato ramena s nástroji ovládá operatér z konzole pomocí systému joysticků a pedálů,” popsal operatér Michal Pešl.

V urologii se používají podobné přístroje pro 50 typů zákroků, sdílet ho bude i chirurgie a gynekologie. “Největší procento urologických výkonů patří těm z onkologických příčin čili odstranění prostaty pro nádor, odstraněním nádoru z ledvin, odstraněním močového měchýře a operacím ledvinné pánvičky pro poruchu odtoku moči,” řekl specialista urologické kliniky Vojtěch Fiala.

Ročně v klinice operují více než 500 dětí s nejrůznějšími urologickými obtížemi, v roce 2022 to bylo 538 operací a z toho 79 provedených laparoskopicky. Podle vedoucího lékaře oddělení dětské urologie Josefa Sedláčka jde o celou šíři zákroků. “Tedy od funkčních problémů, což jsou vývojové i získané poruchy funkce dolních močových cest přes kompletní problematiku rekonstrukce a léčby vrozených vývojových vad ledvin, horních i dolních močových cest. Včetně vrozených vad chlapeckého a dívčího genitálu,” popsal Sedláček.

U chlapců je lékaři označují jako hypospadie. “Řešíme jako jedno z mála pracovišť v republice především závažné formy proximálních hypospadií, které své nositele bez rekonstrukce často vyřadí z pohlavního života,” uvedl. Například v roce 2017 jich bylo v celé ČR zhruba 206, z toho 167 méně závažných a 39 závažných. Zabývají se také například operacemi varikokély, rozšíření žil varlete, které způsobuje bolesti, neplodnost a pokles hladiny mužských hormonů, nebo nesestouplého varlete, takzvaného kryptorchismu.

“Při včasné a odpovídající léčbě je většina našich pacientů v dalším životě zcela v pořádku. Rekonstrukcí řady vad jsme schopni eliminovat rizika, která s sebou nesou a nejsou tak dále v životě omezeni. Nicméně i tak je jistě skupina jedinců jejichž problémy jsme schopni zlepšit jen částečně. I to ale může zcela zásadně pozitivně ovlivnit kvalitu jejich života,” dodal Sedláček.

České zdravotnictví

Liberecká nemocnice má 3D tisk pro všechna oddělení, data…

  • 12 září, 2023
  • by budskap

“Když je model jednou hotový, tak je nesmysl dělat ho znova,” uvedl Čapek.

V nemocniční laboratoři v Liberci jsou schopni vytisknout modely kostí, nádorů či měkkých částí těl. Vytvoření jednoho takového modelu podle Čapka trvá od několika minut až po několik dnů, třeba na lebku jsou potřeba tři dny. V laboratoři model vytisknou, když třeba při přípravě na operaci lékařům nestačí snímky pacienta z rentgenu či magnetické rezonance. “Jde o to, že si lékaři na modelech zkouší, jaký použít typ implantátu, jaké velikosti, jeho umístění, kam mají dát šrouby. To virtuálně můžete také udělat, ale není to ono,” uvedl klinický biomechanik. Taková příprava podle něj zkracuje dobu operačního zákroku.

Nejčastěji služeb liberecké klinické biomechaniky využívá neurocentrum, traumatologie, ortopedie a oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. K dispozici je ale i pro všechna ostatní oddělení. “Máme systém udělaný tak, že pokrýváme všechna pracoviště v rámci nemocnice 3D tiskem, tím je v republice ojedinělý,” řekl Čapek. Podle něj se na podobný systém chystají přejít některé další nemocnice v zemi.

Čapek by také chtěl, aby odborníci v této oblasti v Česku mezi sebou více spolupracovali. I proto patřil mezi iniciátory vzniku České společnosti pro 3D tisk v medicíně, která byla založená letos v červnu. “Ta komunita není zas až tak velká a samozřejmě naráží na to, že všichni řeší stejné problémy. A tak jsme bavili o tom, že by bylo dobré sdílet zkušenosti. A za druhé nastavit standardy, protože ty zatím nejsou,” poznamenal Čapek.

Za příklad, kdy by jim mohlo pomoci sdílení zkušeností a nastavení standardů, uvedl nedávný požadavek libereckých lékařů, aby vyrobili pro jednoho pacienta očnici. “Jednu očnici má totálně špatnou, druhá je dobrá. Takže potřebují (lékaři) podle zdravé domodelovávat tu, která je rozbitá. A jde o to, že my jsme očnice zatím nikdy nedělali. Strašně špatně se rekonstruují, protože jsou tam slaboučké kosti. Kdyby byla informace, v podstatě nějaký předpis, jak na to, tak ušetříme hodiny a hodiny,” dodal klinický biomechanik.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS