Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Příbramská nemocnice bude využívat robotický operační systém

  • 25 července, 202425 července, 2024
  • by budskap

“Pro naši krajskou nemocnici, ale i pro celé středočeské zdravotnictví je to velký krok. Robotické operace představují budoucnost naší medicíny a zásadně pomohou příbramským zdravotnickým expertům při péči o pacienty. Jde o pokročilý systém pro laparoskopickou operativu, který bude nemocnice využívat především při urologických, chirurgických a gynekologických výkonech,” uvedl hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Příbramská nemocnice usilovala o robotickou chirurgii delší dobu a před několika dny získala doporučující stanovisko od přístrojové komise na ministerstvu. Právě to je zásadní pro jednání se zdravotními pojišťovnami kvůli nasmlouvání výkonů v robotické chirurgii.

Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada věří, že nenastanou mimořádné události, které by mohly projekt odsunout. Nemocnici nyní čeká projektování, porovnání nabídek pomocí výběrového řízení a proškolení operačních týmů. “Jsem přesvědčen, že během roku 2025 odoperujeme první pacienty pomocí tohoto robotického systému. Ze zkušeností z jiných nemocnic víme, že zhruba za rok se dá vše stihnout,” dodal Holobrada.

České zdravotnictví

Lékařům v Ústí nad Labem pomůže s předoperačním plánováním 3D tiskárna

  • 28 května, 2024
  • by budskap

“My si uděláme u pacienta CT třeba pánve. Když jde pacient na sál, nemáme v ruce jen rentgen nebo obrázek, ale vytiskneme si celou situaci, kterou jdeme operovat,” popsal přínos nového postupu pro operatéry Novotný. Upozornil na to, že ačkoliv je cílem zařadit 3D tisk modelů do rutiny operatérů, většinu operací mohou nadále provádět standardním způsobem. Moderní technika je určená zejména pacientům, kteří mají různé anomálie a nevyhovoval by jim standardní implantát. Doplnil, že při takovém zjištění je možné pacientům nechat vytisknout titanové individuální implantáty. Modely se tisknou několik hodin, lékaři je využijí u plánovaných zákroků.

Laboratoř se nachází v budově Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v areálu ústecké nemocnice. Do kontaktu s vytištěnými plastovými modely kostí, kloubů a dalších částí těla budou přicházet zejména studenti. “Stejné anatomické modely, které používáme pro předoperační plánování, můžeme tisknout i pro výuku. Na této škole studují stovky studentů a všichni mají předmět anatomie a mohou používat tyto vytištěné modely,” řekl lékař k využití výtisků při výuce.

Mezioborová laboratoř pro 3D tisk dnes zahájila provoz workshopem pro lékaře z celé ČR. Učili se, jak dostat snímek z CT do tisku. “My se učíme přenést data z CT, to jsou ty řezy, které si vyfotíme, do souboru, který můžeme vytisknout na té tiskárně,” řekl Novotný. V ČR podle něj neexistuje legislativa, která by provoz laboratoře zaplatila. “My jsme si na to udělali vědecký projekt a z něho to financujeme,” uvedl lékař. Dodal, že náklady spojené se zřízením laboratoře jsou okolo půl milionu korun.

Tisková zpráva

Po mladším vzhledu touží ženy i muži. Jaké zákroky jsou…

  • 17 května, 2024
  • by budskap

PRAHA, 17. KVĚTNA 2024 – První známky stárnutí se začínají objevovat už kolem 25. roku života. Pokožka ztrácí elasticitu, svěžest a začínají se objevovat první vrásky. Touha po tom vypadat co nejdéle mladě zvyšuje zájem Čechů o omlazovací procedury. Plastická chirurgie nabízí pestrou škálu zákroků, které tváři uberou i celou dekádu.
Kolagen – díky němu je pokožka pevná a vypadá mladistvě. Tělo ale během života ztrácí schopnost ho vytvářet. Mezi dvacátým a třicátým rokem přicházíme o zhruba procento kolagenu v těle ročně. S přibývajícím věkem se úbytek kolagenu v těle zvyšuje. Například u žen během prvních čtyř let menopauzy tvorba kolagenu klesá až o 30 procent. To způsobuje viditelné známky stárnutí, které jsou nejznatelnější zejména v obličeji. Češi vyhledávají stále častěji omlazující zákroky. „Metod pro omlazení obličeje nabízí estetická medicína a plastická chirurgie celou řadu. Mezi oblíbené neinvazivní metody patří výplně kyselinou hyaluronovou, aplikace botulotoxinu nebo laserová ošetření. Ne vždy jsou ale neinvazivní zákroky dostačující. Pokud jsou známky stárnutí příliš výrazné, jsou vhodnějším řešením chirurgické zákroky. Ty se provádějí buď v celkové, nebo lokální anestezii. Do popředí se v posledních letech stále více dostává metoda deep plane facelift. Hlavní benefit spočívá ve zpevnění a posunu tkání v hlubších vrstvách. Výsledný efekt je přirozenější, bez viditelného tahu v obličeji, a především velmi stabilní. Vydrží minimálně 10 a více let po zákroku,“ popsal Pavel Kobzík, plastický chirurg Medicom Clinic.
S tím, jak rostou nároky na vlastní vzhled, snižuje se také věková hranice klientů toužících po mladistvém vzhledu. „Ještě před několika lety se jednalo převážně o klientky a klienty po padesátce. Dnes se věková hranice posunula spíše ke čtyřicítce, ale výjimkou nejsou ani mladší. To je dáno zejména zvyšujícími se nároky na vlastní vzhled i možnostmi plastické chirurgie,“ popsal Pavel Kobzík. Facelift patří k nejoblíbenějším plastickým operacím. Do rukou plastických chirurgů se svěřují nejen ženy, ale i muži. A právě počet mužských klientů se zvyšuje. „Je to dáno rostoucím trendem péče o mužský zevnějšek, ale i všeobecným trendem dlouhého mládí, k čemuž patří i svěží, odpočinutý a mladistvý vzhled. Dalším faktorem, který ovlivňuje zvyšující se zájem mužů, je vývoj plastické chirurgie – řada zákroků je téměř bezbolestná, provádí se ambulantně a rekonvalescence není nijak náročná nebo zdlouhavá,“ doplnil operatér.
Trendem posledních let je přirozený vzhled a kombinování více výkonů najednou. „Konkrétně při faceliftu to bývá nejčastěji přenos vlastního tuku na doplnění objemu ve tváři, zvýraznění lící nebo zjemnění nosoretních vrásek. Dále facelift často spojujeme s operací horních nebo dolních víček. V posledních letech pozorujeme posun k maximální přirozenosti. Klienti nevyhledávají extrémy, ale naopak je smyslem zachovat jejich přirozenou individualitu a vzhled jen vylepšit,“ uvedl Pavel Kobzík.

Podstoupit plastickou operaci obličeje lze kdykoli během roku. Je ale třeba počítat se zvýšenou pooperační péčí. „Před každou estetickou operací, včetně faceliftu, je vhodné jíst stravu bohatou na bílkoviny a užívat kolagenové doplňky stravy. Také radíme klientům, kteří se potýkají s výkyvy tělesné váhy, aby operaci podstoupili až tehdy, kdy je dlouhodobě stabilní. Tím předejdeme tomu, aby se následným zhubnutím nebo přibráním narušil výsledek operace. Zákrok je možné podstoupit během celého roku. Letní měsíce mnohdy volí například lidé pracující ve školství nebo maminky, které mají děti na prázdninách. Je však třeba počítat s jistými omezeními. Zvláště důležitá je ochrana jizev před slunečním zářením, vynechání koupání či sportování na několik týdnů,“ vyjmenoval Pavel Kobzík.
TOP 5 OMLAZUJÍCÍCH PLASTICKÝCH OPERACÍ
• operace horních a spodních víček
• omlazení obličeje metodou deep plane facelift
• neck lift pro mladistvější krk a bradu
• lip lift při poklesu horního rtu
• doplnění chybějícího objemu ve tváři pomocí vlastního tuku

České zdravotnictví

Novojičínští lékaři provedli robotickou operaci spánkové apnoe

  • 9 ledna, 202416 ledna, 2024
  • by budskap

“Nový Jičín se tak stal prvním pracovištěm na Moravě, kde se tyto operace provádějí. U obdobných událostí není neobvyklá přítomnost lékařů z jiných zdravotnických zařízení. Také první novojičínská robotická ORL operace tak proběhla za přítomnosti vícero předních odborníků v oboru ORL a chirurgie hlavy a krku z celé republiky,” uvedla mluvčí.

Operace spánkové apnoe, kterou provedl ORL tým nemocnice, je první svého druhu v tomto zařízení. Dosud tam ORL lékaři prováděli zejména onkologické operace hlavy a krku, kde použití robotického systému znamená menší pooperační bolestivost a možnost obejít se po výkonu bez tracheostomie.

Chirurgický zákrok vedl primář Jakub Syrovátka. “Jednalo se konkrétně o závěs měkkého patra a plastiku hltanu. Operace proběhla bez komplikací, pacient se již zhojil a jeho spánek je nyní výrazně kvalitnější,“ řekl Syrovátka. Dodal, že s pomocí robotického systému mohou lékaři operovat s větší přesností a menšími riziky pro pacienta.

Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Agel Nový Jičín se zabývá diagnostikou a léčbou chorob krku, ucha, nosu, hltanu i hrtanu, včetně poruch sluchu a hlasu. Nabízí operace v celkové i lokální anestezii u dětských i dospělých pacientů. Ve spolupráci s Komplexním onkologickým centrem provádí diagnostiku a léčbu pacientů s nádory v oblasti hlavy a krku, například dutiny ústní, jazyka, nosu, hltanu, hrtanu, krčních uzlin či štítné žlázy. Komplexní onkologické centrum Nový Jičín je také evropským školícím centrem, kam se jezdí v robotické chirurgii zdokonalovat lékaři z několika zemí.

České zdravotnictví

Hradecká nemocnice jako první v ČR provedla robotickou náhradu aortální…

  • 5 ledna, 202416 ledna, 2024
  • by budskap

“Jednalo se o dvě operace, které byly provedeny během jednoho týdne v průběhu listopadu 2023,” uvedl přednosta Kardiochirurgické kliniky FN HK Jan Vojáček. V obou případech se jednalo o pacienty, kteří měli těžce poškozenou aortální chlopeň, kterou bylo nutné nahradit chlopní umělou.

“Tyto operace se standardně provádí z tzv. sternotomie, kdy se musí podélně rozříznout hrudní kost, aby se získal adekvátní přístup k srdci. Robotické operace umožňují provést operace z velmi limitovaného přístupu, prakticky přes zavřený hrudník, jen pomocí vpichů, přes které se do hrudníku zavedou robotické nástroje,” uvedl mluvčí nemocnice Jan Špelda.

I tyto operace podle něj vyžadují použití mimotělního oběhu, ale jsou pro pacienta méně zatěžující. “Díky tomu lze očekávat kratší dobu hospitalizace a rychlejší návrat do normálního života,” uvedl Špelda.

Plastiky či náhrady srdečních chlopní kardiochirurgové provádějí v případě, že je u pacienta zjištěna chlopenní vada, která může být vrozená či získaná. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří dušnost, nevýkonnost, bolesti na hrudi či poruchy srdečního rytmu.

“Zahájení tohoto programu je významným milníkem v poskytování kardiochirurgické péče té nejvyšší kvality ve vysoce specializovaných komplexních kardiovaskulárních centrech,” uvedl Vojáček.

Kardiochirurgická klinika je součástí Robotického centra FN HK, které je od podzimu 2023 vybaveno druhým robotickým systémem Da Vinci. Kardiochirurgové hradecké nemocnice systém využívají k operacím srdce od roku 2018, a řadí se tak mezi tři česká kardiochirurgická pracoviště, která tento program nabízejí. V evropském měřítku je dostupný pouze na velmi omezeném počtu kardiochirurgických pracovišť, uvedla FN HK.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách. Pracuje v ní přes 5000 zaměstnanců a má víc než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40.000 pacientů, z nichž v posledních letech zhruba 27.000 podstoupí operaci. FN HK nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

České zdravotnictví

Lékař: Do budoucna bude až 90 procent operací s robotickým…

  • 1 listopadu, 20236 listopadu, 2023
  • by budskap

V současné době používají lékaři z ÚVN operační roboty pro škálu operací z chirurgie, gynekologie nebo urologie, často pro odstraňování nádorů. “Robot umožňuje otevřené operace převést do miniinvazivní podoby,” řekl přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN Radek Pohnán. Jako hlavní výhodu vidí zkrácení hospitalizace a následné rekonvalescence.

První robotickou operací v ÚVN bylo podle Pohnána odstranění žlučníku, v současné době je pak nemocnice využívá hlavně pro zákroky v celém trávicím traktu. “Stále největší část tvoří operace na tlustém střevě,” řekl. Zejména jde o nádory, které patří mezi nejčastější druh rakoviny v ČR, ale také některé specifické záněty, jako je Crohnova choroba.

Celosvětově se podle Záleského nejčastěji robotické operace používají pro radikální prostatektomie, tedy odstranění prostaty z důvodu rakoviny. V ÚVN je jich podle něj asi 250 ročně, za posledních deset let byly všechny operace robotické. “Výhodou je především vysoká přesnost a výrazně nižší krevní ztráty,” uvedl. U těchto operací je podle něj také lépe zachována erekce a udržení moči.

Podle přednostky Gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN Pavly Svobodové kombinuje robotická operace výhody otevřené operativy a laparoskopie, tedy výkonů, kdy lékař nástroje do těla vkládá jen malými otvory. Lékaři si chválí také 3D zobrazení díky kameře na pevném ramenu a možnosti přiblížení. Vhodnější je podle ní zákrok s robotem například u pacientů s obezitou nebo v pokročilém věku, které by standardní otevřené operace více zatížily.

Robotické operační přístroje má v ČR 15 nemocnic, vedle Prahy a Brna také v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci, Havířově, Zlíně, Ostravě a Novém Jičíně.

Podle údajů přístrojové komise ministerstva zdravotnictví bylo v loňském roce provedeno téměř 2900 roboticky asistovaných operací. Z nich 1341 operací prostaty, více než 440 operací ledvin, 364 zákroků na tlustém střevě a konečníku, 112 operací na srdci, 51 na plicích a 194 hysterektomií, tedy odstranění dělohy.

Pro dalších 14 nemocnic komise pořízení přístrojů pro robotické přístroje schválila, dva nové by tak měly být například v IKEM, druhý přístroj měla schválený FN Motol, FN Hradec Králové nebo právě ÚVN. Operační robot stojí kolem 70 milionů korun, některé nemocnice na něj čerpají evropské dotace. V Praze to většinou není možné, protože podpora jde hlavně znevýhodněným regionům. ÚVN přístroje pořídila z vlastních zdrojů, jeho výměna je obvykle potřeba po osmi letech.

Tisková zpráva

Fakultní nemocnice Hradec Králové zdvojnásobí počet robotických operací

  • 31 srpna, 2023
  • by budskap

Fakultní nemocnice Hradec Králové plánuje od příštího roku zdvojnásobit počet robotem asistovaných operací. Rozšíření umožní pořízení druhého robotického systému da Vinci Xi za zhruba 70 milionů korun, který byl v nemocnici nainstalován koncem srpna.

„Robotické operace jsou pro pacienty šetrnější, s malými pooperačními komplikacemi a výrazně zkracují délku hospitalizace po operaci. Druhý robotický systém, který jsme se rozhodli pořídit v souladu s požadavky dalších oborů, umožní rozvoj robotického operování v oblasti hrudní chirurgie
a otorinolaryngologie“
, uvedl ředitel FN HK, MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

Specialisté Fakultní nemocnice Hradec Králové provádí robotické operace od ledna 2016, postupně nemocnice systém začala využívat na urologické, chirurgické, gynekologické a kardiochirurgické operace. Celkem nemocnice provedla přes 2300 robotických operací. Jen v loňském roce se ve FN HK provedlo 438 těchto výkonů. Jedním z nejčastěji prováděných zákroků za pomoci robotického systému je operace prostaty, po které jsou pacienti hospitalizováni většinou tři dny, přitom při klasické operaci to bylo kolem sedmi dnů.

„Robotický systém budou nově využívat pro operace pacientů také kolegové z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a specialisté na hrudní chirurgii Kardiochirurgické kliniky FN HK. První standardní robotická operace pacienta na světě byla provedena v roce 2000. Za 23 let se jasně prokázaly výhody pro pacienty, operatéry a při správném vedení robotického centra i pro nemocnici. Je povzbudivé, že Česká republika sleduje podobný trend.“, uvedl přednosta Urologické kliniky FN HK
a vedoucí Robotického centra FN HK, prof. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D.

Robotický operační systém da Vinci Xi je víceramenný systém, který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole a pohybuje pracovními rameny robota, která miniaturními vpichy provádějí v těle pacienta operační výkon. Pořízení druhého systému umožní další rozvoj této tolik požadované operační léčby. Jde o správný trend ve zdravotnictví, kdy se budují velká operační centra. Ta provádějí robotické operace ve velkých počtech, a to je spojeno se získáváním mnoha dalších zkušeností. S tím jde ruku v ruce další zvyšování kvality operační léčby.

České zdravotnictví

Liberecká nemocnice si udržela prestižní certifikát pro operace páteře

  • 8 srpna, 2023
  • by budskap

“To je dobré nejenom pro tuhle nemocnici, ale hlavně pro naše pacienty,” dodal.

Za dobrý signál pro pacienty považuje obhájení certifikátu i přednosta neurocentra Pavel Buchvald. “V tom smyslu, že budou přijati a léčení na pracovišti, které je bude řešit podle nejvyšších evropských norem, podle nejvyšších standardů, disponuje velice erudovanými lékaři, kompetentními lékaři. A i naše vybavení splňuje veškeré normy a kritéria, která na nás Evropa klade,” řekl Buchvald.

Liberecké spondylochirurgické centrum, tedy centrum na operace páteře, využívají nejen lidé z Libereckého kraje, ale i dalších koutů republiky a ze Slovenska. “Ze Slovenska jsme přijali víceméně na doporučení místních lékařů a po schválení pojišťovnou pacienty, o které se na Slovensku nedokázali postarat, což byla převážně těžká nádorová onemocnění třeba v přechodu horní krční páteře a lebky,” uvedl Buchvald.

Specialista na páteřní chirurgii libereckého neurocentra Jan Hradil novinářům řekl že auditoři pro udělení certifikátu oceňovali, že přímo v nemocnici je spinální jednotka, což není u těchto center obvyklé. “Myslím si, že dost nestandardně auditorům vyznívalo i to, že všechny modality, které jsou potřeba, máme v nemocnici, že nemáme nic nasmlouvané někde v okolních nemocnicích,” dodal Hradil.

Medicína v této oblasti podle Suchomela zaznamenala výrazný posun. “Pro mě osobně za 30 let, co to dělám, byl největší pokrok u zobrazovací techniky. My jsme původně nevěděli (při operacích), kde jsme, a dneska díky magnetické rezonanci, CT a podobně víme úplně přesně, co děláme a kde můžeme ublížit,” řekl. Nyní mohou podle něj lékaři využívat CT i během operace.

Posun směrem dopředu znamená podle Buchvalda i možnost využívat 3D tisk. “Čili mám dneska možnost u nějakých specifických typů zlomenin páteře si ten obratel namodelovat 3D a tím získáme přesnou představu, jak ten obratel vypadá. A můžeme na to adekvátně zareagovat, vymyslet způsob fixace,” dodal.

České zdravotnictví

Lékaři z FN Brno použili při operaci čelisti tkáň z kolena pacientky

  • 13 července, 2023
  • by budskap

Pacientka trpěla zhoršující se vývojovou deformací dolní čelisti u hlavice čelistního kloubu, který rostl tak, že se čelist vytláčela do jiné pozice. Kromě estetických potíží ji to také omezovalo při jedení, protože zuby na sebe správně nenakusovaly. “Cílem zákroku bylo, zastavit další patologický růst kloubu a umožnit postavení dolní čelisti do odpovídající polohy,” sdělil Janištin.

Standardním řešením léčby je totální endoprotéza čelistního kloubu. Nevýhodou je ale použití velkého množství cizího materiálu a nutnost nahradit kloubní jamku i s částí spánkové kosti plastem, protože samotný titanový kloub by v budoucnu zdravou jamku poškodil. Kloubní jamka pacientky však byla nepoškozená a její výměna by byla zbytečná a celý zákrok více invazivní. Lékaři proto zvolili inovativní způsob, kterému předcházela náročná příprava včetně virtuální operace a vytvoření 3D modelu.

“Na zákroku se podílelo několik týmů chirurgů v počtu 25 lidí. Samotná operace se skládala z několika jednotlivých kroků, které však bylo nutné vhodně kombinovat. Trvala devět hodin a byla bez komplikací,” uvedl Janištin. “K plnému zatížení kloubu, a tedy plnému skusu, může dojít do tří měsíců,” doplnil.

Totální endoprotéza čelistního kloubu je pojišťovnou hrazena pouze ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Jejich počet se pohybuje v nižších desítkách ročně. Naopak operační výkon náhrady kostně-chrupavčitým štěpem pojišťovnou hrazen bude, protože se jedná o přenos vlastní tkáně z jednoho místa na druhé. Tím odpadají náklady spojené s totální endoprotézou a zákrok by mohl být dostupný pacientům na pracovištích podobného typu v celé České republice.

České zdravotnictví

Lékaři ve Fakultní nemocnici Ostrava poprvé roboticky operovali plíce

  • 12 června, 2023
  • by budskap

“Až doposud jsme robota my chirurgové využívali zejména u resekcí konečníku. Jsem velmi rád, že jsme se stali po FN Motol druhým pracovištěm, které bude s jeho pomocí provádět i složité operace plic,” uvedl přednost Chirurgické kliniky FNO Lubomír Martínek. Zdravotnické zařízení využívá robotický systém zhruba rok a půl. Kromě chirurgů slouží také urologům či gynekologům. V roce 2022 lékaři s jeho pomocí odoperovali 314 pacientů. Za prvních pět měsíců letošního roku jich bylo přes 200 a lékaři předpokládají, že i díky rozvoji hrudní operativy by jich mohlo letos být okolo 500.

Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta znamenají robotické operace plic nejen pro nemocnici, ale především pro pacienty, velký posun. “Můžeme jim nabídnout další možnost léčby, která je bezpečnější a pro pacienta i kvalitnější,” uvedl Havrlant. Kvůli vzrůstajícímu počtu robotických operací nemocnice zvažuje možnost zakoupení dalšího systému.

V pátek v nemocnici operovali jednasedmdesátiletou Antonii Laidolfovou z Ostravy s nádorovým onemocněním plic. Hlavní operatér a hrudní chirurg Marcel Mitták se na robotickou operací hrudníku připravoval od počátku roku. Trénoval nejen na trenažéru, ale operoval také pod dohledem zkušeného kolegy právě z motolské nemocnice. “Základem (přípravy) bylo, že jsem musel sedět na trenažéru, který je součástí té konzole sytému Da Vinci. Jsou to vlastně počítačové programy, které jsou nasimulovány tak, aby tam chirurg ukázal svoje technické schopnosti. Potom jsem cvičil na sofistikovaném biologickém modelu, který se vyrábí z prasečích tkání. Je to vlastně taková simulace operace plic, kde je tam plicní tkáň z prasete včetně prasečího srdce a běží tam i nějaká kapalina, která simuluje krev. Toto cvičení jsem absolvoval ve dvou dnech v Oslu,” uvedl Mitták.

Operační systém operatér ovládá z konzole. Přímo u pacienta a robotických ramen je k dispozici také asistent. Pokud by nastala nějaká nečekaná situace, třeba masivní krvácení, musí být lékaři připraveni rychle zasáhnout. “V momentě, kdy přistoupíte k operaci na živém člověku, už se nesmíte učit, jak máte ovládat ten stroj. Stejně jako když jedete autem, tak už se nesmíte dívat, kde je brzdový a plynový pedál a jak se řadí, už to musí být automaticky. V momentě, kdy to umíte automaticky, můžete na cestu a stejně tak je to s chirurgem,” řekl Mitták.

Dodal, že před operací nervózní nebyl, ale chirurg podle něj nemůže mít ani přehnané sebevědomí. “Prostě chirurg k tomu musí přistupovat s respektem, i když se mu zdá, že ten výkon je snadný. Takže respekt rozhodně ano, strach ne,” podotkl Mitták.

Podle něj robot ulehčuje operaci a redukuje rizika vyplývající z únavy a z různých nepřesností. “V konečném důsledku z toho má zisk nemocný, kterého operuje tým zatížený menší fyzickou únavou,” míní Mitták. Robotický systém se v hrudní chirurgii bude využívat u složitých operací zejména nádorových onemocnění. “Budeme provádět lobektomie, tedy odstranění plicních laloků, případně segmentektomie, tedy odstranění plicního segmentu, což jsou anatomické podjednotky laloků. Roboticky budeme operovat i brzlík u pacientů s myasthenia gravis, což je velmi nepříjemné neurologické onemocnění,” doplnil Mitták.

Velkou předností robotického systému je především fakt, že robot pracuje jen na tkáních, které mají být operovány, bez poranění okolních struktur. Pro pacienta to znamená lepší pooperační průběh i možnost zkrácení doby hospitalizace. Laidolfová dnes novinářům řekla, že se zatím cítí velmi dobře. Tři dny po operaci se už zvládne samostatně umýt nebo třeba najíst.

Navigace pro příspěvky

1 2 3

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS