Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Většina lidí po zhubnutí znovu přibere

  • 24 února, 202524 února, 2025
  • by budskap

Praha, 24. 2. 2025 – Přísná dieta, rychlý úbytek kilogramů – a za pár měsíců opět na začátku, mnohdy ještě s dalšími kily navíc. Taková je realita většiny lidí, kteří se snaží zhubnout. Podle odborníků se jen 10–20 % z nich podaří udržet si novou váhu dlouhodobě. Tato fáze vyžaduje péči a pozornost stejně jako samotné hubnutí, ale lidé ji často podceňují. Krátkodobé diety totiž neřeší skutečné příčiny nadváhy a obezity, jako jsou nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a psychické problémy. Na důležitost komplexního přístupu k hubnutí upozorňují experti u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Nadváhou nebo obezitou trpí víc než polovina české populace

„Lidé chtějí při hubnutí vidět výsledky co nejdříve, proto se pouští do diet, které slibují rychlý úbytek váhy, ale tak to nefunguje. Člověk si musí zautomatizovat nové návyky zdravého životního stylu, a to nějakou dobu trvá,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová, výživová poradkyně a lektorka skupinových kurzů zdravého hubnutí v organizaci STOB. Jenže právě v tom většina lidí selhává. Jak ukazují údaje z posledních let, až 90 % hubnoucích se po čase vrátí na původní váhu. „Udržet si zdravou životosprávu je v dnešním prostředí velmi obtížné – vysoce kalorické jídlo máme na dosah prakticky neustále, zatímco pohyb se z našeho života vytrácí,“ zmiňuje Lenka Vymlátilová. Nejčastějším důvodem neúspěchu je návrat k nezdravým návykům nebo třeba příliš přísně nastavený režim během diety. „Už samotný způsob hubnutí často předurčuje, zda si člověk váhu udrží. Pokud zvolí extrémně restriktivní dietu, jeho tělo si po jejím skončení začne rychle ukládat zásoby, a hmotnost se vrací. Proto je důležité hubnout postupně, zdravě a pod odborným vedením,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová.

Na důležitost odborné pomoci upozorňuje i online konference s názvem Jak zdravě zhubnout a váhu si také udržet, která se koná 9. března od 9 hodin a je zdarma. Zájemci se musí pouze předem registrovat na webu organizace STOB. Program akce se zaměřuje nejen na zdravé hubnutí a udržení si váhy, ale také na psychologickou podporu a pohyb. Experti představí osvědčené metody, které pomáhají lidem efektivně a dlouhodobě zvládnout nadbytečná kila. Při příležitosti Světového dne obezity nabízí někteří z lektorů STOB zájemcům bezplatné konzultace a měření složení těla. „Náš přístup vychází z kognitivně-behaviorální terapie. Kromě úpravy stravy a pohybových návyků pracujeme také s psychikou, zejména s emočním jedením a neužitečnými myšlenkami. Chceme, aby cesta ke zdravějšímu životnímu stylu byla příjemná a lidé si nové návyky osvojovali s radostí, ne pod tlakem,“ říká PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB, jejímiž kurzy zdravého hubnutí prošly za více než 30 let desítky tisíc lidí. „Důležitá je i podpora, a to jak odborníků, tak ostatních účastníků v rámci skupinových kurzů. Díky ní se lidé lépe vyrovnávají s relapsy a učí se je vnímat jako přirozenou součást procesu změny a ne jako selhání,“ dodává PhDr. Málková.

Podle aktuálních dat trpí nadváhou nebo obezitou více než 60 % Čechů, což s sebou přináší nejen estetické, ale především zdravotní komplikace. Mezi nejčastější rizika patří cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění a také psychické problémy spojené s nízkým sebevědomím. Nezdravé návyky si s sebou lidé mnohdy nesou už od dětství. A právě dětská obezita je v Česku na vzestupu – podle statistik má v současnosti nadváhu nebo obezitu už každé čtvrté dítě. Dle predikcí by jich v roce 2030 mělo být ještě víc – asi 30 %. „Výrazně nám v posledních letech stoupá počet dětí se závažnou formou obezity s metabolickými komplikacemi. Tyto problémy mohou vést k rozvoji vážných onemocnění, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo cévní poruchy, a to ve velmi mladém věku,“ říká MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP. Odborníci se shodují, že s prevencí obezity je nutné začít už v raném dětství a zapojit do procesu celou rodinu. „Čím dříve si dítě osvojí zdravý životní styl, tím je vyšší šance, že si jej zachová až do dospělosti, a vyhne se tak závažným zdravotním rizikům,“ doplňuje MUDr. Boženský.

Jednou z efektivních cest, jak pomoci rodinám bojovat s nadváhou a obezitou, jsou specializované kurzy zdravého životního stylu od organizace STOB podporované společností Boehringer Ingelheim. Ty cílí na změnu návyků celé rodiny. „Syn po absolvování kurzu ví, jak si připravit plnohodnotnou snídani, jaký oběd si ve školní jídelně vybrat, i to, že sladkosti může jen v omezeném množství. Na sportovní tréninky chodil již před kurzem, ale během kurzů s námi začal chodit na procházky a sám nás motivuje k častějšímu pohybu,“ popisuje Blanka, maminka osmiletého Matyáše, který se kurzu STOB zúčastnil.

České zdravotnictví

Karlovarská nemocnice otevřela první dětskou obezitologickou ambulanci v kraji

  • 12 února, 202513 února, 2025
  • by budskap

“Dětská obezitologická ambulance sídlí od února v budově dětské polikliniky v Bezručově ulici v Karlových Varech. Zaměřuje se na pacienty s nadváhou či obezitou ve věku do 19 let a je zajištěna pediatrem s postgraduálním školením v oboru obezitologie a školeným nutričním terapeutem. Po otevření Centra pro chirurgickou léčbu obezity pro dospělé v Nemocnici Karlovy Vary v roce 2022 je dalším pracovištěm, které se zaměří na prevenci a léčbu obezity,” uvedla Singerová. Ambulance je otevřená čtyři dny v týdnu kromě čtvrtka vždy od 08:00 do 18:00 a návštěva je možná na základě předchozího telefonického objednání.

“Naším cílem je zachytit co možná nejvíce dětí s nadváhou a obezitou. Pro správnou diagnostiku a analýzu složení lidského těla slouží v ambulanci profesionální biometrická váha značky InBody 270, která pomocí osmi bodových dotykových elektrod změří složení těla s vysokou přesností,” popsal lékař obezitolog Luděk Mrázek. Přístroj stanoví u malých pacientů celkový objem vody v těle, který rozdělí na vodu vnitrobuněčná a mimobuněčnou. Vyhodnotí i minerální látky, kostní hmotu, hmotnost tuku a analyzuje obezity stanovením takzvaného koeficientu BMI. Lékaři tedy odhalí počet procent tuku, analýzu svalů a vypočte i bazální metabolismus.

Obezitu dětí je podle primáře dětského oddělení Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Vaňka třeba vnímat jako celosvětový problém, který je potřeba řešit. “Klíčem k úspěchu není však pouze odborná pomoc zdravotníků, ale i spolupráce s rodiči dítěte. Zavedení obezitologické péče může proto významně přispět k ochraně dětské populace před rozvojem obezity,” řekla mluvčí. Cílem ambulance je i naučit děti zdravým návykům v raném věku, kdy mají větší šanci udržet si zdravou váhu a aktivní životní styl i v dospělosti.

“Léčba pacientů s obezitou s sebou pochopitelně nese i vyšší náklady na jejich zdravotní péči. Dítě je během svého vývoje plně závislé na takzvaném obezitogenním prostředí, tedy na rodině, škole nebo celé společnosti. Klíčová je v tomto případě především rodina, ve které dítě vyrůstá,” doplnil Vaněk. Zatímco v roce 2016 bylo podle něj dle studií obézních deset procent dětské populace, ze studie z roku 2021 vyplývá, že se nadváha v průměru týká již téměř 16 procent dětí. V dospělé populaci trpí téměř 75 procent dospělých mužů a 60 procent žen nadváhou nebo obezitou. S tím jsou spojená rizika dalších onemocnění, jako jsou například vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, diabetes, ortopedické a jaterní obtíže, autoimunitní onemocnění nebo deprese.

Prevence a léčba

Je potřeba zavést přesnější definici obezity, tvrdí světoví experti

  • 15 ledna, 2025
  • by budskap

U osob s chronickým onemocněním způsobenými jejich hmotností by podle zprávy měla být diagnostikována “klinická obezita”. U osob bez zdravotních problémů by měla být diagnostikována “preklinická obezita”.

“Obezita je spektrum. Někteří ji mají a jsou schopni žít normální život. Jiní nemohou dobře chodit ani dýchat nebo jsou upoutáni na invalidní vozík a mají závažné zdravotní problémy,” uvedl profesor Francesco Rubino z univerzity King’s College London, který skupině odborníků předsedal.

Zpráva vyzývá k novému pojetí obezity, které by rozlišovalo mezi pacienty s onemocněním a těmi, kteří jsou zdraví, ale hrozí jim onemocnění v budoucnu. V současnosti je obezita definována hodnotou BMI vyšší než 30. BMI odhaduje množství tuku v těle na základě výšky a hmotnosti.

Přístup k lékům na hubnutí, jako je Wegovy a Mounjaro, je často omezen na pacienty v této kategorii. V mnoha oblastech Británie zdravotnický systém NHS také pro předepsání léků stanovuje, že pacient musí mít zdravotní potíže související s hmotností.

Podle světové zprávy však BMI neříká nic o celkovém zdraví pacienta a nerozlišuje mezi svaly a tělesným tukem. Také nezohledňuje tuk v oblasti pasu a v okolí orgánů, který představuje větší nebezpečí.

Odborníci se zasazují o nový model, který by se zabýval příznaky toho, že obezita ovlivňuje orgány v těle, a jejich škodlivým dopadem na každodenní život. Jsou mezi nimi srdeční choroby, dušnost, cukrovka druhého typu nebo bolesti kloubů. Tyto zdravotní problémy jsou znamením, že se obezita stala onemocněním, které vyžaduje léčbu léky.

Lidem s preklinickou obezitou by však místo léků a chirurgických zákroků mělo být nabídnuto poradenství při hubnutí, terapie a sledování, aby se snížila pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Předepsání léků může být nutné i v těchto případech.

Nový přístup umožní, že dospělým i dětem se “dostane vhodnější péče”, uvedla expertka na dětskou obezitu Louise Baurová z Univerzity v Sydney, která se na zprávě podílela. Zároveň se podle ní sníží počet případů, kdy je obezita nadměrně diagnostikována a jsou zbytečně předepisovány léky.

Tisková zpráva

Digitální technologie mohou být klíčem k rozpohybování mladých lidí

  • 28 listopadu, 2024
  • by budskap

Digitalizace našeho světa přináší mimo jiné i menší potřebu tělesného pohybu, který je ale zcela zásadní pro zdraví naše a zdraví dalších generací. Nedostatek pohybu je příčinou mnoha chorob a zdaleka už nejde jen o obezitu, nicméně je nejvíc zřetelná. Čeští experti se proto rozhodli digitální technologie využít a s jejich pomocí děti a mladé lidi rozpohybovat. Technologická agentura České republiky (TA ČR) jejich řešení podpořila v programu ÉTA.

Každé sedmé dítě v České republice je obézní a 4 % z nich dokonce trpí monstrózní obezitou. Podle údajů předního dětského obezitologa MUDr. Zlatko Marinova vychází ze základní školy s nadváhou 25 % dětí a s obezitou 14 % dětí (zdroj: FN Brno). Čeští výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodli s tím něco dělat a využívají k tomu právě moderní technologie. Ambicí projektu totiž není potlačit používání informačně-komunikačních technologií, ale naopak využít jejich potenciál při prevenci nadměrného sedavého chování.

„Cílem výzkumníků je předat učitelům know-how v oblasti prevence sedavého chování a k tomu jim poskytnout kvalitní metodiku, podle které by mohli v budoucnu postupovat,“ vysvětlil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.

V oblasti veřejného zdravotnictví roste znepokojení nad efekty, který má sedavý způsob života na zdraví dětí a dospívajících. Nedostatečná fyzická aktivita je jedním z rizikových faktorů řady onemocnění, jejichž původ se dá přisuzovat nevhodnému životnímu stylu. „Nejprve ovlivňuje očekávanou délku života, toleranci stresu a soběstačnost ve stáří. Nedostatečná fyzická aktivita je primárním rizikovým faktorem vzniku metabolického syndromu, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, nádorových onemocnění a psychických chorob,“ upozornil Ferdinand Salonna, řešitel projektu z Univerzity Palackého v Olomouci, Fakulty tělesné kultury. Na důkazech založené univerzální intervenční programy, které se zaměřují na mladé lidi a obzvláště rizikové faktory, jako je nedostatek fyzické aktivity, jsou tedy akutně velice potřebné.

A jak to tedy bude probíhat? V principu formou soutěže. „Škola se přihlásí do fitness ligy na úrovni školské, okresní či krajské. U žáků dané školy bude monitorována pohybová aktivita formou fitness náramků a bude jim vytvořeno konto na webové aplikaci připravené pro tento účel,“ uvedl Michal Vorlíček, kinantropolog z Univerzity Palackého v Olomouci. „Zúčastněný tým a samotný učitel budou mít přehled o výsledcích třídy či skupiny, srovnání tříd a škol. Klademe důraz na pozitivní motivaci, týmovou spolupráci a inkluzi,“ dodal. Použití senzorů v podobě fitness náramků poskytne žákům bezprostřední zpětnou vazbu o jejich pohybové aktivitě.

Metodika je připravována pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol. „Vzhledem k předpokládanému využití sociálních sítí může být věk pod 13 let problematický z právního hlediska,“ upozornil Ferdinand Salonna. V 9. třídě, jak je patrné z výsledků předchozích výzkumů, je zase nižší motivace pro podobné formy intervence.

Výzkumníci mají již za sebou vyzkoušený pilotní projekt na několika školách. Navrhované řešení se setkalo s velmi pozitivní odezvou u dětí i pedagogů. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR již program, pomocí kterého mohou učitelé využívat moderní technologie na podporu pohybových aktivit dětí, akreditovalo.

 

Kontakt:

David PRYCL

business development manager

Aplikační centrum BALUO, Univerzita Palackého v Olomouci | Fakulta tělesné

kultury

tel. : +420 775 111 781

e-mail: david.prycl@upol.cz

 

Tisková zpráva

Počet diabetiků v ČR stoupá. VoZP upozorňuje na rizikové faktory…

  • 14 listopadu, 202428 listopadu, 2024
  • by budskap

Praha, 14. listopadu 2024 – V Česku významně roste množství lidí s onemocněním diabetes mellitus neboli cukrovkou. Každý třetí Čech starší 65 let je diabetik, nejvyšší nárůst této nemoci je patrný mezi 50. a 75. rokem života. Většina lidí onemocní diabetem v důsledku nadváhy, obezity, konzumace alkoholu či kouření. Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu s cílem podpořit prevenci, ale také zvýšit povědomí o cukrovce.

Diabetes vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce, kdy dochází ke sníženému přesunu cukru do buněk, které tak nemají dostatek energie. Zároveň se zvedá hladina cukru v krvi. Obvykle se projevuje nadměrnou žízní a močením, často i v noci.

„U cukrovky se rozlišují dva základní typy. Diabetes prvního typu tvoří méně než 10 % z celkového počtu onemocnění a nejčastěji bývá zjištěn v dětském až pubertálním věku. Mnohem rozšířenější je diabetes druhého typu, který často vzniká na základě nezdravého životního stylu a objevuje se nejčastěji mezi 45. a 50. rokem věku,“ uvádí MUDr. Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.

K diabetu se často přidružují vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a demence. Velkým nebezpečím je, že cukrovka zpočátku nebolí. Výživa tkání se ale v důsledku diabetu postupně zhoršuje a vede k uzavírání tepen, neuropatii, selhání ledvin a ztrátě zraku. Diagnózu určí lékař na základě laboratorního vyšetření hladiny krevního cukru.

„Preventivní prohlídky u praktického lékaře pomohou problém včas odhalit, nutné je dodržovat jeho pokyny a rady tak, aby bylo dosaženo dobré kompenzace diabetu a aby se zabránilo vývoji diabetických komplikací. Diabetes zatím není vyléčitelný, vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři však lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích. Půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě, snižuje riziko diabetu druhého typu o 30 %,“ dodává doktor Prokop.

Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje svým klientům finanční příspěvky v rámci preventivního programu POHYB. Pojištěnci si tak mohou vybrat například příspěvek až 500 Kč na plavání nebo příspěvek ve stejné hodnotě na cvičení a regeneraci pro dospělé. Příspěvky na pohybové aktivity pro děti činí až 1 000 korun, až 500 korun pak na plavání. Přehled všech poskytovaných výhod a podmínky jejich čerpání jsou k dispozici na webových stránkách www.vozp.cz/prispevky-na-prevenci.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech.
O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

www.vozp.cz

Výzkumy a studie

Lékař: Zvýšené riziko cukrovky má 45 pct mužů a 37…

  • 11 listopadu, 2024
  • by budskap

Pacienti s prediabetem by se měli začít více hýbat a zaměřit se na zdravější jídelníček. “Snažíme se pacienty edukovat, aby změnili životní styl, případně léčit obezitu, která je u nich velmi častá,” řekl ČTK Haluzík. Prediabetes může podle něj trvat i několik let, než se u nemocného cukrovka rozvine. Jeho léčba je ale podle něj obtížná v tom, že nejsou žádné přímo na něj určené léky a léky na obezitu, které pomáhají, jsou poměrně drahé a pacienti si je musí platit sami.

Cukrovka je podle odborníků zrádnou nemocí v tom, že její příznaky nejsou mnoho let výrazné. Nemocní jsou unavení, mohou mít lehce vyšší pocit žízně nebo se jim mohou hůř hojit rány. Proto podle lékařů trvá i několik let, než se u nich na nemoc přijde. “Často až ve chvíli, kdy je pacient v nemocnici s infarktem nebo jinými komplikacemi,” doplnil.

Vysoké riziko mají lidé, kteří jsou obézní. V české populaci je jich kolem 20 procent, jen třetina lidí má normální hmotnost. Jednoznačným parametrem je hladina krevního cukru nalačno, kterou může vyšetřit praktický lékař při preventivní prohlídce v 18, 30 letech a od 40 let ve dvouletých intervalech, kterou hradí pojišťovny. Do vyšetřování její orientační hodnoty se nově zapojují také některé lékárny, kde si je za řádově desetikoruny hradí pacient.

V největší síti lékáren Dr.Max se nechalo za říjen takto vyšetřit 2000 lidí. Riziko diabetu ukázalo vyšetření asi o dvou procent, u 30 procent možný prediabetes. “Věřím, že se přiblížíme 10.000 vyšetřených pacientů za měsíc nejen na diabetes,” řekl ředitel společnosti Jan Žák. Lidé se mohou na prevenci do jedné z 200 vybraných lékáren objednat, příští rok je v plánu také 150 zastávek speciálního auta DiaTour. Otestovat v něm bude možné i cholesterol nebo změřit krevní tlak. Podobné preventivní programy mají také další lékárny, například síť Benu.

Aktuálně

WHO: Potraviny by měly mít na přední straně obalu…

  • 18 října, 2024
  • by budskap

Zvýšená spotřeba potravin s vysokým obsahem soli, cukru a tuku je klíčovým faktorem vedoucím ke vzniku obezity, kterou má více než miliarda lidí na světě. Každý rok kvůli nemocem, jež jsou s obezitou spojovány, zemře osm milionů lidí. Jde třeba o cukrovku nebo onemocnění srdce. Agentura Reuters píše, že navzdory těmto nepříznivým statistikám se vládám nedaří zavést taková opatření, která by epidemii obezity zastavila.

WHO uvádí, že v současnosti jen 43 z jejích 194 členských zemí má na přední straně obalů povinné nebo dobrovolné značení navzdory tomu, že takové štítky mohou mít vliv na chování spotřebitelů.

WHO na návrzích doporučení ohledně označování potravin a nápojů pracuje od roku 2019, hotové mají být začátkem příštího roku. Jejich cílem je “podpořit spotřebitele, aby při nákupu jídla vybírali zdravější varianty,” řekla Katrin Engelhardtová z oddělení výživy a bezpečnosti potravin WHO.

Tato agentura OSN doporučuje, aby vlády zavedly taková označení, která obsahují jak informace o výživových hodnotách dané potraviny, tak nějaké vysvětlení ohledně zdravotní prospěšnosti daného výrobku. Jako příklad uvádí NutriScore, které vzniklo ve Francii, a které používá vícero evropských zemí. Potraviny řadí od kategorie A, označované zelenou barvou a mající vysokou výživovou hodnotu, až po E. Do této kategorie značené červeně spadají potraviny s vysokým obsahem soli, tuku, cukru nebo kalorií.

Chile a další jihoamerické země používají “drsnější” značení. Na přední straně obalu jsou varování, že výrobek má vysoký obsah cukru, soli nebo tuku. Varování má podobu černého osmiúhelníku připomínajícího značku “stop”.

Lindsey Smithová Taillieová, odbornice na označování potravin ze Severokarolínské univerzity, říká, že potravinářské firmy vystupují proti varováním na potravinách a snaží se, aby na nich byly jen nutriční informace, ale ne vysvětlení, jak je chápat. Tak tomu je třeba ve Spojených státech.

Podle Smithové Taillieové jdou sice doporučení WHO o krok dál než požadavky potravinářských firem, jsou i tak “poměrně slabá”. Připomíná, že před většinou zemí leží úkol zajistit, aby jejich obyvatelé přijímali méně přidaného cukru, soli, nasycených tuků a všeobecně vysoce zpracovaných potravin.

WHO uvádí, že nemá dost důkazů k tomu, aby dokázala určit, který systém značení je nejlepší.

Mezinárodní aliance výrobců potravin a nápojů (IFBA), do které patří giganti jako The Coca Cola Company nebo Mondeléz International, uvádí, že její členové si stanovili minimální standarty platné na celém světě. Jde o výčet živin na zadní straně obalu a pokud to je možné, informace přinejmenším o energetické hodnotě na přední straně balení. Šéf aliance Rocco Renaldi říká, že IFBA nepodporuje “přístupy, které démonizují určité výrobky”. Označení varující před zdravotními dopady konzumace podle něho nepatří na potraviny, které jsou považovány za bezpečné, mají schválení pro příslušný trh a těší se oblibě spotřebitelů.

Prevence a léčba

Vědec: Obezita sice není nakažlivá jako chřipka, ale splňuje…

  • 28 května, 2024
  • by budskap

“Nadbytek energie se v lidském těle uchovává ve formě lipidů. Tuková tkáň je uzpůsobena k ukládání lipidů. Negativní dopady obezity nastávají ve chvíli, kdy přestává stačit kapacita této tkáně. Tuková tkáň je jeden z mála orgánů, který je dokáže bezpečně skladovat. V okamžiku, kdy je její kapacita přeplněna, tak se lipidy z tkáně vylévají a ovlivňují další orgány,” popsal Zouhar.

Obezita je primární spouštěč u řady nemocí, u dalších chorob se podílí na patogenezi. Například se sníženou citlivosti na hormon inzulín je spojeno ukládání lipidů v játrech, svalech a slinivce břišní.

“Obezita je úzce spojena s celou řadou patologií, které někdy shrnujeme pod označení metabolický syndrom. Primární příčinou a propojením obezity s dalšími poruchami je inzulínová rezistence. K dalším příznakům spojených s metabolickým syndromem patří zvýšený krevní tlak, ukládání aterosklerotických plátů v cévách, které je spojeno se zvýšeným rizikem infarktu srdečního myokardu nebo mrtvicí,” řekl Zouhar. Samotná inzulínová rezistence může gradovat až k rozvoji diabetu neboli cukrovky.

Primární by měla být prevence obezity. Podle vědce je důležité se snažit obezitě předcházet i proto, že proces hubnutí je pro obézní lidi výrazně těžší než pro ostatní. “Mnohem jednodušší je udržovat si stálou hmotnost. Ty samé procesy v těle, které napomáhají udržení váhy, totiž po překročení určité hranice naopak hubnutí brání,” uvedl Zouhar.

Řešením léčby obezity je zlepšení zdravotního stylu. “Pro její léčbu jsou sice schválená bezpečná farmaka, když se ale vysadí, pocit hladu se vrací. Chirurgické odstranění tukové tkáně je spíše estetickým zákrokem, který neřeší metabolické dopady, a navíc zmenšuje kapacitu pro bezpečné ukládání tuků v těle,” dodal vědec.

Výzkumy a studie

Průzkum: Zdraví a obezitu dospívajících ovlivňuje jejich socioekonomický status

  • 23 května, 2024
  • by budskap

Studie poskytuje mezinárodní srovnání v dlouhodobě sledovaných indikátorech týkajících se životního stylu školáků ve věku 11, 13 a 15 let. Získané údaje pak slouží jako podklad pro politiku a praxi s cílem zlepšit kvalitu života mladých. Česká republika se výzkumu účastní od roku 1994.

Aktuální studie srovnává data od více než 279.000 adolescentů z let 2021 až 2022 z evropských zemí, několika států střední Asie a Kanady.

České děti se ve výzkumu pohybují podle odborníků kolem evropského průměru. “Přestože jsme z pohledu OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) hodnoceni mezi zeměmi s nejnižšími nerovnostmi, vidíme u dětí z chudších poměrů významné negativní trendy. Například u zapojení do intenzivní pohybové aktivity plní mezinárodní doporučení 68 procent chlapců z bohatších rodin oproti 52 procentům chlapců z chudších poměrů. U dívek jsou rozdíly ještě markantnější – 62 versus 39 procentům,” uvedl jeden ze spoluautorů zprávy Zdeněk Hamřík z Fakulty tělesné kultury UP.

Z výzkumu také vyplynulo, že intenzivní pohybová aktivita u dětí klesá s věkem. “Sportovní prostředí tak z našich dat dostává jasný signál – nedaří se nám zapojovat nízkopříjmové skupiny a zároveň děti u sportu udržet,” doplnil Hamřík.

Zpráva zároveň poukazuje na nárůst nadváhy a obezity u chlapců i dívek ve srovnávaných zemích. Nadváha a obezita u dospívajících je podle odborníků už delší dobu významným problémem veřejného zdraví, neboť se týká více než jednoho z pěti dospívajících. Od posledního průzkumu v roce 2018 se toto číslo zvýšilo z 21 na 23 procent v roce 2022. Míra nadváhy a obezity je vyšší u chlapců (27 procent) než u dívek (17 procent).

“S ohledem na socioekonomický status trpí nadváhou nebo obezitou v České republice 32 procent chlapců z chudších poměrů oproti 23 procentům chlapců s vyšším socioekonomickým statusem. U dívek je to 21 oproti 11 procentům. I zde tedy pozorujeme značné socioekonomické nerovnosti,” doplnil Hamřík.

Výsledky výzkumů jsou podle odborníků často využívány v praxi například při tvorbě strategií pro podporu pohybové aktivity. O to se snaží také Česká školní inspekce. “Vznikl tak například materiál Aktivní škola – Inspirace pro podporu pohybových aktivit žáků, který má být vodítkem pro základní a střední školy, jak v oblasti podpory pohybu u dětí postupovat,” uvedl náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář.

Mezinárodní report o zdraví mladých lidí v Evropě, střední Asii a Kanadě je k dispozici na webu. Závěry a doporučení pro lepší praxi v jednotlivých tematických oblastech zveřejňuje na základě sběru dat tým odborníků z UP na webu Zdravá generace.

České zdravotnictví

Náměstek: Systém finančně zatíží nové léky na diabetes, obezitu…

  • 17 dubna, 2024
  • by budskap

V současné době jsou nejvíce rostoucí oblastí zdravotní péče takzvané centrové léky, tedy velmi drahé léky pro menší skupiny pacientů. Pojišťovny za ně daly loni pro 126.000 lidí přes 32 miliard korun. “Musíme se připravit na to, že to nebudou jenom centrové léky, které budou hýbat s tím růstem,” řekl na tiskové konferenci AIFP.

Nové léky na cukrovku, obezitu či Alzheimerovu nemoc budou podle něj stát systém veřejného zdravotního pojištění desítky miliard korun. V letošním roce půjde na zdravotní služby téměř 494 miliard korun, zhruba polovinu stojí péče v nemocnicích, asi 17 procent jsou náklady na léky a 8,1 procent takzvané centrové léky.

AIFP upozorňuje, že zatímco pro zdravotní pojištění jsou centrové léky nákladem, pro sociální systém jsou úsporou, protože pacientům umožňují pracovat. Například u roztroušené sklerózy, která postihuje nervový systém a bez léčby vede k invaliditě, asi 62 procent pacientů užívá centrové léky a z nich 75 procent pracuje. Díky lepšímu zdravotnímu stavu tak nepotřebují invalidní důchod nebo další sociální dávky.

Náklady na centrové léky rostou podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška tempem asi 11 procent ročně. “Je legitimní se bavit o tom, jak se budou financovat dál, protože něco jiného je 11 procent ze základu 500 milionů a něco jiného ze základu 30 miliard,” uvedl. Nárůst počtu pacientů podle něj ale znamená, že léčba funguje. “Lidé déle žijí a do značné míry je to léčba celoživotní,” dodal. V roce 2040 může být podle něj léčených pacientů přes 40.000.

Náklady na jednoho pacienta se ale podle AIFP v čase snižují, od roku 2010 asi o 11 procent na 259.000 korun v roce 2022. Zhruba 27 procent nákladů na centrové léky tvoří léčiva na různé druhy rakoviny. Té lze podle odborníků z velké části předcházet prevencí, což je podle náměstka Dvořáčka místo, kde může veřejné zdravotní pojištění nejvíc ušetřit. Cílem proto je zachytávat rakovinu v časných, dobře léčitelných stadiích.

“Je to i záměr, který máme v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění – umožnit zdravotním pojišťovnám mnohem víc pracovat s motivací pojištěnce, abychom v ideálních případech ty náklady v následujících letech minimalizovali,” dodal. Pojišťovny proto už v současné době některé své příspěvky spojují s absolvováním vyšetření k odhalení rizika rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku či děložního čípku, takzvaného screeningu, nebo preventivní prohlídky u praktického lékaře.

V novele zákona se počítá s tím, že by mohli podobně zohlednit absolvování prevence i pro úhradu jinak nehrazené péče. Jako příklad MZd zmiňuje například bílé zubní výplně, které budou jinak hrazené jen z 40 procent.

Navigace pro příspěvky

1 2 3

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS