Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Endometrióza: Jak se vypořádat s bolestí a zlepšit kvalitu života

  • 20 března, 202527 března, 2025
  • by budskap

Bolesti, únava, neplodnost – endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění, přesto o ní stále panuje mnoho nejasností. Může trvat roky, než se u ženy správně diagnostikuje, a mezitím jí výrazně zkomplikuje život. Jak rozpoznat varovné signály, kdy vyhledat odbornou pomoc a jaké jsou možnosti léčby? Na otázky odpovídá MUDr. Richard Sabol z Kliniky ISCARE.

Jak gynekolog rozpozná, že se jedná o endometriózu? Jaká vyšetření pacientka podstupuje?

Diagnostika endometriózy začíná podrobným rozhovorem o zdravotní historii a obtížích pacientky. Poté následuje gynekologické vyšetření, při kterém lékař hodnotí stav pánevních orgánů. Ultrazvuk, zejména transvaginální, pomáhá odhalit cysty nebo jiná ložiska endometriózy. Pro definitivní potvrzení diagnózy se často provádí laparoskopie – minimálně invazivní chirurgický zákrok, který umožňuje nejen přímé zobrazení ložisek, ale také jejich odstranění.

Jaké jsou možnosti léčby? Kdy je nutná operace?

Léčba endometriózy závisí na závažnosti příznaků a na reprodukčních plánech ženy. Konzervativní léčba zahrnuje hormonální terapii, která zpomaluje růst endometriotické tkáně a zmírňuje bolest. Chirurgická léčba se provádí převážně laparoskopicky, kdy jsou ložiska endometriózy odstraněna nebo zničena. Pokud je postižení rozsáhlé, může být nutná resekce postižených orgánů.

Operace se doporučuje v případech, kdy jsou bolesti silné a nereagují na konzervativní léčbu, pokud se objeví anatomické abnormality, jako jsou velké cysty na vaječnících nebo srůsty ovlivňující funkci orgánů. Chirurgické odstranění ložisek může být také řešením pro ženy, které se dlouhodobě snaží otěhotnět, ale neúspěšně.

Které formy endometriózy lze operovat na Klinice ISCARE?

„Specializujeme se na ženy s mírnější formou endometriózy, jako jsou cysty na vaječnících, endometrióza pánevní pobřišnice nebo děložních vazů. Díky propojení s klinikou asistované reprodukce provádíme minimálně invazivní zákroky, které eliminují negativní vliv operace na reprodukční orgány, zejména vaječníky a vejcovody.”

Které pacientky naopak odesíláte na jiná specializovaná pracoviště?

„Pokud se endometrióza rozšířila na střeva, močový trakt nebo pánevní nervy, případně pokud pacientka již prodělala několik rozsáhlých operací, doporučujeme ji do specializovaných center, jako je Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí nebo Gynekologicko-porodnická klinika u Apolináře.”

Jak lze zlepšit kvalitu života pacientek s endometriózou?

„Pokud operace není nutná, existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky. Hormonální terapie a analgetika pomáhají zvládnout bolest, fyzioterapie uvolňuje napětí v pánevních svalech a psychologická podpora pomáhá ženám zvládat emoční dopady nemoci. Důležité jsou také změny životního stylu – zdravá strava, pravidelný pohyb a zvládání stresu mohou výrazně ovlivnit celkovou pohodu pacientky.

Klíčové je, aby se každá žena s podezřením na endometriózu obrátila na odborníka a společně s ním našla nejlepší řešení pro svůj zdravotní stav a životní plány.”

Tisková zpráva

Šest nejčastějších mýtů o léčbě neplodnosti

  • 12 března, 202512 března, 2025
  • by budskap

Praha, 12. 3. 2025 – Ačkoliv umělé oplodnění pomohlo na svět milionům dětí po celém světě, stále kolem něj panuje řada mýtů. Ty zbytečně odrazují ženy a jejich partnery od léčby neplodnosti. Nejčastěji se setkávají s pověrami typu: hormonální stimulace je bolestivá a zvyšuje riziko rakoviny, děti ze zkumavky jsou častěji nemocné a mohou mít problém s vlastní plodností. Vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vyvrací tyto obvyklé domněnky a vysvětluje, proč je IVF bezpečné pro matku i dítě.

 

Mýtus: Hormonální stimulace je bolestivá a má řadu vedlejších účinků

Pravda: Před samotným odběrem vajíček je nutná hormonální stimulace, která připraví vaječníky k uvolnění zralých vajíček. Ženy z ní mívají obavy, protože si musí samy aplikovat injekcí lék do podkoží na břiše. „Jde sice o mírně nekomfortní situaci, většina pacientek je ale překvapených, že aplikace je daleko méně nepříjemná, než si původně myslely,“ říká MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis. V některých případech ženy mohou pociťovat mírnou bolest v oblasti vaječníků. „V nich totiž dozrává větší množství folikulů než při běžné ovulaci, proto ženy mohou vnímat zvýšenou tenzi, přirovnat ji lze k menstruačním křečím,“ vysvětluje MUDr. Štelcl.

 

Mýtus: IVF je pro tělo velká zátěž

Pravda: Umělé oplodnění sice zahrnuje několik lékařských zákroků, ale díky pokroku v medicíně dnes velmi šetrných. Odběr vajíček se provádí v krátké anestezii, která trvá jen několik minut. Ženy se mylně domnívají, že velkou zátěží pro tělo je i hormonální stimulace, po které se bude organismus delší dobu čistit. Je to ale naopak. „Hormonální přípravky jsou v injekční formě a musí se píchat každý den právě proto, že mají velmi krátký poločas a tělo je odbourá většinou do 24 hodin. V tabletách nejsou vůbec, protože v trávicím traktu by se velmi rychle rozložily, a ztratily tak svůj účinek ještě dřív, než by se vstřebaly,“ upřesňuje MUDr. Štelcl.

 

Mýtus: Léčba neplodnosti zvyšuje riziko rakoviny

Pravda: Ačkoliv se neustále objevují názory, že ženě po IVF hrozí vyšší riziko vzniku rakoviny, žádná studie toto tvrzení nepotvrdila. „Například odborníci ve Švédsku nebo v USA propojili registr asistované reprodukce s onkologickým registrem, aby zjistili, zda se ženy po IVF častěji léčí s nádorovým onemocněním – žádnou souvislost neobjevili,“ říká MUDr. Štelcl. Podle výzkumů je 5–6 ovariálních stimulací pro tělo zcela bezpečných.

 

Mýtus: IVF je jen pro starší ženy

Pravda: I když se často mluví o IVF v souvislosti se ženami po 35. roce věku, asistovaná reprodukce pomáhá i mladším párům, například v případě neprůchodnosti vejcovodů nebo nekvalitního spermatu partnera. „U žen starších 35 let je nutný rychlejší postup léčby, protože velmi prudce klesá jejich plodnost. Naopak u mladších žen mnohdy volíme delší vyčkávací strategii,“ přibližuje MUDr. Štelcl. V každém případě platí, že pokud se ženě nepodaří otěhotnět ani po roce pravidelného nechráněného styku (u žen nad 35 let už po šesti měsících), je vhodné vyhledat pomoc specialistů.

 

Mýtus: Děti počaté umělým oplodněním jsou častěji nemocné a mají genetické poruchy

Pravda: Vědecké studie dlouhodobě sledují zdravotní stav dětí „ze zkumavky“ a nikdy neukázaly, že by se tyto děti těšily horšímu zdraví než jejich přirozeně počatí vrstevníci. Pravdou je, že častěji navštěvují různé poradny. „Mnoho dětí je doslova vymodlených a jejich rodiče bývají úzkostliví a přehnaně starostliví, což se projeví v pečlivějším sledování dětí,“ vysvětluje MUDr. Štelcl. Mýty se šíří i kolem genetických vad. Ve skutečnosti je riziko genetických a vývojových poruch u dětí z IVF stejné jako u těch počatých přirozenou cestou. „Čím je vajíčko starší, tím vyšší je pravděpodobnost drobných genetických změn, přestože je žena zcela zdravá. Proto u starších pacientek doporučujeme genetické testování embryí, abychom tak výrazně snížili riziko samovolného potratu, nebo dokonce narození dítěte s genetickou vadou,“ dodává MUDr. Štelcl.

 

Mýtus: Děti z IVF budou mít v dospělosti problém s vlastní plodností

Pravda: Někdy sice může být neplodnost podmíněna geneticky, to ale zdaleka neznamená, že kdo se narodil díky metodě IVF, nemůže mít dítě přirozenou cestou. „U velmi malého procenta mužů může být neplodnost dědičná. Pokud měl otec zhoršený spermiogram, je možné, že jeho syn bude mít stejnou genetickou predispozici,“ vysvětluje MUDr. Štelcl. U většiny párů však stojí za neplodností faktory, které s genetikou nesouvisí – například hormonální nerovnováha, životní styl nebo věk rodičů. Děti ze zkumavky tak mají stejnou šanci na přirozené početí jako jejich vrstevníci.

Děti a mateřství

V Británii prudce přibývá žen, které si nechávají zmrazit…

  • 20 června, 2023
  • by budskap

Zmrazování vajíček a embryí je nejrychleji rostoucím způsobem léčby neplodnosti v Británii, vyplývá ze zprávy HFEA. Počet cyklů zmrazování a uchovávání vajíček se zvýšil z 2576 v roce 2019 na 4215 o dva roky později.

Někteří odborníci uvedli, že pandemie covidu-19 a čas na přemýšlení, který poskytla, měla velký vliv na počet žen, které chtějí zmrazit svá vajíčka v naději, že si tak zachovají plodnost.

V letech 2019-2021 byl také zaznamenán desetiprocentní nárůst cyklů oplodnění mimo tělo, tedy in vitro (IVF), bylo jich o zhruba 7000 více.

Ženy v heterosexuálních vztazích tvořily přibližně 90 procent pacientek podstupujících IVF. Počet žen ve stejnopohlavních vztazích, které absolvovaly mimotělní oplození, se zvýšil z 1649 v roce 2019 na 2201 v roce 2021 a počet svobodných žen, které zkusily tuto metodu léčby neplodnosti, vzrostl z 2001 v roce 2019 na 2888 v roce 2021.

Průměrný věk, kdy ženy podstupují mimotělní oplození, se zvýšil na 36 let. Pro srovnání: průměrný věk žen, které počaly dítě přirozenou cestou, je v Británii téměř 31 let.

Pokud jde o úspěšnost otěhotnění s použitím vlastních vajíček pacientky, průměrná celková míra otěhotnění při IVF s použitím čerstvých embryí se zvýšila z deseti procent na jedno přenesené embryo v roce 1991 na 29 procent v roce 2021.

Nejvyšší míru otěhotnění na jedno přenesené embryo měly pacientky ve věku 18 až 34 let, a to 41 procent v roce 2021. Nejnižší míru měly naopak ženy ve věku 43-50 let, u nichž byla v roce 2021 šest procent.

“Celkově nová zpráva HFEA vykresluje slibný obrázek. Ukazuje, že počty ošetření se vrátily na úroveň před pandemií a díky zlepšení klinické a laboratorní praxe se v průběhu času zvyšuje počet těhotenství,” uvedla předsedkyně HFEA Julia Chainová.

“Naše zpráva ukazuje, že průměrný věk pacientek po IVF se zvýšil na 36 let, což je přibližně o pět let více než u matek, které otěhotněly přirozenou cestou, a tyto otřesy by mohly znamenat, že průměrný věk pacientky po IVF se bude i nadále zvyšovat,” řekla Chainová. “Přestože se počet těhotenství zvýšil, pravděpodobnost úspěchu s věkem klesá. Pro některé pacientky to může znamenat, že se nikdy nedočkají dítěte, ve které doufaly, a to je srdcervoucí,” dodala.

Výzkumy a studie

Vědci dokáží vytřídit kvalitní spermie pomocí magnetu, pomohou lidem…

  • 7 června, 2023
  • by budskap

Neplodnost postihuje asi sedm procent mužů, celosvětově přibližně 30 milionů osob v reprodukčním věku. Až u čtyřiceti procent z nich nejsou lékaři ani vědci schopni určit příčinu, spermie s různou mírou poškození mají i muži bez omezené plodnosti. Ty nejkvalitnější potřebují lékaři vybrat při umělém oplodnění.

“Výsledky projektu budou využity nejen v centrech asistované reprodukce, ale také v inseminačních stanicích a chovech domácích a hospodářských zvířat. Mají tedy široké celospolečenské využití a tím i, mimo jiné, značný komerční potenciál,” uvedl v tiskové zprávě předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Autoři loni ukončeného projektu získali dva české patenty, jeden užitný vzor, jednu certifikovanou metodiku, a požádali o registraci dvou mezinárodních patentů, které mají zásadní význam pro další využití výsledků výzkumu.

“Až doposud nebyla standardizovaná metodika selekce spermií pro následné využití jak v umělém oplození, tak při přenosu jediné spermie do vajíčka,” vysvětlila vedoucí skupiny Reprodukční biologie z BIOCEV Kateřina Komrsková.

Diagnostické metody byly dosud koncipovány jako hodnocení kvality celého spermatu, kdy bývají označeny spermie špatné nebo dobré, které ovšem není dále možné použít pro umělé oplození. “Náš výzkum přinesl zcela unikátní separační technologii na základě nenarušené integrity hlavičky spermie takzvaného akrozomu, která je zásadním detekčním markerem její kvality,” uvedla.

Technologie podle ní využívá přítomnosti proteinu CD46 na povrchu poškozených spermií a bílých krvinek přítomných v ejakulátu. Pokud se do vzorku ejakulátu přidají magnetické částice, poškozené spermie je možné magnetem ze vzorku odstranit a použít pouze kvalitní.

Analýza prokázala, že spermie s nepoškozeným akrozomem na hlavičce mají také nepoškozenou DNA a jsou pohyblivé. “Naše separační metoda přibližuje asistovanou reprodukci k přirozenému oplození, kdy jenom a pouze vítězná nepoškozená spermie pronikne obalem vajíčka a následně ho oplodní,” dodala vědkyně.

Problémy s početím má v tuzemsku přibližně čtvrtina párů, příčina je shodně ze 40 procent na straně jednoho z partnerů, v pětině mají problém s početím oba. V Česku se rodí po umělém oplodnění asi pět procent dětí. Ženám do 39 let hradí základní cyklus zdravotní pojišťovny.

Výzkumy a studie

Studie zkoumá psychiku párů, které se léčí s neplodností

  • 21 května, 202121 května, 2021
  • by andrlovak1

Praha, 19. 5. 2021 – Říká se, že muž by měl postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Co když se ale dítě počít nedaří? Jak taková životní zkouška otřese partnerským vztahem a s jakými problémy se lidé v cestě za vytouženým miminkem potýkají? Přesně na tyto dotazy se snaží odpovědět rozsáhlá studie zahrnující více než tisíc párů, které navštěvují reprodukční kliniky.

Podle lékařů reprodukčních klinik jsou páry, které se na ně obracejí, zpočátku velmi odhodlané, jejich dobré naladění ale s prvními neúspěchy postupně opadá. „Snažíme se pacienty motivovat, že léčba je smysluplná. Když někdo neotěhotní přirozeně, je smutný. Jestliže mu ale nevyjde první pokus asistované reprodukce (IVF), vnímá to jako tragédii. Neuvědomuje si, že i u nejkvalitnějších embryí je vždy šance na úspěšné uhnízdění maximálně 50 %,“ říká MUDr. Jana Daňková Kučerová z ostravské kliniky Reprofit. Lékařka nyní pracuje na rozsáhlé studii párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Výzkum se zaměřuje na témata kvality života, partnerského soužití a sexuálního života. Podle MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., z IVF Clinic by měly páry při návštěvě reprodukční kliniky počítat s minimálně půlroční léčbou. „Když se pacientům nedaří přirozeně otěhotnět dva roky, upozorňuji je, aby raději počítali s několikaměsíční léčbou. První neúspěch pár obvykle semkne. Poté už se jejich psychický stav rapidně zhoršuje. Některé z nich léčbu po deseti měsících přeruší, aby si psychicky odpočinuly, a za nějakou dobu se k nám vrátí,“ popisuje MUDr. Machač. Odborníci se shodují, že by se lidé měli po prvních neúspěšných pokusech o dítě snažit alespoň částečně rozptýlit.

Doporučují zařadit nové koníčky a sportovat. „Je dobré se zaměřit na fyzickou stránku a cvičit. Endorfiny se také postarají o zlepšení psychické pohody. Ženám radím, aby si udělaly radost a věnovaly se aktivitám, které je těší. Bohužel páry jsou často doslova terorizovány dotazy na děti a nevyžádanými radami z okolí,“ vysvětluje MUDr. Daňková Kučerová. Páry si také musí určit, v čem jsou ochotné při cestě za vytouženým dítětem udělat kompromis a kde leží hranice, kterou již přesáhnout nechtějí. Především to platí u přijetí vajíček nebo spermií od dárců. Gynekologové i reprodukční specialisté jsou většinou v kontaktu především se ženami, situace je přitom psychicky náročná i pro jejich partnery. Psychologové proto doporučují větší zapojení mužů, aby u nich nevznikal pocit, že jsou pouze dárci spermatu. „Ženy nám často přiznávají výraznou míru frustrace, postoj mužů je ale zatím velká neznámá, protože se velmi málo svěřují. Tady si slibuji největší přínos studie. Podle dosavadní části zpracovaných dotazníků vypadá, že muži odpovídají poctivě a dozvíme se vlastně, jak moc je celá situace trápí. Na kontrolách vždy působí jako ti silní. Nicméně jistě je pro ně nesmírně frustrující vědět, že nedokáží se svou partnerkou počít přirozeně,“ říká MUDr. Daňková Kučerová. Výsledky studie plánují vědci publikovat koncem příštího roku.

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS