Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Vyšetření mužů mezi 65 a 67 lety může zabránit úmrtí…

  • 31 července, 2024
  • by budskap

Muži mají výduť čtyřikrát častěji než ženy, více pacientů je mezi kuřáky a riziko roste s věkem. Ve věku nad 60 let postihuje pět až sedm procent populace. “Cílem screeningového programu je u populace mužů ve věku 65 až 67 let včas odhalit přítomnost aneurysmatu (…) a v případě nálezu velkého aneurysmatu zahájit preventivní léčbu,” píše se v materiálu.

Aorta je největší tepnou v těle, vede krev do srdce skrze hrudník a břicho. Běžně má průměr přes dva centimetry. Zvětšení o polovinu je důvodem k léčbě až operaci, která může prasknutí výdutě předejít. Prasknutí břišní aorty patří v západních zemích mezi druhou desítku nejčastějších úmrtí, v polovině případů po ruptuře zemře pacient ještě před příjezdem do nemocnice.

Příznaky výdutě na břišní aortě jsou podle informací Národního zdravotnického informačního portálu přetrvávající bolest žaludku a zad, která zasahuje i do nohou, pocit pulsování v oblasti břicha, který lze obvykle při položení ruky na břicho v blízkosti pupku i nahmatat. Ruptura se projeví náhlou, silnou bolestí břicha doprovázenou rychlým tepem, studeným potem, dušností nebo ztrátou vědomí.

Příčinou vzniku výdutě je podle odborníků oslabování cévní stěny. Nejvýznamnějším důvodem pro jeho vznik je ateroskleróza neboli kornatění tepen způsobené usazováním tuků z krve. Asi 1,5krát častější je u osob s vysokým krevním tlakem. Prevencí je zdravá strava a pravidelný pohyb.

Podle materiálu MZd by v pátém roce, kdy se screening už plně etabluje a bude se ho účastnit polovina cílové populace, měly být odhadované náklady asi 16,2 milionu korun. Nyní číní náklady na léčbu zhruba 258 milionů korun za rok, se zavedením programu by kvůli vyššímu množství léčených mohly stoupnout na zhruba 301 milionů.

Aktuálně

Zlínská nemocnice má nový ultrazvuk, zvýší možnost záchytu nádoru…

  • 28 července, 2023
  • by budskap

“Zobrazení rakovinného bujení v prostatě je velmi složité. O diagnóze karcinomu prostaty rozhodne vždy až histologické vyšetření. Fúzní biopsie umožňuje propojení obrazů ze dvou různých zdrojů, magnetické rezonance a ultrazvuku, a je tak přesnější pro zacílení biopsie. Nyní můžeme u indikovaných pacientů odebírat méně vzorků s daleko vyšší přesností,” uvedl primář urologického oddělení Martin Kučera.

V nedávné minulosti se vyšetření dělala pouze pod kontrolou hmatu a po příchodu ultrazvuku do praxe i za pomoci tohoto zobrazení. V posledních letech se zobrazovací metody zlepšily a lékaři mohou přijít včas s přesnější diagnózou a dříve zahájit léčbu.

“Už samotné podezření na rakovinu prostaty je velkou psychickou zátěží pacientů. Fúzní biopsie jim přinese, především těm, u kterých by hrozilo nepříjemné opakované vyšetření, daleko větší komfort. Na podzim navíc začneme jako první nemocnice ve Zlínském kraji díky novému robotickému operačnímu systému s roboticky asistovanou radikální prostatektomií, což je minimálně invazivní, spolehlivá a bezpečná metoda léčby pacientů s karcinomem prostaty,” uvedl Kučera. Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů.

Aktuálně

Vyšší váha v mládí u mužů zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu…

  • 18 května, 2023
  • by budskap

Muži, kteří od 17 do 60 let přibrali alespoň půl kilogramu ročně, měli o deset procent vyšší riziko agresivní rakoviny prostaty. Měli také o 29 procent větší šanci, že karcinom prostaty u nich bude smrtelný, vyplynulo z analýzy.

Při prudkém nárůstu hmotnosti je ale podobné riziko. Muž, který mezi 17. a 29. rokem přibere 13 kilogramů, má o 13 procent vyšší šanci agresivního karcinomu prostaty a o 27 procent větší pravděpodobnost, že na tuto nemoc zemře.

Zjištění vyplynula ze studie prováděné v letech 1963 až 2014. Výzkumníci analyzovali údaje švédských mužů, kterým byla od 17 do 60 let alespoň třikrát změřena hmotnost. Udržování nízké váhy by mohlo být nezbytnou prevencí rakoviny prostaty, uvedli autoři studie.

Z 258.477 Švédů, kteří se zúčastnili studie, byla 23.348 účastníkům diagnostikována rakovina prostaty, přičemž průměrný věk v době diagnózy byl 70 let. Celkem 4790 mužů na toto onemocnění zemřelo.

Rakovina prostaty je s více než 1,4 milionu každoročně diagnostikovaných případů nejčastějším nádorovým onemocněním vyskytujícím se u mužů. Ačkoli karcinom prostaty může růst pomalu a nemusí muži během života způsobit žádnou újmu, některé mohou být agresivnější a hůře léčitelné.

I předchozí výzkumy naznačily silnou souvislost mezi nadměrným tělesným tukem a rizikem agresivní a smrtelné rakoviny prostaty.

“Několik studií naznačilo možnou souvislost mezi nadváhou a agresivní rakovinou prostaty a tato studie na ně navazuje tím, že naznačuje, že přibrání na váze v raném věku je spojeno se zvýšeným rizikem úmrtí na toto onemocnění,” uvedl Simon Grieveson z organizace pro výzkum rakoviny prostaty Prostate Cancer UK.

“Udržování zdravé hmotnosti může chránit před mnoha druhy rakoviny, ale je důležité si uvědomit, že rakovina prostaty může postihnout muže všech hmotností, tvarů a velikostí,” dodal. “Nejvíce ohroženi tímto onemocněním jsou muži starší 50 let, muži černé pleti a muži s rodinnou anamnézou, a pokud mají obavy, měli by se obrátit na svého lékaře,” dodal.

Výzkumy a studie

Vědci: Za častější alergie u chlapců asi může nižší počet…

  • 9 srpna, 20229 srpna, 2022
  • by andrlovak1

“Výskyt alergických onemocnění roste, a tím i zatížení socio-ekonomických a zdravotnických systémů. Proto se mnoho vědců věnuje hledání způsobu, jak rozvoj alergie předvídat a případně mu zabránit,” sdělil spoluautor výzkumu Viktor Černý k tomu, proč se tým zaměřil na novorozence. “Je to složité, protože alergie vznikají z různých důvodů. Víme ale, že prenatální období je v tomto ohledu zásadní,” dodal vědec.

 

Právě chlapce alergie v dětství trápí častěji než dívky. Ženy naopak alergie více postihují v dospělosti. Studie podle expertů prokázaly u chlapců v předpubertálním věku vyšší výskyt jak respiračních, kožních nebo potravinových alergií, tak i prudkých reakcí organismu po kontaktu s alergenem. Najít odlišnost, která to způsobuje, by tak mohlo znamenat objev parametru, na jehož základě by se zvýšené riziko alergie odhalilo. Pupečníková krev je pak podle Černého obzvlášť vhodný materiál k výzkumu, neboť ji lze získat šetrně hned po narození, aniž byl zatížen krevní oběh dítěte.

 

Autoři studie, kterou publikoval časopis Biomedicines, se zaměřili na takzvané regulační T lymfocyty. Tyto buňky jsou podle vědců zásadní k udržení rovnováhy imunitního systému. Posuzují škodlivost cizorodých látek a zároveň tlumí imunitní reakci proti těm, které vyhodnotí jako neškodné. Pokud se to ale u potenciálního alergenu nepodaří, může vzniknout alergie. Regulační T lymfocyty se dělí na přirozené a získané, které vzniknou až po setkání s vnějšími podněty. Děti mají zpočátku získaných mnohem méně než přirozených, neboť před narozením dochází k malému kontaktu s vnějším světem. Placenta a plod na druhou stranu nejsou sterilní, a regulační buňky tak vznikají i během vyzrávání imunity těsně před porodem a po něm.

 

“Právě těchto klíčových buněk jsme u novorozených chlapců zaznamenali menší množství než u děvčat. Jejich imunitní systém je tedy při příchodu na svět v tomto ohledu méně vyzrálý, a to je zřejmě příčinou, proč u nich v předpubertálním věku o něco častěji vznikají alergie,” uvedl Černý. Podle týmu by právě počet a funkčnost těchto buněk mohly být ukazateli budoucího rizika rozvoje alergie. “Nejsme ovšem ve stadiu, kdy bychom tuto metodu mohli hned začít využívat. Na to je příliš komplikovaná a žádný rychlý test k dispozici v současnosti nemáme. Snažíme se pochopit mechanismy a zpřesnit naše poznání,” uzavřel Černý.

 

Výzkumy a studie

Plodnost mužů zhoršují plasty, dioxiny i paracetamol, zjistila studie

  • 13 června, 2022
  • by andrlovak1

Andreas Kortenkamp z Brunelovy univerzity v Londýně a Hanne Frederiksenová z Kodaňské univerzitní nemocnice porovnávali míru škodlivosti látek, které se vyskytují v každodenním životě. Moč stovky mužů v Dánsku testovali na 29 chemikálií.

 

S velkým náskokem jsou nejškodlivější látkou pro plodnost plasty. Největší váhu mají bisfenol A (BPA) a jeho náhražky (BPS, GMP), následují polychlorované dioxiny a další změkčovadla (ftaláty), některé parabeny a paracetamol. Podle odhadů výzkumníků je mediánová hladina těchto škodlivin, které jsou muži vystaveni, zhruba dvacetkrát vyšší než hladina, která už je považována za rizikovou. V některých případech vědci naměřili až stonásobné překročení limitu.

 

Pokles mužské plodnosti vědci pozorují už desítky let. Předpokládá se, že se na něm podílí řada faktorů, například strava, kouření, stres a vystavení některým běžným chemickým látkám. Největší problémy se objevují v ekonomicky nejvyspělejších zemích, uvádí profesor Pierre Jouannet z Pařížské univerzity Reného Descartese.

 

Z výzkumu, který provedl tým Shanny Swanové z Newyorské univerzity a který byl publikován v roce 2017, vyplývá, že průměrná koncentrace spermií u mužů ze západních zemí klesla v letech 1973 až 2011 z 99 milionů na 47 milionů spermií na mililitr. To představuje pokles o 50 až 60 procent za méně než čtyřicet let. Pozdější lokální studie ukázaly, že se tento problém nadále stupňuje.

 

Děti a mateřství

5 tipů pro mileniály, jak v uspěchané době pečovat o mužskou…

  • 24 května, 2022
  • by andrlovak1

Vrbno pod Pradědem, 19. květen 2022

Dnešní hektická společnost má dopad na lidský organismus. Zejména mileniálové čelí vlivům, které se odráží na jejich zdraví. Jedná se především o stres v zaměstnání, nedostatek pohybu a neustálé obklopení elektronikou. Všechny tyto faktory se pak projeví jak na psychické, tak na fyzické stránce těla. Nejčastěji ve formě obezity, deprese nebo problémů s plodností. Komplikacím lze snadno předcházet. Níže popisujeme 5 tipů pro mileniály, jak pečovat o mužskou plodnost.

 

Mezi mileniály se podle sociologů řadí všichni narození od 80. let 20. století do roku 2000. Studie organizace Blue Cross Blue Shield, která sdružuje čtyři desítky amerických zdravotních pojišťoven, předpovídá, že mileniálové mají třikrát větší pravděpodobnost, že budou nemocní a zemřou mladší než předchozí generace. „Výrazným faktorem, který přispívá k vysoké míře stresu, je závislost na moderních komunikačních technologiích a neustálá potřeba kontrolovat sociální média a elektronické přístroje. Právě tento faktor může výrazně negativním způsobem ovlivňovat i plodnost,“ upozorňuje renomovaný sexuolog Pavel Turčan.

 

  1. Odbourejte stres a dopřejte si kvalitní spánek

 

Za neplodností může stát stres a nedostatek spánku. „Hormony, které řídí rytmus našeho spánku a bdění, se jmenují kortizol a melatonin. Jejich uvolňování má na starosti stejná část mozku, která reguluje také reprodukční hormony,“ popisuje lékař. Kvalitní spánek je tedy zcela klíčový pro tvorbu testosteronu. Mimo jiné i proto, že testosteron se nejvíce tvoří v nočních a brzkých ranních hodinách a spíše ve fázi hlubšího spánku. Stres a s ním spojený nedostatek spánku tak může negativně ovlivňovat proces dozrávání spermií, který je na testosteronu závislý. Nekvalitní spermie pak mohou zapříčinit problémy s početím. Proto si najděte během hektického pracovního dne čas na relaxování a dodržujte pravidelný osmihodinový spánek.

 

  1. Nemějte notebook položený na klíně

 

Už delší dobu se debatuje o nebezpečí notebooků položených na klínech mužů, a to zvláště v letním období. „Ve varlatech je obvykle o 2 °C nižší teplota, než je ta tělesná. Vyšší teplota ve varlatech působí negativně na vývoj spermií a způsobuje pokles jejich počtu,“ upozorňuje Pavel Turčan.  V případě zahřátí klína je vyšší pravděpodobnost poškození spermií a snížení jejich pohyblivosti. Není však jasné, zda se jedná o důsledek záření nebo samotného tepla, které notebooky produkují. Ať je tomu jakkoliv, doporučuje se preventivně notebook na klín nepokládat, případně si pod něj pořídit alespoň podložku.

 

  1. Předcházejte obezitě

 

Je potvrzeno, že párům, kde má muž nadváhu nebo je obézní, trvá početí déle. Nadměrné množství tělesného tuku souvisí se změnami hladiny testosteronu a dalších reprodukčních hormonů. Nadváha nebo obezita tak ovlivňuje kvalitu mužských spermií, snižuje jejich počet a zvyšuje poškození genetického materiálu ve spermiích. Nejen z těchto důvodů je tak dobré udržovat si zdravou váhu, s čímž souvisí i náš čtvrtý tip.

 

  1. Dbejte na pestrou stravu a dostatek pohybu

 

Správná životospráva ovlivňuje veškeré procesy v našem těle, včetně těch reprodukčních. „Pro zdravý jídelníček je důležitá konzumace ovoce, zeleniny a dostatečný příjem vody. Příliš tučné a průmyslově zpracované potraviny jsou z dlouhodobého hlediska škodlivé. Nevyvážená strava může mimo jiné snižovat hladinu hormonů v těle,“ vysvětluje sexuolog Pavel Turčan. Proto je dobré do jídelníčku zařadit i doplňky stravy, které přispívají k udržení normální hladiny hormonů v organismu či přispívají k optimalizaci podmínek pro tvorbu spermií. Takovým je třeba Fertilan, obsahující mateří kašičku, výtažek z kořene ženšenu a selen, který pomáhá k normální spermatogenezi, a další důležité vitamíny a minerály.

 

V denním režimu by vám také neměl chybět pohyb. Práce z domova vyvolala novou éru neustálého obklopení počítačem, zatímco každodenní fyzická aktivita se snížila. Plavání, běhání, jízda na kole a další sporty mohou pomoci při budování imunity a udržování zdravé hladiny hormonů. Tyto jednoduché změny životního stylu pomohou při snižování stresu, nadváhy a přispějí k dobrému reprodukčnímu zdraví nejen mileniálů.

 

  1. Omezte cigarety a alkohol

 

Kouření a konzumace alkoholu je spojeno se sníženou kvalitou spermií. Kuřáci mají nižší počet spermií, jejich zhoršenou pohyblivost a vyšší počet spermií abnormálního tvaru. Ve spojení s dalšími škodlivými vlivy mohou cigarety a alkohol trvale znemožnit mužskou plodnost. „Cigarety a alkohol, konzumované zvlášť, mají mnohem menší vliv, než když jsou užívány společně. Jejich negativní vliv se totiž vzájemně podporuje a násobí. Pro bezproblémovou plodnost je proto ideální tyto návyky omezit, v ideálním případě s nimi úplně přestat,“ uzavírá lékař.

 

MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., FECSM

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie a rovněž mezinárodní zkoušku ze sexuální medicíny. Je absolventem postgraduálního doktorského programu Lékařské fakulty University Palackého v Olomouci. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

O společnosti VEGALL Pharma, s. r. o.

Firma VEGALL Pharma, s.r.o., vznikla v roce 2005 transformací ze společnosti Pavel Galle, Vegall. Jejími zakladateli jsou Petr a Pavel Galle, kteří podnikali v oboru zásobování lékáren již od roku 1995. V roce 1998 se jim podařilo úspěšně zahájit spolupráci s rakouským výrobcem doplňků stravy se včelími produkty. Ve spolupráci s rakouskými a českými lékaři pečlivě vybírají a vytvářejí nové přípravky, které uvádějí na trh. Ne o každém preparátu, který je v současnosti v českých lékárnách, lze říci, že by prošel tak náročnými testy kvality, vlastností a původu složek, které Vegall Pharma vyžaduje u vlastních přípravků. Jejich produkty již roky pomáhají ženám a mužům a jsou ověřenou zárukou kvality a bezpečnosti.

 

Kontakt pro média

Markéta Kohoutková
PR Director

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil: +420 773 049 494

e-mail: kohoutkova@lesensky.cz

Štursova 583/49, 616 00 Brno

www.lesensky.cz

Prevence a léčba

Pětina mužů s rakovinou prostaty umírá zbytečně. Ignorují prvotní příznaky…

  • 13 května, 2022
  • by andrlovak1

Praha, 9. 5. 2022 – Při jakýchkoli problémech s močením by měl zbystřit každý muž po čtyřicítce – může totiž jít o první příznak rakoviny prostaty. V Česku si tuto diagnózu ročně vyslechne přibližně 8 000 mužů, 20 % z nich ve chvíli, kdy už mají metastázy v jiných částech těla a nádor není možné operativně odstranit. Přestože i těmto pacientům umí lékaři díky moderním lékům prodloužit život v dobré kvalitě, úplné uzdravení u nich není možné, a pacienti tak umírají předčasně. Pandemie stav zhoršila – odradila řadu lidí od návštěv ordinací. O důležitosti prevence a novinkách v léčbě pokročilé rakoviny prostaty budou urologové mluvit na odborné konferenci Komplexní novinky v uroonkologii, která startuje 13. května v Praze.

 

„Čím dříve rakovinu prostaty u pacienta odhalíme, tím větší naději na úplné uzdravení má. V časné fázi onemocnění lze nádor odstranit chirurgicky nebo radioterapií, někdy v kombinaci s hormonální léčbou. Bohužel pro ty, kteří přijdou v pokročilé fázi nemoci, je fatální konec nevyhnutelný. Přitom bychom mohli časným záchytem rozvoji nemoci zabránit,“ vysvětluje MUDr. Jana Katolická, Ph.D., primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Jako pokročilé stadium rakoviny prostaty odborníci označují stav, kdy se u pacienta vyskytnou metastázy a časem tato fáze nemoci přestane reagovat na hormonální terapii. „Takzvaný metastatický kastračně rezistentní karcinom prostaty se týká 20 % pacientů, u nichž rakovinu odhalíme. Tyto nádory nejčastěji, až v 75 % případů, metastazují do kostí. Pacienty, kteří dlouhodobě přehlíží problémy s močením, tak k lékaři často přivedou až silné bolesti pohybového aparátu,“ upozorňuje doc. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK. V takových případech umí lékaři díky moderním lékům pacientům prodloužit život při zachování jeho dobré kvality. „Ještě nedávno jsme pro těžké případy neměli mnoho možností efektivní terapie. Ale s příchodem nových léků dokážeme i těmto pacientům zajistit až několikaleté přežití bez nepříjemných nežádoucích účinků, které jsou spojené například s chemoterapií. Navíc jsou tyto léky ve formě tablet, takže je pacienti mohou užívat pohodlně doma,“ vysvětluje doc. Soumarová.

 

I když lékaři nové možnosti léčby pokročilých nádorů vítají, zůstává jejich hlavním zájmem časný záchyt nemoci. Čeští muži však preventivní prohlídky často zanedbávají. Přestože mají problémy s močením, typicky například obtížné nebo časté močení, slabý přerušovaný proud nebo úniky, k lékaři nejdou. Pro řadu mužů je totiž rakovina prostaty zvláště citlivé téma, a proto se mnohdy bojí na vyšetření vyrazit. Odkládání umocnila pandemie koronaviru, jež pacienty odradila od návštěv zdravotnických zařízení. Lékaři v této souvislosti evidují nárůst počtu pacientů, kteří do ordinací přicházejí již v pokročilém stadiu nemoci. Tuto trend na svých pracovištích potvrzuje jak doc. Soumarová, tak prim. Katolická. „Zrádné je u rakoviny prostaty také to, že v počáteční fázi nemoci se příznaky nemusí objevit vůbec. Je proto důležité, aby muži na preventivní prohlídky k urologovi chodili, i když potíže nemají. Pravidelné kontroly by měli pánové, kteří nemají tento typ rakoviny v rodině, zahájit po dosažení padesáti let věku. V případě rodinné anamnézy je to vhodné už po čtyřicítce,“ doporučuje prim. Katolická a dodává: „Vyšetření se muži nemusí bát, je krátké a nebolestivé. Zahrnuje odběr krve ke stanovení hladiny tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) a vyšetření konečníku.“

 

Přibližně 70 % bezpříznakových karcinomů rakoviny prostaty roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. Česká urologická společnost ČLS JEP loni spustila pilotní projekt časné detekce karcinomu prostaty. V rámci něj se snaží co nejlépe zachytit ty, jichž by se nádor mohl týkat a vážně je ohrozit.

 

Rakovina prostaty je u mužů v Česku nejčastějším solidním zhoubným nádorovým onemocněním. Podle urologů nyní žije v tuzemsku přibližně 60 000 mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili. Přibližně 1 500 pacientů ročně nemoci podlehne. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko šesté, co se počtu nemocných týče. Ve světě je na třináctém místě.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Veronika Ostrá, ostraveronika@gmail.com, +420 776 245 881

Mgr. Dominika Cardová, cardova@mavepr.cz, +420 728 297 868

 

 

 

Výzkumy a studie

Pandemie covidu-19 prohloubila nerovnosti mezi muži a ženami, tvrdí studie

  • 3 března, 2022
  • by andrlovak1

Vědci zaznamenali největší a nejdéle přetrvávající rozdíl mezi pohlavími v zaměstnání a neplacené práci v domácnosti. Vycházeli z dat, podle kterých v září 2021 ohlásilo ztrátu zaměstnání 26 procent žen oproti 20 procentům mužů na celém světě. Výzkumníci také registrovali nárůst ohlášených případů násilí a zvýšil se i počet žen a dívek, které předčasně opustily vzdělávací systém.

 

Studie analyzovala veřejně dostupné soubory dat ze 193 zemí na základě průzkumů provedených od března 2020 do září 2021, které se týkaly zdraví a celkového pocitu pohody během pandemie.

 

“Ekonomické dopady postihly v některých zemích ženy více než muže, protože jsou obvykle zaměstnané v odvětvích, která jsou covidem-19 zasažená více, jako je pohostinství nebo práce v domácnosti,” řekla spoluautorka studie Luisa Florová britskému listu The Guardian. “Navíc genderově podmíněné společenské normy v mnoha zemích přisuzují povinnosti v domácnosti a péči o děti přednostně ženám a omezují jejich čas a možnosti zapojit se do placené práce,” prohlásila výzkumnice.

 

Ženy častěji než muži uváděly, že se vzdaly placeného zaměstnání, aby mohly pečovat o jiné osoby, přičemž rozdíl mezi pohlavími se v průběhu času prohluboval. Více než polovina všech respondentů ale řekla, že zaznamenala nárůst neplacené práce.

 

Střední a východní Evropa, střední Asie

Ženy a dívky po celém světě častěji opouštěly vzdělávací systém než muži a chlapci. Vědci zaznamenali největší rozdíl mezi pohlavími ve střední a východní Evropě a ve Střední Asii, kde přestalo studovat čtyřikrát více žen než mužů. Celkem 54 procent žen a 44 procent mužů uvedlo, že v jejich komunitě registrovali během pandemie nárůst násilí na základě pohlaví.

 

“Tato studie poskytuje první komplexní globální důkazy o rozdílech mezi pohlavími v celé řadě zdravotních, sociálních a ekonomických ukazatelů v průběhu pandemie,” uvedla hlavní autorka studie Emmanuela Gakidouová. “Důkazy naznačují, že covid-19 spíše prohloubil existující sociální a ekonomické rozdíly, než aby vytvořil nové nerovnosti,” dodala výzkumnice.

 

Společnost se podle vědkyně nachází v klíčovém okamžiku, kdy musí začít investovat do posílení postavení žen a dívek, aby se pokrok dosažený v této oblasti nezastavil nebo dokonce nevrátil o několik let nazpět. “Je třeba přijmout opatření nejen ke zvrácení současných rozdílů, ale i k dalšímu odstranění nerovností existujících před začátkem pandemie,” prohlásila Gakidouová.

 

 

 

 

Prevence a léčba

Urologové usilují o zavedení plošného screeningu rakoviny prostaty

  • 5 května, 20216 května, 2021
  • by andrlovak1

V Česku jsou pro pacienty od určitého věku zdarma dostupná preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku, děložního hrdla či zhoubného nádoru prsu. V zemích, v kterých zavedli plošné preventivní vyšetření rakoviny prostaty, se podle urologů snížila úmrtnost na tento karcinom až o pětinu. Lékaři v Česku každoročně objeví toto onemocnění asi u 8000 mužů, pětina z nich přichází v pokročilém stadiu. Nemoci v Česku ročně podlehne přibližně 1400 mužů. Podle expertů žije v Česku asi 60.000 mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili.

V počtu nemocných je Česko v Evropě šesté. “Přestože jsou u nás čísla nemocných dlouhodobě vysoká, není bohužel prevence karcinomu prostaty součástí žádných preventivních prohlídek a programů,” uvedl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ke zjištění, zda má muž nádor, se používá kombinace takzvaného PSA testu, který měří hladinu prostatického specifického antigenu v krvi, a vyšetření konečníku.

Plošný screening karcinomu prostaty podle Zachovala zavedli například ve Švýcarsku, Švédsku, Německu a Nizozemsku. Čísla podle něj ukazují, že se snaha o časné zachycení rakoviny vyplatí.

Prevence prostaty

Odborníci neznají důvody, proč je počet případů rakoviny prostaty v ČR vysoký a dokonce mírně stoupá. Vliv má zřejmě delší doba dožití, životní styl a strava. Kdyby muži chodili na kontroly včas, bylo by možné podle odborníků snížit úmrtnost na tento typ nádoru. “Jakmile se nádor prostaty vyskytuje v rodině, doporučujeme chodit na pravidelné prohlídky od 40. roku věku. Pravděpodobnost onemocnění je v těchto případech totiž dvakrát vyšší. Ale i když ne, muži po padesátce by s návštěvou urologa rozhodně neměli váhat,” řekl Zachoval. Asi 70 procent těchto nádorů podle něj sice roste pomalu, ale pokud už muži mají typické obtíže, může být na odstranění pozdě. To se podle urologa týká asi pětiny pacientů.

V časných stadiích urologové nádor operují, většinou roboticky nebo laparoskopicky. Díky tomu je možné se vyhnout nežádoucím efektům, jako je pooperační inkontinence nebo impotence. Při pokročilé fázi nemoci lékaři nasazují hormonální terapii.

Mezi obvyklé projevy rakoviny prostaty patří jakékoli změny při močení, tedy například slabý proud moči, častější nucení na toaletu, krev v moči, ale také bolestivá ejakulace nebo potíže s erekcí. Nádor se zpočátku nemusí vůbec projevovat, může v těle růst i deset let bez povšimnutí.

Zpravodaj

Koronavirus možná ohrožuje více muže, protože proniká do varlat

  • 22 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

New York 22. dubna (ČTK) – Důvodem, proč nemoc covid-19 ohrožuje více muže než ženy, je možná to, že koronavirus proniká do varlat, která jsou chráněna před imunitním systémem. S touto hypotézou přišli vědci z USA a Indie, kteří zkoumali rozdíly v době zotavení několika desítek infikovaných pacientů v indické Bombaji. Předběžné výsledky své studie zveřejnili na serveru MedRxiv.

Výzkumný tým zjistil, že mužům trvá v průměru o dva dny déle, než se jejich tělo viru SARS-CoV-2 dokáže zbavit. Virus k napadení buňky využívá jako receptor enzym angiotensin konvertázu (ACE2), který se hojně vyskytuje v plicích, trávicím traktu a v srdci a právě tyto tkáně jsou vůči napadení koronavirem nejzranitelnější. U mužů však existuje pro virus ještě jedno místo, kde se ACE2 nachází, a to jsou varlata. Ve vaječnících se naopak tento enzym nevyskytuje.

Statistiky v mnoha zemích světa ukazují, že zatímco nákaza koronavirem postihuje zhruba stejně muže i ženy, závažné komplikace se vyskytují v mnohem vyšší míře u mužů. Odborníci zatím nedokážou tento jev vysvětlit, hovoří se však o tom, že muži mohou mít závažnější průběh nemoci například kvůli tomu, že se mezi nimi vyskytuje větší množství kuřáků než mezi ženami. Někteří odborníci zmiňují i možný ochranný vliv hormonů.

Hypotéza týkající se dlouhého přežívání koronaviru ve varlatech podle některých odborníků ale bez dalšího zkoumání neobstojí. “Protein ACE2 sice pomáhá viru dostat se do buňky, tomuto procesu napomáhají ale i jiné proteiny,” uvedl britský endokrinolog Rod Mitchell z univerzity v Edinburghu. “Kdyby hypotéza byla pravdivá, tak bychom museli pozorovat klinické příznaky jako například zánět varlat, což se ale dosud ve větší míře neděje,” komentoval studii jeho kolega Paolo Madeddu z univerzity v Bristolu.

Například v Británii umírají na koronavirus muži až dvakrát častěji než ženy.

lep lcm

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS