Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Střevní mikrobiom

  • 28 května, 202529 května, 2025
  • by budskap

Střevní mikrobiom je soubor bilionů bakterií, virů a hub, které žijí v našem trávicím traktu. V posledních letech se ukazuje, že mikrobiom není jen pasivní součástí trávení, ale aktivně ovlivňuje naši imunitu, náladu i celkové zdraví. Vědci dokonce mluví o tzv. ose střevo–mozek, která propojuje střevní mikroby s centrálním nervovým systémem.

Mikrobiom a imunita

Až 70 % imunitních buněk sídlí ve střevě. Zdravý mikrobiom učí imunitní systém rozpoznávat škodlivé mikroorganismy a bránit se jim, ale zároveň tlumí přehnané reakce, které mohou vést k alergiím či autoimunitním nemocem. Například bakterie rodu Bifidobacterium a Lactobacillus podporují tvorbu protizánětlivých látek a posilují střevní bariéru.

Dysbióza, tedy narušení rovnováhy střevních bakterií, je spojována se zvýšeným výskytem alergií, astmatu, Crohnovy choroby i některých autoimunitních onemocnění.

Mikrobiom a mozek

Střevní mikrobiom ovlivňuje produkci neurotransmiterů, jako je serotonin, který je zásadní pro naši náladu a psychickou pohodu. Až 90 % serotoninu vzniká právě ve střevech! Studie ukazují, že změny ve složení mikrobiomu mohou ovlivnit úzkost, depresi i kognitivní funkce. Probiotika (živé bakterie) a prebiotika (vláknina, která je potravou pro bakterie) mohou pozitivně ovlivnit náladu a snížit příznaky stresu.

Jak pečovat o mikrobiom?

  • Jezte pestrou stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné produkty)
  • Pravidelně zařazujte fermentované potraviny (kefír, jogurt, kysané zelí)
  • Omezte nadměrné užívání antibiotik
  • Vyhýbejte se ultrazpracovaným potravinám a nadbytku cukru

Závěr

Mikrobiom je klíčovým hráčem v našem zdraví. Jeho správná rovnováha podporuje nejen imunitu, ale i psychickou pohodu. Péče o mikrobiom je investicí do dlouhodobého zdraví.

Zdroje:

  • PubMed: The gut microbiome in health and disease
  • PMC: Gut microbiota and immune system
  • Healthline: How Gut Bacteria Affect Mental Health
  • WHO: Healthy diet
České zdravotnictví

Nemocnice Kyjov pořídila magnetickou rezonanci vybavenou prvky umělé inteligence

  • 15 listopadu, 2024
  • by budskap

Vylepšené pracoviště magnetické rezonance posouvá oddělení podle primáře mezi špičkově vybavená pracoviště. “Asi polovina výkonů je zaměřena na nervový systém, tedy mozek a páteř. Další velkou oblastí je zobrazování pohybového aparátu a břicha. Nebojíme se však ani těch nejnáročnějších výzev, která zpravidla nabízejí jen fakultní nemocnice. Pacienti tak u nás absolvují i vyšetření srdce a cév,” řekl Látal.

Přístroj zvyšuje výkon oddělení díky inovativním řešením, která zahrnují technologii detekce pacienta řízenou umělou inteligencí, navádění ve vyšetřovně a automatizaci vyšetření. Nová technologie podle Látala také umožňuje skenovat až o 65 procent rychleji s prakticky stejnou kvalitou obrazu, a to ve 2D i 3D a pro všechny anatomie. Doplnil, že přístroj zahrnuje i zobrazování objektů v pohybu, v blízkosti implantátů i s volným dýcháním. Pozitivní zkušenost z vyšetření podporuje audiovizuální zážitek, jenž uklidňuje a vede pacienty při pobytu v přístroji.

Zpravodaj

Muskova firma Neuralink implantovala mozkový čip prvnímu člověku

  • 30 ledna, 202430 ledna, 2024
  • by budskap

Neuralink, který vyvíjí mozkové čipy, dostal loni od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech. Čipy mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Počáteční výsledky jsou slibné, uvedl v pondělí Musk.

Studie posoudí funkčnost aparátu, který byl navržen tak, aby lidem s kvadruplegií, neboli ochrnutím všech čtyř končetin, umožnil ovládat zařízení myšlenkami, uvádí web společnosti. Zkoumat bude také bezpečnost implantátu.

Výzkumy a studie

Mozkové čipy existují již déle, mají pomoci ochrnutým se…

  • 30 ledna, 2024
  • by budskap

 

– Mozkový čip je elektronické zařízení osazené jemnými elektrodami, které pronikají do mozkové kůry a “čtou” signály, které si předávají jednotlivé neurony mezi sebou. Signály pak předávají počítači k vyhodnocení. Díky této technologii může například ochrnutý pacient komunikovat s vnějším okolím pouze myšlenkami.

– Firmu Neuralink, zaměřenou na vývoj technologií k propojení lidských mozků s počítači, založil Musk společně se sedmi vědci a odborníky v roce 2016 se vstupní investicí 100 milionů dolarů. První veřejné zprávy o ní se objevily v březnu 2017. Neuralink si klade za cíl propojit lidský mozek s umělou inteligencí (AI), a to za pomoci zařízení, které se umístí do lidského mozku a umožní jeho přímou komunikaci s počítači.

– K založení této firmy Musk prohlásil, že “soupeření států o převahu v oblasti umělé inteligence bude nejpravděpodobnější příčinou třetí světové války”. Tato firma, jež sídlí v kalifornském Fremontu na předměstí San Franciska a má asi 300 zaměstnanců, získala nedávno podle informací agentury AFP od investorů dalších přibližně 323 milionů dolarů. Mozkový čip, známý také jako implantát rozhraní mozek-počítač (BCIs), vyvinula v roce 2022.

– Své produkty firma nejdříve testovala na zvířatech. Implantát Neuralinku o velikosti mince byl umístěn do mozku makaka, který dokázal hrát videohru Pong bez ovladače nebo klávesnice. A loni v květnu dostal Neuralink od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech. Předtím v březnu ovšem FDA žádost zamítl s tím, že firma musí nejprve vyřešit některé otázky, které vyvolávají obavy, zejména v oblasti zdravotní bezpečnosti. Hlavním rizikem implantace mozkového čipu je podle odborníků infekce či negativní reakce imunitního systému člověka.

– Nynější schválená studie Neuralinku, která by měla trvat šest let, posoudí funkčnost aparátu a bude zkoumat také jeho bezpečnost. Neuralink tvrdí, že chce pomocí těchto implantátů umožnit ochrnutým pacientům znovu chodit, vrátit zrak slepým a dokonce léčit psychické nemoci, jako jsou deprese. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí. Musk si představuje, že postižení i zdraví lidé budou dostávat chirurgické implantáty v lokálních klinikách. Cílem zařízení je podle něj léčit řadu onemocnění, jako jsou obezita, autismus, deprese či schizofrenie, ale také umožnit prohlížení webových stránek a telepatii, napsala agentura Reuters.

– Během samotného zákroku umístí chirurgický robot čip do části mozku, která řídí pohyby člověka. Za jeho pomoci mají lidé s kvadruplegií dokázat ovládat klávesnici nebo počítačový kurzor svými myšlenkami, uvádí se na webu společnosti Neuralink. Čipy tak mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Počáteční výsledky jsou slibné, uvedl v pondělí Musk.

– Instalace čipu do lidského mozku není ničím novým, neurovědci na vývoji mozkových čipů pracují už od 70. let 20. století. V roce 2004 voperovali američtí vědci ze společnosti Cyberkinetics mladému Američanovi do mozku čip, s jehož pomocí ovládá e-mail a hraje počítačové hry. V roce 2019 představili výzkumníci z institutu Clinatec v Grenoblu implantát, který by po nasazení umožnil kvadruplegikovi pohybovat pažemi nebo se pohybovat. A loni v září oznámila podle AFP nizozemská společnost Onward, že testuje spojení mozkového implantátu s jiným, stimulujícím míchu, který by rovněž umožnil kvadruplegickému pacientovi pohyb.

– Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk je považován za technologického vizionáře. Podílel se na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 úspěšnou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Musk, který je aktuálně nejbohatším člověkem světa, kromě toho změnil svými elektrickými vozy Tesla i svět automobilového průmyslu. Koncem října 2022 se stal šéfem společnosti Twitter, která provozovala stejnojmennou sociální síť. Za Muskova působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, podle kritiků se tak ale otevřela cesta k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Firma se kromě odchodu zaměstnanců potýká také s odchodem inzerentů a loni v létě se změnilo logo sociální sítě, kdy dosavadního modrého ptáčka vystřídalo bílé X na černé ploše a síť se přejmenovala na X.

Doporučené články

V roce 2050 bude v ČR žít téměř půl milionu…

  • 21 listopadu, 20231 prosince, 2023
  • by budskap

Příčinou nárůstu je podle lékařů zejména stárnutí populace, nejčastějších chorob přibylo od roku 1990 o téměř 150 procent. U Parkinsonovy nemoci ale dynamika růstu nevysvětluje vliv věku zcela. “Její výskyt narůstá o více než 20 procent rychleji, než bychom očekávali. Příčinou je zejména negativní vliv toxických látek v životním prostředí, na který jsou zvláště citlivé buňky mozku produkující dopamin,” uvedl přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN Robert Jech.

Řada degenerativních nemocí mozku se podle odborníků projevuje poruchou řeči, takzvanou afázií. “Pokud vznikne náhle, například během několika minut, může jít o příznak mrtvice (…). Pacient se v takových situacích nedokáže vyjádřit. Buď nemluví vůbec, nebo opakuje stejná jednoduchá slova nebo slabiky, a sám je tím nepříjemně překvapen,” popsal Jech. V jiných případech si poruchy řeči nemusí být vědom nebo hovoří nesouvisle. Zásadní je ale podle Jecha zavolat zdravotnickou záchrannou službu.

U Parkinsonovy nemoci je řeč tichá a monotónní, u Alzheimerovy choroby má pacient problémy s obsahem řeči. “Stupeň a konkrétní oblast zasaženého mozku rozhodují o míře klinických příznaků, mezi které můžou patřit různé typy afázie, poruchy paměti a orientace v prostoru, změny v chování, třes, zpomalený pohyb nebo nejistá chůze,” vysvětlil lékař neurologické kliniky VFN Filip Růžička.

“Neurodegenerace vzniká obecně na podkladě hromadění abnormálních bílkovinných shluků v mozkové tkáni, s tím souvisí zánik mozkových buněk,” dodal Růžička. U každé z nemocí je tento shluk bílkovin podle něj specifický. Na tyto bílkoviny se podle něj soustředí i vědci, kteří se snaží vyvíjet léky na tyto choroby. V USA byl první lék schválený v roce 2021, v ČR jsou zatím dostupné jen starší typy, které cílí spíš na příznaky.

“Sice dokážeme na základě jednotlivých příznaků předpovědět, že v horizontu několika let dojde k rozvoji Parkinsonovy nemoci, avšak její vznik neumíme potlačit nebo oddálit,” doplnil Jech. Léčí se tak hlavně již vzniklé příznaky, kromě léků také například hlubokou mozkovou stimulací, při níž se do mozku zavádějí elektrody.

Příčiny vzniku lékaři přesně neznají, prevencí je ale podle nich zdravý životní styl a fyzický i duševní trénink. Spolu s dalšími nemocemi častěji se vyskytujícími ve vyšším věku budou i neurodegenerativní onemocnění vyvíjet stále větší tlak na financování léčby z veřejného zdravotního pojištění. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna uvedla, že loni vydala na léčbu asi 50.000 pacientů s Alzheimerovou nemocí kolem 1,74 miliardy korun, o pět let dříve bylo pacientů o 6000 méně a částka o 440 milionů nižší.

Zpravodaj

Australští lékaři vyoperovali ženě z mozku živou, osmicentimetrovou hlístici

  • 29 srpna, 202330 srpna, 2023
  • by budskap

Pacientkou byla 64letá žena z Nového Jižního Walesu, která byla poprvé hospitalizována na začátku roku 2021 poté, co ji tři týdny trápily bolesti břicha a průjem. Po těchto symptomech se přidal suchý kašel, horečka a noční pocení a do roku 2022 přibyla také zapomnětlivost a deprese.

Tehdy ji lékaři z místní nemocnice poslali do Canberry, kde magnetická rezonance mozku zjistila anomálii vyžadující chirurgický zákrok. Neurochirurgové ovšem rozhodně nečekali, že onou abnormalitou bude stále ještě se kroutící červ.

Pacientka žije v oblasti poblíž jezera, kterou obývají krajty kobercové. Přestože s hady nikdy nepřišla přímo do styku, často chodila k jezeru sbírat rostliny na vaření včetně čtyřboče rozložité, která se používá jako náhrada špenátu.

Lékaři a vědci soudí, že se larva parazita mohla dostat v trusu krajty na rostliny, a do těla pacientky tak pronikla přímo po kontaktu s rostlinami, anebo po jejich požití.

Prevence a léčba

The Guardian: Experti navrhují rutinní vyšetření mozku u nových případů…

  • 1 srpna, 2023
  • by budskap

“(Vyšetření) je velmi důležité především z toho důvodu, že v této skupině pacientů je příčina (psychózy) léčitelná a dá se zvrátit. Časové okno na zahájení úspěšné léčby je ale relativně úzké,” uvedl psychiatr a klinický docent na univerzitě v Oxfordu Graham Blackman, který je zároveň prvním autorem zmíněné studie.

Přestože se provádění mozkových skenů u nových pacientů s psychózou považuje za dobrou praxi, není povinné. Předchozí posouzení britského poradenského institutu NICE nedoporučuje vyšetření u všech pacientů. Nebylo totiž jasné, jak často bývají klinicky relevantní mozkové abnormality zjištěny.

“V současnosti může být zajištění včasné magnetické rezonance mozku složité, protože není součástí rutinní péče,” uvedl Blackman. Dodal, že si je vědom několika případů pacientů s nádory na mozku, kteří čekali na diagnostický sken několik měsíců, což zpozdilo klíčovou péči. “Může to mít obrovský dopad na možnou prognózu,” dodal.

Spíše než lékařská diagnóza je psychóza zkušenost, která se projevuje ztrátou kontaktu s realitou. Může se projevit halucinacemi nebo bludy. Například přesvědčením, že se lidé spikli, aby vás špehovali nebo vám ublížili.

V některých případech může psychotickou epizodu vyvolat traumatická zkušenost, těžký stres, užití drog, může ale jít rovněž o vedlejší účinek léků. Pro některé jde o jednorázovou zkušenost a pro jiné o dlouhodobý projev duševní nemoci, například schizofrenie. Léčba většinou spočívá v podání antipsychotik a v psychoterapii, která může pomoci s vytvořením vyrovnávacích mechanismů.

V současnosti přibývá důkazů o široké škále skrytých příčin psychózy, které vyžadují odlišnou léčbu. Psychózu může podle dalších nedávných zjištění vyvolat rovněž autoimunitní reakce v mozku. Psychiatři z univerzity v Oxfordu v současnosti provádějí pokusy s imunoterapeutickou léčbou u pacientů s psychózou, kteří mají pozitivní test na určité protilátky.

“Tato studie je důležitá, protože nálezy mozkových abnormalit měly vliv na změnu léčby u jednoho z 18 pacientů. Mimo to se stále více připouští, že mladí pacienti, u nichž se psychóza objeví poprvé a kteří nemají jiné zjistitelné neurologické abnormality, mohou mít léčitelnou formu zánětu mozku (encefalitidu). Rutinní magnetická rezonance (mozku) by přispěla k rychlejšímu odhalení této abnormality a následné včasnější léčbě,” uvedla psychiatrička a výzkumnice Eileen Joyceová z londýnské univerzity UCL.

Výzkumy a studie

Neuralink vyvíjející mozkové čipy může zahájit testování na lidech

  • 26 května, 2023
  • by budskap

Musk nejméně čtyřikrát od roku 2019 předpovídal, že jeho Neuralink zahájí klinické studie mozkových čipů, které mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Firma ale FDA požádala o souhlas s provedením klinických testů teprve začátkem letošního roku. Sedm nejmenovaných bývalých a současných zaměstnanců Neuralinku agentuře Reuters v březnu řeklo, že žádost o svolení ke klinických testům FDA zamítl s tím, že firma musí nejprve vyřešit některé otázky, které vyvolávají obavy. Hlavní problémy se týkaly lithiové baterie zařízení, možnosti pohybu součástí implantátu v mozku a bezpečného vyjmutí zařízení bez poškození mozkové tkáně. Musk se koncem loňského roku dostal na titulní stránky novin, když prohlásil, že si je již natolik jistý bezpečností těchto zařízení, že by je byl ochoten implantovat vlastním dětem.

Čtvrteční souhlas FDA přichází v době, kdy američtí zákonodárci naléhají na regulátory, aby prošetřili, zda složení komise dohlížející na testování na zvířatech ve společnosti Neuralink nepřispělo ke zpackaným a uspěchaným pokusům, píše Reuters. Společnost Neuralink ve čtvrtek na twitteru uvedla, že se zatím nezahájila nábor účastníků klinické studie svých mozkových implantátů.

Musk řídí také automobilku Tesla, vesmírnou společnost SpaceX nebo internetovou firmu Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí. Musk si představuje, že postižení i zdraví lidé budou dostávat chirurgické implantáty v lokálních klinikách. Cílem zařízení je podle něj léčit řadu onemocnění, jako jsou obezita, autismus, deprese či schizofrenie, ale také umožnit prohlížení webových stránek a telepatii, píše Reuters.

Aktuálně

Mozkové implantáty pomohly ochrnutému muži znovu chodit

  • 25 května, 2023
  • by budskap

Čtyřicetiletému Gertovi-Janovi Oskamovi bylo po zlomenině krční páteře při dopravní nehodě v Číně řečeno, že už nikdy nebude chodit. Od té doby se mu ale po operaci podařilo vyjít schody i ujít 100 metrů.

“Před několika měsíci jsem byl poprvé po deseti letech schopen vstát a jít s přáteli na pivo,” uvedl Oskam, který pochází z Nizozemska. “To bylo celkem fajn. Chtěl bych to používat v každodenním životě. Je to potěšení, které si mnoho lidí neuvědomuje,” řekl Oskam.

Takzvaný “digitální most” je nejnovějším projektem týmu neurovědců ze Švýcarska, kteří dlouhodobě vyvíjejí rozhraní mezi mozkem a páteří k překonání ochrnutí. Jejich cílem je pomocí bezdrátových signálů znovu propojit mozek a svaly, které jsou při přerušení míšních nervů nepoužitelné.

Neuroložka Jocelyne Blochová z univerzity v Lausanne na Oskamův mozek implantovala elektrody, které detekují nervovou aktivitu, když se snaží pohnout nohama. Údaje jsou zpracovávány algoritmem, který je mění na impulsy, jež jsou vysílány do dalších elektrod v jeho páteři. Signály aktivují nervy v páteři a zapínají svaly, aby vyvolaly zamýšlený pohyb.

“Podařilo se nám obnovit komunikaci mezi mozkem a oblastí míchy, která kontroluje pohyb nohou pomocí digitálního mostu,” řekl Grégoire Courtine ze švýcarské technické univerzity ETH v Curychu.

Zařízení nevytváří “rychlé a plynulé” kroky, ale implantáty podle Oskama umožňují přirozenější pohyby než dříve. Zdá se, že také podporuje rehabilitaci. Po 40 hodinách s přístrojem Oskam, který nemá přerušeny všechny nervy v páteři, znovu získal určitou kontrolu nad nohama, i když byl přístroj vypnutý. Courtine se domnívá, že opětovné propojení mozku a páteře pomáhá regenerovat míšní nervy a navrátit pacientovi část ztracené kontroly.

Vědci, kteří jsou teprve na začátku svého výzkumu, doufají, že miniaturní zařízení časem pomohou pacientům po mrtvici a s ochrnutím znovu chodit, pohybovat rukama a ovládat další funkce, například močový měchýř. V současné době systém nelze používat neustále, je objemný a stále je v experimentální fázi. Pacienti, kteří implantáty testují, je nyní používají asi hodinu týdně.

Vzhledem k tomu, že Oskam vykazuje pokroky více než deset let po své nehodě, je tým přesvědčen, že další pacienti s novějšími zraněními by na tom mohli být lépe. “Gert-Jan dostal implantát deset let po své nehodě. Představte si, že my aplikujeme naše rozhraní mezi mozkem a páteří několik týdnů po úrazu. Potenciál pro zotavení je obrovský,” řekl Courtine.

Výzkumy a studie

Vědci objevili mozkové signály chronické bolesti, objev by mohl…

  • 24 května, 202325 května, 2023
  • by budskap

Je to poprvé, co vědci dekódovali mozkovou aktivitu, která je základem chronické bolesti u pacientů. Jejich objev zvyšuje naději, že by například terapie hluboké mozkové stimulace, která se již používá u léčby Parkinsonovy nemoci a těžké deprese, mohla pomoci těm, kteří již vyčerpali všechny ostatní možnosti.

“Zjistili jsme, že chronickou bolest lze úspěšně sledovat a předvídat v reálném světě, zatímco pacient venčí psa, je doma, když ráno vstává nebo se věnuje se svému životu,” řekl neurolog a vedoucí výzkumu Prasad Shirvalkar.

“Tichá epidemie” chronické bolesti postihuje jen v Británii zhruba 28 milionů dospělých. To znamená, že téměř 44 procent britské populace pociťuje bolest po dobu nejméně tří měsíců, a to navzdory lékům nebo léčbě. Příčiny jsou různé, od artritidy, rakoviny a problémů se zády až po cukrovku, mrtvici a endometriózu.

Přestože chronická bolest způsobila nárůst předepisování silných opioidů, žádná léčba tohoto onemocnění příliš nezabírá. Odborníci kvůli tomu vyzývají k přehodnocení způsobu, jakým zdravotníci přistupují k pacientům s trvalou bolestí.

V nejnovější studii Shirvalkar a jeho kolegové chirurgicky implantovali elektrody čtyřem pacientům s obtížně řešitelnou chronickou bolestí po mrtvici nebo ztrátě končetiny. Zařízení umožnila pacientům zaznamenávat aktivitu ve dvou oblastech mozku – přední cingulární kůře a orbitofrontálním kortexu – po stisknutí tlačítka na vzdáleném sluchátku.

Tito dobrovolníci několikrát denně vyplnili krátké dotazníky o síle a typu bolesti, kterou pociťují, a poté zaznamenali snímky mozkové aktivity. Vědci zjistili, že na základě odpovědí a záznamů mozku mohou vycvičit algoritmus, který dokáže předpovědět bolest člověka na základě elektrických signálů v orbitofrontálním kortexu.

“Vyvinuli jsme objektivní biomarker pro tento typ bolesti,” řekl Shirvalkar.

V samostatné práci tým zjistil, že akutní nebo krátkodobou bolest, například při dotyku horkého předmětu s kůží, doprovází velmi odlišná mozková aktivita. Toto zjištění může alespoň částečně vysvětlovat, proč jsou běžná analgetika méně účinná při chronické bolesti než při krátké agónii způsobené naraženým palcem u nohy.

“Chronická bolest není jen trvalejší verzí akutní bolesti, ale v mozku se zásadně liší,” řekl Shirvalkar. “Doufáme, že až tomu lépe porozumíme, budeme moci tyto informace využít k vývoji individualizovaných terapií stimulace mozku pro nejzávažnější formy bolesti,” dodal.

ban mka

Navigace pro příspěvky

1 2 3

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS