Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Veterináři: Podíl nevyhovujících látek v potravinách klesl na 0,03 procenta

  • 10 května, 2024
  • by budskap

Stanovené limity, až na jeden vzorek kravského mléka, splnily všechny vzorky syrového ovčího a kravského mléka. Z téměř 200 vzorků slepičích vajec zjistili inspektoři přítomnost doplňkových látek a veterinárních léčivých přípravků ve dvou případech. Dále zkontrolovali téměř 230 vzorků medu, stanoveným limitům vyhověly všechny.

„Procento záchytu nevyhovujících výsledků je skutečně minimální a z dlouhodobého pohledu se ještě snižuje. Zdravotní nezávadnost surovin a potravin živočišného původu v České republice z pohledu obsahu reziduí a kontaminantů nelze proto hodnotit jinak než jako velmi příznivou,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterinární lékaři odebrali také více než 1000 vzorků od skotu, celkem zjistili čtyři nevyhovují případy. Jednalo se o nadlimitní množství zbytku veterinárních léčiv a v jednom případě šlo o přítomnost zakázané látky. Stanovené limity splnilo přes 700 vzorků drůbeže a všechny vzorky prasat.

Stejně jako v předchozích letech vyšetřovali inspektoři rovněž potravinářské výrobky. Analýze vyhověly všechny testované mléčné a vaječné výrobky i výrobky z mořských a sladkovodních ryb. Pochybení zjistili například u nadlimitní koncentrace olova u tří masných výrobků ze zvěřiny.

V krmivech pro hospodářská zvířata nezjistili veterináři až na výjimky nevyhovující koncentraci sledovaných látek. U krmných směsí pro drůbež nesplnily limity čtyři případy. Nepovolené preventivní podávání léčiv prostřednictvím krmiv nebo vody v chovech hospodářských zvířat a ryb veterinární správa nezjistila, stejně jako v předchozích letech.

Aktuálně

V německé nemocnici zemřelo dítě kvůli kontaminovanému mléku

  • 22 června, 2021
  • by andrlovak1

Mluvčí nemocnice uvedla, že dítě zemřelo 7. června na jednotce intenzivní péče, mléko dostalo o čtyři dny dříve. Stav druhého dítěte je stabilizovaný. Další tři děti, které také dostaly mléko kontaminované choroboplodnými zárodky, žádné zdravotní problémy neměly.

Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako zabití z nedbalosti. Jak ke kontaminaci mléka připravovaného z prášku došlo, není zatím jasné.

 

 

 

Zpravodaj

Výroba mléčných výrobků v ČR stoupla, i kvůli omezeni dovozu

  • 9 září, 20209 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Přibyslav (Havlíčkobrodsko) 9. září (ČTK) – Výroba téměř všech mléčných výrobků v ČR od ledna do července stoupla, u některých proti loňsku i o desetinu. Taková situace v Česku dlouho nebyla, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček na dnešní tiskové konferenci v Přibyslavi. K růstu domácí výroby podle něj přispěla určitá izolace zemí v koronavirové pandemii. Zároveň upozornil na to, že pandemie přináší problémy také českým výrobcům a zpracovatelům mléka.

“Jaro bylo velice obtížné,” řekl Kopáček. Firmám chyběla část zaměstnanců, kteří zůstali doma s dětmi, zbylí museli pracovat v horkých provozech v rouškách. Přesto se podle Kopáčka podařilo svézt a zpracovat veškeré české mléko. “Po celou dobu nouzového stavu byly v prodejnách plné regály čerstvých kvalitních mléčných výrobků,” uvedl. Stejný úkol podle něj nejspíš producenty čeká v nejbližší době, protože se kvůli nemoci covid-19 opět zavádějí různá bezpečnostní opatření.

Dodávky mléka v ČR za prvních letošních sedm měsíců podle svazu meziročně stouply o 4,6 procenta. Zhruba stejná jako před rokem byla výroba konzumního mléka, u dalších mléčných potravin stoupla. Například smetany se vyrobilo o 11,3 procenta víc, jogurtů o 9,4 procenta, másla o 4,2 procenta. Produkce tvarohů v ČR stoupla o 12,5 procenta a přírodních sýrů o osm procent.

Spotřeba mléka a mléčných výrobků se podle Kopáčka už minulý rok zvýšila o 1,3 procenta na rekordních 249 kilogramů na osobu. “Když slyšíte ta výrobní čísla, tak je nastartováno i na dobrý výsledek letošního roku,” uvedl předseda mlékárenského svazu. Podle něj bude důležité, aby Češi u českých výrobků zůstali.

Zástupci mlékáren hodnotili dopad jarních opatření proti nemoci covid-19 podle toho, jak velký podíl produkce dodávají do restaurací a školních jídelen, které byly zavřené, nebo na export. “Ještě jsem nezažil, aby nám 35 procent odbytu zmizelo z pondělí na úterý,” řekl Miloš Kvasnička z Mlékárny Polná vyrábějící sýry. Lidé prý ale zase kupovali víc mléčných výrobků v obchodech. “My jsme měli štěstí, že na gastru nemáme tak velký podíl výroby,” uvedl ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.

Agrární analytik Petr Havel s odvoláním na průzkum veřejného mínění Eurobarometr uvedl, že v ČR přibývá lidí, kteří upřednostňují kvalitu potravin před cenou. Podíl spotřebitelů, pro které je cena nejdůležitějším kritériem, podle šetření za deset let klesl ze 75 na loňských 62 procent. “Ten posun je velmi významný,” řekl.

O něco méně než mlékaři jsou letos asi spokojení chovatelé krav. Cena mléka v ČR podle Kopáčka do letošního července meziročně klesla o 3,5 procenta na 8,19 koruny. Podle něj je ale předpoklad, že už by se letos výrazněji snižovat nemusela.

V Přibyslavi bude v sobotu 29. Mlékárenský den, přehlídky se zúčastní 18 mlékáren. Kvůli koronaviru je ale zrušená ochutnávka mléčných výrobků. Zůstane trh na náměstí i doprovodné akce.

Věra Stejskalová kš

Zpravodaj

Lékař: Kravské mléko je pro děti nenahraditelné

  • 20 srpna, 202027 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 20. srpna (ČTK) – Kravské mléko je nenahraditelnou složkou potravy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jan Krejsek. Náhražkám z rostlin, tedy “mléčným nápojům”, chybí esenciální složky, navíc je u nich větší riziko alergií například na ořechy.

Podle něj je konzumace “mléčných” nápojů z ořechů nebo sóji nutričně naprosto špatná, u některých složek těchto nápojů je pak podle Krejska riziko anafylaktických smrtících reakcí. Navíc podle něj stojí tyto nápoje pětkrát více než obyčejné mléko.

Mléko je podle něj zejména důležité pro děti a kojící matky. Riziko alergie na mléčný cukr je podle něj u bělošské populace v řádu procent. “Potřebujeme plnohodnotné bílkoviny, vápník a vitamin D,” dodal. Dětem a adolescentům doporučuje půl litru mléka, 200 gramů tvarohu nebo jogurtu a 40 až 50 gramů tvrdého sýra denně. V ČR funguje podpora spotřeby mléka na základních školách, vláda na tento program přispívá zhruba 250 milionů Kč ročně, dalších 50 milionů korun pak dává Evropská unie. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček pak dodal, že krabička školního mléka poskytne dítěti ve věku mezi sedmi a deseti lety 42 procent doporučeného příjmu vápníku, 53 procent jódu, celý doporučený příjem vitaminu B12 a 47 procent příjmu vitaminu B2.

V ČR vyrábí rostlinná mléka nejenom menší firmy, od předloňska se přidala i nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko. V pražských Kyjích produkuje rostlinné nápoje z mandlí, kokosu, obilí a rýže pro 11 evropských států.

drh gcm

Zpravodaj

Potřebujeme i v dospělosti získávat vápník?

  • 1 června, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Je všeobecně známo, že by se zvláště u dětí a dospívajících mělo dbát na pravidelný přísun mléka, protože právě v tomto období rostou kosti. Malá spotřeba vede k velkým problémům v dospělosti. Postupně klesající obsah minerálních látek v kostech totiž urychluje nástup osteoporózy, onemocnění, které má dle ověřených průzkumů svůj původ právě v mládí vlivem malé spotřeby vápníku. Ale jak je to s mlékem a vápníkem v pozdějších letech? Zeptali jsme se MUDr. Romana Cibulky z Ústavu klinické biochemie a hematologie FN v Plzni.

1. Měli by konzumovat mléko a mléčné výrobky právě kvůli přísunu vápníku i lidé v dospělosti?

Zcela jistě ano, měli, a pokud možno denně. Důvodem je právě příjem vápníku.

2. Má cenu konzumace mléka a mléčných výrobků i v seniorském věku? Je tělo schopné vstřebávat a využívat vápník pro výživu kostí?

Je to velmi vhodné, jinak by člověk v tomto věku musel daleko více vápníku přijímat ve formě doplňků stravy. Tělo je schopné vstřebávat vápník jen tehdy, pokud má dostatek vitamínu D. To je další důležitá látka, které má člověk v seniorském věku často nedostatek. Spolu s vápníkem jsou to spojené nádoby a je nutné řešit nedostatek obou těchto látek dohromady.

3. Je lepší konzumace vápníku v potravinách nebo v doplňcích stravy? A proč?

Obecně preferuji spíše konzumaci pestré stravy podle zásad racionální výživy. V případě vápníku je ale problém, že starší lidé (nad 65 let) a ženy po menopauze se dostávají do situace, kdy je těžké dosáhnout doporučený příjem vápníku, který je u nich 1 200–1 500 mg denně, pouze potravou. Příjem mléka a mléčných výrobků by musel být tak velký, že by to nebylo vhodné z hlediska nadbytečného příjmu mléčného tuku. Ten by mohl vést zase k jiným zdravotním rizikům.

Naopak, příjem takto velké dávky pouze v doplňcích stravy často vede k zažívacím obtížím, takže ani tato cesta se nejeví jako ideální. Proto si myslím, že skupiny obyvatelstva s nejvyšší potřebou vápníku by měla zhruba polovinu své denní dávky vápníku konzumovat v potravinách a druhou polovinu v doplňcích stravy.

4. Kolik bychom potřebovali zkonzumovat mléka a mléčných výrobků (vápníku), abychom neměli problémy s osteoporózou?

Za prvé chci zdůraznit, že osteoporóza není jen záležitost vápníku. Stěžejní je i vitamín D, o kterém již byla řeč, ale i další živiny, tedy výživa jako celek. Zde bych odkázal na Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky, která lze dohledat například na www stránkách Společnosti pro výživu. Těmito zásadami by se člověk měl řídit celý život.

Dalším nesmírně důležitým faktorem je pravidelný pohyb, a to už od dětství. Pravidelné zatěžování kostí a také svalů v období našeho růstu a vývoje předurčí kvalitu těchto tkání na dlouhou dobu dopředu. Ale samozřejmě i v dospělosti a ve stáří by se člověk měl pravidelně hýbat.

Co se týká vaší otázky, dospělí lidé a děti do 10 let by měli konzumovat okolo 1 000 mg vápníku denně. Dospívající děti a mladí dospělí do 25 let, ženy po menopauze a muži starší 65 let ještě více.

5. V jakých výrobcích je vápníku nejvíce?

Z mléčných výrobků jsou výborným zdrojem vápníku zejména tvrdé sýry, mezi nimiž vede parmezán, který ve 100 gramech obsahuje téměř 1 100 mg vápníku, následovaný ementálem (cca 900 mg vápníku na 100 g), goudou a eidamem (cca 800 mg vápníku na 100 g). Měkký tučný tvaroh obsahuje ve 100 gramech cca 360 mg vápníku, netučný pak okolo 100 mg. Bílý jogurt obsahuje ve 100 gramech cca 180 mg vápníku. Kravské mléko obsahuje ve 100 ml asi 120 mg vápníku, kozí mléko je na tom obdobně. Ostatní mléčné výrobky jsou již chudší zdroje.

Neměli bychom ale zapomenout ani na další potraviny. Vůbec nejbohatším zdrojem vápníku je mák. Dále je vápník obsažen v nemalém množství také v zelenině, sójových produktech, ořeších a rybách. Mořské ryby jsou pak také výborným zdrojem již výše zmíněného vitamínu D.

Jestli je možné dosáhnout dostatečného příjmu vápníku jen potravou, to nechám na čtenářích. Doporučuji si týden zapisovat svůj jídelníček a pak si to zkusit spočítat, případně požádat nějakého nutričního specialistu.

 

Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů v těle. Je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervů a srdce, je potřebný pro srážení krve a tvorbu kostí. Přibližně 99 % vápníku se nachází v kostech, zbývající vápník koluje v krvi. Část vápníku se denně ztrácí z těla, je filtrován ledvinami a vylučován do moče. Pokud vás zajímají hodnoty vápníku ve vašem organismu, můžete si ho nechat samozřejmě laboratorně vyšetřit. Podrobné informace o vyšetření najdete na www.labtestsonline.cz

 

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS