Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

iDNES: Lékaři Rehabilitačního ústavu Hrabyně hromadně podali výpověď

  • 25 října, 2024
  • by budskap

Lékaři spolu s několika dalšími zaměstnanci ústavu podepsali podle serveru na konci září petici za odvolání ředitelky Ruprichové z funkce. Odpověď ale nedostali a jak tvrdí, nekomunikovalo s nimi ani ministerstvo zdravotnictví. “Po nástupu Andrey Ruprichové do funkce jsme se stali terčem ponižování a urážek, nejasného definování úkolů, případně vyhrožování vyhazovem pro neplnění úkolů a pro neuposlechnutí příkazů,“ uvedli v dopise ministrovi zdravotnictví.

Zaměstnanci, které zastupuje dnes už bývalý zaměstnanec Radek Doležal, mimo jiné tvrdí, že je ředitelka neodůvodněně kritizuje, vyžaduje, aby byli neustále na příjmu nebo je zesměšňuje před ostatními kolegy. Zároveň poukazují na to, že ústavu chybí zaměstnanci a sama ředitelka podle nich mnoho dní na pracovišti není. “O všem přitom musí rozhodovat ona sama, nikdo z vedoucích zaměstnanců nemá rozhodovací pravomoc. Medializace je pro zaměstnance poslední možností, jak na situaci upozornit,“ uvedl Doležal.

Ministerstvo zdravotnictví se situací v rehabilitačním ústavu bude zabývat. “V nejbližší době proběhne setkání s ředitelkou, další kroky v tuto chvíli předjímat nebudeme. O řešení situace budeme v nejbližší době informovat,” uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ruprichová ale důvod pro svůj konec ve funkci nevidí. “Určitý problém by mohl být s jednou skupinou zaměstnanců, a sice s lékaři, jimž se ne všechna má rozhodnutí líbí. Bohužel místo toho, aby se se mnou nebo popřípadě s širším vedením ústavu sešli, volí jiné cesty, což mě mrzí. Například velkou nevoli mezi lékaři vyvolalo mé rozhodnutí, kdy jsem v Chuchelné, což je jedno z našich dvou pracovišť, přemístila inspekční pokoj lékařům, kdy jeden lékař veřejně prohlásil, že nový pokoj mu nevyhovuje, prý je příliš blízko pacientům,“ řekla Ruprichová, která je v ústavu přes 30 let a jeho ředitelkou je téměř čtyři roky.

Ruprichová uvedla, že pokud zaměstnanci poškodí jméno ústavu či jí samotné, bude se proti tomu bránit právně. “Své postupy a rozhodnutí jsem připravena v případě potřeby vysvětlit i zřizovateli našeho rehabilitačního ústavu, kterým je ministerstvo zdravotnictví,“ dodala Ruprichová.

 

České zdravotnictví

Ministerstvo zřejmě získá právo k zajišťování léků například při epidemiích

  • 9 září, 202212 září, 2022
  • by andrlovak1

Pozměňovací návrh Martiny Ochodnické (TOP 09) reaguje na zkušenosti při epidemii covidu-19. Změna zákona umožní podle zdůvodnění ministerstva zdravotnictví pořízení léčivých přípravků, které by mohly na trhu chybět. Ministerstvo by mohlo novou pravomoc využít podle zdůvodnění v případě, že by nebylo možné zajistit dostupnost léčivých přípravků standardně.

 

Sněmovna do novely vložila také úpravu Toma Philippa (KDU-ČSL), podle které už lékaři nebudou muset zaznamenávat údaj o očkování do dvou registrů jako nyní, ale jen do jednoho. Očkování proti covidu-19 lékaři zapisují do registru napojeného na Informační systém infekčních nemocí (ISIN), ostatní očkování do registru při eReceptu. Nově by lékaři zaznamenávali všechna očkování do ISIN, z něhož by se záznamy do systému eRecept přenesly.

 

Poslanci naopak neschválili další části Philippova pozměňovacího návrhu, které vyvolaly debaty kvůli ochraně osobních údajů. Šlo o možnost Ústavu zdravotnických informací a statistiky využívat údaje ze systému eRecept a o možnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv nahlížet do registru zdravotního stavu.

 

Vládní léková předloha předpokládá regulaci reklamy na veterinární přípravky, bude smět mířit vesměs jen na veterináře, v některých případech také na chovatele zvířat určených k produkci potravin. Cílem je podle zdůvodnění zabránit tomu, aby ovlivňovala laiky, kteří by pak mohli používat tyto léčivé přípravky nesprávně či v nadměrném množství a ohrozit tím veřejné zdraví, zdraví zvířat nebo životní prostředí. Předloha také ukládá povinnost vedení záznamů o lécích i těm podnikatelům, kteří chovají zvířata nikoliv pro potravinářské zpracování. Zavede rovněž sběr dat o veterinárních antibiotikách v jednom systému. K použití přípravků například s látkou s hormonálními účinky nebo látkami potlačujícími činnost štítné žlázy si veterináři podle předlohy budou muset vyžádat souhlas chovatele zvířete.

 

Státní veterinární ústav vybuduje podle novely systém s informacemi o používání veterinárních léčiv. Údaje v něm bude uchovávat deset let, některá z nich budou dál sloužit ke statistickým účelům. Podle schváleného pozměňovacího návrhu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) bude ústav vést seznam webových stránek s nabídkou nelegálních veterinárních přípravků. Poskytovatel připojení k internetu k nim je bude muset zablokovat.

 

České zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví zvýhodní při atestaci dětské lékaře a praktiky

  • 22 srpna, 2022
  • by andrlovak1

Těmto lékařům, kteří se budou připravovat pro vlastní praxi v nemocnicích, bude ministerstvo hradit plnou mzdu včetně odvodů. Přispěje i školitelům. Nemocnici by vzdělávání lékařů, kteří u ní po atestaci nebudou dál pracovat, nemělo nic stát. “Myslím si, že toto je jediná cesta, která v horizontu pěti šesti let může vést k nějakému cíli,” řekl Válek.

 

Podpora bude pevně svázaná s tím, v jakém regionu začne lékař po atestaci pracovat. “Já nepotřebuji, aby se mi pořád zvyšoval počet lékařů v Brně, v Praze – ne, že by tam nebyli potřeba – ale chci, aby dostupnost, co se týče praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost, byla plošná,” řekl Válek. Letos by se takto mohlo vzdělávat asi 60 lékařů, v příštím roce 250 až 300.

 

Kromě nedostatku dětských a praktických lékařů se některé kraje, včetně Vysočiny, potýkají také s nedostatkem stomatologů. Protože ale zubař atestaci nepotřebuje, není možné motivovat ho prostřednictvím atestačního vzdělávání jako praktiky. Podle Válka bude nutné v případě zajištění dostupnosti zubařů změnit legislativu, aby jich byl nejen dostatek, ale aby byl dostatek těch, kteří budou spolupracovat se zdravotními pojišťovnami. Smlouva s pojišťovnou by mohla být podmínkou pro otevření nové ordinace a studenti stomatologie by povinnou praxi měli vykonávat také v ordinaci, která s pojišťovnami spolupracuje.

 

Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje zubní ordinace. Přispívá městům a obcím na jejich zřízení. Dostupnost dětských lékařů by mohly zlepšit ambulance otevírané při jeho nemocnicích. O jejich zavedení bude podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS a STO) kraj ještě s nemocnicemi a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jednat.

 

České zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo dvouletou dohodu o spolupráci s WHO

  • 25 března, 2022
  • by andrlovak1

Ministr na twitteru napsal, že hlavními tématy setkání byla uprchlická krize, příprava na podzimní vlnu koronaviru a onkologická prevence. “Jsem rád, že ČR získá expertizu i finanční pomoc od této organizace,” dodal Válek.

 

Dohoda zahrnuje společný postup pro roky 2022 a 2023 také například v připravenosti na nouzové situace, téma zdraví ve vztahu k životnímu prostředí, přenosné a nepřenosné nemoci včetně očkování proti nim nebo škodlivost užívání alkoholu a tabáku.

 

“Toto jsou vlajkové lodě našeho celoevropského pracovního programu. Nejenže tato dohoda proto zlepší výsledky zdravotní péče v zemi, ale rovněž podpoří výměnu odborných poznatků v regionálních i globálních sítích,” uvedl v tiskové zprávě Kluge.

Budoucnost zdraví

Tématem dohody je také plnění evropského pracovního plánu EU Společná akce pro lepší zdraví na roky 2020 až 2025. WHO v něm vyjadřuje podporu zdravotnickým prioritám českého předsednictví Radě Evropské unie od července 2022.

 

“Našimi prioritami budou především onkologie, vzácná onemocnění, očkování, boj s dezinformacemi ve zdravotnických otázkách a navázání na práci francouzských kolegů,” řekl k tomu ministr Válek. Shoda podle něj panuje i na pomoci ukrajinským občanům.

 

 

České zdravotnictví

Ředitelkou národního centra ošetřovatelství je Hofštetrová Knotková

  • 26 ledna, 202227 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Zřizovatelem národního centra ošetřovatelství je ministerstvo zdravotnictví. Organizace mimo jiné poskytuje vzdělávací programy a kurzy celoživotního vzdělávání pro zdravotnické pracovníky i veřejnost.

 

Hofštetrová Knotková vystudovala sociologii a absolvovala postgraduální studium výchovy a vzdělávání ve zdravotnictví. Dosud se profesně věnovala vzdělávání nelékařských zdravotnických povolání, formování a vedení informačních týmů.

 

V současné době se Hofštetrová Knotková účastní pracovní skupiny pro transformaci nelékařských zdravotnických povolání. Podílí se také na projektu Domácí péče v ČR a na implementaci akčních plánů ke Koncepci ošetřovatelství. Věnuje se rovněž přednáškové a publikační činnosti.

 

Aktuálně

Karanténa a izolace kvůli covidu-19 se od úterý zkrátí na…

  • 5 ledna, 20227 ledna, 2022
  • by andrlovak1

“Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se šířením nákazy variantou omikron dospělo k tomu, že je možné a potřebné, a to i na základě zahraničních zkušeností, zkrátit karanténu a izolaci na pět dní,” řekl Fiala. Ze zahraničních dat vyplývá, že omikron je nakažlivější než delta, ale do nemocnic míří menší podíl lidí s vážným průběhem nemoci. Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se dá na vrcholu vlny epidemie omikronu čekat až 50.000 nakažených za den a do nemocnic bude přijímáno i 900 pacientů denně. V jeden den by tak mohlo být i 7000 hospitalizovaných.

 

Do izolace nastupují lidé s potvrzenou nákazou, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. V současné době trvá dva týdny. V karanténě jsou lidé po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Ukončit ji šlo doteď po sedmi dnech negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Bez testu karanténa trvá dva týdny.

 

Nově budou muset podle Válka do karantény i lidé, kteří covid prodělali v posledním půl roce nebo byli očkovaní. Očkovaných proti covidu je přes 60 procent populace a 2,5 milionu lidí už nákazu koronavirem prodělalo, část z nich je ale zároveň očkovaná. Dosud se jich po rizikovém kontaktu tato povinnost netýkala, jen lidé z jedné domácnosti museli absolvovat test. Karanténu nemuseli dodržovat ani do obdržení výsledku testu.

 

Důvodem ke zkrácení karantén byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky. Ústřední krizový štáb v pondělí zástupcům kritické infrastruktury zadal vypracovat plán opatření, který ji na situaci připraví.

České zdravotnictví

V Česku startuje unikátní kurz pro pochopení demence

  • 16 září, 202120 října, 2021
  • by CRS Webmaster

Praha 15. září 2021 V Česku se spouští pilotní verze jedinečného online kurzu „Demence a jak jí porozumět.“ Kurz navazuje na australskou platformu „Understanding dementia“ a řadí se mezi světovou špičku v oblasti online kurzů svého druhu. První kurz bude zahájen 25. října, registrace je otevřena již nyní na webu Aesculap Akademie. Kurz je součástí Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc jehož gestorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Česká verze vznikla díky spolupráci vzdělávací instituce Aesculap Akademie, Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Jihomoravského kraje a australské University of Tasmania. „Pilotní fáze je určena profesionálním pečujícím. Očekáváme zájem studentů v řádech tisíců. Věřím, že přispěje ke zlepšení života lidí s demencí, jejich rodin i pečovatelů,“ říká za Aesculap Akademii MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun. Druhým krokem bude spuštění kurzu pro rodinné příslušníky, kteří pečují o lidi s demencí v domácím prostředí.Odborným garantem kurzu v České republice je Prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., proděkanka pro nelékařské studijní programy a informační technologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. „Masarykova univerzita sepsala memorandum o spolupráci s australskou stranou a umožnila tak na akademické úrovni přenos kurzu do Čech. Ve spolupráci s Aesculap Akademií, zástupci Jihomoravského kraje a města Brna se staráme o to, aby bylo možné kurz po všech stránkách rozšířit k cílovým uživatelům,“ vysvětluje proděkanka pro nelékařské studijní programy a informační technologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Andrea Pokorná.  

Pomyslné startovací tlačítko kurzu zmáčkl také hejtman Jihomoravského kraje, který kurz vítá a podporuje. „Jenom za loňský rok víme v našem kraji o 12 500 pacientech s demencí. Rodiny, které péči o blízkého zažily a zažívají, potřebují profesionální pomoc a doprovod. Je proto hodně důležité, že kurz probíhá online a brzy bude  dostupný pro každého,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich. Kurz podpořila také primátorka Brna. „Vnímáme stárnutí populace komplexně. V současnosti vedeme jednání společně s Jihomoravským krajem a zvažujeme, zda navyšovat lůžka v sociálních zařízeních či posílit terénní péči profesionálů, kteří službu poskytují v domácím prostředí. To vše ale vyžaduje dostatek kvalifikovaného personálu a já věřím, že právě tato ucelená forma online vzdělávání může výrazně pomoci,“ říká ke startu kurzu primátorka Brna Markéta Vaňková. 

Kde se zrodila myšlenka kurzu k porozumění demenci?

Unikátní online kurz demence a jak jí porozumět (The Understanding Dementia MOOC) vytvořili vědci z Výzkumného a vzdělávacího centra pro demenci University of Tasmania (Wicking Dementia Research and Education Centre at the University of Tasmania, dále  WDREC) v roce 2013. Cílem centra je lépe porozumět nemocem, které ovlivňují mozek a způsobují pokles kvality paměti
a dovednosti při řešení problémů. „Vzdělávání a výzkum v této oblasti jsou pro nás klíčové. Celosvětově máme v kurzu zapsaných už přes 220 tisíc účastníků. Jsem rád, že náš kurz nyní poběží i v České republice, protože demence je jedním z hlavních problémů 21. století a počet nemocných neustále stoupá,“ uvedl profesor James Vickers, ředitel WDREC a světově uznávaný odborník na výzkum demence. Projekt podpořil také velvyslanec Australského společenství pro Českou republiku, J. E. Lloyd Brodrick, který nedávno navštívil Brno. Ocenil pokračující spolupráci

v oblasti péče o osoby trpící demencí mezi australskými a českými organizacemi. „Překlad online kurzu University of Tasmania do češtiny naznačuje, že naše země přistupují k péči o osoby trpící demencí podobným způsobem. Austrálie je globálním lídrem v oblasti demence a péče
o seniory a já opravdu doufám, že v budoucnu uvidíme další projekty mezi Českou republikou a Austrálií v oborech zdravotnictví a vzdělávání,“
řekl  J. E. Lloyd Brodrick, velvyslanec Australského společenství pro Českou republiku.

Čím je kurz unikátní?

Kurz se řadí mezi špičkové online kurzy. Ve své pilotní fázi je dostupný profesionálům v péči o seniory a pacienty s demencí, do budoucna bude k dispozici všem, kteří se zajímají o problematiku demence, včetně rodinných příslušníků Kurz je dostupný na webových stránkách Aesculap Akademie, přičemž první kolo začíná 25. října 2021. Zájemci k absolvování kurzu tedy potřebují pouze chytrý telefon, tablet či počítač a internetové připojení. Studium probíhá vždy blokově, a to po dobu minimálně sedmi týdnů. „Kurz není tutorovaný, jeho průchod si tedy mohou účastníci regulovat sami a mohou si ho v rámci stanoveného časového úseku prodloužit podle svých studijních či pracovních možností,“ vysvětluje prof. Pokorná. Obsah kurzu je jedinečný také svým obsahem. Zahrnuje videa, která poutavým způsobem seznamují účastníky kurzu s novými poznatky, dále řadu studijních materiálů, krátké reportáže s příběhy pacientů, obrázky, statistiky, grafy. „Kurz není pouze přeloženým souborem textů, ale je realizován ve velké míře rozhovory odborníků. Zapojení jsou i laičtí pečující s osobní zkušeností. Především využívá nejnovější důkazy a poznatky, které je v této oblasti možné získat z výzkumů,“ dodává Pokorná.

Jak kurz probíhá?

Kurz Demence a jak ji porozumět tvoří celkem 60 videí, z nichž každé má 5 – 15 minut. Obsahují dialogy, čtení, hry, kvízy, hodnocení i diskusní fóra. Kurz se skládá ze tří základních částí. První je „Mozek“. Tato kapitola poskytuje základní obsah o anatomii a funkci nervového systému. Druhý modul nese název „Onemocnění“. Studenti se seznámí s onemocněními, která způsobují demneci, se současným výzkumem a směřováním do budoucnosti. Třetím modulem kurzu je „Člověk“. V této části se klade důraz především na rozpoznávání příznaků demence, na život s demencí nebo na různé tipy terapie. Kurz nabízí ucelený pohled vzdělání v oblasti péče o nemocné demencí a o nejnovějších výzkumech v tomto oboru. Není třeba žádného předchozího zdravotního vzdělání. Během kurzu účastníci průběžně vyplňují testy, které mohou realizovat opakovaně, a to do doby, než jsou úspěšní. Pilotní testování probíhalo na dvou vysokých školách – Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Studentům nejvíce vyhovala celistvost kurzu, zapojení reálných pacientů, kteří vystupují ve videích a nový pohled na demenci jako na komplexní onemocnění. „Komplexnost celého kurzu umožňuje dobře porozumět problematice. Největším aha momentem bylo téma navázání kontaktu s člověkem s demencí např. formou hudby, naladění se na pohyby a navázání komunikace.To, že navenek nedostávám “feedback” neznamená, že ten člověk nevnímá,“ říká studentka Jana z Lékařské falkulty Masarykovy univerzity v Brně.

Počet lidí s demencí stoupá a mladí nejsou ochotni o ně pečovat

Podle Světové zdravotnické organizace se počet lidí s demencí na celém světě odhaduje na 50 milionů. Toto číslo se má do roku 2050 zvýšit na 135,5 milionu. Což je pro dokreslení více lidí, než v současnosti žije v Japonsku. Se stárnutím světové populace je proto demence hlavním problémem veřejného zdraví. Projevuje se různě. Člověku se například zmenšuje okruh jeho zájmů, začíná být paranoidní, zapomíná nebo se přestává orientovat v čase. Když se neléčí, postupuje demence tak rychle, že během tří až čtyř let už nezvládne péči o takto nemocného člověka ani rodina. V tuzemských podmínkách neexistuje relevantní výzkum, který by otázku prevalence mapoval. Proto je potřeba se spokojit s kvalifikovanými odhady, které vycházejí z evropských a světových prací a studií. Podle dokumentu „Zpráva o stavu demence 2016“ (viz graf níže), kterou vydala Česká alzheimerovksá společnost, můžeme říci, že v současnosti u nás žije zhruba 183 tisíc lidí s nějakou formou demence, v roce 2050 by to mělo být už 383 tisíc lidí. Více než dvě třetiny lidí jsou ženského pohlaví. Nejvyšší počet lidí s demencí zůstává v Praze. Díky online kurzu se nejen zvýší povědomí o demenci, ale hlavně se podpoří vzdělání lidí v této oblasti, což je do budoucna klíčové. „Diagnóza demence může způsobit nemalé problémy v rodinách. Mladí lidé nechtějí
o své příbuzné pečovat, mnoho z nich má buď malé děti nebo se chtějí věnovat kariéře a starost o člověka s demencí je časově i psychicky velmi náročná. V Austrálii se o tomto trendu jž otevřeně hovoří a pracuje se s ním. Díky tomu vznikl také tento kurz,“ komentuje situaci Andrea Pokorná.

Správná diagnostika je klíč

Aktuálním problémem je také fakt, že není vždy snadné odlišit demenci od stavů, které se projevují podobně. Například zapomínání je často přičítáno projevům stáří, zhoršené kognitivní funkce zase následkům mozkové mrtvice. Navíc lidé, kteří jsou v počátečních stádiích onemocnění demence,
si nechtějí tuto možnost vůbec připustit. „V pozdějších stádiích bývá diagnóza demence horší pro rodiny pacientů než pro samotného pacienta, často je pro rodinu náročné přijmout, že jejich blízcí zapomínají a chovají se jinak. Příbuzní bývají někdy naštvaní a berou chování svého blízkého jako naschvály. Velký přínos proto vidím v možnosti vzdělání pro rodiny, aby lépe rozuměly svým blízkým,“ říká Mgr. Hana Juráčková, vedoucí Domova s úsměvem ve Slavkově
u Brna, který se stará o osoby se zdravotním postižením.
Péče o lidi trpící demencí zdravotníky či sociálními pracovníky má mnoho specifik. „Práce je psychicky náročnější, jelikož klienti mají často nepředvídatelné reakce, je těžké odlišovat světlé chvilky od stavů úplné dezorientace, kdy klient sděluje reálné informace a kdy si to jen myslí. Časté jsou také výpadky zejména krátkodobé paměti, kdy klienti například znovu vyžadují oběd. Specifik je celá řada, proto je velmi důležité kvalitní a pravidelné školení personálu, což tento kurz přesně umožňuje,“ uzavírá Hana Juráčková. 

Více o B. Braun

Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu 180 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 64 zemích světa. Skupinu
B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel dialyzačních středisek, odborných ambulancí a domova pro osoby se zdravotním postižením) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Kurzy Aesculap Akademie jsou akreditovány příslušnými lékařskými společnostmi a mezinárodními lékařskými organizacemi. Vědecká rada složená z předních odborníků napříč medicínskými obory zaručuje provtřídní kvalitu. Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává více než 800 lidí. Charitativní projekt B. Braun pro život podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. Patronem projektu je český paralympionik David Drahonínský.

České zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví má mít v rozpočtu o miliardu víc, celkem 24…

  • 25 července, 202125 srpna, 2021
  • by andrlovak1

V návrhu rozpočtu na rok 2022, který vláda schválila před prázdninami, se počítalo pro ministerstvo zdravotnictví s částkou 22,7 miliardy korun, meziročně asi o 4,7 miliardy korun více.

Další zhruba miliardové navýšení potvrdila po jednání také Schillerová. Uvedla, že prostředky zajistí například financování Chytré karantény a 100 milionů korun bude určeno také na nová lůžka dětské psychiatrie. “Je to obor, který čelí výraznému tlaku, pokud jde o počty pacientů, zejména v tom covidovém období. Víme, že kapacity dnes nejsou zcela dostatečné,” poznamenal Vojtěch. Vzniknout by podle ministra mělo asi 100 nových lůžek, zájem o zvýšení kapacit podle něj projevily například nemocnice v Motole, Bohnicích, Plzni či Velké Bíteši.

Ministryně doplnila, že peníze na lůžka poskytne ještě z letošního rozpočtu v rámci úspor na státním dluhu a bude na ministerstvu zdravotnictví, zda je investuje letos nebo v příštím roce.

Po dnešku se v rozpočtu ministerstva zdravotnictví na příští rok počítá také s částkou 496 milionů korun na spolufinancování evropských projektů z programu REACT. O dotaci totiž žádají i nemocnice, jejichž zřizovatelem je ministerstvo.

Podporu center duševního zdraví, která vznikla v rámci reformy psychiatrie, by měl zajistit příští rok dotační program, který v pondělí schválila vláda. Na tyto dotace bude potřeba asi 223,6 milionu korun.

Na zvýšení platů lékařů, kteří působí v orgánech veřejného zdraví, tedy ve Státním zdravotním ústavu či na hygienických stanicích, bude v rozpočtu navíc asi 23 milionů korun. Jejich tarify by se podle Vojtěcha měly zvýšit zhruba o 15.000 korun.

Sněmovna zřejmě do říjnových parlamentních voleb nestihne státní rozpočet na příští rok schválit. Po volbách tak bude muset vláda návrh projednat znovu a předložit ho poslancům.

sdv rot

 

Aktuálně

Thomayerova nemocnice už má stavební povolení na část investic

  • 19 května, 2021
  • by andrlovak1

Většinu peněz nemocnice, jejímž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, získá z vládních strategických investic. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden při slavnostním zahájení stavby nových pavilonů v sousedním Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), na které vláda také přispěje, řekl, že pro Thomayerovu nemocnici je schváleno 2,3 miliardy korun. “Můžeme potvrdit slova pana premiéra, jelikož v našem případě se skutečně jedná o budoucí investiční plány v celkové hodnotě téměř 2,5 miliardy korun,” uvedl k tomu Sulek.

Nemocnice dlouhodobě plánuje celkovou rekonstrukci pneumologické kliniky. Ředitel nemocnice Zdeněk Beneš už na podzim roku 2019 uvedl, že klinika je v havarijním stavu. Na opravu už má nemocnice stavební povolení, podle mluvčího by měla být dokončena do roku 2023. Kdy přesně začne, Sulek neupřesnil, nyní se podle něj pracuje na prováděcí dokumentaci.

Nemocnice už má stavební povolení také na zateplení několika pavilonů, nyní vybírá dodavatelskou firmu. Nejstarší budovy nemocnice pocházejí z konce 20. let minulého století, jsou navíc památkově chráněné. Podle dřívějších informací bude oprava plicní kliniky stát asi 270 milionů korun, zateplení a nové fasády dalších budov dalších 500 milionů korun.

“Další strategickou investicí je výstavba nového centrálního urgentního příjmu. V současně době pracujeme na výběru zhotovitele projektové dokumentace. Stavba nového objektu by měla být dokončena do roku 2025, a to pokud vše půjde dle plánu,” napsal ČTK Sulek. Stát bude podle dřívějších informací asi 835 milionů korun.

Zdravotnické zařízení chce rovněž pořídit nové lineární urychlovače pro léčbu nádorových onemocnění. Používají se při ozařování zhoubných nádorů. “Pracujeme však na dalších investičních plánech, které bychom měli realizovat do roku 2027, a to v celkové hodnotě za více než 800 milionů korun,” dodal Sulek.

Aktuálně

Ministerstvo: Nemocnice dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny, mohou…

  • 6 května, 2021
  • by andrlovak1

Odměny pro pracovníky v nemocnicích se bude podle ministerstva vyměřovat na základě počtu odpracovaných hodin od loňského října do konce února. Týkat se bude jak zaměstnanců, kteří mají s poskytovatelem hlavní pracovní poměr, tak lidí pracujících na dohodu.

Zdravotníci v ambulancích dostanou odměny prostřednictvím kompenzační vyhlášky, která vyšla 27. dubna. Na jejím základě zdravotní pojišťovny dají do systému veřejného zdravotního pojištění asi 12,6 miliardy korun navíc, nejvíce bude určeno na právě na kompenzace druhé vlny pandemie covidu-19.

Ambulantní zdravotníci dostanou stejně jako ti v nemocnicích 75.000 korun hrubého, pokud měli plný úvazek k 31. prosinci loňského roku. Odměna pro záchranáře dosahuje 120.000 korun. Při nižším úvazku se výše krátí. Kompenzace na odměny by měly být vyplaceny na konci května.

Odměny mohou získat i zdravotníci v lékárnách. Pro vyplacení nezkrácené částky musí za poslední čtvrtletí loňského roku vykázat alespoň 75 procent produkce v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Zdravotní pojišťovny ji vyplatí automaticky.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS