Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Děti a mateřství

Vědkyně: Délka pobytu v nemocnici po porodu se zvyšuje s vyšším věkem…

  • 5 září, 2023
  • by budskap

“Odklad plodnosti do vyššího věku, a tedy výrazná změna ve věkové struktuře českých rodiček, je doprovázen řadou dalších faktorů souvisejících s věkem, jako je například výrazný nárůst počtu i podílu porodů císařským řezem, využívání technologií asistované reprodukce a zvýšení podílu vícečetných porodů,” uvedla vědkyně.

Pro analýzu vědci využili anonymizovaná data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o všech rodičkách pojištěných u VZP, které v roce 2014 porodily v lůžkových zdravotnických zařízeních. Získali tak údaje o 50.400 ženách, což je podle vědců 47,1 procenta všech žen, které v tom roce v Česku porodily.

Výsledky ukazují, že nejčastější doba hospitalizace spojená s porodem byla v roce 2014 pět započatých dní v případě vaginálních porodů a šest dní u porodu císařským řezem. Průměrná doba hospitalizace z důvodu porodu byla u vaginálních porodů 5,5 dne a 7,5 dne v případě porodu císařským řezem. Tři čtvrtiny žen byly v souvislosti s vaginálním porodem hospitalizovány maximálně šest dní a u porodu císařským řezem maximálně osm dní.

“Dlouhá doba hospitalizace pak v naší analýze zahrnovala hospitalizaci v souvislosti s porodem v délce sedm a více dní v případě vaginálního porodu a devět a více dní v případě porodu císařským řezem. Riziko dlouhé hospitalizace u nejmladších rodiček je vyšší u obou typů porodů, výraznější však v případě císařského řezu. Naopak po 35. roce věku je patrný nárůst rizika dlouhé doby hospitalizace v případě vaginálních porodů, které se dále výrazně zvyšuje po 40. roce věku,” řekla vědkyně.

Kromě starších žen se riziko dlouhé doby hospitalizace podle vědců týká nejmladších rodiček. Zatímco u matek mladších 19 let je šance na dlouhou dobu hospitalizace 1,6krát vyšší než u matek ve věku 30 až 34 let, u žen ve věku 20 až 24 let se tato šance snižuje na 1,3násobek, a u žen ve věku 25–29 let na 1,15násobek ve srovnání s věkovou skupinou 30 až 34 let. Se zvyšujícím se věkem pak pravděpodobnost na dlouhou hospitalizaci opět roste.

Tisková zpráva

Mléčná banka Fakultní nemocnice Hradec Králové hledá nové dárkyně…

  • 31 srpna, 2023
  • by budskap

Mléčná banka Fakultní nemocnice Hradec Králové průběžně hledá nové dárkyně mateřského mléka. Loni v září banka zavedla možnost svozu mléka od dárkyň ze vzdálenosti 50 kilometrů od Hradce Králové, a i díky tomu se podařilo zajistit dostatek mateřského mléka, které nemocnice využívá pro výživu nedonošených či nemocných novorozenců hospitalizovaných na Dětské klinice FN HK. V letních měsících zájem dárkyň mírně klesl a banka by uvítala nové dárkyně.

„Moc děkujeme všem maminkám, které se do darování zapojily, protože mateřské mléko je mimořádně důležité pro výživu hospitalizovaných novorozenců. Darování je dobrovolné, nemocnice dárkyním přispívá na stavu 250 korun za litr mikrobiologicky nezávadného mléka,“ uvedla vedoucí Tkáňové ústředny FN HK, pod kterou mléčná banka spadá, Mgr. Miroslava Jandová, Ph.D.

Mléčná banka uvítá mléko od matek do šesti měsíců věku jejich dítěte, kdy má v sobě nejvíce důležitých látek. Banka poskytuje v drtivé většině mléko novorozencům hospitalizovaným přímo v hradecké nemocnici. Bližší informace o darování mléka je možné najít na www.fnhk.cz/tku/mlecna-banka nebo na telefonním číslo 495 833 750 v čase od 6:00 do 15:30 hodin.

Děti a mateřství

Expertka: Podporu v ČR potřebuje až 13.000 rodin s nevyléčitelně nemocnými…

  • 29 března, 2023
  • by budskap

Přesná data podle Plechaté nejsou zatím k dispozici, z databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ale lze získat údaje o počtech dětí léčených s diagnózami, kde je potřeba dětské paliativní péče nejčastější. “Teď je zpracováváme. Věříme, že v pololetí je budeme mít,” uvedla. K tomu jsou podle ní třeba přičíst i děti s následky komplikovaných porodů nebo úmrtí nenarozených dětí.

Odhady počtů v Česku vycházejí podle ní ze studie z roku 2020 z Velké Británie, která je vztažená na českou populaci. “Je to asi každá devadesátá čtvrtá rodina, která se s takovým problémem potká,” uvedla. Jde buď o děti nevyléčitelně nemocné nebo ty, u nichž léčba nemusí být úspěšná.

Příkladem jsou děti s onkologickými nemocemi, selháním orgánů nebo postižením po závažném traumatu mozku či míchy. Dále může jít o prodloužení života a zlepšení jeho kvality, například u cystické fibrózy, neurodegenerativních nemocí nebo svalových dystrofií. Pro přiblížení jejich situace veřejnosti vytvořila nadace krátké video.

Podle Plechaté by s rodinami mělo být pracováno už od stanovení diagnózy. “Jde o to, aby zdravotní systém dokázal rozpoznat, co dítě a rodina s paliativními potřebami potřebují. A aby jim bylo pomoženo,” dodala. Cílem nadace je, aby do deseti let nebyla v ČR žádná taková rodina, která zůstane bez pomoci.

Nejvíc je podle Plechaté potřeba, aby se téma dětské paliativy dostalo do všeobecného povědomí, jak odborné, tak laické veřejnosti. “Vyprávět o potřebách, které ty rodiny mají. Protože oni jsou někdy jak izolovaný ostrov. Hlavně v začátcích si říkají, co s nimi bude, kde mohou žádat o pomoc,” řekl. Počítat s tím, že se mohou setkat s takovými dětmi by podle ní měli všichni lékaři.

Uvedla, že rozdíl mezi dospělou a dětskou paliativní péči je hlavně v tom, že zatímco u umírajících dospělých jde většinou o týdny či měsíce péče, děti mohou dál podstupovat léčbu a některé se dožívají i věku mladých dospělých. Potřeba je proto nejen léčba a zdravotní služby, fyzioterapie, ale také sociální služby, psychologická podpora nebo odlehčení rodině.

“Rodina, která se stará o to dítě stále, se často dostávají do problémů. Maminka často musí odejít z práce, mnohdy mají i finanční problémy,” popsala Plechatá. V některých regionech sociální služby chybí, v Praze a Středočeském kraji jsou podle ní přetížené.

Možnost odlehčující péče o nemocné děti ve zdravotní oblasti podle Plechaté česká legislativa nezná. “Velmi nám chybí zdravotní respitní služba, chybí v legislativě i v úhradě. Zákon o zdravotních službách ji nezná,” uvedla.

Péče o takto nemocné děti a jejich rodiny má zdravotní a sociální složku, kterou je potřeba propojit a koordinovat. Podle Plechaté se v současné době testuje koncepce a metodika, kdo byl měl takovým koordinátorem péče být a kde by měl působit, zda v nemocnici nebo v centru, kde se koncentrují navazující sociální služby.

“Budeme to zkoušet a věřím, že do roka, do roka a půl, už budeme mít přesná doporučení a budeme je předkládat systému, aby bylo jasné, kdo by to měl financovat,” řekla.

Už letos se předpokládá novelizace zákona o sociálních službách a zákona o zdravotních službách, která by zakotvila takzvanou dlouhodobou péči. Podle Plechaté počítá i s pozicí koordinačního pracovníka.

Děti a mateřství

CNBC: Odvětví komerčního náhradního mateřství zažívá rozkvět

  • 13 března, 2023
  • by budskap

“Měla jsem půjčky od banky a mám čtyři děti, o které se musím starat. Mají školy, mají své výdaje, víte. Mám to těžké,” řekla Dilara CNBC.

Komerční náhradní mateřství označuje dohodu, v rámci které žena dostane zaplaceno za to, že odnosí a porodí dítě jiné osobě nebo páru. Tím se liší od altruistického náhradního mateřství, kdy žena odnosí dítě bez nároku na jakoukoliv odměnu vyjma lékařských výloh. U komerčního náhradního mateřství obvykle náhradní matka nemá s dítětem žádné biologické spojení.

Zákony týkající se náhradního mateřství se v jednotlivých zemích a státech značně liší. Například v USA je tato praxe v některých státech povolena a v jiných zakázána. Kanada a Británie povolují pouze altruistické náhradní mateřství. V Gruzii jsou, stejně jako na Ukrajině a v Rusku, legální obě formy.

Dilara je jednou z rostoucího počtu žen, které se obracejí ke komerčnímu náhradnímu mateřství jako ke zdroji příjmů, protože poptávka po těchto ženách, které by odnosily dítě, celosvětově roste.

Konzultační společnost Global Market Insights odhaduje, že hodnota globálního odvětví komerčního náhradního mateřství loni činila 14 miliard USD (312,7 miliardy Kč), i když přesné číslo je vzhledem k soukromé povaze mnoha dohod těžké ověřit. Do roku 2032 se má tato částka zvýšit až na 129 miliard USD (2,9 bilionu Kč), protože přibývá problémů s neplodností a stále více párů stejného pohlaví a svobodných lidí hledá způsoby, jak mít dítě.

Poptávka je především z bohatých západních zemí. Mnozí lidé vyhledávají služby náhradního mateřství v zahraničí, aby se vyhnuli dlouhým čekacím listinám nebo vyšším poplatkům doma, nebo proto, že domácí zákony náhradní mateřství zakazují nebo z něj vylučují určité skupiny, jako homosexuální páry.

Do loňského roku byla druhým největším trhem náhradního mateřství na světě Ukrajina, první byly Spojené státy. Ukrajina lákala zahraniční budoucí rodiče nižšími poplatky a příznivým regulačním rámcem. Ten zahrnuje zejména uvedení zamýšlených rodičů v rodném listě dítěte místo náhradní matky. Vše se ale změnilo s ruskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022.

“Měli jsme spoustu zájemců o rodičovství, kteří u nás byli v různých fázích procesu,” říká partnerka ukrajinské agentury pro náhradní mateřství World Center of Baby Olha Pysanová. Agentura v době invaze měla 37 těhotných náhradních matek a 130 rodičů, kteří si přáli dítě. “Museli jsme rychle vymyslet alternativu,” dodává.

Konflikt přesunul toto odvětví do zemí, jako je nedaleká Gruzie, jejíž zákony kopírují ukrajinské. Firma World Center of Baby, která již v roce 2022 působila na Kypru, plánuje tento měsíc otevřít kancelář v Gruzii. Prudký růst zaznamenaly také Mexiko a část latinské Ameriky.

V Gruzii, stejně jako na Ukrajině, stojí program náhradního mateřství kolem 40.000 až 50.000 USD (893.000 až 1,1 milionu Kč). V Mexiku je to zhruba 60.000 až 70.000 USD (1,3 milionu až 1,6 milionu Kč). Ve Spojených státech se ceny pohybují v průměru od 120.000 USD (2,7 milionu Kč) výše.

“Tady v Mexiku znovu zažíváme rozkvět kolem náhradního mateřství, protože Ukrajina je zavřená,” říká ředitel a zakladatel mexické agentury zabývající se plodností Egg Donors Miracles Ernesto Noriega. Upozornil, že loni stoupl počet dohod o náhradním mateřství o 20 až 30 procent.

Kritici komerčního náhradního mateřství ale také upozorňují na značné etické problémy a tvrdí, že toto odvětví zneužívá zranitelné ženy. Jednou z podmínek mnoha agentur například je, aby budoucí náhradní matky byly vdovy nebo svobodné a aby již měly alespoň jedno dítě. Agentury tvrdí, že je to proto, aby se prokázalo, že žena je na těhotenství psychicky i fyzicky připravena a aby se předešlo případným sporům s partnery.

“Není to dobré odvětví pro ženy,” říká regionální ředitelka Koalice proti obchodování se ženami a dívkami v Latinské Americe a Karibiku (CATWLAC) Teresa Ulloaová Ziáurrizová. “Pro mě jsou to oběti.” Agentury se podle ní zaměřují zejména na ty, které čelí finančním potížím, a celý proces označuje za formu obchodu s lidmi.

Proces náhradního mateřství je také fyzicky a psychicky náročný. Přestože většina agentur vyžaduje, aby potenciální náhradní matky před uzavřením dohody podstoupily kontrolu duševního a fyzického zdraví, nedostatečná regulace dává prostor pro špatné zacházení. Někteří upozorňují, že neexistují žádné mezinárodní standardy a nové programy jsou spouštěny v neregulovaných místech. Některé země se nyní snaží tyto nedostatky napravit. Například v Británii regulační orgány pracují na revizi, která má zlepšit záruky náhradního mateřství na domácím trhu.

Protože neexistuje žádná mezinárodní koordinace, je tak na budoucích rodičích, aby si udělali průzkum a zjistili, zda náhradní matky dostanou spravedlivou nabídku, říká Lauragh z jihovýchodního Irska, které náhradní matka porodila syna v říjnu 2021. Ona sama trvala na tom, aby se svou náhradní matkou přímo komunikovala a obě jsou v kontaktu dodnes. Dodává, že její náhradní matka si koupila na Ukrajině pro sebe a své dvě dcery dům.

Děti a mateřství

Nový Pavilon pro matku a dítě v Ml.Bol. by mohl být…

  • 27 února, 202327 února, 2023
  • by budskap

“Pavilon vznikne ve stávající části areálu naší nemocnice: jedná se tedy o částečnou rekonstrukci pavilonu A, nejstaršího pavilonu areálu nemocnice, a pavilonu B a částečně o novou výstavbu, kde se bude odehrávat hlavní medicínská část, jako jsou porody a operace,” uvedl předseda představenstva nemocnice Ladislav Řípa. Dětské a gynekologicko-porodnické oddělení dnes sídlí v budově v ulici Boženy Němcové, podle Řípy už nevyhovuje současným požadavkům.

Dokumentace má být hotová za rok a půl. Podle místopředsedy představenstva Daniela Marka by pak mohla začít stavba. Nemocnice počítá s tím, že v létě, kdy bude mít první studii, představí záměr podrobněji veřejnosti. “Počítáme s tím, že by tento objekt, zrekonstruovaná i nová část, měl splňovat nejvyšší standardy energetické náročnosti. Měl by být zcela pasivní. Budeme se ale snažit i o další národní a evropské fondy,” doplnil Řípa.

V mladoboleslavské porodnici se loni narodilo 1086 dětí, předloni v ní přišlo na svět 1317 dětí.

Ve Sdružení pro Pavilon pro matku a dítě jsou zastoupeny společnosti Energy Benefit Centre a Ateliér Velehradský.

 

Děti a mateřství

Zásobu vajíček v těle ženy umí odhalit test z krve –…

  • 8 února, 20238 února, 2023
  • by budskap

Praha, 8. 2. 2023 – Kolik času ženě zbývá na to, aby založila rodinu, umí odhalit jednoduché testy z krve. Podle ultrazvukového vyšetření vaječníků a výsledků krevních testů lékaři vyhodnotí, zdali ženě hrozí brzký nástup menopauzy. Měření tzv. ovariální rezervy využijí také ženy před gynekologickou operací nebo onkologické pacientky, aby si ověřily, že počet jejich vajíček nebyl zákrokem či léčbou narušen. Ne všechny testy ale hradí zdravotní pojišťovny. Ten nejpřesnější – AMH – si ženy stále musí platit ze svého. Lékaři nyní usilují o změnu.

„Desítky tisíc žen potřebují zjistit svoji ovariální rezervu, tedy kolik mají vajíček. Existují krevní testy, které hradí zdravotní pojišťovny, ale jsou komplikované. Žena například musí přijít na odběr pouze v období menstruace. Šanci na vyšetření máme tedy jen několik dní v měsíci a výsledek nemusí být přesný. Testy navíc nelze provést, pokud žena užívá hormonální antikoncepci,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Lékaři proto usilují, aby zdravotní pojišťovny začaly proplácet přesnější AMH test, který lze provést kdykoliv, nejen během ženiny menstruace. Ženy za něj nyní platí až 800 korun.

„Měření ovariální rezervy provádíme nejčastěji u žen, které si přejí otěhotnět, ale z nějakého důvodu se jim to přirozenou cestou nedaří. Je to základní údaj, který potřebujeme k léčbě neplodnosti znát,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit. Počet vajíček u žen ale lékaři potřebují znát i z dalších důvodů. Jedním z nich jsou gynekologické operace vaječníků. Specialisté změří stav pacientčiny ovariální rezervy před operací i po ní a na základě výsledků jsou pak schopni zhodnotit, zda byla její schopnost stát se matkou vlivem operace narušena. „Úhradu měření ovariální rezervy pomocí AMH testů podporují také onkologové. Jejich pacientky si často nechávají změřit ovariální rezervu před zahájením léčby. Podobně jako u chirurgických zákroků je i v tomto případě AMH měření mnohem lepší volbou než starší metody,“ popisuje MUDr. Machač.

Měření ovariální rezervy pomocí AMH je standardně hrazeno ve většině západních zemí a proplácí ji také pojišťovny v sousedním Slovensku. Na zjištění počtu svých vajíček by ženy měly mít podle specialistů na reprodukci nárok nejméně čtyřikrát za život v odstupu alespoň jednoho roku. Žena se rodí s předem danou zásobou vajíček. Výchozí počet je dán geneticky. Běžně se ženě, která již menstruuje, každý měsíc připraví několik desítek vajíček, jedno z nich dozraje a uvolní se, ostatní pak nenávratně zaniknou. Jakmile je jejich zásoba vyčerpána, žena přechází do menopauzy, nemenstruuje a přestává být plodná. U některých pacientek dochází k tzv. předčasnému ovariálnímu stárnutí a do menopauzy vstupují už před 40. rokem věku.

„Tyto ženy se s nižším počtem vajíček již narodily, ale neví o tom. Odhalí to až speciální testy z krve. U některých pacientek se může nedostatek vajíček projevovat zkracujícím se intervalem mezi menstruacemi, který by měl standardně trvat 21 až 30 dnů,“ říká MUDr. Otevřel.

Předčasné ovariální stárnutí neznamená, že by žena nemohla mít v budoucnu děti. Je ale důležité, aby svůj stav znala a přizpůsobila mu plánování rodiny. „V případě, že se na mateřství zatím necítí, ale do budoucna by děti chtěla, může si nechat svá vajíčka odebrat a zamrazit,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

Děti a mateřství

Vědci: Půlroční a delší kojení má zřejmě příznivý vliv na…

  • 18 července, 202228 července, 2022
  • by andrlovak1

Vědci sledovali vývoj 147 dětí z okresů České Budějovice a Karviná. Karvinsko zvolili proto, že je tam výrazně vyšší míra znečištění ovzduší než na Českobudějovicku. Právě znečištění může mít podle expertů za následek zpomalený vývoj poznávacích funkcí u dětí.

 

“Ve znečištěné oblasti předchozí studie prokázala, že zvýšené koncentrace jemných prachových částic PM2,5 nepříznivě ovlivňují psychický vývoj dětí v pěti letech,” popsal molekulární epidemiolog a genetik Radim Šrám, který se na studii podílel. Šrám se výzkumu dopadů znečištění na zdravotní stav dětí v Moravskoslezském kraji věnuje dlouhodobě.

 

Odborníci sledovali na Českobudějovicku 80 a na Karvinsku 67 dětí narozených v letech 2013 a 2014. Když děti dosáhly pěti let, hodnotili experti jejich poznávací funkce použitím Bender-Gestaltova testu (BG) a Ravenova testu (RCPM). Při prvním testu měly děti za úkol nakreslit předložené geometrické obrazce, což zkoumalo jejich percepčně-motorické schopnosti a možné projevy neurologického poškození. Ravenův test je inteligenční test měřící pochopení komplexnosti vzorů a schopnost dětí ukládat a vybavovat si informace. Z dotazníků, vyplněných matkami, pak vědci zjistili informace o kojení a dřívějším vývoji sledovaných dětí.

 

“Výsledky naznačují, že plné kojení po dobu půl roku a déle má větší efekt na vývoj kognitivních funkcí u obou skupin dětí,” uvedl Šrám, který působí v Ústavu experimentální medicíny AV. Efekt půlročního a delšího kojení podle akademiků zřetelněji vykázaly výsledky Bender-Gestaltova testu, který měří vizuální a motorické schopnosti. “Lze předpokládat, že delší kojení se příznivě projeví zejména na vývoji kognitivních funkcí u dětí žijících v oblastech s vysokou mírou znečištění ovzduší,” dodal Šrám. Studie také ukázala, že kvalitu vývoje poznávacích funkcí ovlivnila i úroveň vzdělání matek. Děti matek vysokoškolaček dosáhly výrazně lepších výsledků u Ravenova testu.

 

Na studii spolupracovali vědci z Ústavu experimentální medicíny AV, Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Nemocnice České Budějovice a Univerzitní nemocnice L. Pasteura ve slovenských Košicích.

 

Studii letos zveřejnil Biomedical Journal of Scientific & Technical Research.

 

Děti a mateřství

Těhotným a ženám po porodu pomůže s řešením psychických potíží nový web

  • 11 listopadu, 20217 dubna, 2022
  • by andrlovak1

Web je určený pro těhotné ženy a maminky s dětmi do jednoho roku. “Pro webové stránky jsme připravili celou řadu informačních materiálů, které jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět o příznacích a možnostech léčby například poporodní deprese či úzkostí, o možnostech zotavení z těžkého porodu nebo o užívání psychofarmak v těhotenství a po porodu. Jedním z našich cílů je totiž i šíření informací o problematice perinatálního duševního zdraví,” uvedl lékař Antonín Šebela z NUDZ.

 

Cílem projektu je také usnadnění orientace ve zdrojích informací a zpřístupnění vědecky ověřených faktů, které pomohou najít řešení. Čerpat z něj mohou nejen přímo matky, ale i jejich blízcí. “Obsah webu také doplňují skutečné příběhy žen, které se s takovými obtížemi potýkaly,” doplnila projektová manažerka Kristýna Hrdličková.

Screeningový test

Tým z NUDZ a Úsměv mámy usilují o systémovou změnu v přístupu k perinatálnímu (období před porodem a těsně po něm) psychickému zdraví v České republice. “Naším cílem je, aby všechny těhotné ženy a čerstvé maminky měly možnost vyplnit jednoduchý screeningový test, který vypočítá riziko, že se u nich mohou objevit psychické potíže. Ženy, u nichž je výsledek testu pozitivní, jsou aktivně osloveny s nabídkou pomoci našimi peer konzultantkami, tedy proškolenými ženami s vlastní zkušeností, které v případě potřeby napojí danou ženu na další odbornou péči,” dodal Šebela.

 

Projekt teď funguje ve 20 vybraných gynekologických ordinacích ve třech krajích: v Praze, ve Středočeském a Olomouckém kraji, a také ve vybraných porodnicích. Orientační dotazníky jsou i na novém webu. Výzkumný tým před nedávnem také spustil aplikaci Kogito dostupnou pro iOS a Android. Ta uživatelkám nabízí metody kognitivně-behaviorální terapie, které jim mohou pomoci úzkosti a deprese lépe zvládat. Oba nástroje – webové stránky i aplikace – jsou vzájemně propojené, a otevírají tak nové možnosti úspěšnější péče o duševní zdraví těhotných a žen po porodu.

České zdravotnictví

ČPZP loni zaplatila za péči o rodičky 230 milionů Kč

  • 4 května, 20214 května, 2021
  • by andrlovak1

Ostrava, 4. května 2021 – Na lékařskou péči o maminky po porodu vynakládají zdravotní pojišťovny čím dál více prostředků. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za péči o své pojištěnky, které v loňském roce porodily, uhradila porodnicím částku přesahující 230 milionů Kč. Proti roku 2019 jde o nárůst přibližně o 39 milionů Kč, přičemž počet celkových porodů meziročně mírně poklesl o 217.

„Zatímco v roce 2019 jsme zaznamenali 15 136 porodů, o rok později nám bylo vykázáno 14 919 porodů.  Náklady na samotné porody naopak stouply ze 73,6 milionu v roce 2019 na 91,8 milionu Kč o rok později. Zbylé prostředky vynaložené na zdravotní péči o rodičky zahrnují náklady například na jejich hospitalizace, anestezii a léky,“ upřesnila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Na prevenci těhotných, maminek a jejich miminek vynaložila ČPZP za pět let 96 mil. Kč

Zdravotní pojišťovny v České republice hradí těhotným ženám veškerou potřebnou péči a vyšetření. Vedle toho mohou budoucí maminky a ženy po porodu čerpat příspěvky v rámci preventivních programů, nabízených pojišťovnou. Třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR eviduje rostoucí zájem o tyto příspěvky. Za posledních pět let ČPZP přispěla těhotným a maminkám téměř 96 miliony Kč. Vyplacených příspěvků bylo více než 111 tisíc.

Příspěvky pro maminky a jejich miminka ve výši 4 000 Kč

„Kromě plně hrazené potřebné péče a vyšetření mohou těhotné ženy a maminky pojištěné u ČPZP čerpat pro sebe a svá miminka zajímavé příspěvky z preventivních programů. Jejich názvy jsou Manažerka mateřství, Žena po porodu, Zdravé dítě a novinka letošního roku Chůva 24. Díky tomu mohou maminky využít částku až 4 000 Kč například na vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, na kurzy cvičení pro těhotné, pomůcky na kojení a krmení dětí, kosmetické přípravky k péči o dítě, nebo třeba na chůvičky, popřípadě monitory dechu. Příspěvky mohou naše klientky čerpat i prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu, a to bez nutnosti navštívit pobočku,“ upřesňuje mluvčí Elenka Mazurová.

K nejžádanějším programům patří program Manažerka mateřství, který – na rozdíl od některých dalších programů – nebyl ani vlivem pandemie koronaviru postižen menším zájmem o čerpání. Během uplynulých pěti let se o tento příspěvek přihlásilo celkem 53 769 pojištěnek ČPZP, které vyčerpaly 62,5 milionu Kč z fondu prevence. Z toho za rok 2020 to bylo 12 281 pojištěnek a toto čerpání představovalo částku 15,6 milionů Kč.

Jaká vyšetření jsou těhotným hrazena z veřejného pojištění?

Při první návštěvě hradí zdravotní pojišťovna kompletní anamnézu, vystavení těhotenské průkazky, určení hmotnosti, změření krevního tlaku, chemickou analýzu moči, vyšetření gynekologem a provedení ultrazvuku, dále odběr krve na stanovení krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru, protilátky proti erytrocytům, HIV, žloutence typu B a syfilis.

Narození dítěte je třeba oznámit zdravotní pojišťovně

Dítě je po narození pojištěné tam, kde jeho matka. Narození dítěte musí jeho zákonný zástupce oznámit zdravotní pojišťovně do osmi dnů. Novorozence je možno zaregistrovat buď přímo na pobočce ČPZP, nebo prostřednictvím online formuláře na stránkách www.cpzp.cz. K registraci na pobočce je nutné doložit rodný list dítěte. Zdravotní průkaz EHIC zašle ČPZP do 14 dní po oznámení o narození dítěte.

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS