Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Lékárníci v petici žádají vládu, aby zajistila rovnou dostupnost léků

  • 24 září, 2024
  • by budskap

“Požadujeme celkovou reformu současného nefunkčního systému regulace trhu s léčivy a stanovování cen a úhrad u regulovaných léčivých přípravků,” píše se v popisu petice. Lidé by podle petentů měli získat léky hrazené ze zdravotního pojištění ve všech lékárnách za stejných podmínek, žádají také možnost rozšířené odborné péče a poradenství pacientům v lékárnách.

“Požadujeme, aby byly doplatky u stejných léčivých přípravků stejné, bez ohledu na místo, typ lékárny či jakoukoliv jinou příslušnost či propojenost lékárny se zdravotnickým zařízením nebo kapitálovým vlastníkem či distributorem,” uvádí text petice.

Právě možnost snížit nebo zrušit doplatek na léky je podle dřívějších vyjádření zástupců majitelů lékáren konkurenční výhoda, kterou si samostatný podnikatel nemůže dovolit. Za peticí stojí spolek Vaši lékárníci, podpisové archy podle něj poslalo 97 lékáren, kde je podepisovali lékárníci a jejich pacienti.

Podle údajů na webu České lékárnické komory je v ČR více než 2700 lékáren, některé jsou propojené do různě velkých lékárenských řetězců. Největší z nich Dr. Max pokrývá téměř s 490 pobočkami více než 15 procent trhu. Podle samostatně podnikajících lékárníků je čím dál těžší řetězcům konkurovat. V posledních pěti letech před rokem 2021 ubývaly lékárny ve všech krajích kromě Prahy a Středočeského kraje.

České zdravotnictví

MZd: Novela zákona o léčivech by měla začít platit na…

  • 13 června, 2023
  • by budskap

“Předpokládáme, že k projednání novely tohoto zákona ve Sněmovně by mohlo dojít na konci června nebo počátku července. Účinnost očekáváme na podzim letošního roku,” sdělil Novotný.

Podle materiálu, který ve středu projedná vláda, chce MZd bránit krátkodobým výpadkům a získat více času na řešení dlouhodobých tím, že výrobcům dá povinnost držet zásoby. Ti, kteří výpadek v posledních letech neměli, budou mít zásobu na jeden měsíc, firmy s výpadkem v posledních dvou letech dva měsíce. Pokud přípravek ministerstvo zařadí na zvláštní seznam systému rezervních zásob, bude muset jeho měsíční zásobu držet i distributor, který léky od výrobců dováží do lékáren. Při oznámení ukončení výroby bude muset firma lék dodávat ještě dva měsíce.

“Správní orgány v České republice mají pouze omezené možnosti, jak zabezpečit dostupnost léčivých přípravků v potřebném čase, pro které bylo oznámeno přerušení nebo ukončení dodávek,” uvedlo v materiálu ministerstvo. Nemá ani informace o tom, jaký je aktuální stav zásob.

Povinnost se nebude vztahovat na léky, které mají například krátkou expirační dobu nebo cytostatika pro onkologickou léčbu. Ministerstvo ve vyhlášce vydá jejich seznam. Lékárny budou mít zároveň omezenou možnost dělat si z méně dostupných léků zásoby, zároveň vznikne povinnost hlásit léky s ohroženou dostupností Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Nové agendy si na SÚKL vyžádají podle dokumentu 13 nových pracovních míst, náklady budou asi 13 milionů korun ročně. Vzniknout má také nový informační systém ke zpracování dat za zhruba 15 milionů korun s provozními náklady asi tři miliony korun ročně. Zákon také zavádí pokuty za nedodržování nově stanovených povinností, pro lékárny až dva miliony korun, pro výrobce nebo distributory až pět milionů a za neoprávněné dodávání léku do zahraničí až 20 milionů korun.

Výpadky léků jsou podle ministerstva způsobované různými důvody, zejména výrobními, ekonomickými nebo administrativními na straně producentů. V letošním roce, kdy byl nedostatek například antibiotik, byla ale podle výrobců výjimečně vysoká i spotřeba. Uvádějí, že léků dodali o 90 procent víc než v předchozím roce. Za problém shodně výrobci i státní úřady označují to, že v současné době se většina účinných látek vyrábí v několika málo továrnách, většinou v Asii. Před 20 lety se přitom většina léků vyráběla v zemích EU. Nové povinnosti dané v zákoně podle výrobců mohou vést i ke zvýšení cen. Pokud jsou regulované, tak i k odchodu z trhu.

Dočasné výpadky léčiv jsou podle odborníků běžný jev, obvykle se je daří nahrazovat léky jiného výrobce se stejnou účinnou látkou. Současná situace je ale podle praktických lékařů i lékárníků horší než dříve. Kromě výrobních důvodů je na vině i vyšší nemocnost a panika z nedostatku, kvůli níž lidé léky, které k dispozici jsou, vykupují.

Výzkumy a studie

Vědci z Brna vyvíjejí léčiva na vzácná onemocnění, třeba nemoc…

  • 2 března, 20232 března, 2023
  • by budskap

Běžná léčiva tvoří největší část dostupných prostředků, ale podle Krulové nemohou univerzálně fungovat u všech pacientů. Tým přednostky Farmakologického ústavu LF MUNI Reginy Demlové proto usiluje o rozvoj personalizované léčby. Za jednu z největších výzev pokládá možnost využití potenciálu genových a buněčných terapií pro trvalou léčbu pacientů se vzácnými nemocemi. Podle Krulové je to také naděje pro pacienty, pro jejichž nemoc léčba neexistuje nebo je legislativně a finančně obtížně dostupná.

Vývoj se zabývá protinádorovými vakcínami nebo kmenovými buňkami schopnými obnovovat poškozené tkáně, což by mohlo v budoucnu znamenat úlevu pro lidi s nemocí motýlích křídel. “Zjednodušeně řečeno upravujeme lidské buňky tak, abychom vylepšili vlastnosti, které buňkám nemocných chybí. Takto pak můžou pomáhat konkrétním pacientům,” uvedla Demlová.

Farmaceutický průmysl podle ní dělají klinické studie za účelem registrace nových léčivých přípravků. I po registraci je ale nutné provádět studie v souvislosti s nastavením optimálního použití a dávkování. Konkrétně lék na nemoc motýlích křídel je v první ze tří nezbytných fází, která má poskytnout data o bezpečnosti. V následující přijde na řadu účinnost.

Podle Demlové je to sice běh na dlouhou trať, ale jejímu týmu se daří časový horizont vývoje léčiv zkracovat. Vývoji by měl napomoct vznik výzkumného centra Creatic, jehož cílem je propojit pracoviště za účelem zvýšení dostupnosti personalizované léčby včetně genové terapie. “Určitě nebudeme schopni vyléčit všechny pacienty se vzácnými chorobami, ale pro určité typy naše řešení cestou je. Věřím, že za pár i kdyby desítek let dokážeme s našimi přípravky opravovat chybné genetické informace a pacientům pomáhat,” dodala Demlová.

Aktuálně

Výrobu léčiv nelze navýšit okamžitě, uvedla Asociace farmaceutických firem

  • 9 února, 2023
  • by budskap

“Výroba léků zahrnuje mnoho fází, jež probíhají v různých továrnách v různých koutech světa. Výroba vyžaduje i subdodávky od desítek dodavatelů. Jde o účinné látky či suroviny nutné k výrobě tablet, kapslí, sirupů, infuzí, injekcí či o obalové materiály,” uvedla ČAFF.

Problémy s dodavatelskými řetězci jsou podle ní od začátku pandemie covidu-19 na začátku roku 2020. Dodávky účinných látek a suroviny na samotné léky se stabilizovaly a výrobci mají v současné době často zásoby suroviny na šest až 12 měsíců. Není to podle ní ale možné u látek, které vyrábí jen několik továren na světě.

Problémy jsou dál s výrobou obalů. “Stále chybí suroviny na obalové materiály, jako je hliník na výrobu platíček, nebo farmaceutické plasty k výrobě injekčních stříkaček, plastových lahviček či uzávěrů. Potíže jsou i s papírem na výrobu krabiček a tisk příbalových letáků,” doplnila asociace.

Výrobní linky podle ČAFF pracují u všech výrobců naplno, žádné dodatečné kapacity pro navýšení nejsou. “Pokud by se mělo nějakého léku začít vyrábět víc, musel by se vyrobit na úkor jiného léku či jiných trhů. A to by mohlo způsobit nedostatek někde jinde,” sdělili její zástupci

Ministr Válek dnes na facebooku uvedl, že situace s léky je sice komplikovaná, ale lepší se. “Navzdory tomu, že s nedostatkem léků se potýká celá Evropa. Díky jednáním s výrobci a distributory se podařilo urychlit plánované dodávky léčiv či zajistit zcela mimořádné dodávky antibiotik, a to v řádech statisíců balení,” napsal. Vláda schválila i dovoz léků ze zahraničí.

Dočasné výpadky léčiv jsou podle odborníků běžný jev, obvykle se je daří nahrazovat léky jiného výrobce se stejnou účinnou látkou. Současná situace je ale podle praktických lékařů i lékárníků horší než dříve. Kromě výrobních důvodů je na vině i vyšší nemocnost a panika z nedostatku, kvůli níž lidé léky, které k dispozici jsou, vykupují.

Chyběly tak zejména léky na horečku, které jsou potřeba při léčbě akutních infekcí dýchacích cest a komplikacemi nemocí, jako je chřipka či angína, na které lékaři často předepisují také antibiotika.

Ministr chce vládě letos v březnu předložit novelu zákona o léčivech, která by uzákonila povinnost výrobce držet dvouměsíční zásobu léků a výrazně zvýšila tresty za neúplnou a neprůkaznou evidenci, která může být důsledkem vývozu léků do zahraničí.

van mha

Zpravodaj

Studie: Většina přísad generických léků se vyrábí v Asii

  • 7 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Berlín 7. října (ČTK) – Dvě třetiny účinných složek potřebných pro výrobu generických léků se vyrábějí v Asii. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila německá skupina Pro Generika. Výsledky studie ukazují, že Evropa je při výrobě léků vysoce závislá na zahraničním dovozu.

Na počátku pandemie způsobené koronavirem vyděsilo evropské vlády rozhodnutí Indie zakázat vývoz některých produktů souvisejících s pandemií. Indie je jedním z největších producentů účinných složek pro generické léky, tedy pro kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana. Zákaz vyvolal obavy z narušení dodavatelských řetězců a nedostatku léků. Ministři zdravotnictví EU v reakci na to slíbili, že podpoří lokální výrobu léčiv.

Studie analyzovala celosvětovou produkci 565 aktivních farmaceutických přísad. Zjistila, že 63 procent certifikátů kvality, které zaručují těmto přísadám, že jsou vhodné pro použití v léčivých přípravcích, je ve vlastnictví výrobců v Asii. V roce 2000 to přitom bylo jen 31 procent. Výroba léčiv se v posledních dvou desetiletích přesunula z Evropy do Asie kvůli cenovému tlaku a mírnějším regulačním požadavkům, uvedla Pro Generika.

Více než 80 procent asijských certifikátů pak vlastní výrobci v Indii a Číně, kde je většina výrobců soustředěna pouze v několika státech a provinciích, ukázala studie. Pro více než polovinu aktivních farmaceutických přísad pak existuje ve světě jen několik málo výrobců.

Evropa je držitelem 31 procent certifikátů, což je pokles z 59 procent v roce 2000. Producenti v Itálii, Německu, Španělsku a Francii se pak převážně zaměřují na přísady s nízkým objemem prodeje, které je složité vyrobit.

Kvůli pandemii Francie v červnu oznámila, že plánuje zvýšit domácí výrobu léčivých přípravků a prezident Emmanuel Macron slíbil 200 milionů eur (5,4 miliardy Kč) na výzkum a výrobu léků. Také Rakousko plánuje investice do podpory výroby v továrně na antibiotika vlastněné divizí švýcarské farmaceutické firmy Novartis.

Zástupci odvětví však varují, že převést výrobu domů může být komplikovaný proces, protože vyšší náklady na pracovní sílu a přísnější ekologické standardy v Evropě téměř znemožňují konkurovat cenám asijských dodavatelů. Novartis uvedl, že spíše než blízkost dodavatele se snaží vytvořit alespoň dva zdroje pro důležité přísady, aby měl v případě výpadku záložní možnost.

Generální ředitel společnosti Merck KgaA Stefan Oschmann řekl agentuře Reuters, že nedostatek léků na začátku pandemie byl minimální a nepovažuje za reálné, že by se podařilo repatriovat velkou část výrobního řetězce do Evropy.

irl mka

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS