Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Znaménka „krásy“: ne vždy dělají radost a jsou neškodná, je…

  • 13 listopadu, 2024
  • by budskap

PRAHA, 13. LISTOPADU 2024 – Velké množství pih, tmavé skvrny nebo vystouplá mateřská znaménka – za vším stojí takzvaná hyperpigmentace kůže. Obvykle jde o estetický „problém“, zdravotně neškodný, náhlé proměny znamének ve tvaru či barvě ale mohou být signálem nemoci.

Přirozené zabarvení kůže zajišťuje množství melaninu, tedy pigmentu, který vyrábí specifické buňky nazývané melanocyty. „Tyto pigmentové buňky jsou roztroušené především ve vrchní vrstvě pokožky a vlasových folikulech, ale najdeme je také ve vnitřním uchu, srdci a kostech. Hlavní funkcí melaninu je ochrana před UV zářením, díky němu se opalujeme dohněda. Méně příjemným důsledkem zvýšené produkce melaninu je hyperpigmentace, kdy se na pokožce objeví například stařecké skvrny. Hyperpigmentace sama o sobě neovlivňuje zdravotní stav člověka, může však být jedním z příznaků onemocnění jater, žlučníku a žaludku,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

V populaci lze rozlišit až šest fototypů kůže, od nejsvětlejších po tmavší. Nejvíce ohrožené UV zářením a tvorbou pigmentových defektů jsou první dva fototypy, s blond, zrzavými vlasy a převážně modrýma očima. Řadí se k nim odhadem čtvrtina Čechů. „Tmavší fototypy mají melaninu více, takže riziko poškození kůže vlivem slunečného záření je nižší. To ovšem neznamená, že jsou chráněny i před dalšími faktory. Většina projevů zvýšené pigmentace souvisí s věkovými a hormonálními změnami, například v těhotenství se pigmentové skvrny objevují kvůli nadměrné funkci nadledvin, dále mohou být na vině léky, nekvalitní kosmetika nebo na obličeji jsou časté protizánětlivé pigmentové skvrny, které vznikají po akné. Právě zanícení pokožky uvolňuje další melanin a nadbytek pigmentu způsobí hyperpigmentaci. Na pokožce pak zůstávají ploché růžové, červené nebo hnědé skvrny,“ vysvětlila Iva Bílková.

Pigmentové skvrny se běžně objevují na rukách, tváři a dalších částech těla spolu s přibývajícím věkem. Stejně tak v průběhu života roste na pokožce počet pih. Pokud se na kůži vynoří tmavá skvrna, která vypadá jinak než ostatní, mění barvu, tvar nebo roste, je třeba zpozornět. „Léčba defektu v pigmentaci se provádí až po zjištění, proč defekt vznikl. Vhodné jsou krevní testy, dermatoskopie, ultrazvuk vnitřních orgánů. V případě potřeby dermatolog předepíše pacientovi další vyšetření endokrinologem, gastroenterologem nebo gynekologem. Estetické hledisko hyperpigmentace je pak možné řešit pomocí kosmetických procedur, jako je mikrojehličkování, chemický peeling, a kosmetických produktů, například bělicími krémy nebo séry s vitamínem C,“ popsala Iva Bílková.

Samostatnou kapitolou jsou pak mateřská znaménka – na rozdíl od kožních defektů způsobených hyperpigmentací se u většiny lidí objeví hned po narození. Některá zůstanou navždy, jiná časem vymizí. I tyto kožní defekty je však dobré sledovat a jakékoli změny vzezření, nebo dokonce zanícení či krvácení konzultovat s odborníkem – dermatologem. „V naprosté většině se mateřská znaménka objeví kvůli nezhoubnému bujení buněk, to ale někdy může přejít do zhoubného. Potenciální rizika dokáže odhalit vyšetření digitálním dermatoskopem. Pokud se podezření potvrdí anebo pacient žádá odstranění znaménka z estetických důvodů, je klasickým postupem excize – chirurgické odstranění skalpelem a zašití ranky. Jedná se o ambulantní zákrok, který trvá zhruba 15 minut a díky lokálnímu znecitlivění je téměř bezbolestný. Další možností u určitých typů znamének je odstranění erbinovým laserem. Ošetřené místo se zhojí stroupkem, který se sám odloupne během 4–10 dnů,“ přiblížila Eva Harapátová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Přestože jsou mateřská znaménka z 95 procent nezhoubného charakteru, je vhodné je pravidelně kontrolovat. Prohlédnutí znamének dermatoskopem odborníci doporučují jednou ročně. V rámci onkologické prevence je vyšetření kůže také běžnou součástí komplexní prohlídky u praktického lékaře, kterou má každý člověk ze zákona zdarma jednou za dva roky.

Děti a mateřství

Citlivá pokožka dětí podle odborníků dozrává do jejich šesti…

  • 28 února, 2024
  • by budskap

“Dětská kůže je křehká, průsvitná, suchá. Atopický ekzém může dítě postihnout hned po narození. Kůže má méně vrstev, nedostatek podkožního tuku, což má vliv na termoregulaci a izolaci. Všechny tyto problémy jsou u nedonošených a předčasně narozených dětí dvojnásobné,” řekla pediatrička. Podle ní je důležitá primární prevence, aby problém nejlépe ani nevznikl. “Klíčová je edukace rodičů o všech úrovních péče. Patří tam základní hygiena, kosmetika a praní prádla,” dodala.

V posledních letech významně přibývá případů alergických kožních projevů a v ordinacích pediatrů tvoří děti s těmito potížemi zhruba pětinu pacientů, uvedli zástupci Lovely s odkazem na dostupné studie. “Až polovinu dětí v období, kdy nosí plenky, postihne epizoda plenkové dermatitidy. Dalším častým důvodem návštěvy ordinace jsou projevy seboroické dermatitidy u kojenců nebo atopický ekzém u starších dětí. Zkušenost s ekzémem má přibližně 20 procent dětské populace a každým rokem jich přibývá,” uvedla Chudomelová.

Pediatrička upozornila, že kůže je nejen největším orgánem, ale po narození nemá plně vyvinutý imunitní systém, je proto náchylnější například k alergickým reakcím. “Z dostupných dat víme, že dvě třetiny českých domácností využívají hypoalergenní prostředky pro děti zejména v raném kojeneckém věku. S tím, jak děti rostou, je ale rychle používat přestávají,” řekla Nikola Marklová za Lovelu.

Do šesti let dítěte je ale podle Chudomelové potřeba věnovat specifickou péči pokožce, neboť stále dozrává. “Rodiče by se měli vyvarovat potenciálnímu podráždění, které mohou způsobit právě látky v běžných kosmetických a pracích prostředcích. Vybírány by měly být přípravky hypoalergenní a dermatologicky testované, které jsou vhodné jak pro malé děti, tak i případně atopiky,” uvedla. Z dat ordinace Chudomelové vychází, že problémy kůže jsou hned na druhém místě četnosti po akutních respiračních problémech.

Doporučené články

Experti: V Maďarsku se během 20 let zdvojnásobil počet případů…

  • 17 srpna, 202330 srpna, 2023
  • by budskap

Zástupci společnosti během nedávného budapešťského hudebního festivalu Sziget otestovali 600 účastníků, z nichž šest mělo pozitivní nález, uvedl předseda společnosti, dermatolog a onkolog Norbert Wikonkál a poukázal na nebezpečí, jaké představuje zvýšené ultrafialové záření v důsledku globálního oteplování pro exponovanou lidskou pokožku. Rakovina kůže je podle jeho slov zvláště častá u mladých žen a starších mužů.

Poukázal také na význam prevence a včasného odhalení rakoviny kůže. Společnost aktivně podporuje pravidelné kontroly a poskytování poradenských služeb na místě veřejných událostí, jako byl vzpomínaný festival.

Bývalý předseda společnosti Rolland Gyulai uvedl, že v současnosti se v bezmála desetimilionovém Maďarsku ročně diagnostikuje 2500 případů melanomu, 4500 případů epiteliomu (nádor z epitelu, karcinom) a 17.000 případů bazaliomu, což je nejčastější typ rakoviny kůže, který může způsobit významné znetvoření infiltrací do okolních tkání.

V celé Evropě se v posledních dvou desetiletích zvyšuje počet případů rakoviny kůže. V Německu se podle německého statistického úřadu v roce 2021 zvýšil počet úmrtí na rakovinu kůže o 55 procent oproti roku 2001. V Česku ročně lékaři diagnostikují zhoubný melanom asi u 3500 lidí, zhruba 400 osob nemoci podlehne. V léčbě nebo vyléčených je v Česku asi 40.000 lidí, vyplývá z dat, která loni představil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Podle odborníků by se snížením výskytu rakoviny kůže mohlo dosáhnout značné úspory ve zdravotnictví.

České zdravotnictví

Od příštího roku bude VZP hradit preventivní vyšetření kůže

  • 23 května, 2023
  • by budskap

“V mezinárodním srovnání si nevedeme špatně, více než polovina léčených melanomů je u nás zachycena včas, v takzvaném prvním stadiu. Stále je zde ale 45 procent těch, které jsou objeveny ve stadiích pozdějších,” uvedl v tiskové zprávě předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL). VZP je největší zdravotní pojišťovna, jejími klienty je zhruba 60 procent populace.

Úspěšnost léčby nádorů kůže podle náměstka ředitele VZP Jana Bodnára záleží právě na tom, v jakém stadiu lékaři nádor objeví. V prvním je téměř stoprocentní šance na vyléčení, ve čtvrtém méně než 30 procent. Loni se podle VZP s melanomem či jiným zhoubným nádorem kůže léčilo více než 16.000 jejích pojištěnců. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 procent úhrad tvořila moderní, ale finančně nákladná biologická léčba.

Preventivní vyšetření kůže u dermatologa obvykle stojí 500 až 1500 korun podle počtu vyšetřovaných znamének, za cenu kolem 3000 korun je možné naskenovat celé tělo. Zdravotní pojišťovny na vyšetření svých pojištěncům přispívají z fondu prevence. VZP pro letošní rok 500 korun. Loni o příspěvek požádalo téměř 26.000 lidí. V letech epidemie covidu-19 zájem o prevenci výrazně klesl, loňské počty žádostí jsou podle VZP proti roku 2020 vyšší o 36 procent vyšší a proti roku 2021 o 29 procent vyšší. Odborníci odhadují, že v těchto letech nebylo odhaleno kolem 400 melanomů, na které by jinak lékaři při prevenci přišli.

Velké části nádorů kůže se dá podle lékařů předejít. Vyšší riziko mají lidé se světlou kůží a vlasy nebo velkým množstvím pigmentových znamének, ze kterého vznikne třetina až polovina melanomů. Pozornost by mělo vzbudit znaménko, které je větší než pět milimetrů, zvětšuje se jeho výška, má nepravidelný tvar, je tmavě hnědé, černé nebo skvrnité.

Prevencí vzniku nádoru je zejména zabránit spálení kůže na slunci. Jedno spálení až do puchýřů podle oborníků zvyšuje riziko nádoru v dospělosti až o polovinu. Melanomem nejčastěji onemocní lidé, kteří se často opalují nebo nepoužívají ochranné krémy, tedy mladé ženy nebo muži nad 55 let. Muži mají melanom nejčastěji na trupu, ženy na nohou.

Prevence a léčba

Dermatologové vyšetří lidem na náměstí Svobody v Brně mateřská znaménka

  • 2 května, 2023
  • by budskap

“V letech 2020 a 2021 jsme kvůli pandemii koronaviru nemohli pořádat akci v obvyklém měřítku a čísla z loňského roku ukázala, že lidé prevenci výrazně zanedbávali. Před rokem jsme u návštěvníků zachytili 52 nálezů. Z toho osm melanomů, 14 basaliomů a dalších 30 rizikových kožních lézí, zatímco během posledního předcovidového vyšetřování znamének jsme odhalili čtyři melanomy a 17 basaliomů,” řekla Hrivňáková.

Příznakem rakoviny kůže je vznik nových nebo změna stávajících mateřských znamének. Pokud je onemocnění diagnostikováno včas, je až 90 procent všech melanomů vyléčitelných. Přesto jde o sedmé nejčastější nádorové onemocnění v Česku, které lékaři ročně zjistí přibližně 2600 lidem. Vyšetření přitom trvá jen pár minut.

Melanom může postihnout kohokoliv, vyšší riziko však představuje pro lidi se světlým fototypem pokožky a nebo starší 50 let. Hlavním spouštěcím faktorem rozvoje melanomu je vystavování se UV záření. Dermatologové proto budou ve stanu lidem také radit, jak se na základě fototypu jejich pokožky chovat na slunci.

Preventivní akci Stan proti melanomu připravuje na 23. května v Brně také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Lékaři se budou zaměřovat kromě klasického vyšetřování znamének kvůli odhalení melanomu také na červené skvrny, které mohou předznamenávat nádor kůže.

 

Prevence a léčba

Tým vyvinul nový nanomateriál pro léčbu kožních infekcí a popálenin

  • 30 září, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

Protože stále více kmenů bakterií získává rezistenci vůči běžným antibiotikům, roste potřeba nových látek s antibiotickými účinky. Tým tak pro nanomateriál využil třídu látek zvanou lipofosfonoxiny (LPPO) vyvinutou vědci z Akademie věd.

“Lipofosfonoxiny představují velkou naději pro novou generaci antibiotik. Nemusí pronikat do bakterií, ale působí na povrchu, kde narušují bakteriální buněčnou membránu. Díky tomu jsou schopné ničit bakterie účinně a rychle,” popsal Dominik Rejman z ÚOCHB. Jeho tým tyto látky vyvinul ve spolupráci s Liborem Krásným z Mikrobiologického ústavu AV. Krásný pak řekl, že v několikatýdenním experimentu nenašli bakterie odolné vůči LPPO. “Zatímco proti známým antibiotikům vznikala rezistence relativně snadno,” uvedl odborník.

Nové látky mají podle vědců potenciál hlavně tam, kde je třeba okamžitý cílený zásah. Výzkumníci však museli látky zkombinovat s materiálem, který zajistí jejich lokální účinek i bez vpravení do oběhového systému. To snižuje zátěž organismu a usnadňuje použití.

Vlastnosti nanomateriálu

Volba padla na polymerní nanovlákna vyvinutá týmem Davida Lukáše z Technické univerzity v Liberci. (TU). Výzkumníci je dali dohromady s látkami LPPO a připravili nový typ obvazového materiálu pro kožní rány s bakteriální infekcí. Jako hlavní výhodu uvedli, že antibakteriální LPPO se z materiálu uvolňuje postupně, v závislosti na přítomnosti a rozsahu infekce.

“Použitý nanomateriál se rozkládá působením enzymů na neškodné molekuly. LPPO jsou jeho pevnou součástí a uvolňují se z něj převážně při tomto rozkladu. Ten je navíc značně urychlován v přítomnosti bakterií, které produkují rozkladné enzymy. To znamená, že čím více bakterií je v ráně, tím rychleji se materiál rozkládá a tím více aktivních látek se uvolňuje do postiženého místa a podporuje hojení a regeneraci měkké tkáně,” popsal Rejman.

“Naše experimenty na myších potvrdily schopnost NANO-LPPO zabránit infekcím v ráně, a tím urychlit její hojení a regeneraci. Tam, kde jsme je použili, k rozšíření infekce prakticky nedošlo,” sdělil pak odborník na hojení ran Peter Gál. “Pokud dopadnou klinické testy dobře, může to znamenat velký pokrok v léčbě popálenin a jiných vážných poranění, kde infekce představují akutní hrozbu a závažnou komplikaci léčby,“ uzavřel odborník. Gál pracuje na Klinice popáleninové medicíny 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Lékařské univerzitě P. J. Šafárika v Košicích a Východoslovenském ústavu srdcových a cévních chorob.

 

Doporučené články

Čas na kontrolu znamének

  • 16 července, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Kůže je největším orgánem lidského těla. Je nepostradatelná, chrání nás i krášlí – pro krásné opálení jsou lidé ochotní strávit na sluníčku minuty a hodiny. O svou pokožku bychom se proto měli řádně starat – zvenku i zevnitř. Odráží se na ní životní styl i psychika. K takové prevenci rozhodně patří i návštěva dermatologa.

Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny, jejímiž klienty je zhruba 60 procent české populace, přibývá počet onkologických pacientů – za dva roky jejich počet vzrostl o 2,5 procenta. V roce 2019 se jich léčilo více jako 317 tisíc. A nejčastěji právě s nádorem kůže – zde je nárůst mezi lety 2017 až 2019 až 6,32 procent.

Není proto třeba zmiňovat, že prevence rakoviny kůže je důležitá – případnému poškození kůže je samozřejmě lepší předcházet, než ho později léčit. Obecně se doporučuje podstoupit preventivní prohlídku jednou ročně nebo při pozorování změn pigmentových útvarů.

Když tmavne a zvětšuje se

Většina nádorů kůže je plně léčitelná, pokud se zachytí včas. Co tedy vlastně sledovat? Obecně lze znaménka rozdělit právě na vyvýšená mateřská a tmavá plochá. Přestože hmatatelná znaménka působí na člověka jako více nebezpečná a často jsou nevzhledná, jsou to právě ta plošná nenápadná, která stojí za pozornost. Při bližším pozorování často mění barvu – tmavnou, rozšiřují se, svědí, jejich povrch zdrsňuje, kůže kolem může poblednout. V určitém stadiu se znaménko může vyvýšit nad kůži. V takovém případě by mohlo jít o zhoubný kožní nádor – melanom.

Důležité je však zmínit, že ne všechna podezřele se chovající znaménka jsou nebezpečná. Růst a jeho změna mohou sice ukazovat na rakovinu, ale může jít jen o takzvané předrakovinové stadium – v takovém případě je nutné znaménko vyjmout. Proto by jakékoliv měnící se znaménko měl vidět lékař. Je zkrátka lepší navštívit doktora desetkrát zbytečně než jednou pozdě.

Způsobů odstranění znamének je několik. Nejčastěji jde o odstranění skalpelem – Tkáň se totiž dá po vyjmutí vyšetřit, čímž se potvrdí nebo vyvrátí rakovinové bujení. Po zákroku sice zůstane malá jizva, ta se ale dá v dnešní době odstranit laserem.

Další možností je užití laseru samotného. Plusy? Po jizvě nejsou skoro žádné stopy. Avšak znaménko se po zákroku nedá vyšetřit. Právě následná diagnostika znaménka po je však velmi důležitá, proto lékaři používají laser většinou pouze v případech kosmetických „úprav“.

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS