Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Ve zlínské krajské nemocnici loni přibylo mladých prvodárců krve

  • 21 ledna, 2025
  • by budskap

“V loňském roce se nám povedlo díky různým náborovým akcím a benefitům, které nabízíme, zvýšit počet prvodárců na 855 lidí. Je to o 169 více než v roce 2023, a to je skvělé. Někdy slýcháváme, že dnešní mladá generace není tak zodpovědná nebo se bojí vykročit ze své komfortní zóny. Když ale vidím, kolik mladých lidí jde darovat krev, nemyslím si to. Průměrný věk našich prvodárců je kolem 25 let,” uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení KNTB Jana Pelková.

Krev daruje také mnoho zdravotníků a zaměstnanců nemocnic, v KNTB jsou to desítky lidí. Například Monika Mašláňová z onkologického oddělení začala krev darovat v roce 2011. “Daruji krev, protože to může zachránit život a člověk nikdy neví, kdy to bude on nebo jeho rodina potřebovat. Má to i přidanou hodnotu, dostáváte pravidelné informace o svém zdraví. Není se čeho bát, je to chvilka, navíc v příjemném prostředí s milými sestřičkami a za odměnu máte hotelovou snídani a den volna na regeneraci,” uvedla Mašláňová.

Krev daruje i neonatolog z novorozeneckého oddělení Jan Lebeda. “Darovat krev je způsob, jak pomoci někomu jinému, kdo ji zrovna potřebuje. Já sám mám za sebou 40 odběrů. Měl by to zkusit každý zdravý člověk, už jen pro pocit, že pomáhá,” uvedl Lebeda.

Nejvíce transfuzních přípravků potřeboval loni v KNTB sedmdesátiletý muž s poruchou krvetvorby. Jednalo se o krev zhruba 167 dárců.

České zdravotnictví

Riziko trombózy nesouvisí jen s geny a antikoncepcí, varují lékaři

  • 9 října, 202431 října, 2024
  • by budskap

Každý rok se vytvoří krevní sraženina zhruba u 160 až 180 osob na 100.000 obyvatel, tedy přibližně u 17.000 až 19.600 obyvatel Česka. Varovným příznakem je otok či bolest většinou dolních končetin. Větší problém pak může signalizovat dušnost, kašel či bolest na hrudi, což mohou být projevy život ohrožující plicní embolie, kdy se utržená sraženina krví dostane do plic.

Zhruba devět procent obyvatel podle předsedy České společnosti pro trombózu a hemostázu ČSL JEP Jaromíra Gumulce má ke vzniku trombóz větší genetické vlohy, takzvanou leidenskou mutaci. Lidé si mohou nechat riziko na své náklady nechat vyšetřit, plošné testování ale podle lékařů není efektivní.

“Větší problém je zabezpečit ty ostatní trombofilie, než se upnout na ty geneticky podmíněné,” uvedla předsedkyně České angiologické společnosti ČSL JEP společnosti Debora Karetová. Naopak genetický test bez dostatečného vysvětlení jeho výsledku lékařem může podle ní v pacientovi spíš vyvolat zbytečné obavy. Podstupují ho například mladé ženy před tím, než si nechají předepsat hormonální antikoncepci, která může také riziko zvýšit.

Podobně vyšší riziko přináší například poškození cévní stěny, třeba vlivem uložení tuků z krve v cévách, takzvané aterosklerózy. Její vznik často souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a lipidů v krvi, je jedním z nejčastějších onemocnění cév.

Riziko sraženin stoupá s vyšším věkem, vyšším stadiem nadváhy či obezity nebo v těhotenství. Lékaři proto u některých lidí riziko řeší preventivně, například před velkou operací nebo dlouhou cestou, třeba letem do zámoří nebo autobusovým zájezdem. Pacienti mohou dostat preventivní injekci.

Problémy se mohou vyskytnout také u lidí, kteří delší dobu leží po operaci či úrazu, tráví celé dny či noci u počítače, mají rozsáhlé křečové žíly, nádory či jsou kuřáci. Problém podle Gumulce způsobuje nikotin, který má vliv na krevní destičky, rizikové tedy je nejen kouření klasických cigaret, ale i jejich alternativy.

Pacienti, kteří už trombózu prodělali, užívají dlouhodobě léky na ředění krve. “Pokud prodělají jednu trombózu, ta už je předurčuje k opakování,” doplnila Karetová. Lidé by měli zpozornět, pokud jim bez důvodu natečou končetiny, začnou bolet nebo se u nich objeví fialové nebo bledé skvrny. Obrátit by se pak lidé měli primárně na svého praktického lékaře, který je odešle ke specialistovi.

České zdravotnictví

Podpořit dárcovství krve chce kampaň policie, záchranářů a hasičů

  • 1 srpna, 2024
  • by budskap

Na internetových stránkách kampaně budou dvě virtuální nádoby s krví. Jedna bude patřit policistům, hasičům a záchranářům, druhá veřejnosti. Pražské nemocnice, které se do projektu zapojily, budou posílat každý druhý týden zasílat informace o tom, kdo se registroval nebo daroval krev, díky tomu se budou nádoby symbolicky plnit.

“Nikdo žádné obavy z darování krve mít nemusí. Politika dárcovství je taková, že v první řadě musíme chránit dárce krve a krevních složek, aby se jim nestala újma v souvislosti s darováním krve, a současně úplně rovnocenně se musíme snažit vybírat dárce tak – a nastavit procesy darování tak – abychom neublížili pacientovi,” řekla primářka transfuzního oddělení VFN v Praze Daniela Dušková.

Na darování krve podle lékařky není třeba se objednávat, stačí pouze přijít na oddělení nemocnice s občanským průkazem a kartou zdravotní pojišťovny. Samotný odběr trvá asi deset minut, odebírá se 450 mililitrů krve.

Oproti minulým letům se letos do kampaně zapojily i registry dárců kostní dřeně. Darovat krev a zaregistrovat se k dárcovství kostní dřeně je možné nejen v Praze, ale skoro po celé České republice. Do dnešních 13:00 je také možné darovat krev a zapsat se do registru dárců dřeně před budovou policejního prezidia v pražských Holešovicích.

Primář hematoonkologie FN Plzeň Pavel Jindra upozornil, že členství v registru dárců kostní dřeně se s darováním krve nevylučuje. “Pokud vstoupíte do registru, tak se nestáváte dárcem. Podepisujete něco jako morální závazek, že v případě, že se najde v průběhu vašeho zdravého života pacient, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk (kostní dřeně), a nemá dárce v rodině, tak jste ochotní mu ty krvetvorné buňky dát,” řekl Jindra.

Když pak pacient potřebuje dárce, hledá ho lékař právě v registru. Dárce si také darování může rozmyslet. “V registru sloužíte jako taková permanentní naděje,” dodal primář.

Dárci se podle něj nemusí bát bolesti, pokud se buňky odebírají z pánevní kosti, zákrok se uskuteční v celkové anestezii, následnou bolest lze pak podle primáře přirovnat k bolesti po pádu na bruslích. Buňky lze ale většinou odebrat i přímo z krve, pacient si před odběrem pouze píchá speciální přípravek, například na ředění krve.

Dárci krve nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem. Dárcovství kostní dřeně je omezené například zdravotním stavem, trvalou medikací nebo věkem.

České zdravotnictví

Do kampaně na podporu dárcovství krve se v Brně zapojilo…

  • 12 června, 2024
  • by budskap

Lékařská fakulta je jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity. Součástí oslav výročí je série akcí organizovaných centrálně i jednotlivými fakultami. Lékařská fakulta při té příležitosti na konci ledna vyhlásila kampaň Darujeme o105, cílem bylo posílit povědomí o důležitosti dárcovství krve. Na akci se podílely také obě fakultní nemocnice, v nichž se mohli dárci ke kampani přihlásit.

“V rámci symboliky stopátého výročí jsme si dali za cíl oslovit 105 dárců,” uvedla vedoucí Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy fakulty Marie Krulová. Každý, kdo se ke kampani při darování přihlásil, obdržel od fakulty drobný dárek. Bylo jich nakonec 275. Při přepočtu a uvážení 450 mililitrů dávky na jeden odběr se tak fakultě podařilo získat téměř 124 litrů krve.

“Skoro každý třetí přišel darovat poprvé, což nás nesmírně těší, protože velká část prvodárců zpravidla nezůstane u jediného odběru a vrací se darovat opakovaně,” doplnila Krulová.

V České republice podle odhadů chybí přibližně 100.000 dobrovolných dárců krve. Jejich potřeba je však celosvětová, na což se každoročně snaží upozornit také Světový den dárců krve, který připadá na 14. června. Letos se uskuteční podvacáté, přičemž Fakultní nemocnice Brno na tento den připravila první ročník festivalu Daruj krev, Brno!, který se uskuteční v prostorách před Janáčkovým divadlem. Na osvětové akci s kulturním programem se budou prezentovat nejen transfuzní oddělení, ale i některé kliniky nemocnice.

Aktuálně

Krevní centrum FN Ostrava akutně potřebuje krev, vyzývá dárce…

  • 14 února, 2024
  • by budskap

Enormní spotřeba krve podle mluvčí souvisí zejména s náročnými operacemi a kontinuálními požadavky lůžkových oddělení, jako jsou především Kardiochirurgické centrum, Klinika hematoonkologie a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Svoji roli v tomto zimním období sehrává i zvýšený výskyt infekčních onemocnění v populaci, a tedy i mezi dárci.

“K dispozici máme 450 vaků s krví. Potřebujeme jich ale ideálně o 200 více. V pohotovostních lednicích jsou aktuálně jen čtyři vaky s krví 0 RhD negativní, kterou mohou lékaři použít pro kteréhokoliv pacienta. Běžně jich mají osm,“ uvedl zástupce primáře Krevního centra Martin Kořístka.

Dodal, že centrum denně vydá v průměru 70 jednotek krve, ale například v úterý jich z něj odešlo 110. Primářka Krevního centra Zuzana Čermáková připomněla, že ostravské krevní centrum patří mezi sedm krizových center České republiky. “To znamená, že je vlastně povinno stále držet dostatečné zásoby krve pro případ hromadných neštěstí nebo závažných nehod v regionu. Bohužel v současné době je situace ve stavu krevních zásob a transfuzních přípravků obecně velmi špatná. Přibývají vážné autonehody, srážky s chodci, přibývá vážná a náročná operativa,” řekla Čermáková.

Prvodárci mohou přijít bez objednání. Ti, kteří už registrovanými dárci jsou, si mohou konkrétní den a čas odběru zarezervovat na bezplatné lince 800 260 004, na e-mailové adrese krevni.centrum@fno.cz nebo prostřednictvím on-line systému na https://kceobj.fno.cz. Nově centrum poskytuje dárcům krve i desetiprocentní slevu na veškerý sortiment volně prodejného zboží v nemocniční lékárně.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 65 let. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. Podrobnosti k dárcovství krve najdou zájemci většinou také na webových stránkách jednotlivých krevních center.

 

 

 

Zpravodaj

Desítky tisíc lidí v ČR se ročně potýkají s otravou krve,…

  • 13 září, 2023
  • by budskap

Sepse je podle odborníků nepřiměřená odpověď lidského těla na infekci, která vede až k poškození orgánů. Podle Holuba se může objevit po nákaze různými bakteriemi jako je pneumokok či meningokok, ale také viry včetně koronaviru SARS-CoV-2. Asi u 50 procent pacientů lékaři nevědí, jaká je přesně příčina.

“Před zavedením antibiotické léčby to bylo téměř stoprocentně smrtelné onemocnění,” uvedl Holub. V době před pandemií covidu-19 byly nejčastější bakteriální sepse, po těžkém průběhu nákazy koronavirem vzniká sepse virová. Podle odhadů dle srovnatelných evropských zemí je nemocných asi 35.000 každý rok, data z roku 2021 ukazují asi 24.000 záznamů sepse a přes 3000 případů septického šoku. “Hodně to zatěžuje zdravotní systém, protože řada pacientů je hospitalizovaná v podmínkách intenzivní péče,” dodal Holub.

Prevencí je mytí rukou, používání čisté vody, prevence nemocničních nákaz nebo nákaz při porodech, ale u některých bakteriálních infekcí také očkování. Ohroženější jsou malé děti do jednoho roku a senioři nebo lidé s oslabenou imunitou. Příznaky jsou podobné jiným nemocem, proto je podle Holuba třeba, aby lékař vždy vzal možnost sepse v potaz. Typická je horečka, ale také nezřetelná řeč nebo zmatenost, úzkosti, svalové bolesti, nemočení, dušnost nebo skvrny na kůži.

Zásadní podle Holuba je, aby byla sepse odhalila a začala léčit včas. Podle jedné ze zahraničních studií klesá šance na přežití každou hodinu, kdy není podané antibiotikum, o sedm procent.

Podle Terezy Šauer, která se se sepsí potýkala před rokem po nákaze kampylobakteriózou z kuřecího masa, nebyly v ČR dostupné téměř žádné informace o tom, co nemocné po propuštění z nemocnice čeká – jak dlouhá bude rehabilitace a jaké projevy s proděláním nákazy souvisí. Sama proto pomáhá překládat materiály celosvětové organizace, která se sepsi věnuje a snaží se pacienty propojovat mezi sebou.

“To, že pacient přežije a odejde z nemocnice neznamená, že má vyhráno,” řekl Holub. Podle zahraničních studií podle něj z pacientů nad 50 let, kteří museli být kvůli otravě krve na JIP, celých 60 procent do deseti let zemře. Pro srovnání, pacientů po závažné autohavárii zemře 30 procent, po operaci srdce asi čtyři procenta.

Následky podle pacientky mají různé projevy od bolestí hlavy, přes potíže s pamětí nebo změny nálad. Někteří mají i potíže s pohybem. Jí samotné dávali lékaři desetiprocentní šanci na přežití. “Nejsem stejná jako jsem byla před tím,” popsala Šauer.

Podle Holuba je péče o propuštěné pacienty nedostatečná. “V sousedním Německu jsou pro pacienty organizované kluby nebo jsou pravidelná školení pro praktické lékaře,” řekl. Zásadní je pro pacienty také psychoterapie. “Po sepsi se objevuje post-traumatická stresová porucha, která významně snižuje kvalitu života a u starších i délku života,” dodal s tím, že s podobnými stavy se vojenská nemocnice setkává u traumatizovaných vojáků.

Aktuálně

Počet nových dárců krve v Liberci se loni vrátil na…

  • 13 června, 2023
  • by budskap

“Domníváme se, že snížený počet v roce 2021 byl způsobený covidovou epidemii, kdy lidé měli jiné starosti než přemýšlet o darování krve,” řekla Procházková. Před dvěma lety bylo nových dárců 435, loňský rok byl v tomto směru podle primářky lepší. “A nejenom na plnou krev, ale evidujeme i několik desítek nových dárců na dárcovství plazmy. Z toho máme velkou radost,” dodala Procházková.

Skoro polovina nových dárců byli lidé mladší 30 let. Často se podle primářky stává, že nového dárce přivede některý z pravidelných dárců, ať už jde o člena rodiny nebo kolegu z práce. “V podstatě ono se ukazuje, že nejlepším náborářem je spokojený dárce. To je letitá pravda. A pak, co nám určitě pomáhá, je občasná medializace,” uvedla Procházková. Celosvětově den dárců krve připadá na 14. června, tedy na tuto středu.

Dárcovství plné krve je u v ČR bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání. Navíc mohou darování krve uplatnit jako slevu na dani, případně získat další benefity. Na transfuzním oddělení v Liberci se snaží pro dárce krve postupně vylepšovat i podmínky. Staniční sestra Valérie Fojtová dnes novinářům řekla, že pro ně nedávno pořídili nový kávovar a brzy budou mít i návlekové automaty.

Liberecké transfuzní oddělení má v evidenci kolem 7000 dárců, pravidelně z nich chodí darovat krev zhruba 5300. Odběrů plné krve na tomto oddělení loni zdravotníci provedli téměř 11.000, což je asi o 1000 více než v roce 2021. K tomu měli ještě kolem 4800 odběrů plazmy, meziročně je to asi o 300 více. Odebraná krev slouží nejen pro pacienty v liberecké nemocnici, ale i pro okolní v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově a Tanvaldu. “A pokud nás požádá třeba nějaká krevní banka z Prahy, tak se jim samozřejmě snažíme vypomoci, pokud to lze,” uvedla Procházková. Zhruba třikrát do roka se podle ní stane, že o pomoc musejí i oni požádat nějakou jinou krevní banku. To se děje v případech, kdy nemocnice přijmou v krátkém sledu větší počet vážně zraněných lidí, kteří mají stejnou krevní skupinu. “Tak vám samozřejmě začnou ty přípravky mizet rychleji, než je stačíte doplňovat tím standardním zvaním dárců krve,” řekla primářka. V tomto směru se podle ní osvědčilo zřízení facebookové skupiny dárců. “Když dáme výzvu, tak nám to pro urgentní zvaní dárců pomáhá,” dodala Procházková.

Zpravodaj

Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

  • 8 června, 2023
  • by budskap

Cílem projektu je využít inovativní technologie, které umožní absolvovat různá vyšetření “z kapky krve”. Vyšetření cílí na včasný záchyt nežádoucích změn zdravotního stavu souvisejících s nevhodným stylem života. Analýza mikrobiomu, zjištění rizika zubního kazu, screening civilizačních chorob, ale i vyšetření alergií a potravinových intolerancí jsou ve světě stále častější testy, které dokážou upozornit na mnoho zdravotních problémů, rizik a předcházet vážným zdravotním komplikacím.

Mikrobiom je soubor všech mikroorganismů osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které ovlivňují zdraví lidí.

“Například potravinové intolerance mohou vyvolávat nejrůznější problémy, které si ani s konkrétním jídlem nespojíte, protože se mohou dostavit i několik hodin či dnů poté, co jste něco snědli. Důsledkem mohou být nejen trávicí potíže, ale i kožní problémy, únava, poruchy spánku či bolest hlavy,” řekl odborník firmy Nexteom Jan Špička.

Kontaktní místo bude moci kromě zaměstnanců a studentů ČZÚ využívat i veřejnost. Na místě bude možné podstoupit vyšetření a zároveň konzultovat výsledky.

Testy se v současné době provádějí samoodběrem, lidé nemusí docházet na odběrová místa a na testování krve stačí pár kapek krve z prstu. Výsledky se následně doručují elektronicky společně s vysvětlením a interpretací naměřených hodnot.

“Poštou vám dorazí sada pro samoodběr, nebo vám přijedeme provést odběr k vám domů či do firmy, podle vašich preferencí,” uvedl Špička.

Podle odborníků z firmy Nexteom existuje stále více důkazů o spojitosti mezi orálním a střevním mikrobiomem a celkovým zdravím. Nerovnováha v mikrobiomu může být spojena například s rozvojem chronických zánětlivých procesů v organismu, což může vést k většímu riziku mnoha zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, a dokonce i některé druhy rakoviny.

ČZU chce ve spolupráci s společností Nexteom v projektu poukázat na možnosti moderního přístupu k laboratorním analýzám. “Tak jako se pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů, v jejich souladu, staráme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně,” řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Prevence a léčba

Lékaři: Pětina lidí má pět let po infarktu druhý, mají…

  • 4 května, 2023
  • by budskap

Infarkt se stane v případě, že je zablokován průtok krve, čímž vzniká poškození nebo zničení části srdečního svalu. Přežití záleží na rozsahu poškození a rychlosti lékařského zásahu. Ve specializovaných centrech se s infarktem léčí asi 14.000 lidí každý rok. Člověk s nekomplikovaným infarktem odchází druhý den domů, řekl přednosta I. kardiologické interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský. Dodal, že v některých regionálních nemocnicích je úspěšnost léčby nižší než v centrech.

Dvacet procent pacientů se vrátí do nemocnice kvůli dalšímu infarktu do pěti let. “Dostat další infarkt je jako dostat další ránu. Jeden je hodně a dva už jsou pro srdce opravdu velkým zásahem,” uvedl v tiskové zprávě ČAKO předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. “Proto by měl být pacient po infarktu léčen v rámci takzvané sekundární prevence, aby se zabránilo dalšímu zatěžování srdce,” dodal.

Prevencí infarktu obecně je zdravý životní styl, pohyb vedoucí k udržení normální tělesné hmotnosti a omezení alkoholu, kouření a stresu. Riziko může odhalit praktický lékař při pravidelné preventivní prohlídce, rizikovým faktorem je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu nebo genetické predispozice. Podle předsedy České společnosti pro aterosklerózu Michala Vrablíka má téměř 85 procent populace vyšší hladinu cholesterolu, než je optimální.

Pro předcházení další srdeční příhodě je potřeba pochopit faktory, které k infarktu vedly, a snažit se je eliminovat. Pacienti dostávají léky na snížení srdečního tlaku, cholesterolu a srážlivosti krve, lékaři je pravidelně kontrolují. Lékaři jim doporučují také úpravy životního stylu, které by mohly riziko snížit.

Většina nemocí srdce souvisí s ukládáním tuku v cévách, takzvanou aterosklerózou, která může způsobit jejich zúžení nebo uzavření. Nízká hladina cholesterolu riziko aterosklerózy snižuje. “Srdečně-cévním příhodám způsobeným aterosklerózou lze v naprosté většině případů předcházet zdravým životním stylem. Přesto je dnes v České republice ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí v důsledku srdečně-cévních onemocnění,” dodal Vrablík.

Prevence a léčba

Pacientů na dialýze v K. Varech přibývá, hlavně kvůli stárnutí…

  • 8 března, 20239 března, 2023
  • by budskap

Karlovarské dialyzační středisko má v současné době 89 pacientů, kteří chodí na vyčištění krve pravidelně. Na lůžku tráví obvykle třikrát týdně čtyři až pět hodin. Nejmladší je třicetiletá žena, nejstaršímu pacientovi je 89 let. Podíl žen a mužů je zhruba stejný. Dalších 1750 pacientů pak chodí na ambulanci, která jejich stav pravidelně sleduje a v případě progrese onemocnění je připraví na dialýzu nebo transplantaci. Jen za loňský rok přibylo v evidenci ambulance 225 nových pacientů.

Například 67letá Věra Bartošová, která dnes podstupovala pravidelnou očistu krve, chodí na dialýzu už třetím rokem. “Nikdy jsem žádné problémy neměla. Pak jsem měla covid a po po něm jsem šla na kontrolní odběry a hned mě poslali na dialýzu,” řekla ČTK. Třikrát týdně tak tráví přes čtyři hodiny napojená na přístroj. Ale protože, jak říká, ráda jezdí na Šumavu, má zajištěnu takzvanou prázdninovou dialýzu i v Klatovech.

Karlovarské centrum poskytuje jak klasickou dialýzu na oddělení, tak i domácí hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu. Středisko disponuje 20 hemodialyzačními jednotkami přímo na sále a několika záložními. Třikrát týdně pracuje ve třech směnách, dva dny v týdnu pak ve dvou směnách. Podle Fričové by sice bylo dobré kapacitu střediska navýšit, chybí ale personální zajištění, zejména sestry. Situace je obdobná jako v jiných zdravotnických zařízeních v kraji, kdy zdravotnický personál často odchází pracovat buď do Německa nebo do lázeňství.

V posledních dvou letech se na fungování dialyzačního střediska podepsala i pandemie covidu. Jak popsala primářka Fričová, zkraje panovaly velké obavy, nejistota a chyběly ochranné pomůcky. Postupně se ale situace stabilizovala v současné době už se testují pouze pacienti s příznaky. Naprostá většina pravidelných pacientů je ale také očkovaná. Za dva roky koronavirové pandemie ale dialyzační středisko v Karlových Varech přišlo o 19 pacientů, kteří zemřeli v souvislosti s onemocněním covid-19.

Podle Fričové jsou onemocnění ledvin zrádná hlavně tím, že nebolí a pacient tak mnohdy vůbec netuší, že něco s ledvinami není v pořádku. I proto se mnoho lidí dostane do péče lékařů pozdě, když už ledviny začnou selhávat a kromě transplantace zbývá jedině dialýza. Doporučuje tak hlavně zdravý životní styl, pohyb a také dostatečný pitný režim.

Navigace pro příspěvky

1 2 3

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS