Odbornice: Léky na odvykání kouření by měly hradit zdravotní…
Podle Králíkové z průzkumů vychází, že ze dvou milionů kuřáků by 1,4 milionu raději nekouřilo. Odvykání bez pomoci lékaře je ale podle ní málo úspěšné, povede se jen jednotkám procent. Upozornila na to, že jen zhruba polovina lidí, kteří v posledním roce navštívilo lékaře, dostalo od lékaře doporučení přestat kouřit.
“Léky jsou k potlačení abstinenčních příznaků, což není málo,” uvedla na semináři ve Sněmovně Králíková. K dispozici jsou podle ní volně prodejné náhražky nikotinu nebo antidepresiva na předpis. Lék champix s účinnou látkou vareniclin, který se na odvykání používal dříve, je podle Králíkové v současné době nedostupný. Znovu by ho měl výrobce dodávat podle informací SÚKL v lednu příštího roku.
Podle lékařky z Centra pro závislé na tabáku Kamily Zvolské lidé s náhradní nikotinovou terapií často neuspějí z důvodu používání nižší než potřebné dávky. “Nemají dostatečnou hladinu nikotinu, takže zažívají abstinenční příznaky,” vysvětlila.
Jedním z důvodů může být i cena. Balení žvýkaček, inhalátorů nebo tablet stojí řádově stovky korun. Balení léků champix stálo 1500 korun za 28 tablet, užívala se jedna či dvě denně. “Studie ukazují, že v zemích, kde se léčba hradí, se více lidí léčí, užívají dostatečné množství léků,” dodala Králíková.
Podle Ilony Mančíkové z pacientské organizace Moje plíce mají mnohdy problém skončit s kouřením lidé, kterým lékaři diagnostikují rakovinu plic. Právě jim by bylo podle odborníků vhodné léčbu z pojištění hradit.
Podle poslankyně Romany Bělohlávkové (KDU-ČSL) ale není vhodné, aby léky byly z veřejného zdravotního pojištění hrazeny zcela. Podle ní si lidé málo váží toho, co mají zadarmo. “Je třeba srovnávat, kolik stojí kuřáka týdenní počet krabiček a kolik stojí léčba,” řekla na dotaz ČTK. Proto je podle ní vhodná spoluúčast.
Zdravotní pojišťovny podle tiskové zprávy Svazu zdravotních pojišťoven stojí léčba nemocí souvisejících s kouřením 20 miliard korun za rok. Každý rok zemře na následky kouření kolem 22.000 lidí, z nich 5500 na rakovinu plic.
“Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci programů z fondů prevence finanční podporu při odvykání kouření. Obvykle jde o proplacení nákladů na podpůrné léky, jako je vareniclin nebo cytisin. Je však potřeba, aby pacient měl o léčbě oficiální doklad, obvykle z Centra pro závislé na tabáku,” uvedla Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Příspěvek se pohybuje podle pojišťovny od 400 do 2500 korun za rok.