Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Odbornice: Léky na odvykání kouření by měly hradit zdravotní…

  • 30 května, 2024
  • by budskap

Podle Králíkové z průzkumů vychází, že ze dvou milionů kuřáků by 1,4 milionu raději nekouřilo. Odvykání bez pomoci lékaře je ale podle ní málo úspěšné, povede se jen jednotkám procent. Upozornila na to, že jen zhruba polovina lidí, kteří v posledním roce navštívilo lékaře, dostalo od lékaře doporučení přestat kouřit.

“Léky jsou k potlačení abstinenčních příznaků, což není málo,” uvedla na semináři ve Sněmovně Králíková. K dispozici jsou podle ní volně prodejné náhražky nikotinu nebo antidepresiva na předpis. Lék champix s účinnou látkou vareniclin, který se na odvykání používal dříve, je podle Králíkové v současné době nedostupný. Znovu by ho měl výrobce dodávat podle informací SÚKL v lednu příštího roku.

Podle lékařky z Centra pro závislé na tabáku Kamily Zvolské lidé s náhradní nikotinovou terapií často neuspějí z důvodu používání nižší než potřebné dávky. “Nemají dostatečnou hladinu nikotinu, takže zažívají abstinenční příznaky,” vysvětlila.

Jedním z důvodů může být i cena. Balení žvýkaček, inhalátorů nebo tablet stojí řádově stovky korun. Balení léků champix stálo 1500 korun za 28 tablet, užívala se jedna či dvě denně. “Studie ukazují, že v zemích, kde se léčba hradí, se více lidí léčí, užívají dostatečné množství léků,” dodala Králíková.

Podle Ilony Mančíkové z pacientské organizace Moje plíce mají mnohdy problém skončit s kouřením lidé, kterým lékaři diagnostikují rakovinu plic. Právě jim by bylo podle odborníků vhodné léčbu z pojištění hradit.

Podle poslankyně Romany Bělohlávkové (KDU-ČSL) ale není vhodné, aby léky byly z veřejného zdravotního pojištění hrazeny zcela. Podle ní si lidé málo váží toho, co mají zadarmo. “Je třeba srovnávat, kolik stojí kuřáka týdenní počet krabiček a kolik stojí léčba,” řekla na dotaz ČTK. Proto je podle ní vhodná spoluúčast.

Zdravotní pojišťovny podle tiskové zprávy Svazu zdravotních pojišťoven stojí léčba nemocí souvisejících s kouřením 20 miliard korun za rok. Každý rok zemře na následky kouření kolem 22.000 lidí, z nich 5500 na rakovinu plic.

“Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci programů z fondů prevence finanční podporu při odvykání kouření. Obvykle jde o proplacení nákladů na podpůrné léky, jako je vareniclin nebo cytisin. Je však potřeba, aby pacient měl o léčbě oficiální doklad, obvykle z Centra pro závislé na tabáku,” uvedla Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Příspěvek se pohybuje podle pojišťovny od 400 do 2500 korun za rok.

Zpravodaj

Zpráva o závislostech: Přes 500 lidí ročně zemře na intoxikaci alkoholem

  • 29 února, 2024
  • by budskap

“Měli jsme tu v posledních týdnech debatu u HHC,” připomněl Vobořil případy dětí, které skončily v nemocnicích po požití cukrovinek s látkou, jejíž prodej bude do několika dnů zakázán. Ministerstvo zdravotnictví ve zdůvodnění zákazu citovalo údaj toxikologického střediska, že od června 2022 bylo intoxikovaných těmito látkami asi 170. “Na rozdíl od alkoholu nemá HHC fatální předávkování,” řekl Vobořil.

Podle vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavly Chominové se ukazuje, že tyto psychoaktivní látky nemají tak vysoká zdravotní rizika, aby způsobovala zásadní zdravotní dopady. “Často je tam kombinace s dalšími látkami jako je alkohol, jiné psychoaktivní látky nebo psychoaktivní léky,” uvedla.

Spotřeba alkoholických nápojů a tolerance k jejich konzumaci je podle odborníků v ČR dlouhodobě na vysoké úrovni. “Data z posledních tří let ukazují mírný pokles konzumace mezi muži. Mezi ženami však denní konzumace po poklesu sledovaném v době pandemie covidu-19 opět mírně vzrostla,” uvedla Chominová, jejíž středisko dnes radě předložilo ke schválení Zprávu o alkoholu v České republice v roce 2023 a Zprávu o tabákových a nikotinových výrobcích v roce 2023.

Kuřáků v populaci podle nich v posledních třech letech ubývá. Denně kouří 16 procent dospělých, častěji muži a lidé ve věku 45 až 64 let. “Mezi mladými dospělými dochází současně s poklesem kouření klasických cigaret k nárůstu míry užívání alternativních tabákových a nikotinových výrobků,” dodala Chominová. Ve studii z roku 2022 jedenáctiletí až patnáctiletí výrazně častěji přiznávají kouření elektronických než klasických cigaret.

“Přestože se míra zdanění závislostních produktů zvyšuje, inkaso spotřební daně nedosahuje odhadových společenských nákladů,” uvedl Vobořil. U alkoholu odborníci náklady odhadují na 50 až 57 miliard korun, na spotřební dani se vybere 14 miliard korun. U kouření jsou odhady nákladů 170 miliard korun, daně 60 miliard korun.

Prevence a léčba

Expertka:Lékaři chtějí vyšetřit každého dlouhodobého kuřáka, hrozí rakovina plic

  • 8 ledna, 202416 ledna, 2024
  • by budskap

Američtí lékaři spojili zlozvyk kouření s výskytem rakoviny plic před 60 let, první studii publikovali 11. ledna 1964. Rakovině plic podlehne v ČR kolem 5500 lidí ročně, diagnózu si jich od lékaře vyslechne v posledních letech 6000 až 7000. V roce 2021, ze kterého pocházejí poslední data, bylo případů 6232 a úmrtí 4886. V počtu úmrtí to bylo nejméně od roku 1979, vliv měla epidemie covidu-19, při níž hrozilo nakaženým s onemocněními plic vyšší riziko úmrtí.

Zatím nejvíc nových případů se lékařům podařilo odhalit v roce 2019, kdy počet vystoupal na 6953. Nižší o několik stovek byl v dalších dvou letech epidemie. Možnost nechat se vyšetřit teď kuřákům nabízejí praktičtí i plicní lékaři. Podle Vašákové se někteří lidé mohou vyšetření bát právě proto, aby se “něco nenašlo”.

“Těm je třeba vysvětlit, že je lépe, aby se našel nádor, který je malý, bezpříznakový. Ten se pak lépe odstraní s velkou šancí, že se nevrátí a neohrozí pacienta na životě. Pokud jsou totiž nádory plic diagnostikovány až pro potíže, jsou u třech čtvrtin jedinců tak pokročilé, že šance na vyléčení či dlouhodobé přežití je velmi malá,” řekla expertka.

Lidí ve věku 55 až 74 let, kteří by screening mohli podstoupit, je podle odhadů asi půl milionu. V prvním roce jich lékaři oslovili asi 7000, k vyšetření počítačovým tomografem dorazilo asi 1500 z nich. Nález na plicích z nich měla asi tři procenta. Pilotní projekt bude vyhodnocený za pět let, podle Vašákové je třeba pracovat hlavně na zájmu lidí se ho účastnit.

“Mám dojem, že někteří lidé si také zapojení do programu spojují s tím, že musí okamžitě přestat kouřit, do čehož se jim moc nechce. Z tohoto důvodu pak odmítají i samotnou účast. Přitom jedinou podmínkou vstupu do screeningu je souhlas s účastí v programu odvykání kouření,” uvedla.

Rakovina plic nemá žádné specifické příznaky, zasažené plíce totiž nebolí. Varovné tak mohou být jiné příznaky některé z plicních nemocí, jako je dlouho přetrvávající kašel nebo zadýchávání se při rychlejší chůzi nebo do schodů.

Odborníci upozorňují, že bezpečné nejsou ani alternativní způsoby užívání nikotinu, jako jsou vapování, e-cigarety nebo nikotinové sáčky, přestože riziko rakoviny plic je u nich nízké. Vzniká na něm velmi silná závislost. I s pomocí lékařů a léků dokáže přestat s kouřením jen asi 30 procent těch, kteří s odvykáním začnou. Bez pomoci odborníků je pak úspěšnost v jednotkách procent.

 

Počty případů rakoviny plic a souvisejících úmrtí:

Rok1979198919992009201920202021
Počet nových případů5365571159976522695363416232
Počet zemřelých4563522756075446532252944886

zdroj: SVOD

Prevence a léčba

Do programu k včasnému odhalení rakoviny plic se zatím zapojilo…

  • 21 července, 202228 července, 2022
  • by andrlovak1

Rakovina plic je čtvrté nejčastější národové onemocnění v Česku, v úmrtnosti je ale mezi karcinomy první. Pět let přežívá necelá pětina nemocných. Na riziko onemocnění upozorňuje Světový den rakoviny plic, který připadá na 1. srpna. “Většina nemocných, kteří si ortel s diagnózou vyslechnou, na onemocnění umírá. Tím, že zachytáváme většinu v pokročilých stadiích, je mortalita vysoká,” uvedla Koziar Vašáková. Podle ní je hlavní příčinou nemoci kouření. Mezi pacienty je nekuřáků 11 procent. Nemoc se u nich objevila kvůli genetické zátěži, pasivnímu kouření či jiným rizikovým faktorům.

 

Ročně v ČR přibývá kolem 6600 případů rakoviny plic. Na nemoc umírá kolem 5400 lidí. S diagnózou pak v Česku žije asi 12.000 pacientů. K včasnému odhalení nemoci má přispět preventivní program, který začal letos v lednu a který hradí zdravotní pojišťovny.

 

Je pro lidi mezi 55 a 75 lety, kteří kouří či kouřili dvacet a více takzvaných balíčkoroků. Odpovídá to tedy krabičce cigaret denně po dobu dvaceti let, nebo dvěma krabičkám po dobu deseti let. Účastníci by neměli mít žádná další vážná onemocnění a podmínkou je také ochota zapojit se do sledování na pět let. Podle expertů se hrazené preventivní vyšetření může týkat asi půl milionu kuřáků a kuřaček.

 

Praktický lékař vydá žádanku do plicní ambulance. Součástí vyšetření je vyplnění dotazníku a pohovor o kouření. Pneumolog po kontrole odešle pacienta na CT. Při negativním výsledku následují kontroly za rok, tři roky a pět let. Při neurčitém zjištění jsou pak častější. Pokud je nález pozitivní, nemocný směřuje do specializovaného onkologického centra. Léčení může zahrnovat operaci, chemoterapii, radioteapii, imunoterapii či cílenou biologickou léčbu. Bližší informace jsou na webu www.prevenceproplice.cz.

 

Experti si od programu slibují zvýšení podílu lidí, jimž je možné nádor odstranit při operaci. Nyní je to asi 15 procent pacientů, díky programu by to mohla být polovina.

 

Průměrný věk lidí, kteří se letos do programu v prvních měsících zapojil, činil 63 let. U zhruba pěti procent výsledky ukázaly na riziko nádoru, tedy u dvou desítek. Dalších asi 26 procent mělo výsledek neurčitý a je nutné je podrobně sledovat. Negativní výsledek byl u 69 procent lidí.

 

V roce 2002 byla ČR v evropském žebříčku ve výskytu choroby pátá, v roce 2020 se dostala na 16. místo. V úmrtnosti bylo Česko před dvěma desetiletími druhé, předloni bylo na 22. místě, upřesnila předsedkyně pneumologické sekce ČPFS Jana Skřičková.

 

 

 

Výzkumy a studie

Průzkum: Mezi roky 2020 a 2021 ubylo lidí, kteří často…

  • 30 května, 2022
  • by andrlovak1

V předchozích dvou letech byly kvůli protikoronavirovým opatřením opakovaně uzavřeny restaurace nebo omezena jejich provozní doba či kapacita. Odborníci se obávali, že více lidí bude pít alkohol doma.

 

“Analýza konzumních zvyklostí dospělých Čechů za posledních deset let naznačuje vysokou míru stability. V mezinárodním měřítku patří Česká republika mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu,” uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Takové užívání alkoholu má podle ní zdravotní, sociální i ekonomické dopady. “Snížení těchto škod vyžaduje nastavit účinnější systém opatření v omezení poptávky i nabídky,” dodala.

 

Pití alkoholu denně či obden uvedlo v průzkumu 15,4 procenta, proti roku 2020 jich ubylo o 4,4 procentního bodu. Dlouhodobých abstinentů bylo 17,7 procenta, v roce 2020 necelých 16 procent. Meziročně poklesla, zřejmě vlivem covidových omezení, i průměrná roční spotřeba alkoholu. Bez započtení abstinentů byla v roce 2020 osm litrů na hlavu, loni 6,9 litru čistého alkoholu.

 

Škodlivě, tedy průměrně více než 60 gramů etanolu, pije 10,6 procenta mužů a 4,1 procenta žen, pro které je škodlivá míra přes 40 gramů.

 

Kouření

Odborníci upozornili i na souvislost kouření a škodlivého užívání alkoholu. “Mezi rizikově a škodlivě pijícími je kuřáků kolem 40 procent. Zdravotní rizika se přitom zcela logicky pro lidský organismus zesilují konzumací obou těchto škodlivých návykových látek, tedy tabáku i alkoholu,” vysvětlila Macková.

 

Celkově loni kouřilo cigarety 24,4 procenta osob starších 15 let, proti roku 2020 to bylo o 1,3 procenta víc. “I přes občasné roční odchylky lze ale ve sledovaných letech 2012 až 2021 pozorovat trvalé snižování podílu kuřáků v populaci,” uvedl SZÚ. V roce 2012 užívala cigarety téměř třetina populace.

 

Denně loni kouřilo 22 procent mužů a 13,3 procenta žen, muži nejčastěji mezi 15 a 24 cigaretami, ženy pět až devět. Meziročně klesl podíl těch, kteří kouří přes 25 cigaret denně. Zatímco v roce 2020 jich bylo devět procent, loni necelá tři procenta.

 

“Česká populace kouří převážně klasické cigarety. Podíl jiných tabákových výrobků určených ke kouření je malý,” uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ Marie Nejedlá.

 

El. cigarety

Ani alternativy cigaret, kde tabák nehoří, nejsou bez zdravotních rizik včetně závislosti. “Mnozí se přitom mylně domnívají, že pokud nekouří přímo tabák v podobě cigaret, doutníků či dýmky, tak vlastně nedělají pro své zdraví nic špatného. To je ale velký omyl,” uvedla ředitelka SZÚ.

 

Náplň do elektronické cigarety podle ní obsahuje až 20 procent nikotinu, při zahřátí se rozkládá na škodlivé chemikálie. “V aerosolu některých elektronických cigaret byl v minulosti zjištěn i zdraví škodlivý trimethylpyrazin, formaldehyd, těžké kovy a další škodlivé látky,” dodala. Podobná rizika podle ní nese i zahřívaný tabák.

 

Elektronické cigarety loni kouřilo 7,4 procenta populace, o třetinu víc než před rokem. Podobně vzrostl i podíl uživatelů zahřívaného tabáku. Více než polovina kuřáků elektronických cigaret užívá i ty klasické. Přes 28 procent kuřáků e-cigaret ale nikdy předtím nekouřilo. Nikotinové sáčky používalo asi 1,7 procenta populace, mladých ve věku 15 až 24 let asi 6,6 procenta.

 

“Pokud tyto alternativní výrobky pomáhají kuřákům v procesu odvykání, mohou být pro tuto dobu méně škodlivé, než klasická cigareta. Je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy před tím nekouřili,” dodala Nejedlá.

 

Podíl kuřáků v populaci – průzkum Státního zdravotního ústavu:

12,3 %12,1 %11,2 %12,7 %17,6 %

9,4 %9,4 %8,6 %10,2 %6,9 %

5,7 %5,2 %4,6 %4,9 %4,8 %7,4 %

3,2 %4,1 %6,6 %

2012201620172018201920202021
Podíl kuřáků v populaci (15+)31,3 %28,6 %25,2 %28,5 %24,9 %23,1 %24,4 %
Muži36,4 %35 %30,8 %34,7 %29,2 %28,3 %30 %
Ženy26,3 %22,5 %19,9 %22,7 %20,7 %18,2 %19,1 %
Denní kuřáci
Občasní kuřáci
Elektronické cigarety
Zahřívaný tabák

 

Užívání alkoholu v populaci – průzkum Státního zdravotního ústavu:

 

201220162018201920202021
Škodlivé pití alkoholu 15+ (%)7,49,38,19,38,87,3
Muži9,912,910,812,511,710,6
Ženy4,35,95,56,364,1
Spotřeba alkoholu na hlavu* (litry)7,46,87,47,786,9
Muži111010,610,911,310,1
Ženy4,13,74,54,64,83,7
Abstinenti (%)13,517,413,412,715,917,7
Muži10,81310,69,713,615
Ženy1621,61615,518,120,4

zdroj: Státní zdravotní ústav – Národní výzkum užívání alkoholu a tabáku

* včetně abstinentů

 

Výzkumy a studie

Očekávané zdražování kuřáky od zlozvyku neodradí. Raději se omezí…

  • 26 května, 2022
  • by andrlovak1

Praha, 25. 5. 2022 – Pandemie koronaviru přinutila přibližně čtvrtinu českých kuřáků omezit, nebo se dokonce zcela zbavit závislosti na cigaretách. Podle lékařů za to nejčastěji mohl strach z případného horšího průběhu onemocnění. Zatímco pandemie do statistik kuřáků zasáhla, současné zdražování na ně podle odborníků mít dopad nebude. Kouření se přesunulo především mezi obyvatele s nízkým socioekonomickým statusem a nízkým vzděláním, kteří si jím kompenzují vyšší míru stresu, jenž na ně nyní dopadá. Před silnou závislostí, kterou vyvolává nikotin nejen v cigaretách, varují odborníci u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten připadá na 31. května.

 

„Závislí kuřáci si cigarety opatří vždy. I za cenu, že se musí omezit v jídle, vzdělání nebo jiných důležitých aktivitách. Vidíme to dobře na psychiatricky nemocných, kde je vysoké procento kuřáků. Třetina jejich čistého příjmu padne na cigarety. Vysoká cena cigaret je však účinnou prevencí – díky ní by mnoho mladých vůbec kouřit nezačalo,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Kuřáci podle ní velmi často tvrdí, že cigarety jim pomáhají zmírnit stres. „Realita je však taková, že přestože se po potažení z cigarety krátkodobě vyplaví hormony štěstí – především dopamin, zrychluje se srdeční akce kuřáka a do krve se vyplavují stresové hormony,“ dodává prof. Králíková.

 

Většina dospělých kuřáků se již v minulosti snažila své závislosti zbavit. Bez odborné pomoci to však zvládne jen 3–5 % z nich. Při intenzivní léčbě pod dohledem specialistů nekouří po roce přibližně 35 % kuřáků, kteří ji podstoupili. Možnosti této léčby hrazené ze zdravotního pojištění loni využilo jen 692 kuřáků, tedy pacientů s diagnózou F17. Pomoc lidé najdou v centrech pro závislé na tabáku nebo u plicních lékařů, kteří jsou garantem a iniciátorem programu včasného záchytu karcinomu plic.

 

Závislost na nikotinu vzniká podle odborníků již u dětí. Typický věk pro první cigaretu je 10–12 let. Po svých 18. narozeninách si poprvé zapálí jen jeden kuřák z deseti. Mezi dětmi jsou nyní velmi populární elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky, které nepodléhají žádné regulaci. „Nikotinové sáčky nepatří mezi tabákové výrobky. Kdokoliv si je proto může koupit v libovolném množství. Nikotin v nich obsažený přitom způsobuje těžkou závislost. Z šetření prováděných zdravotními sestrami při osvětových akcích ve školách vyplývá, že zkušenost s touto návykovou látkou má polovina dětí v 5. a 6. třídách,“ upozorňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. Nikotinové sáčky si uživatelé umisťují pod horní nebo spodní ret. Nikotin se jim tak do těla dostává ústní sliznicí, což s sebou nese především riziko vzniku závislosti.

 

V žebříčku škodlivosti nikotinových výrobků jsou však na prvním místě stále cigarety. Pro dlouholeté kuřáky proto fungují preventivní programy pro záchyt vážných plicních onemocnění, za která cigarety mohou nejčastěji. „Letos jsme jako jedni z prvních v Evropě spustili program časného záchytu rakoviny plic. Praktičtí lékaři oslovili více než 1 000 lidí. Máme radost, že se projekt rozjíždí a spolupráce mezi praktickým lékařem, pneumologem a radiologem se daří,“ říká prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová, místopředsedkyně ČPFS a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů. Program míří na osoby mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let přibližně 40 cigaret za den. Rakovinu plic odhalí lékaři ročně u 6 500 jedinců. V drtivé většině případů je bohužel doposud nemoc už ve fázi, kdy ji nelze operovat. Cílem preventivního programu je zachytit rakovinu v časných stadiích, a zvýšit tak šance nemocného na úplné uzdravení.

 

Do konce letošního roku se kuřáci mohou zapojit také do programu časného záchytu chronické obstrukční plicní nemoci. Lékaři prohlídku doporučují lidem ve věku 40–69 let, kteří kouří po dobu minimálně 10 let jednu krabičku denně a při rychlejší chůzi je trápí dušnost. Za 90 % případů této nemoci totiž může cigaretový kouř. „Program jsme spustili už v roce 2018, v době pandemie covid-19 však obecně klesl počet preventivních prohlídek, při kterých se lidé vhodní do tohoto programu, detekují. V ordinacích plicních lékařů se zatím podařilo vyšetřit téměř 1 000 pacientů. U třetiny z nich jsme objevili onemocnění CHOPN, což je mnohem více, než jsme předpokládali.“ dodává PhDr. Karel Hejduk z Národního screeningového centra. Zájemci o vyšetření se mohou obracet na ordinace, jež jsou uvedeny na webu screeningy.cz/zdraveplice.

 

O Národním screeningovém centru ÚZIS ČR

Národní screeningové centrum (NSC) vzniklo za účelem podpory a zlepšení screeningu a prevence vážných onemocnění v České republice. NSC nabízí občanům nové či vylepšené screeningové nebo preventivní programy týkající se například chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), tyreopatie v těhotenství, kritických vrozených srdečních vad u novorozenců či nádorových onemocnění. V současnosti je NSC financováno z prostředků čerpaných z fondů Evropské unie a svoji činnost realizuje za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Informace o aktivitách NSC najdete na https://nsc.uzis.cz.

 

Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP

Odborná lékařská společnost, která řeší problematiku všech respiračních nemocí včetně tuberkulózy po stránce prevence, vyhledávání, diagnostiky i terapie. ČPFS vytváří doporučené klinické postupy, vypracovává odborná stanoviska k různým problémům z vlastní iniciativy nebo na žádost orgánů státní správy. Odborné sekce ČPFS prohlubují a rozšiřují informace v jednotlivých funkčních specializacích oborů pneumologie a ftizeologie. Hlavními směry odborného zaměření těchto oborů jsou nemoci spojené s bronchiální obstrukcí, nádory dýchacího ústrojí, infekční záněty včetně tuberkulózy, intersticiální a granulomatózní plicní procesy, poruchy dýchání ve spánku, léčba cystické fibrózy dospělých a další plicní nemoci. Informace o společnosti lze nalézt na www.pneumologie.cz.

Český občanský spolek proti plicním nemocem

Cílem spolku je prohloubení vzájemné informovanosti a spolupráce mezi laiky a odborníky, zlepšení obecného povědomí o problematice plicních nemocí a organizování aktivit sloužících ke zlepšení situace pacientů se závažnými plicními nemocemi. Od roku 2019 se věnuje i pacientům s rakovinou plic. Odborně činnost ČOPN garantuje Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP. Informace o ČOPN lze nalézt na portále www.copn.cz.

 

Centrum pro závislé na tabáku (CZT) III. interní kliniky 1. LF UK a VFN bylo založeno v roce 2005 podle Nicotine Dependence Center, Mayo Clinic, Rochester, MN, USA, https://www.mayoclinic.org/departments-centers/nicotine-dependence-center/sections/overview/ovc-20457521.

 

Od té doby jím prošlo více než 7 000 pacientů kuřáků. Centrum slouží jako referenční pracoviště pro více než 40 podobných center v ČR, jejichž lékaře i sestry personál CZT vyškolil. Léčba je v těchto centrech, která jsou vždy součástí nemocnic, hrazena ze zdravotního pojištění. Pravidelně tu stážují kolegové z celé republiky a několikrát ročně se všichni setkávají při různých edukačních aktivitách. Naše CZT je zatím stále jediné pracoviště v republice, které je kuřákům k dispozici plnou pracovní dobu. Úspěšnost pacientů centra (tj. nejméně rok prokázané abstinence) je na světové špičce, totiž kolem 35 %. Při průměrném věku pacientů 45 let znamená skoncování s cigaretami cca 8 let života navíc (LYG – Life Years Gained), tedy celkem toto centrum přidalo svým pacientům téměř 20 000 let života (35 % ze 7 000 pacientů = 2 450 × 8 = 19 600).

 

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku je odbornou společností sdružující lékaře, sestry, farmaceuty a další zdravotníky, kteří se zabývají léčbou diagnózy F17, tedy závislosti na tabáku. Na webu www.slzt.cz jsou kromě aktualit, doporučených postupů a dalších informací i kontakty na více než 40 center pro závislé na tabáku, více než 200 ambulantních lékařů, kolem 200 lékáren poskytujících poradenství, 4 adiktologické ambulance (vhodné pro vícečetné závislosti), kontakty na mobilní aplikace v češtině zdarma, na telefonní linku a další.

 

 

Kontakt pro novináře:

Ing. Ivana Šalbabová, salbabova@mavepr.cz, 608 802 024

Mgr. Markéta Pudilová, market.pudilova@gmail.com, 776 328 470

 

Výzkumy a studie

Kuřáci zjišťují, zda nemají rakovinu plic

  • 29 dubna, 2022
  • by andrlovak1

Od nového roku jim v tom pomáhá speciální program

 

Praha, 19. 4. 2022 – Devětapadesátiletá Alena ze středních Čech je jednou z těch, kteří si mohou oddychnout. Její plíce jsou bez nádorů. Prokázalo to CT vyšetření, které absolvovala v rámci programu časného záchytu rakoviny plic, jenž odstartoval počátkem tohoto roku. Na nízkodávkové CT posílají vytipované pacienty plicní lékaři. Pilotním programem by mohly v pěti letech projít statisíce lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Cílem programu je zachytit nádor plic včas, tak aby jej šlo operovat a zcela odstranit. Podle pneumologů by program včasného záchytu mohl zvýšit podíl těch, kterým lze nádor operativně odstranit, ze současných 15 % až na 50 %.  

 

„Na pneumologii mě poslala moje praktická lékařka kvůli častému pokašlávání a opakovaným zánětům průdušek. Plicní lékařka mi rovnou nabídla, abych se zapojila do programu časného záchytu rakoviny plic,“ popisuje zkušenost paní Alena, která splňuje všechny parametry – je jí více než 55 let a přibližně 40 let kouří 10–15 cigaret denně. „Paní doktorka mi vše podrobně vysvětlila, jaká vyšetření mě čekají a proč je pro mě tento program dobrý. A já se rozhodla, že do toho půjdu. Poslala mě na rentgen, provedla spirometrické vyšetření plic a dostala jsem žádanku na CT,“ vysvětluje paní Alena. Na nízkodávkové CT se objednala do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Termín jsem dostala rychle. Do týdne jsem měla po vyšetření, a navíc na mě byli všichni milí,“ říká. Zprávu zaslali pracovníci nemocnice přímo plicní lékařce. Ta na základě výsledků všech vyšetření konstatovala, že plíce paní Aleny jsou bez nálezu. „Z výsledku jsem měla velkou radost,“ uzavírá paní Alena, která se pokouší přestat s kouřením. Další kontrola plic v rámci programu ji čeká za rok.

 

Paní Alena měla štěstí, kouření – ať už aktivní, nebo pasivní – totiž rakovinu plic způsobuje z 90 %. Každý rok v Česku onemocní přibližně 6 500 lidí a asi 5 400 na karcinom plic zemře. „Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém‘ postupu, nebolí, a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 % případů již nelze nádor operativně odstranit. Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. Jak dále připomíná, situaci nepomohla pandemie covidu-19, kdy někteří pacienti zaměňovali příznaky rakoviny plic právě za tuto infekci.

 

Už sedm lidí z Brandýsa nad Labem poslala na CT tamní plicní lékařka a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů ČPFS prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová. „Zatím se nám vrátili s negativními výsledky, tedy bez známek rakoviny plic,“ říká pneumoložka s tím, že ochota pacientů zařadit se do programu je značná. „Snažíme se jim poradit, aby přestali kouřit, to je pro řadu z nich výrazně složitější.“

 

Do časné detekce rakoviny plic se zapojili také praktičtí lékaři – mezi svými pacienty vyhledávají ty, pro něž by byl program vhodný, a posílají je k plicnímu lékaři. Vyšetření s pomocí zobrazovací metody CT pak provádí akreditovaná radiologická pracoviště, která výsledky posílají zpět pneumologovi, a ten stanoví další postup. „Pokud vyšetření objeví nádor v časném stadiu, jde pacient na operaci a má šanci se zcela uzdravit,“ doplňuje prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová. Co přesně ty, kteří se zařadí do programu, čeká, ukazují plicní lékaři ve videu, které je k vidění na webu https://prevenceproplice.cz.

Česká pneumologická a ftizeologická společnosti ČLS JEP (ČPFS)

Odborná lékařská společnost, která řeší problematiku všech respiračních nemocí včetně tuberkulózy po stránce prevence, vyhledávání, diagnostiky i terapie. ČPFS vytváří doporučené klinické postupy, vypracovává odborná stanoviska k různým problémům z vlastní iniciativy nebo na žádost orgánů státní správy. Odborné sekce ČPFS prohlubují a rozšiřují informace v jednotlivých funkčních specializacích oborů pneumologie a ftizeologie. Hlavními směry odborného zaměření těchto oborů jsou nemoci spojené s bronchiální obstrukcí, nádory dýchacího ústrojí, infekční záněty včetně tuberkulózy, intersticiální a granulomatózní plicní procesy, poruchy dýchání ve spánku, léčba cystické fibrózy dospělých a další plicní nemoci. Informace o společnosti lze nalézt na www.pneumologie.cz.

Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN)

Cílem spolku je prohloubení vzájemné informovanosti a spolupráce mezi laiky a odborníky, zlepšení obecného povědomí o problematice plicních nemocí a organizování aktivit sloužících ke zlepšení situace pacientů se závažnými plicními nemocemi. Od roku 2019 se věnuje i pacientům s rakovinou plic. Odborně činnost ČOPN garantuje odborná společnost (ČPFS). Informace o ČOPN lze nalézt na portále www.copn.cz.

 

O Národním screeningovém centru ÚZIS ČR

Národní screeningové centrum (NSC) vzniklo za účelem podpory a zlepšení screeningu a prevence vážných onemocnění v České republice. NSC nabízí občanům nové či vylepšené screeningové nebo preventivní programy týkající se například chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), tyreopatie v těhotenství, kritických vrozených srdečních vad u novorozenců či nádorových onemocnění. V současnosti je NSC financováno z prostředků čerpaných z fondů Evropské unie a svoji činnost realizuje za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Informace o aktivitách NSC najdete na https://nsc.uzis.cz.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Veronika Ostrá: ostraveronika@gmail.com, +420 776 245 881

 

 

Výzkumy a studie

IKEM: Typický pacient s infarktem je 65letý muž, obvykle kuřák

  • 15 března, 2022
  • by andrlovak1

“Od začátku je to boj o čas. Kdykoliv od počátku příznaků infarktu může pacient náhle zemřít na fibrilaci komor, která může být spuštěna v neprokrvené srdeční tkáni,” popsal vedoucí Oddělení intervenční kardiologie Kardiocentra IKEM Michael Želízko.

 

I bez arytmie je podle něj pacient ohrožený odumřením různě velké části svaloviny srdce a zhoršením jeho čerpací funkce. Čím dříve k zákroku dojde, tím víc zůstane zachováno. “Pokud se podaří pacienta dostat do nemocnice v prvních dvou hodinách, zachráníme prakticky celý srdeční sval. Mezi druhou a šestou hodinou od počátku bolesti ještě stále umíme výrazně snížit dopady infarktu, ale funkce srdce je obvykle snížena a pacient je ohrožen rozvojem srdečního selhání,” dodal. Nemocní by proto neměli váhat si zavolat zdravotnickou záchrannou službu, pokud bolesti trvají déle než 10 minut.

 

“V typickém případě se infarkt myokardu projeví tlakovou nebo pálivou bolestí za hrudní kostí, která se často šíří do krku a čelisti nebo do ramen, případně až do levé ruky. Často jsou přítomny další příznaky jako opocení nebo pocit na zvracení, případně dušnost,” popsal přednosta Kardiocentra IKEM Josef Krauzner. Varoval, že u lidí s diabetem mohou být příznaky infarktu mírnější a bolest méně výrazná.

 

Koronární angioplastika

Lékaři z IKEM jako první v tehdejším Československu zavedli před 30 lety program účinné intervenční léčby akutního infarktu myokardu metodou takzvané koronární angioplastiky. Při tomto výkonu se velmi rychle zprůchodní věnčitá tepna uzavřená krevní sraženinou, což obnoví krevní průtok do postižené oblasti a zastaví odumírání srdečních buněk.

 

Před tím se sraženiny rozpouštěly většinou pomocí léků. Do jednoho roku zemřela téměř čtvrtina nemocných. Koronární angioplastika tak snížila riziko takového úmrtí na méně než deset procent. V současné době ji nepřetržitě zajišťuje 23 center v celé ČR. Ročně lékaři těchto výkonů udělají přes 22.000, zhruba 5000 až 6000 u akutních infarktů, další u ischemické choroby srdeční.

 

Léčba infarktů je v ČR čím dál tím úspěšnější. Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny za posledních deset let klesl počet úmrtí hospitalizovaných s infarktem o čtvrtinu. Přesto nemoci srdce ale v Česku stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí.

 

Děti a mateřství

U dětí kuřáků je čtyřikrát větší pravděpodobnost, že také…

  • 28 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Podle vládní kampaně začalo kouřit 4,9 procent dospívajících, jejichž rodiče kouří, zatímco mezi dětmi nekuřáků je to pouze 1,2 procenta. Více než čtvrtina dětí kuřáků ještě v pubertě vyzkouší cigarety, u ostatních dětí to je jen 11 procent. Kampaň také varuje, že pokud děti žijí v domácnosti s kuřákem, je u nich větší riziko, že onemocní astmatem, zánětlivými onemocněními plic nebo meningitidou.

 

“Doufáme, že tato nová kampaň, která upozorňuje na mezigenerační souvislost kouření, kdy rodiče ovlivňují své děti, bude pro mnohé další motivací, aby se letos nadobro zbavili cigaret,” uvedla v tiskové zprávě ke kampani ministryně zdravotnictví Maggie Throupová

 

Britská vláda kuřákům v rámci kampaně nabízí odbornou pomoc s odvykáním, včetně aplikace pro chytré telefony, která pomáhá překonat první měsíc bez nikotinu. Podobné informace a podporu v Česku nabízejí stránky www.koureni-zabiji.cz, které provozuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

 

Zpravodaj

Severní Korea zakázala kouření na veřejných místech

  • 5 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Pchjongjang 5. listopadu (ČTK) – Severní Korea zavedla zákaz kouření na veřejných místech. Kouření není od nynějška dovoleno například ve veřejné dopravě, ve školách, zdravotnických zařízeních, divadlech či kinech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří KLDR k zemím s největším procentem kuřáků na světě – tabáku holduje 43,9 procenta severokorejských mužů.

Severokorejský parlament zákaz zavedl, aby ochránil životy a zdraví Severokorejců a vytvořil kulturní a hygieničtější životní prostředí, uvedla oficiální tisková agentura KCNA.

Silným kuřákem je i mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un, který se na fotografiích ve státních médiích často objevuje s cigaretou v ruce. Známý je například snímek pořízený loni cestou na jeho druhý summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji, kdy si Kim udělal kuřáckou přestávku na nádraží v jihočínském městě Nanking.

lcm ank

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS