Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Voda v jezeře Ostrá a na Slapech v Županovicích není vhodná ke…

  • 15 srpna, 202415 srpna, 2024
  • by budskap

“Ostrá zůstává na čtyřce a bohužel se tento týden stejný stav objevil i na Slapech v Županovicích. Je tam také vysoký výskyt sinic a chlorofylu,” uvedl Mandík.

Třetí stupeň podle něj platí na Proboštských jezerech, v Bakově a na Novém rybníku v Příbrami. Na Novém rybníku to není kvůli kvalitě vody, ale ojedinělému výskytu cerkárií, což jsou larvy motolic, které mohou vyvolat svědivé vyrážky.

“Jinak je to na ta horka poměrně dobré, většinou je to na jedničce,” řekl Mandík. Například v Orlické přehradě se podle něj voda dokonce zlepšila. “Pokud jsou někde dvojky, tak kvůli zvýšenému obsahu chlorofylu, což je v této době normální,” dodal.

Ve Středočeském kraji je letos pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé. Kontrolní odběry se dělají jednou za dva týdny. V případě zjištění stupně tři, který označuje zhoršenou jakost vody nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince, se opakuje po týdnu.

Aktuálně

Středočeská přírodní koupaliště mají nadále výbornou kvalitu vody

  • 11 července, 2024
  • by budskap

“Situace je nadále výborná,” řekl Mandík. Kvalitě vody by podle něj neměly uškodit ani vysoké teploty v tomto týdnu. “Tak rychle by to zřejmě nenarostlo a mezitím byly i bouřky,” doplnil Mandík.

Stupněm dva je hodnocena voda na Orlíku na koupacích místech Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí, v písníku v Bakově nad Jizerou a na koupalištích Jureček v Říčanech a Vyžlovka v Praze-východ. “Tento stav je pro letní měsíce v koupacích oblastech a přírodních koupalištích poměrně běžný, a pokud fytoplankton neobsahuje výrazné množství sinic, je koupání v takových vodách naprosto bezproblémové,” uvedli hygienici na webu.

Koupat se lidé nadále nemohou v Pilském rybníku na Příbramsku, kde provoz přerušil provozovatel kvůli vysokému obsahu chlorofylu už na konci června.

Ve Středočeském kraji je letos pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé. Kontrolní odběry se dělají jednou za dva týdny. V případě zjištění stupně tři, který označuje zhoršenou jakost vody nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince, se opakuje po týdnu. Výsledky měření zveřejňují hygienici na webu.

Aktuálně

MZd navrhuje úpravy vyhlášky o koupalištích, byla podle něj nejednoznačná

  • 10 července, 2024
  • by budskap

“Do textu bylo konkretizováno, že děti do jednoho roku nemají přístup do vody bazénů. Jedná se o ochranu ostatních návštěvníků před případným únikem fekálií nebo zvratků a také o ochranu samotných dětí, které jsou v takto nízkém věku citlivější k teplotě a koncentracím chloru,” píše se v materiálu.

Podle Jakoba se v textu zpřesňuje, že děti nesmí do bazénové vody, nikoliv do bazénu, pokud pro ně není speciálně určený. “Dříve toto upřesněno nebylo, a někteří provozovatelé bazénů bohužel chápali toto ustanovení jako úplný zákaz pobytu takto malého dítěte v celém areálu umělého koupaliště. Podmínky pro přístup malého dítěte do zbytku areálu si tedy stanoví provozovatel umělého koupaliště sám formou podmínek v provozním řádu,” uvedl na dotaz ČTK.

Vyhláška také stanoví hygienické požadavky na sauny, bazény či pískoviště, některé týkající se kapacity bazénů, úklidu nebo obměny vody v návrhu MZd upravuje. Ke změnám měla připomínky například Hospodářská komora ČR. Vadí ji třeba stanovení konkrétní povinné výšky vody v brodítku u bazénu, nařízená obměna vody v brodítku každou hodinu nebo zákaz impregnace či lakování povrchů v prohřívárně sauny. Komora upozorňuje, že například jedna z finských firem má pro to speciálně certifikovanou řadu olejů a impregnací, proto nepovažuje vyloučení této možnosti za vhodné.

Podmínky pro stavbu bazénů či saun z vyhlášky chce ministerstvo zdravotnictví vypustit, protože byly přesunuty do vyhlášky MMR týkající se staveb obecně. Vzhledem k tomu, že značná část textu vyhlášky byla přesunuta do jiného prováděcího předpisu, je potřeba provést optimalizaci právní úpravy a zamezit vzniku její dvoukolejnosti, uvádí se v dokumentu.

Podobně MZd v minulosti přesunulo do stavební vyhlášky i některé požadavky na stavbu škol, což někteří poslanci nebo školské organizace kritizují. Ministerstvo ale jejich připomínky například k zavádění společných toalet vyvracelo s tím, že jde o možnost u nových budov, nikoliv povinnost. Platnost změny vyhlášky o koupalištích navrhuje dnem po vyhlášení, stavební vyhláška se změnila od 1. července.

Prevence a léčba

Poznáte úpal od úžehu a víte, jak s nimi bojovat?

  • 3 června, 2021
  • by andrlovak1

Poznat, zda má člověk úpal, nebo úžeh není jednoduché a většina lidí s tím má problém. Není se čemu divit, příznaky jsou podobné a samotné názvy jsou celkem matoucí. Stačí si ale zapamatovat, co je příčinou úpalu, a co naopak úžehu, díky čemuž pak můžete nepříjemnostem z obojího snadno předejít.

Trávit v létě celé dny u vody je běžná zábava, ze které si ale může člověk přinést domů pořádné nepříjemnosti. Nevolnost, bolest hlavy, únava – to jsou běžné příznaky úpalu, ale také úžehu. Jak máme tedy poznat, s čím se zrovna potýkáme a jak tomu příště ideálně předejít?

Úpal zapříčinilo velké horko

Úpal je zapříčiněn přehřátím organismu po dlouhém pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Není tedy nutně podmínkou, aby byl člověk vystaven slunci. Úpalu k jeho rozvinutí napomáhá hlavně malý příjem tekutin. Tělo bez nich není schopno tvořit dostatek potu, který nás přirozeně ochlazuje. Jeho termoregulace selže a dochází k přehřátí organismu.

Jaké jsou jeho příznaky?

Mezi příznaky úpalu patří:

  • nevolnost s pocitem na zvracení
  • bolest hlavy
  • křeče
  • zrychlený tep
  • zvýšená teplota
  • únava a malátnost

První pomoc při úpalu

V první řadě je potřeba snížit teplotu postiženého. Toho docílíme přesunem do stínu nebo ideálně do chladné místnosti, která ale není klimatizovaná. Pokud by byl prostor příliš chladní, může dojít k šokovému stavu, kdy se tělo špatně pere s obrovským teplotním rozdílem. Dále přijde na řadu odložení co nejvíce vrstev oblečení, které mohou bránit zchlazení a studená sprcha, případně alespoň nádoba se studenou vodou na nohy. Pomoci může i mokrý ručník na čelo.

Po zchlazení organismu přijde na řadu doplnění tekutin, které ale nesmí být úplně ledové. Ideální je vlažný nápoj s minerály, například minerální voda, iontový nápoj nebo slazený čas. Pozor ale na vypité množství, není vhodné do těla najednou dostat několik litrů tekutin, deficit je lepší doplnit postupně po douškách.

Úžeh má na svědomí slunce

Zatímco úpal vzniká v důsledku vysokých teplot, úžeh má na svědomí přímo sluneční záření. K úžehu dochází po dlouhém pobytu na přímém slunci, v nejhorších případech bez pokrývky hlavy a pravidelného namáčení vlasů. Následkem je tzv. přehřátí mozku.

Jaké jsou jeho příznaky?

Úžeh má velmi podobné příznaky, jako úpal. Jediným zásadním rozdílem je, že v tomto případě se dostavují se zpožděním i několika hodin, často v noci. Úžeh často doprovází i spálená kůže od slunce.

První pomoc při úžehu

Stejně jako příznaky úžehu jsou téměř totožné jako u úpalu, první pomoc je také obdobná. Základ je totožný, postarat se navíc ale musím ještě o spálenou pokožku postiženého. Je tedy potřeba sáhnout po speciálních přípravkách pro zklidnění spálené kůže, které jí zároveň hydratují a podpoří hojení.

Co vám pomůže na úžeh i úpal najdete zde.

Zpravodaj

Tři přírodní koupaliště v Praze mají zcela čistou vodu

  • 20 srpna, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 20. srpna (ČTK) – V Praze jsou tři přírodní koupaliště, v nichž je voda zcela čistá. Podle aktuálních výsledků měření pražských hygieniků jde o betonovou nádrž Divoká Šárka a biotopy Lhotka a Radotín. Sinice jsou v Šeberáku a v Hostivařské přehradě. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města.

Kvalita vody je opět výborná v koupališti s přírodním čištěním vody Radotín. Ukazují to výsledky měření hygieniků z 13. srpna. Na začátku srpna zde byla voda nevhodná ke koupání pro citlivé lidi. Podle provozního Tomáše Procházky byl v biotopu, jehož zřizovatelem je městská část Praha 16, naměřený mírně zvýšený výskyt bakterie e.coli, která může způsobovat průjmová onemocnění. Podle dřívějšího vyjádření provozního areálu šlo o pozůstatek dřívější čističky, která byla na místě.

Bez obav se Pražané podle hygieniků mohou osvěžit v biotopu Lhotka a v nádrži Divoká Šárka. Na těchto místech je voda ohodnocena nejvyšším stupněm jakosti zatím celou letošní sezonu.

V polovině srpna se kvalita vody zlepšila také v rybníce Motol. Vodní nádrž napájená Motolským potokem se na konci července potýkala se sinicemi, nyní je voda v ní zakalená. Neprůhledná voda je téměř po celou letošní sezonu i v přírodním koupališti Džbán v Praze 6. Voda v nádrži vybudované na Litovickém potoce je podle výsledků měření hygieniků i přesto vhodná ke koupání.

V Hostivařské přehradě jsou letos od května sinice. V přehradě se objevují dlouhodobě. Největší vodní plocha v hlavním městě s rozlohou přes 40 hektarů byla v letech 2010 a 2011 vypuštěna a odbahněna. Na zlepšení kvality vody se v minulosti podílely i vysílače, které vysílají ultrazvuk, jenž rozechvívá buněčné stěny sinic a rozbíjí je. Letos je pražský magistrát do vodní nádrže neinstaloval.

“V loňské sezoně monitoring vývoje kvality ukázal, že na Hostivařské přehradě tyto zařízení nefungují do takové míry, tak jak se očekávalo a jak by bylo zapotřebí. Z tohoto důvodu jsme v letošní sezoně k umístění ultrazvukových zařízení už nepřistoupili,” řekla ČTK specialistka vodních toků Martina Buchtíková z Odboru ochrany prostředí hlavního města. Podle koordinátorky provozu na Hostivařské přehradě Petry Laňkové je však i přesto letos kvalita vody lepší než jindy.

Sinice jsou podle hygieniků také v rybníce Šeberák v Kunraticích. V koupalištích s výskytem sinic by se neměli koupat lidé s citlivou pokožkou. Těm hrozí vyrážka, zarudlé oči, rýma a případně i dýchací obtíže.

Pracovníci pražské hygieny sledují sedm přírodních koupališť v hlavním městě. První měření letos hygienici provedli 18. května.

mlg jw

Doporučené články

Zelená barva? Přemnožené sinice v rybníku lze snadno odhalit

  • 13 srpna, 202013 srpna, 2020
  • by andrlovak1

Srpnová vedra sice lákají k vodě, ale ne všude se člověk může svlažit. Obzvláště na konci léta varují hygienici  před koupáním v některých rybnících a nádržích kvůli přemnožení sinic. Tento organismus může totiž člověku způsobit vyrážku, zánět očních spojivek i vážnější jaterní potíže.

Sinice, jinak také cyanobacteria, jsou jednobuněčná bakterie. Jde o jedny z nejstarších organismů na naší planetě. Díky schopnosti fotosyntézy daly vzniknout životu. Pro člověka jsou však ve větším množství nebezpečné. Některé skupiny sinic totiž obsahují toxiny, které mohou vyvolávat alergické reakce. Ty se mohou projevit zarudnutím pokožky, zarudlýma očima, rýmou či bolestí hlavy.

Další problémy mohou vzniknout kvůli spolykání znečištěné vody. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, člověk během koupání nevědomě vypije zhruba 1 – 2 dl. Dostavit se tak mohou i střevní a žaludeční potíže i vážnější jaterní potíže. „Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší,“ varuje Státní zdravotní ústav ve svém článku. Samozřejmě, čím déle a častěji člověk ve vodě je, tím je riziko větší.

Otestujte si vodu

Největší nahromadění sinic vzniká při vodním květu. Zelené zbarvení vody však ještě neznamená, že je voda pro člověka zapovězená. Nápadně zelený povrch mohou zapříčinit i řasy jako chlorella a spirulina – ty jsou dokonce pro své účinky často vyhledávané v obchodech se zdravou výživou.

Přemnožené sinice ve vodě se dají odhalit jednoduchým testem s PET lahví se zúženým hrdlem. Nádobu stačí naplnil a pak už jen 20 minut nechat stát. Sinice se prozradí, pokud se na povrchu vytvoří zelený kroužek avšak voda jinak zůstane čirá. „Jestliže zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy,“ uvádí SZÚ. Pokud není po ruce žádná lahev na testování, lze do vody vstoupit opatrně, aby se nezvířily usazeniny, a pozorovat, zda se kolem kolen nevznášejí ve vodě drobné zelené částečky. I to by mohl být signál, že jde o sinice. Pokud se ve vodě, která by mohla obsahovat větší množství sinic, rozhodnete koupat, neměla by délka plavání přesáhnout více než zhruba 10 minut. Jde však jen o orientační čas.

Pokud si nejste jistí, zda je bezpečné se ve vodě koupat, zapátrejte trochu na internetu. Známější místa hygienici pravidelně testují a kvalitu vody hodnotí na stupnici od jedné do pěti. O výsledcích informují hygienické stanice na svých webových stránkách. Stejně tak informují i některá přírodní koupaliště na svých stránkách.

  1. Voda vhodná ke koupání
  2. Voda vhodná ke koupání se zhoršenými vlastnostmi – nízká pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží; po koupání je doporučeno se osprchovat čistou vodou
  3. Zhoršená jakost vody – jisté riziko vzniknutí zdravotních potíží; ohroženými skupinami jsou těhotné ženy, alergici, děti a jedinci se slabým imunitním systémem; po koupání je doporučeno se osprchovat čistou vodou
  4. Voda nevhodná ke koupání – riziko vzniku zdravotních potíží
  5. Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání, hrozí akutní ohrožení lidského zdraví; osoba vstupující do této vody porušuje předpisy a ohrožuje své zdraví

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS