Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Výzkumy a studie

Šumperští lékaři pomocí virtuální reality trénovali komunikaci s pacienty

  • 29 července, 2024
  • by budskap

Při školení zaměřeném na komunikaci s pacienty byly použity virtuální brýle, které lékaře a sestry vtáhly do děje. Před očima se jim díky tomu rozehrál příběh, v němž pacientovi či jeho blízkým museli sdělit závažnou nebo nepříjemnou zprávu. Virtuální pacient nebo jeho příbuzný, vedený umělou inteligencí, reagoval na každou jejich větu a lékaři a sestry měli za úkol adekvátně odpovídat a procvičovat si díky tomu práci s emocemi ve vzájemné interakci. Program zahrnuje sdělení onkologické diagnózy či informace o odkladu plánovaného vyšetření.

“Ohlasy na workshop byly velmi pozitivní. Pro mnohé kolegy to bylo vůbec první setkání s virtuální realitou. Interaktivní prostředí bylo velmi realistické a virtuální pacient reagoval slovem i emocemi skutečně věrohodně,” uvedla náměstkyně pro nelékařské zdravotnické profese Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková. Podle ní je největší výhodou virtuální reality, že lékařům a zdravotníkům nabízí bezpečné prostředí, ve kterém si mohou různé scénáře procvičovat, aniž by riskovali negativní dopad na skutečné pacienty.

Použití virtuálních brýlí s umělou inteligencí při nácviku komunikace s pacienty si pochvalovala hlavní sestra Interny Zábřeh Petra Foltová. “Pro nás zdravotníky je virtuální realita zatím spíše tabu. Ale myslím si, že školení v komunikaci je potřeba absolvovat pravidelně, protože říct pacientovi nebo jeho blízkým nepříjemnou zprávu opravdu není nic jednoduchého. Tento typ školení byla nová, ale rozhodně zajímavá zkušenost,” podotkla Foltová.

Správná komunikace je podle Žaitlikové velmi důležitá a ve zdravotnictví má zásadní význam. “Komunikace je medicínská intervence a zdravotníci by se ji měli učit tak jako jiné odborné činnosti. Správnou komunikací je možné předejít nedorozuměním a z toho vznikajícím konfliktům, popřípadě stížnostem a nespokojenosti jak v řadách personálu, tak pacientů. Do budoucna proto plánujeme další vzdělávání zdravotníků, a to nejen v oblasti komunikačních dovedností,” dodala.

Nemocnice Šumperk poskytuje základní i specializovanou zdravotní péči pro spádovou oblast čítající až 200.000 obyvatel. Ročně je v šumperské nemocnici hospitalizováno přes 20.000 pacientů.

Zpravodaj

Lékařka: Mluvit s příbuznými covidových pacientů není snadné

  • 8 března, 2021
  • by andrlovak1

Sokolov 8. března (zpravodaj ČTK Martin Weiser) – Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích příbuzných, když jim oznámí, že jejich blízký zemřel na covid. Lékařka z přetížené sokolovské nemocnice má zvlášť v posledních týdnech spoustu takovýchto telefonátů. Patří k tomu nejtěžšímu na její práci. Aby ji množství rodinných tragédií, s nimiž se setkává, nesemlelo, snaží se držet si aspoň trochu odstup. Ne vždy to ale jde.

“Máme spoustu telefonátů denně, jsme v podstatě taková telefonní ústředna,” řekla v rozhovoru s ČTK dvaatřicetiletá lékařka, která pracuje na covidové interně. “Komunikace s rodinou je jedna z nejnáročnějších věcí. Je strašně těžké jim neustále říkat ty špatné zprávy, mít na telefonu plačící lidi, kterým už pak člověk vlastně nemá co říct, jak je utěšit.”

Mluvit s rodinami přitom považuje za zásadní, zvlášť v době, kdy příbuzní nemohou pacienty v nemocnici navštěvovat. “Snažím se říkat věci na rovinu, nechodit kolem horké kaše,” vysvětluje. “My už kolikrát na začátku vidíme, že to dopadne špatně. Člověk to pozná. Když jsou ty lidi nemocný a mají hrozně špatný rentgen, tak se rodině už dopředu snažím říkat, že to může špatně dopadnout, aby si do poslední chvíle nemysleli, že je všechno dobrý, a pak najednou nebyli překvapený,” líčí.

Na to, jak s příbuznými komunikovat, má podle lékařky, která v Sokolově pracuje něco přes rok, každý z doktorů svůj recept a styl. Díky tomu se od sebe mohou učit. “Špatný zprávy před rokem jsem říkala jinak, než je říkám teď, a určitě se inspiruji u svých kolegů, snažím se od každého si vybrat to nejlepší,” poznamenává s tím, že je to umění, které ne každý dobře ovládá.

Když dojde na nejhorší, volají doktoři rodinám někdy i uprostřed noci. “Když cítíme, že to hodně prožívají, jsou na toho člověka napojený, že mají velký zájem a jsou z toho špatný a sami nám řeknou, že chtějí informace hned, tak samozřejmě voláme hned,” říká.

Škála reakcí na telefonát, který v těchto týdnech až příliš často směřuje i k příbuzným čtyřicátníků nebo padesátníků, je široká. Zatímco velká část lidí pláče, někteří se rozčílí a dávají najevo přesvědčení, že lékaři měli postupovat jinak. Jiní zase nezareagují prakticky vůbec, jak jsou zaskočeni. “Pravděpodobně až potom, co položí ten telefon, tak se sesypou,” myslí si Novotná.

Sama se ze začátku snažila být v takových telefonátech extrémně citlivá a vše s rodinami dlouze probírala. Když ale hovorů prudce narostlo, změnila se. “Když je těch pacientů strašně moc a ten příběh je vlastně stejný, tak má člověk tendenci trošku otupět a říkat to trochu strojově a neempaticky,” připouští. Zároveň poznamenává, že se stále znovu objevují příběhy pacientů, které se jí hodně dotknou, zvlášť, když jde o někoho mladého, po kom zůstanou manželka a malé děti.

Celkově už na matku dvou dětí začíná doléhat to, jak dlouhý boj s covidem je. V práci sice ještě energii najde, doma je to ale horší. “Tam na mě padne únava a nejsem schopná pořádně se věnovat rodině podle svých představ,” říká. V takových chvílích se musí hodně přemáhat. “Už to trvá hrozně dlouho,” dodává s tím, že jedna z věcí, co ji drží nad vodou, je skvělý kolektiv v nemocnici.

 

Zpravodaj

Pacienti s covidem ve FN Olomouc komunikují pomocí telemedicíny

  • 16 února, 2021
  • by andrlovak1

Olomouc 16. února (ČTK) – Pomocí moderních aplikací používaných v telemedicíně komunikují ve Fakultní nemocnici Olomouc pacienti nakažení koronavirem se svými příbuznými, kteří je nemohou navštívit na lůžkovém oddělení vyhrazeném pro nemocné s covidem-19. Možnost spojit se na dálku s blízkými už využily desítky pacientů ležících v nemocnici kvůli vážnému průběhu nemoci.

S nápadem zprostředkovat pacientům audiovizuální kontakt s příbuznými přišla koordinátorka klinických hodnocení FN Olomouc Eva Součková. “Mému manželovi zemřela na covidovém oddělení v Šumperku babička a vzhledem k aktuální situaci jsme se s ní nemohli ani rozloučit. To mě přivedlo k této myšlence,” sdělila dnes ČTK Součková.

Nápad přednesla Martinu Hutyrovi, který je na první interní klinice FN Olomouc vedoucím lékařem oddělení JIP pro pacienty s covidem-19. “Rád souhlasil, takže jsem od listopadu loňského roku začala na toto oddělení docházet a nejprve telefonicky propojovat hospitalizované pacienty s jejich příbuznými,” uvedla Součková.

Při interní klinice funguje Národní telemedicínské centrum (NTMC), takže nezůstalo u hlasového kontaktu přes mobilní telefon. “Využili jsme aplikaci, kterou již s úspěchem používáme pro vzdálený kontakt mezi pacientem a ošetřujícím lékařem, a přes tablet tak nyní mohou pacienti se svými nejbližšími komunikovat i obrazem. Výhodou proti běžně rozšířeným konferenčním aplikacím je mimo jiné to, že se k videokonferenci může zároveň propojit i více lidí z různých míst,” uvedl projektový pracovník NTMC Michal Štýbnar.

Za tři měsíce byly vzdáleně propojeny více než čtyři desítky rodin, které by jinak kvůli zákazu návštěv neměly šanci se s hospitalizovaným příbuzným potkat. “Denně navštívím přibližně deset pacientů. Možnost vzdáleného připojení rádi využívají všichni oslovení. Někdy takto rodina na dálku komunikuje i se svým blízkým v umělém spánku, na nějž mluví přes telefon nebo tablet,” podotkla Součková.

Pomocí tabletu a aplikace se může na dálku se svou dcerou a vnučkou nyní vídat i Věra Štěpaníková z Přáslavic. “Je to opravdu skvělé, pomáhá mi to i v mém boji s nemocí. Vnučka má v Londýně každým dnem rodit, takže se těším na pravnučku a jsem ráda, že s nimi mohu aspoň takto být,” řekla Štěpaníková.

Zpravodaj

Experti: Dávat opatření proti epidemii na twitter bylo nešťastné

  • 13 října, 202022 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 13. října (ČTK) – Sdělovat zásadní vládní opatření proti šíření koronaviru přes twitter považují mediální experti za nešťastný krok. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zveřejnil tato opatření v pondělí na svém twitterovém účtu ještě před tiskovou konferencí vlády, která je schválila. Podle odborníků na komunikaci, které dnes oslovila ČTK, to nemělo správné načasování a před vládní tiskovou konferencí, která měla restrikce zveřejnit a vysvětlit, to působilo neprofesionálně a zmateně.

Twitter sám o sobě podle ředitele Ami Digital Vladana Crhy není špatným komunikačním kanálem. U krizové komunikace je ale zásadní, aby byly veškeré informace médiím a veřejnosti koordinované a správně načasované.

“Ze včerejšího (pondělního) večera si veřejnost bohužel odnesla dojem, že vláda nemá moc jasno, jak postupovat. Komunikuje chaoticky a rozhoduje o opatřeních pod tlakem událostí a na poslední chvíli. V situaci, kdy důvěra občanů v politickou reprezentaci poměrně významně klesá, to není dobrá zpráva,” podotkl.

Už první oznámení, že Prymula promluví v televizi k národu, působilo podle Crhy dramaticky a vyvolalo u veřejnosti nejistotu. Zrušení ministrova vystoupení na poslední chvíli a roztříštěná komunikace na tiskové konferenci tento dojem jen umocnila, uvedl Crha. Avizovaný Prymulův projev odvysílá televize dnes. V pondělí byl odložen s vysvětlením, že se protahuje jednání vlády

Vyhlašovat celostátní karanténu přes twitter nebylo podle ředitele agentury ShrtCut Jaroslava Matyáše šťastné. Zvláště poté, co vláda dopředu ohlásila harmonogram jednotlivých vystoupení. “Ovšem stejně tak je z pohledu komunikace zásadních oznámení národu špatně tisková konference přenášená televizí po 22:00. Instituce, školy i podniky, kterých se opatření týkají, tak dostaly pouze jediný pracovní den na přizpůsobení se nové situaci a zavedení všech opatření,” dodal.

Používání osobních účtů členů vlády, na kterých se mísí osobní dojmy s důležitými fakty, je podle mediálního experta Jana Potůčka nevhodné. “Je to zásadní porušení štábní kultury, ale bohužel se s tím nedá nic dělat, když toho dlouhodobě zneužívá i premiér. Velmi neobvyklé je zveřejňování opatření formou obrázků na twitterovém účtu ministra zdravotnictví ještě před samotnou tiskovou konferencí vlády. To nás trochu posouvá k Trumpovskému pojetí politiky, což mě trochu děsí,” uvedl.

“Pokud to měl být pokus, jak lidem ukázat míru pracovního nasazení vlády, pak se to hrubě nepovedlo. Já bych ale spíš tipoval, že se prostě nedokázali včas dohodnout a připravit podklady. Kdyby vládl oblíbený premiér, dalo by se to vysvětlit. Premiérovi a vládě, která v souvislosti s covidem pokazila, co mohla, se ale každá taková věc už jenom přičte k tíži,” dodal Martin Frýdl z agentury AC&C.

Vláda v pondělí po několikahodinovém jednání večer nařídila mimo jiné uzavření restaurací a barů na 14 dní, uzavření škol s výjimkou mateřských nebo povinnost nosit roušky na zastávkách MHD.

jsa ktp jw

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS