Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Jarní únava: ženy jsou k ní náchylnější než muži. Jak…

  • 9 dubna, 20259 dubna, 2025
  • by budskap

PRAHA, 9. DUBNA 2025 – Špatná nálada, ospalost, nechuť k pohybu, bolesti svalů a kloubů – tak po dlouhé zimě vystavuje tělo člověku svůj „účet“. Jarní únava dopadá hlavně na ženy, čím dřív ji překlenou, tím líp pro jejich fyzické i psychické zdraví.

Sluneční paprsky hřejí, jaro vybízí k pohybu venku, ale mnoho lidí má problémy vůbec ráno vstát z postele. Jarní únava není jen mýtus, stojí za ní hned několik faktorů. „Za fyzickou i duševní únavou mohou předešlé ‚dlouhé‘ zimní měsíce a biorytmické změny, které příchod jara přináší. Dny se prodlužují, počasí je proměnlivé, ranní a odpolední teploty se liší i o 10 stupňů Celsia. S tím vším souvisí i časté výkyvy atmosférického tlaku. Většina lidí přes zimu ubírá na aktivitách, přijímá méně vitamínů, nemá tolik slunečního světla a důsledkem pak bývají právě symptomy jarní únavy,“ poukázala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Obecně dopadá jarní únava víc na ženy. Důvodem je jejich hormonální cyklus a vyšší citlivost na změny počasí. „Ženy na sebe často berou více zodpovědnosti než muži, a to v domácnosti, rodině i práci, což přispívá k vyčerpání, ale není to hlavní příčinou. Hormonální nastavení žen způsobuje, že jsou více ovlivněny sezonními změnami v produkci melatoninu (hormon spánku) a serotoninu (hormon dobré nálady). Jejich cirkadiánní rytmus je náchylnější na rychlé výkyvy počasí, tlaku a citlivěji vnímají i délky denního světla. To vše se může na jaře projevit nižší energií,“ popsala Iva Bílková.

Jarní únava se ale nevyhýbá ani mužům. Obvykle za ni může špatný jídelníček. „Jde především o málo aktivní jedince nebo lidi s jinými chronickými potížemi. Zima je pro lidské tělo a jeho imunitu energeticky náročná. Člověk má tendenci dělat si tukové zásoby a zvyšovat příjem kaloričtější stravy. V jídelníčku nemáme tolik čerstvých potravin a spíš sklouzáváme ke konzumaci polotovarů. Základem prevence proti jarní únavě je pestrý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, populární jsou jarní detoxy organismu, ale lidé by určitě neměli hladovět. Dobrou volbou jsou tzv. smoothie z čerstvé zeleniny a ovoce, skvělé jsou bylinky, kopřivy, pampelišky, různé výhonky, strava bohatá na vitamín C, vitamín B, železo a hořčík. Stejně důležitý je také pravidelný pitný režim,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Není to nemoc, přesto dokáže jarní únava hodně potrápit a demolovat duševní i fyzické zdraví. Podle fyzioterapeutky je důležité se jí zbavit co nejrychleji a nemusí jít o nic náročného. „Hodinová svižná procházka, udělat si radost na kosmetice, která vyčistí a rozjasní pleť a každý pohled do zrcadla ukáže spokojeného člověka, i to může být recept pro dobrou náladu. Velmi pomáhá obyčejný úsměv – existují studie o tom, že pokud se člověk usmívá, jeho endokrinní systém začíná vylučovat hormony štěstí, a to i přesto, že to tak v danou chvíli necítí. Takže přimějete-li se při špatné náladě k úsměvu, za několik málo chvil se budete cítit lépe doopravdy. Totéž umí zařídit i vzpřímená postura těla, dávejte proto pozor na choulení v ramenou,“ doporučila fyzioterapeutka.

Bolavé tělo pomůže nastartovat například masáž. Typ regenerační masáže uvolní ztuhlé svaly ze sedavého zaměstnání, relaxační nebo s lávovými kameny působí proti stresu. „Pro odpočinek i povzbuzení těla od konečků prstů až po temeno jsme vyvinuli speciální FYZIOPRESS masáž, která využívá kombinaci hloubkové tlakové masáže, protahování a prvků fyzioterapie. Provádí se nasucho, přes tenkou vrstvu oblečení. Je vhodná pro lidi, kteří mají raději silnější tlak, ale i sportovce s vyšší svalovou hmotou, účinně odstraňuje napětí, bolesti a zatuhnutí svalových partií, ulevuje při migrénách a prospívá krevnímu oběhu. Jedná se o unikátní metodu, která pomáhá lidem komplexně zregenerovat a dobít energii,“ dodala Iva Bílková.

České zdravotnictví

Lékaři FN Olomouc opravují poškozenou chrupavku pomocí biologického materiálu

  • 19 března, 2025
  • by budskap

“Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění této směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy. Jsem moc rád, že jsme tuto techniku ve spolupráci se společností Arthrex uvedli do praxe i na našem pracovišti. Má totiž významné uplatnění v léčbě defektů chrupavky,” uvedl Béreš.

Lékaři tuto operaci budou provádět většinou artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy. Díky tomuto přístupu se pacienti zotavují rychleji a s menšími bolestmi. “Metoda AutoCart znamená velký posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na “vyhojení” chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti. Těší nás, že ji nyní můžeme nabídnout v rámci nově rozvíjeného segmentu regenerační péče na naší klinice,” uvedl přednosta ortopedické kliniky FN Olomouc Jiří Gallo.

Nový tup operace poškozené chrupky je podle něj vhodný zejména pro mladší aktivní pacienty, kteří mají ohraničené poškození chrupavky. Podmínkou je zachovalá a dostatečně vysoká chrupavka v okolí defektu, takže operace se netýká kloubů poškozených artrózou. Operační výkon trvá zhruba hodinu, poté pacient dočasně nosí ortézu a chodí o berlích. Pacienti se mohou postupně vracet k běžným aktivitám i ke sportu, plnou zátěž lékaři zpravidla doporučuji až po šesti měsících.

FN Olomouc má 66 pracovišť, zhruba 1200 lůžek a na konci roku 2023 evidovala 4681 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. Ročně ambulantně ošetří více než milion pacientů a na svých lůžkových odděleních hospitalizuje přes 50.000 lidí. Lékaři FN Olomouc ročně dělají přibližně 34.000 operací.

České zdravotnictví

Českobudějovická nemocnice dělá roboticky asistované náhrady kolenního kloubu

  • 17 března, 2025
  • by budskap

“Ortopedické oddělení Nemocnice České Budějovice se tímto zařadilo mezi špičková centra nabízející tuto inovativní metodu. Po dvou soukromých zařízeních se stáváme teprve třetím pracovištěm v České republice, kde mohou pacienti podstoupit totální náhradu kolenního kloubu s využitím robotické asistence,” uvedl generální ředitel nemocnice Michal Šnorek.

Robotický systém podle něj umožňuje vyšší přesnost, což přispívá k lepšímu usazení implantátu a delší životnosti náhrady. Šetrnější zákrok také zkracuje dobu hojení a pro pacienta méně bolestivá. Šnorek uvedl, že zákrok také zajistí lepší funkčnost kloubu.

“Zavedení systému do naší praxe je významným krokem v oblasti ortopedické péče. Jsme hrdí na to, že můžeme našim pacientům nabídnout nejmodernější metody léčby, které jim přinesou nejen rychlejší zotavení, ale i dlouhodobě lepší výsledky,” uvedl primář ortopedického oddělení David Musil.

Jihočeské nemocnice předloni zvýšily počet výměn kolenních a kyčelních kloubů na 2530. Je to o 445 více než o rok dříve. Ortopedické zákroky se nejčastěji týkají totálních endoprotéz kyčlí a kolen. Jediným akcionářem českobudějovické nemocnice je Jihočeský kraj. V nemocnici pracuje více než 3500 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.

Prevence a léčba

Lékař: Lidem s nemocemi kloubů pohyb neškodí, naopak prospívá

  • 10 dubna, 202410 dubna, 2024
  • by budskap

“To nejlepší, co může člověk pro sebe sám udělat, je cvičit. Ví se, že když člověk běhá, tak si snižuje riziko osteoartrózy. Dříve se tvrdilo, že zatěžování kloubů naopak škodí, ale to není pravda,” řekl Šenolt novinářům.

V České republice se s některou z 200 různých forem revmatického onemocnění léčí zhruba půl milionu lidí. Nejčastější z nich je revmatoidní artritida, kterou lékaři nově diagnostikují u více než 3000 lidí každý rok. Pravidelný pohyb a duševní pohoda je podle odborníků důležitý pro to, aby se jejich stav nezhoršoval. Fyzioterapeutů a psychoterapeutů ale není dostatek.

“Často bojujeme s tím, že ne každý pacient s revmatickým onemocněním se dostane na pravidelné fyzioterapie,” popsala Michaela Linková z pacientské organizace Revma Liga. I pokud pacient s fyzioterapeutem poctivě cvičí, má s ním většinou podle ní jen málo hodin a motivace cvičit doma není vysoká.

Pomoci má právě on-line kurz Revma v klidu, který je registrovaným členům organizace dostupný zdarma. Nabízí přes sedm hodin video obsahu zaměřeného jak na udržení a zlepšení funkčnosti pohybového aparátu, tak na koučink a psychickou podporu pacientů.

“Cvičení zvyšuje pohyblivost postižených kloubů, předchází ochabnutí svalů a přispívá ke zvýšení svalové síly, pozitivně ovlivňuje také kardiovaskulární systém a udržuje správnou tělesnou hmotnost,” popsala v tiskové zprávě k projektu Kristýna Hoidekrová, vedoucí vědecko-výzkumného týmu z Rehabilitačního ústavu Kladruby, který se na přípravě cviků podílel.

Výzkumy a studie

V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy

  • 16 května, 2022
  • by andrlovak1

“Nejvíce onemocnění je letos na Českobudějovicku, kde evidujeme 20 případů, zatímco vloni byly ve stejném období jen tři. Jindřichohradecko má 12, Táborsko osm, Českokrumlovsko sedm a Strakonicko s Prachatickem dva potvrzené případy. V souvislosti s vysokou až mimořádnou aktivitou klíšťat, kterou pro příští dny predikuje Český hydrometeorologický ústav, doporučujeme všem správnou prevenci před napadením klíštětem,” uvedla Kotrbová. Dodala, že lidé by se po návratu domů z přírody měli pečlivě zkontrolovat, zda na sobě klíště nemají.

 

Kotrbová uvedla, že teplé a vlhké počasí, které v těchto dnech je, aktivitě klíšťat vyhovuje. Hygienici také evidují první případy dalšího onemocnění. “U klíšťové encefalitidy zatím registrujeme čtyři případy, dva na Českokrumlovsku a jeden na Jindřichohradecku a Táborsku. Vloni jsme v tomto období měli stále jen dva potvrzené případy,” řekla.

 

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida. Hygienici na jihu Čech letos zatím zjistili jeden případ této nákazy.

 

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

 

Proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé nechat očkovat. Českobudějovická nemocnice nově nabízí pro zájemce nad 50 let očkování zdarma.

 

Prevence a léčba

Fakultní nemocnice Ostrava koupila radiofrekvenční přístroj pro léčbu bolesti

  • 11 května, 202211 května, 2022
  • by andrlovak1

Přístroj využívají lékaři Neurochirurgické kliniky a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). Během jeho více než roční výpůjčky léčba pomocí radiofrekvenčních vln pomohla více než stovce lidí, o které se stará Centrum pro léčbu a studium bolesti KARIM. “Jsou to pacienti, kterým se po radiofrekvenčním ošetření ulevilo u komplikovaných bolestí zad o 40 až 80 procent. Ale jsou i pacienti, kterým určité bolesti vymizely úplně. Nejvíce našich výkonů se týká bolestí, které vycházejí z meziobratlových kloubů na páteři,” uvedla vedoucí lékařka centra Alena Mátlová.

 

Podle Michaela Mrůzka, staničního lékaře Neurochirurgické kliniky, kde s přístrojem rovněž pracují, umožňuje metoda využívající radiofrekvenčních vln rozšíření léčby u pacientů s bolestmi zad. “Tímto nenabízíme jen možnost operační léčby, ale společně s obstřiky všech úseků páteře přispíváme ke konzervativní léčbě, která je nedílnou součástí péče o pacienty s bolestmi zad. Zakoupení přístroje výrazně přispělo ke komplexnosti léčby,” podotkl Mrůzek.

 

Přístroj i s potřebným vybavením vyšel na téměř milion korun. V provozu je zatím dvakrát týdne, ale lékaři ho chtějí využívat častěji. “Ve spolupráci s kolegy z Neurochirurgické kliniky chceme postupně spektrum výkonů rozšiřovat směrem ke krční páteři, bolestem kloubů nebo bolestem po amputacích,“ uvedl Mátlová.

 

Mezi prvními pacienty, kteří podstoupili tuto formu léčby bolesti, byl i Josef Kubesa. “Musím říct, že bolesti zad už v podstatě neznám. Předtím jsem musel chodit často na obstřiky, od té doby jsem ho nepotřeboval ani jednou,” uvedl. Aktuálně u něj lékaři chtějí přístroj využít k léčbě bolesti v kolenou.

 

Prevence a léčba

Nemocnice Prostějov má novou artroskopickou věž, poslouží při operaci kloubů

  • 29 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Podle primáře tohoto oddělení Leopolda Hoferka by věž mohla ročně posloužit až 700 pacientům. Mezi nejčastější artroskopické zákroky v prostějovské nemocnici patří operace kolenního menisku či předního zkříženého vazu kolena, operace ramenního kloubu, kyčelního kloubu, hlezna či zápěstí. “Nákup nové artroskopické věže jsme plánovali již delší čas, a nyní ji konečně máme k dispozici. Využijeme ji u širokého spektra miniinvazivních nitrokloubních operací,” uvedl primář.

 

Podle zástupců nemocnice v roce 2019, kdy ještě nebyly operativní zákroky omezeny z důvodu pandemie koronaviru, provedli zdejší lékaři 682 artroskopických operací. S podobným číslem počítá nemocnice i v příštím roce. “Díky nové artroskopické věži od firmy Arthrex budou ale zákroky uvnitř kloubů pro zdravotníky daleko komfortnější. Nová věž má totiž kvalitnější rozlišení monitorů, umožňuje přesnější operativu a disponuje i dokonalejšími nástroji,” doplnil primář Hoferek. Pro pacienty tento pokrok znamená přesnější zákroky s kratší dobou rekonvalescence i vyšší bezpečností, dodal.

Výzkumy a studie

Nemocnice Šumperk eviduje nárůst počtu artróz, zřejmě i kvůli pandemii

  • 8 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

“Artrózy se skokově zhoršily a zatím to neumím medicínský vysvětlit, proč tomu tak je. Přibylo nových pacientů a ti, kteří artrózu už měli, tak se jim zhoršil stupeň artrózy,” upozornil Debre. Za jednu z možných příčin růstu počtu nových pacientů s artrózou považuje dlouhodobé omezení pohybu v době pandemie při současném růstu tělesné hmotnosti. Zvýšila se tak zátěž kolen a kyčlí, což vede k rychlejšímu opotřebení kloubů a bolesti. “Anebo ten virus je opravdu schopen nastavit imunitní systém tak, že se urychlí degenerativní proces kloubů. Jsou to ale zatím spekulace,” řekl Debre.

 

Pacienti, kteří kvůli artróze kloubů dlouhodobě navštěvují ortopedickou ambulanci Nemocnice Šumperk, jsou na tom nyní podle primáře o poznání hůře než před pandemií. “Vidím to v ambulanci každý den. A ti, co covid-19 prodělali, tak opravdu mají bolesti kloubů, a to nejen těch nosných, daleko, daleko větší intenzity než měli před covidem,” uvedl Debre. Zdravotní stav těchto pacientů s bolestmi více kloubů lze podle něj charakterizovat jako reaktivní artritidu, tedy zánětlivé onemocnění kloubů po prodělané infekci.

 

Artróza je nejčastější onemocnění kloubů, které postihuje více než desetinu populace a její četnost stoupá s věkem. Artróza nejvíce postihuje kyčelní a kolenní klouby, diagnostikována může být ale také například v ramenním kloubu, prstech či páteři. Příčinou artrózy je časté a nadměrné přetěžováním kloubních ploch, které se kvůli tomu opotřebují. Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů vzniklé poruchou imunitního systému či po prodělané infekci.

 

Pokud je nosný kloub už velmi opotřebený, přichází na řadu jeho výměna za umělý. Debre upozornil, že poptávka po náhradě kolenních a kyčelních kloubů kvůli stárnutí populace výrazně vzrostla, situaci zhoršila pandemie. Nemocnice Šumperk se proto snaží zefektivnit systém péče o pacienty, kteří potřebují vyměnit velký kloub. “Operaci nelze provést rychleji, ale snažíme se zefektivnit a optimalizovat celý proces, aby se pacient cítil dobře, a jako další benefit se zkrátila doba hospitalizace,” uvedl Debre. Nemocnice Šumperk s firmou B.Braun zahájila projekt, který zkrátí dobu hospitalizace po výměně kyčelního či kolenního kloubu a urychlí rekonvalescenci. Nemocnice tak bude moci vyměnit velké klouby více lidem.

Petr Běhal

Tisková zpráva

Tisíce pacientů ročně dosáhnou na moderní léčbu – díky…

  • 9 února, 20219 února, 2021
  • by CRS Webmaster
Sorry, but you do not have permission to view this content.
Zpravodaj

Lékaři se snaží vytipovávat lidi s budoucí revmatoidní artritidou

  • 21 července, 2020
  • by andrlovak1

Praha 21. července (ČTK) – Lékaři se snaží vytipovávat lidi, u kterých se v budoucnu může projevit revmatoidní artritida (RA), například podle výskytu nemoci v rodině. Pro dobrou účinnost léčby je důležité znát správnou diagnózu brzy po prvních příznacích. Novinářům to dnes řekl Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu. RA je nevyléčitelná nemoc, která postihuje zejména klouby, které bolí a otékají. Léčba ale může příznaky prakticky eliminovat.

Revmatologové se proto snaží edukovat i praktické lékaře, aby u svých pacientů s bolestmi kloubů na RA mysleli. “Devadesát procent lidí má jiné příčiny bolestí kloubů než je autoimunitní nemoc. Proto je to poměrně složité,” vysvětlil Šenolt. Nasměrovat lékaře na RA může podle něj i stisk ruky, pro pacienty je příční stisk záprstních kůstek bolestivý. Ideální podle lékařů je nasadit první léky na RA do tří měsíců od prvních příznaků.

V Česku je nemocných podle odhadů asi 91.000, u některých nemoc nebyla diagnostikovaná. “Počet pacientů v následujících letech bohužel poroste. V roce 2020 bude přes 107.000, do roku 2025 přes 143.000,” řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle Šenolta se výskyt nemoci v populaci nezvyšuje, přibývá ale lidí ve věku nad 40 let, u kterých se nemoc nejčastěji projeví. Při RA imunitní systém nesprávně reaguje a “bojuje” proti vlastním kloubům. Ty otékají a bez vhodné léčby se začnou deformovat nebo rozpadat. Někdy jsou tak nutné i operace.

Pacientům jsou nejprve po diagnóze nasazené protizánětlivé léky typu kortikoidů. Pokud nezabírají ideálně, kombinují se nebo nahrazují moderní biologickou léčbou. Ta je pro pacienty s RA dostupná už zhruba 20 let, díky čemuž se snižuje i jejich cena. Jde o bílkovinné preparáty vyvinuté genetickými inženýry, které jsou schopny cíleně ovlivňovat buněčné struktury, které nemoc způsobují. Mohou tak přerušit patologický proces a potlačit nebo zastavit nepříznivou imunitní reakci. Právě vysoká cena je limitací vstupu nových moderních léků do úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Za posledních pět let se náklady na měsíční léčbu jednoho pacienta snížily o více než třetinu.

Podle Šenolta mají moderní léky také vliv na množství komplikací jako jsou cévní mozkové příhody, infarkty a plicní embolie. Od roku 2012 je diagnostikováno dvojnásobné množství pacientů, hospitalizací je ale proti té době polovina. Také příčiny úmrtí pacientů se v současné době neliší od běžné populace. Podle Duška se za posledních sedm let také o tři až čtyři roky prodloužila průměrná doba dožití.

Příčiny vzniku onemocnění nejsou známy, určitý vliv mají ale genetické předpoklady. Nemoc se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů. Často postihuje lidi v produktivním věku. Dříve lékaři uváděli, že do deseti let od prvních příznaků je polovina lidí v invalidním důchodu. To už podle Šenolta přestává být pravda. Podle výpočtu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) mohl stát na invalidních důchodech pacientů s RA, pokud jsou správně léčeni, ušetřit v letech 2010 až 2017 až 399 milionů korun.

van mal

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS