Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Výzkumy a studie

Nová spin-off firma ČVUT se zaměřuje na výzkum nových…

  • 31 července, 202431 července, 2024
  • by budskap

Prvním připravovaným produktem společnosti je takzvaný elektroporační systém pro 2D adherentní tkáňové kultury, který umožňuje provedení reverzibilní, tedy vratné, i ireverzibilní, tedy nevratné, elektroporace buněčných kultur. Elektroporace je metoda, která se využívá v medicíně i průmyslu. Spočívá ve vytvoření mikroskopických pórů v buněčných membránách při vystavení buněk pulznímu elektrickému poli s vysokou intenzitou.

Póry vytvořené touto metodou zvyšují propustnost buněčné membrány. To je podle odborníků možné využít například pro zničení buňky, což může pomoci například při léčbě srdečních arytmií nebo nádorů. Zničení buňky je příklad nevratné elektroporace. Skrze póry v buněčných membránách je také možné přepravit velké chemické molekuly například do nádorových buněk nebo přepravit geny, což podle odborníků otevírá možnosti genové terapie.

Na vývoji a výzkumu metody spolupracuje i Ústav biochemie, buněčné a molekulární biologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Kardiologická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

České zdravotnictví

Kardiologickou péči v Ústeckém kraji by mohly zlepšit čtyři nové…

  • 19 června, 2024
  • by budskap

Kardiologové chybí například ve Šluknovském výběžku. Čilíková uvedla, že kraj i města mají dobře nastavené pobídky pro nově příchozí lékaře, podle ní však pro ně zřejmě nejsou dostatečnou motivací. Problém zřejmě spočívá v nízké atraktivitě regionu. Nabízí se proto podle ní rozšíření kompetencí zdravotních pojišťoven, které platí stejně všem lékařům bez ohledu na místo působiště. Pokud by se to změnilo a nově příchozí lékaři do znevýhodněných regionů by dostávali zaplaceno lépe, mohlo by je to do regionu přilákat, řekla. Dalším krokem by pak mohla být stipendia, kterými by se studenti zavázali k tomu, že budou po nějakou dobu vykonávat praxi ve svém místě bydliště, řekla Čilíková. Podobně to už podle ní funguje v Karlovarském kraji.

Nemocemi srdce a cév v Ústeckém kraji trpí 267.000 lidí. Kapacita sítě ambulantních kardiologů je však v regionu nedostatečná. “Pacienti se po srdeční příhodě musí popasovat nejenom s tím, že ji prodělali, ale z nemocnice odchází také s řadou nových léků. Po hospitalizaci je sice zkontroluje praktický lékař, další péči a případnou úpravu léčby už má však řídit kardiolog. A právě toho si nemocní musí rychle najít sami,” popsala Čillíková. Pacienti podle ní často marně obvolávají jednu ambulanci za druhou, ale velká část z nich nové pacienty nepřijímá.

Potíž s nedostatečnou kapacitou kardiologů potvrzují i výsledky průzkumu společnosti EFCARE, která ho prováděla pro potřeby projektu Cesta ke zdravému srdci. S žádostí o objednací termín společnost oslovila všech 35 odborných ambulancí v regionu. Nové pacienty však bylo ochotno přijmout pouze 20 z nich a průměrná objednací doba činila 68,4 dne. V případě obtíží se tak nemocní často obrací na praktické lékaře. “Bohužel se stále setkáváme s tím, že pacienti čekají na vyšetření u kardiologa velmi dlouho. K nám se pak vrací s komplikacemi, kterým by šlo včasnou péčí u specialistů předejít,” vysvětlila okresní předsedkyně Sdružení praktických lékařů ČR a praktická lékařka Jarmila Sulíková z Jílového na Děčínsku.

Projekt Cesta ke zdravému srdci také na základě veřejně dostupných dat ukázal, že téměř čtvrtina obyvatel Ústeckého kraje kouří, 19 procent je obézních a 11 procent osob se potýká s cukrovkou. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem to řadí Ústecký kraj k těm s horšími výsledky. “Epidemiologické studie opakovaně potvrzují, že vzdělání a socioekonomický status obyvatel mají významný vliv na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, jako je například srdeční infarkt,” uvedla Čilíková. Podle databáze Eurostat existují v ČR znatelné socioekonomické rozdíly dané regionálně, které ovlivňují naději na dožití. Ta je nejkratší na severozápadě republiky. “Obecně se dá říct, že vzdělanější jedinci se o sebe více starají, méně kouří, a proto také méně trpí nemocemi srdce a cév,” uzavřela.

Aktuálně

Kardiologové upozorňují sportovce na riziko výkyvů teplot, zatěžují cévy…

  • 29 dubna, 2024
  • by budskap

“Tělu trvá asi 14 dnů, než se na změnu teplot adaptuje. Je proto důležité dávat si při sportu pozor, zvláště když náhle stoupnou teploty,” uvedl Vladimír Tuka, vedoucí Centra zátěžové kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Prudké změny teplot zatěžují oběhový aparát. Srdce se totiž musí kromě přečerpávání krve věnovat i termoregulaci těla. Vzniká větší riziko, že člověk při sportu zkolabuje. Zprvu může cítit bušení srdce a tlak na hrudi. Varovným signálem, že se srdcem není vše v pořádku, je i neobvykle časté zadýchávání. “Sportovci by měli určitě zbystřit, když začnou být dušní při nižších stupních zátěže. Například když běžně vyběhli kopec a nebyli zadýchaní, a teď jim to najednou nejde,” dodal Tuka.

Sportovce by měla varovat také nepravidelnost srdeční frekvence nebo pocit, že mohou zkolabovat. Pokud se problémy při sportu objeví, je vhodné, aby se člověk nechal zkontrolovat svým praktickým lékařem nebo kardiologem. Opakované potíže mohou poukazovat na hypertenzi, v horším případě i na kardiomyopatii, selhání srdce nebo ischemickou chorobu srdeční. “Sportujících se srdečními problémy je hodně a řada z nich potíže podceňuje, což není dobře, protože mohou skončit fatálně,” řekl přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie VFN v Praze Aleš Linhart.

Ve včasném stanovení diagnózy a případném zahájení léčby pomáhají centra sportovní kardiologie, která jsou v Praze, Olomouci a Třinci. Kardiolog tam pacientům natočí EKG nebo provede rozšířené echokardiografické vyšetření. V případě potřeby může vyšetřit i věnčité tepny či pacienta zkontrolovat magnetickou rezonancí. V centru pomohou nemocným sportovcům vhodně nastavit pohybovou aktivitu tak, aby se mohli ke sportu vrátit. “Fyzická zdatnost je předpokladem příznivé prognózy jak u obecné populace, tak u pacientů s onemocněním srdce. Pravidelná aktivita proto patří k základním doporučením, přičemž úroveň tréninku je třeba přizpůsobit tíži srdečního onemocnění,” uvedl předseda České kardiologické společnosti Petr Ošťádal.

 

Doporučené články

Studie: Cvičení je přínosné pro srdce i u lidí, kteří cvičí…

  • 21 července, 2023
  • by budskap

Výsledky průzkumu zaměřeného na takzvané “víkendové válečníky”, tedy lidi, kteří veškeré volnočasové aktivity vtěsnají do víkendu, ve srovnání s pravidelně cvičícími naznačují, že i když jsou lidé příliš zaneprázdnění na to, aby v pracovním týdnu cvičili, mohou si o víkendu vynahradit nečinnost a zlepšit tak své kardiovaskulární zdraví.

“Naše zjištění naznačují, že snaha o zlepšení fyzické aktivity, i když je soustředěna do jednoho až dvou dnů v týdnu, by měla být prospěšná pro kardiovaskulární rizika,” uvedl Patrick Ellinor, kardiolog z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu. “Zdá se, že je nejdůležitější celkový objem aktivity, spíše než její rozvržení,” dodal.

Zdravotnické směrnice doporučují dospělým, aby každý týden vykonávali alespoň 150 minut aktivity střední intenzity nebo 75 minut aktivity intenzivní. Nebylo však jasné, zda má stejný přínos cvičení vměstnané do jednoho nebo dvou dnů či pravidelnější, rozprostřená fyzická aktivita.

Výzkumníci analyzovali lékařské záznamy téměř 90.000 osob zařazených do projektu britské biobanky. Všichni nosili na zápěstí akcelerometry, které zaznamenávaly jejich fyzickou aktivitu po celý týden.

Podle studie byla třetina účastníků neaktivní, což znamená, že každý týden absolvovali méně než 150 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity. Dalších 42 procent bylo klasifikováno jako aktivní “víkendoví bojovníci”, kteří cvičili alespoň 150 minut, většinou během jednoho nebo dvou dnů. Téměř čtvrtina osob si cvičení rozvrhla a věnovala se mu alespoň 150 minut během několika dnů.

Tým vedený kardiologem Shaanem Khurshidem zjistil, že víkendové i rozprostřené cvičení je spojeno s nižšími kardiovaskulárními zdravotními riziky ve srovnání s nečinností. Riziko srdečního infarktu bylo o 27 procent nižší u víkendových bojovníků a o 35 procent nižší u těch, kteří si cvičení rozložili do celého týdne.

Když se vědci zaměřili na srdeční selhání, bylo toto riziko o 38 procent nižší u víkendových bojovníků a o 36 procent nižší u pravidelně cvičících. Riziko fibrilace síní – poruchy srdečního rytmu – bylo u těchto skupin nižší o 22 procent a 19 procent. V případě mrtvice bylo nižší o 21 procent a 17 procent.

“Fyzická aktivita soustředěná do jednoho až dvou dnů byla spojena s podobně nižším rizikem kardiovaskulárních následků jako pravidelnější aktivita,” píší autoři studie v odborném časopise Jama. Práce navazuje na další výzkumy, které zjistily přínos víkendového cvičení pro zdraví a kondici.

Aktuálně

Brněnské kardiologické centrum dostalo od ÚOHS pokutu 1,5 milionu…

  • 14 dubna, 2023
  • by budskap

Centrum sídlí v areálu nemocnice v Pekařské ulici v Brně, léky a materiál od nemocnice kupovalo na základě rámcové dohody, která byla uzavřena jako součást nájemní smlouvy. Na základě této dohody kupovalo centrum materiál a léky s pětiprocentní přirážkou, která měla pokrývat náklady spojené s dodávkami.

“CKTCH dodávky nepoptávalo v zadávacím řízení, neboť se dle jeho názoru jednalo o horizontální spolupráci dvou veřejných zadavatelů, pro kterou však podle zjištění Úřadu nebyly splněny zákonné podmínky. V rozsahu těchto služeb nelze hovořit o žádné spolupráci, jedná se o vztah poskytovatele a příjemce služeb,” uvedl Mlsna.

Centrum v rozkladu požadovalo snížení pokuty, tomu ale předseda ÚOHS nevyhověl. “Pochybení zadavatele bylo typově nejzávažnější, neboť došlo zcela k vyloučení konkurenčního prostředí. Současně jsem však ve prospěch obviněného zohlednil, že zadavatel nakupoval od jiného veřejného zadavatele, který přinejmenším část dodávek sám soutěžil. Pokuta je ve výši přibližně osmi procent maximální možné sazby, což odpovídá sankcím uloženým v obdobných případech,” dodal Mlsna.

Rozhodnutí předsedy ÚOHS je pravomocné, a kardiologické centrum tak musí pokutu zaplatit. Rozhodnutí může napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně.

České zdravotnictví

„Trojjediná“ tableta zachraňuje tisíce životů, hlásí kardiologové

  • 29 září, 202230 září, 2022
  • by CRS Webmaster

Praha, 29. 9. 2022 – Tisíce pacientů po infarktu by se mohly dočkat značného zjednodušení své léčby. Díky sjednocení tří léků do jediné tablety – tzv. fixní kombinaci – je pro ně mnohem snazší dodržovat předepsanou medikaci. To je ochrání před dalšími zdravotními komplikacemi, například opakovaným infarktem. Výhody sloučení tří tablet do jediné prokázal nejnovější výzkum evropských kardiologů, na kterém se podíleli i čeští experti na srdce. Při užívání „trojjediné“ tablety klesá pacientům riziko dalších komplikací nebo úmrtí až o 24 %. Nedodržování léčby kardiovaskulárních chorob je podle expertů v Česku dlouhodobý problém, zvlášť u diagnóz, které „nebolí“. Tedy například vysokého krevního tlaku nebo vyšší hladiny cholesterolu.

„Léčba u lidí po infarktu zpravidla zahrnuje lék proti srážení krve, lék na snížení krevního tlaku a lék na redukci hladiny cholesterolu. Klíčový rozdíl ve správném užívání léků byl právě v tom, zda bere pacient tři, nebo jedinou tabletu,“ vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, CSc., předseda České kardiologické společnosti. Použité léky zahrnuté do jediné tablety přitom podle něj nejsou nijak převratné, naopak se používají celou řadu let. Nikdy však v podobě jedné „pilulky“. „U pacientů, kteří fixní kombinaci užívali, se podle výsledků studie SECURE snížil výskyt komplikací, jako jsou infarkt, mozková příhoda, potřeba opravy koronárních tepen nebo kardiovaskulární úmrtí o 24 %. Celková úmrtnost pacientů pak klesla o 33 %. Užívali přitom stejné léky jako kontrolní skupina, jen v jiné formě,“ vysvětluje prof. Linhart. Samotného výzkumu se účastnilo 2 499 pacientů, kteří v minulosti prodělali infarkt. Velká část z nich pocházela z Česka. Podle předsedy českých kardiologů studie zdůraznila efekt, který má dodržování předepsané léčby na zdravotní vyhlídky pacientů. „Jakmile mají brát více pilulek několika léků, pacienti si často léčbu upravují podle sebe, a ta pak nemá požadovaný efekt. Ovšem i drobný zásah, jako když člověk dostane jednu tabletu místo tří, má zjevně poměrně značný vliv na počet kardiovaskulárních příhod,“ říká lékař.

Tablety obsahující kombinace několika různých léků nejsou podle odborníků ničím novým. „Věděli jsme, že při zjednodušení léčby většinou dojde k dílčímu zlepšení – například u hladiny cholesterolu nebo hodnot krevního tlaku. Léčba je tak pro pacienta přijatelnější. Poprvé ale vidíme, jaký zásadní vliv má fixní trojkombinace na celkovou zdravotní prognózu pacientů, a z výsledků jsme nadšení,“ popisuje doc. MUDr. Jean-Claude Mukonkole Lubanda, Ph.D., kardiolog z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty UK a VFN a jeden ze spoluřešitelů studie. Dlouhodobá léčba kardiovaskulárních chorob je podle něj z hlediska tzv. adherence velmi problematická. Podle studií ji totiž už zhruba po 5 letech dodržuje správně jen pětina pacientů. Tzv. polytableta (v originále polypill) by se tak do budoucna měla stát jedním ze způsobů, jak pro pacienty léčbu zjednodušit, a to nejen v kardiologii, ale i v dalších oborech. „Zejména u složení, které výzkum testoval, doufáme, že se tato kombinace brzy dostane k našim pacientům. Vzhledem k tomu, že obsažené léky jsou roky používané, prověřené a jedná se o tzv. generika, by to nemuselo dlouho trvat. Nicméně nyní záleží na výrobcích a distribuci, kdy se tableta k českým pacientům dostane,“ uzavírá prof. Linhart.

Prevence a léčba

TISKOVÁ KONFERENCE ČESKÉ KARDIOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI: Zima a infarkty

  • 10 prosince, 202110 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Přední představitelé české kardiologie promluví o tom, jaký mají poklesy teplot vliv na množství infarktů (teplotní propad o přibližně 10 stupňů Celsia zvedá počet srdečních příhod asi o sedm procent) a proč. 

 

A jak vypadá situace v souvislosti s covidem – na urgentní příjmy v řadě nemocnic totiž v posledních dvou letech dochází až o 20 % pacientů s infarkty méně než před pandemií – proč tomu tak je a kam zbytek nemocných „mizí“, řeknou experti na srdce v úterý 14. 12. v 10 hodin na adrese: https://tiskovky.mavepr.cz

 

Zodpoví také na otázky, které můžete klást jak v předstihu, tak v průběhu tiskové konference:-)

České zdravotnictví

V pražské městské nemocnici je centrum pro pacienty s postcovidovými…

  • 2 září, 2021
  • by andrlovak1

Nemocnice, která sídlí ve Vysočanech a je jediným zdravotnickým lůžkovým zařízením hlavního města, má za sebou asi rok a půl trvající rekonstrukci interiérů a vybavení. “Můžeme toho teď využít pro rozvoj péče, chceme také reagovat na aktuální situaci v souvislosti s pandemií covidu,” řekla novinářům radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Zařízení se v současnosti věnuje především péči o lidi, kteří prodělali vážné onemocnění nebo měli vážný úraz a po pobytu v nemocnici se nedokážou vrátit do domácího prostředí. V minulých měsících nemocnice pečovala i o několik pacientů po vážném průběhu covidu-19. Nyní se chce zaměřit i na ty, kteří se po nemoci sice vrátili do běžného života, mají ale přetrvávající obtíže.

Někteří lidé, kteří prodělali covid-19, mají i několik měsíců poté problémy s dýcháním, trpí extrémní únavou, bolestmi svalů, kloubů či hlavy, mají výpadky paměti a poruchy soustředění. U některých přetrvává ztráta čichu a chuti nebo mají potíže se spaním. Ti se mohou od pátku 3. září objednat na vyšetření do postcovidového centra městské nemocnice, kontakty by měly být zveřejněny na webu.

Přístavby Kardiologie

Praha také v příštích letech chystá dvoupatrovou nástavbu nemocnice, v které by bylo dalších 64 lůžek. Nová oddělení by se podle ředitelky nemocnice Evy Vyšatové měla zaměřit na péči o kardiologické pacienty a paliativní péči. Nyní má nemocnice 160 lůžek, aktuálně je podle ředitelky obsazeno 91 z nich.

Speciální centra pro pacienty se zdravotními problémy po covidu již nějakou dobu fungují při nemocnicích ve Středočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V Plzeňském kraji ho pro seniory, kteří prodělali covid, počátkem roku zřídil Domov Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, aby pomohl přetíženým zaměstnancům zdravotnických zařízení. V ostatních regionech se o ty, kteří se potýkají s potížemi po koronaviru, starají odborníci na plicních či interních odděleních, ve specializovaných ambulancích, poradnách nebo léčebnách. Léčbu a rehabilitaci po covidu poskytují také lázně.

České zdravotnictví

Vítkovická nemocnice otevřela pracoviště jednodenní kardiologie

  • 20 července, 202121 července, 2021
  • by andrlovak1

“Značná část našich pacientů za námi dojíždí z Ostravska a vytvoření detašovaného pracoviště je tak krokem, jak pacientům zlepšit jejich komfort. Jsme jim blíže a tím jsme pro ně dostupnější. Další doprovodné zdravotnické služby jsou v arytmologii, kde plánujeme provádět výměny kardiostimulátorů a defibrilátorů. Filozofie jednodenní kardiologie je de facto jakýmsi zrcadlením té moderní péče o kardiologické pacienty ve světě, kdy ten trend je dělat jednoduché zákroky v rámci jednodenního ošetření. Pacient ráno přijde a odpoledne, pokud je vše v pořádku, tak odchází domů,” uvedl Neuwirth.

Pracoviště vzniklo v pavilonu G a jednotka je spojená s novými kardiologickými ambulancemi. Součástí pracoviště jsou tak dvě ambulance, dále místnost pro šest až osm pacientů, kde se připravují na zákrok nebo po něm odpočívají, a také operační sály.

Špičková kardiologie a kardiochirurgie

“Zájem o to, aby pracoviště vzniklo, byl eminentní, protože Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí je špičkovým centrem v oblasti kardiologie a kardiochirurgie, takže naším zájmem bylo propojit naše odbornosti a lidi, aby tady to centrum vzniklo a pomáhalo lidem z Ostravy a okolí. Spojení zkušeností internistů a angiologů z vítkovické nemocnice se zkušenostmi kardiologů z Třince-Podlesí je pro pacienta velkou výhodou. K dispozici jsou také naši cévní chirurgové a anesteziologové,” řekl předseda představenstva vítkovické nemocnice Stanislav Jackanin.

Zákrok dnes v centru podstoupil i padesátiletý Jan Jeziak, který dlouhá léta působil jako horník a je přesvědčen o tom, že právě tato práce výrazně ovlivnila jeho zdravotní stav. “Často jsem se zadýchával, zjistili mi, že mám na srdci nějaké ucpané tepny, tak mi zřejmě budou dělat bypass. Dneska mi přes žílu dělali zákrok, při kterém našli tu chybu, kde ten problém je. Jsem rád, že tady nemusím zbytečně ležet a mohu pak jít domů. Doma se člověk stoprocentně cítí lépe,” uvedl Jeziak.

Prevence a léčba

I plíce mohou mít vysoký tlak, varují lékaři

  • 29 dubna, 202129 dubna, 2021
  • by andrlovak1

Včasná diagnóza je v boji s nemocí klíčová

Praha, 29. 4. 2021 – Dušnost při fyzické námaze nebo únava, případně bolest na hrudi – to vše může signalizovat plicní hypertenzi, tedy zvýšený krevní tlak v plicích. Tato nevyléčitelná choroba trápí desítky tisíc Čechů, ale řada z nich o své diagnóze vůbec neví nebo se ji dozví pozdě. Včasná diagnóza a léčba přitom podle lékařů může zabránit vážným zdravotním následkům nebo i smrti. Lidé s plicní hypertenzí jsou navíc jedni z nejrizikovějších pacientů, co se týká onemocnění covid-19. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května). Na chorobu upozorní i modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci, a to 5. května večer. Modrá je barvou plicní hypertenze – podle modrých rtů, které pacienti často mívají. 

Největší záludnost choroby

Podle lékařů spočívá právě v tom, že má podobné příznaky jako řada jiných onemocnění – dušností se podobá například i covidu. Důsledky plicní hypertenze jsou přitom velmi vážné. „Dochází při ní ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může v čase vést k jeho selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ říká doc. MUDr. Pavel Jansa, kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Kvůli nedostatečnému okysličení krve trpí často pacienti příznaky, jako je modré zbarvení rtů a kůže nebo otoky kotníků a nohou. Diagnóza plicní hypertenze se podle výzkumů týká až jednoho procenta světové populace.

„Kvůli relativní vzácnosti onemocnění tato možnost často lékaře napadá až jako poslední a pacienty léčí například na astma. Lidé se tak ke správné diagnóze propracují mnohdy pozdě, když je choroba v pokročilém stadiu. Léčba je pak mnohem složitější,“ vysvětluje doc. Jansa. Pokud však dušnost nelze zdůvodnit jiným onemocněním, měl by pacient absolvovat ultrazvuk srdce a následně navštívit specialisty.

Plicní hypertenze

Má řadu příčin, nejčastěji ji lékaři diagnostikují jako komplikaci jiného onemocnění plic a srdce. Za jejím vznikem mohou stát i autoimunitní onemocnění nebo plicní embolie. „Známe několik druhů plicní hypertenze, v posledních letech se náš zájem soustředí zejména na plicní arteriální hypertenzi a na chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi vznikající po plicní embolii, především díky významným pokrokům v léčbě. Díky nim jsme dokázali výrazně snížit úmrtnost na plicní hypertenzi,“ říká doc. Jansa. Se zmíněnými druhy plicní hypertenze se v Česku léčí přibližně 1 000 pacientů, každý rok jich okolo 150 přibude. Podle odhadů lékařů dalších několik tisíc lidí o své diagnóze vůbec neví. Tromboembolická hypertenze se léčí chirurgicky nebo angioplastikou a farmakoterapií. Ročně se v Česku provede kolem 30 operací a kolem 80–100 angioplastik pro tromboembolickou plicní hypertenzi.

„Včasné zahájení léčby dává pacientům šanci na delší a kvalitnější život. I proto je jakákoli osvěta, která povede k časnějšímu rozpoznání nemocí, velmi důležitá. Plicní hypertenze si nevybírá a zasahuje lidi napříč celou populací, takže čím více lidí se o nemocí dozví, tím lépe,“ říká Milena Kaftanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí. Na nemoc také 5. května v Praze upozorní modře nasvícená fontána Národního muzea, budova ČVUT v Dejvicích, budova ministerstva zdravotnictví a událost podporuje i společnost PSN, která modře rozsvítí Tančící dům. V Brně pak modře zazáří Mahenovo divadlo, v Olomouci pak budova radnice.

V současné době jsou v Česku tři specializovaná centra na léčbu plicní hypertenze – II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Kardiologická klinika IKEM a I. interní klinika FN Olomouc.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS