Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Očkování proti klíšťové encefalitidě: Jak funguje informační kampaň a co…

  • 3 června, 2025
  • by budskap

Klíšťová encefalitida (TBE) je virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém a může mít vážné následky. V České republice, kde je výskyt TBE poměrně vysoký, je očkování považováno za nejúčinnější prevenci. V tomto článku se podíváme na to, jak funguje očkování, jaké jsou jeho výhody, a co nám ukazují data o výskytu tohoto onemocnění v posledních letech.

Proč je očkování proti klíšťové encefalitidě důležité?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je účinnou obranou proti těžkým zdravotním problémům, které může toto onemocnění způsobit. Většina případů je způsobena kousnutím klíštěte, které přenáší virus. Pokud člověk onemocní, může mít vážné neurologické problémy, které mohou vést k dlouhodobým následkům, nebo dokonce k úmrtí.

Jak očkování funguje?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je dostupné ve formě několika dávek vakcíny, která je vysoce účinná. Vakcíny pomáhají tělu vytvářet ochranné látky (protilátky), které brání viru v rozvoji onemocnění. Očkování je bezpečné a doporučuje se všem, kteří žijí nebo pobývají v oblastech, kde je výskyt klíšťat vysoký.

  • Účinnost: Po základním očkování dosahuje ochrana proti klíšťové encefalitidě více než 90 %. Pro udržení ochrany je nutné očkování pravidelně obnovovat (tzv. posilovací dávky).

  • Bezpečnost: Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou dobře tolerovány, nežádoucí účinky jsou vzácné a obvykle mírné (např. bolest v místě vpichu nebo mírná horečka).

Co říkají data o výskytu klíšťové encefalitidy?

V posledních letech, podle údajů z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), došlo k určitému nárůstu počtu případů TBE v Evropě. V roce 2022 bylo hlášeno více než 3 600 případů, přičemž ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem.

  • V ČR: V roce 2022 bylo hlášeno 709 potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Nejvíce případů se objevilo v období mezi červnem a listopadem, kdy jsou klíšťata nejaktivnější.

  • V Německu a Švédsku: Výskyt tohoto onemocnění se v těchto zemích rovněž zvyšuje, přičemž Německo hlásí každý rok více než 500 případů.

Tato data ukazují na rostoucí riziko, které je nutné brát vážně, zejména v oblastech s vysokým výskytem klíšťat.

Jak fungují informační kampaně o očkování?

Informační kampaně jsou klíčovým nástrojem pro zvýšení proočkovanosti a prevenci TBE. V některých zemích, jako je Rakousko, kde byl tento problém velmi závažný, byly zavedeny rozsáhlé očkovací kampaně. Výsledky těchto kampaní ukázaly, že proočkovanost populace se výrazně zvýšila, což vedlo k poklesu počtu případů.

  • V Rakousku, kde byla kampaň zahájena v roce 1981, vzrostla proočkovanost z 6 % na 86 % během dvaceti let. Tento úspěch byl spojený s výrazným poklesem případů TBE, zejména v oblastech s dříve vysokou nemocností.

Tento příklad ukazuje, jak účinné mohou být informační kampaně, které lidem vysvětlují důležitost očkování a poskytují snadný přístup k vakcínám.

Kdo by měl být očkován?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučeno zejména pro:

  • Obyvatele rizikových oblastí, kde je výskyt TBE vyšší.

  • Osoby pracující v přírodě (lesníci, zemědělci).

  • Turisty, kteří tráví čas v přírodě, zejména v lesních a travnatých oblastech.

  • Starší osoby a děti, kteří jsou náchylnější k vážným následkům nemoci.

Závěr

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejlepší způsob, jak se chránit před tímto závažným onemocněním. Informační kampaně hrají klíčovou roli v zvyšování povědomí a proočkovanosti. S rostoucím výskytem TBE v některých evropských zemích je důležité, aby lidé věnovali pozornost preventivním opatřením, včetně očkování. Pro bezpečnou ochranu je nutné pravidelně obnovovat očkování a zajistit si dostatečnou informovanost o rizicích.

Použité zdroje

  1. Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO position paper. WHO. Link

  2. Tick-borne encephalitis – ECDC. European Centre for Disease Prevention and Control. Link

  3. TBE vaccination and the Austrian experience. PubMed. Link

  4. Tick-borne encephalitis – Annual Epidemiological Report for 2022. ECDC. Link
České zdravotnictví

Podpořit dárcovství krve chce kampaň policie, záchranářů a hasičů

  • 1 srpna, 2024
  • by budskap

Na internetových stránkách kampaně budou dvě virtuální nádoby s krví. Jedna bude patřit policistům, hasičům a záchranářům, druhá veřejnosti. Pražské nemocnice, které se do projektu zapojily, budou posílat každý druhý týden zasílat informace o tom, kdo se registroval nebo daroval krev, díky tomu se budou nádoby symbolicky plnit.

“Nikdo žádné obavy z darování krve mít nemusí. Politika dárcovství je taková, že v první řadě musíme chránit dárce krve a krevních složek, aby se jim nestala újma v souvislosti s darováním krve, a současně úplně rovnocenně se musíme snažit vybírat dárce tak – a nastavit procesy darování tak – abychom neublížili pacientovi,” řekla primářka transfuzního oddělení VFN v Praze Daniela Dušková.

Na darování krve podle lékařky není třeba se objednávat, stačí pouze přijít na oddělení nemocnice s občanským průkazem a kartou zdravotní pojišťovny. Samotný odběr trvá asi deset minut, odebírá se 450 mililitrů krve.

Oproti minulým letům se letos do kampaně zapojily i registry dárců kostní dřeně. Darovat krev a zaregistrovat se k dárcovství kostní dřeně je možné nejen v Praze, ale skoro po celé České republice. Do dnešních 13:00 je také možné darovat krev a zapsat se do registru dárců dřeně před budovou policejního prezidia v pražských Holešovicích.

Primář hematoonkologie FN Plzeň Pavel Jindra upozornil, že členství v registru dárců kostní dřeně se s darováním krve nevylučuje. “Pokud vstoupíte do registru, tak se nestáváte dárcem. Podepisujete něco jako morální závazek, že v případě, že se najde v průběhu vašeho zdravého života pacient, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk (kostní dřeně), a nemá dárce v rodině, tak jste ochotní mu ty krvetvorné buňky dát,” řekl Jindra.

Když pak pacient potřebuje dárce, hledá ho lékař právě v registru. Dárce si také darování může rozmyslet. “V registru sloužíte jako taková permanentní naděje,” dodal primář.

Dárci se podle něj nemusí bát bolesti, pokud se buňky odebírají z pánevní kosti, zákrok se uskuteční v celkové anestezii, následnou bolest lze pak podle primáře přirovnat k bolesti po pádu na bruslích. Buňky lze ale většinou odebrat i přímo z krve, pacient si před odběrem pouze píchá speciální přípravek, například na ředění krve.

Dárci krve nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem. Dárcovství kostní dřeně je omezené například zdravotním stavem, trvalou medikací nebo věkem.

Zpravodaj

Na rizika pití alkoholu v těhotenství má upozornit nová kampaň…

  • 8 září, 202010 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 8. září (ČTK) – Kvůli pití alkoholu v těhotenství se v Česku podle lékařů narodí každý rok asi 3000 dětí s vrozenými vadami, zdravotními komplikacemi a nervovými deformacemi. Univerzita Karlova proto připravila informační kampaň, která na to má upozornit. Kampaň s názvem Stop alkoholu v těhotenství začne 9. září u příležitosti mezinárodního dne fetálního alkoholového syndromu. Odborníci k akci připravili webové stránky i přednášky pro veřejnost. Novinářům to dnes řekli zástupci Univerzity Karlovy (UK).

“ČR patří bohužel v pití alkoholu mezi světové premianty, v roce 2019 u nás byla spotřeba čistého alkoholu 8,8 litru na hlavu, což je o 0,2 litru více než v roce 2018. Zvlášť rizikovou skupinou jsou těhotné ženy, u nichž nadměrné požívání alkoholu může vést k trvalému poškození plodu a zdraví dítěte,” uvedl rektor UK Tomáš Zima. Nová kampaň by podle něj měla přispět k tomu, aby o tom lidé víc přemýšleli a situace se zlepšila.

Podle děkana 2. lékařské fakulty UK Vladimíra Komárka z lékařských studií plyne, že až 30 procent evropských žen v těhotenství konzumuje alkohol, i když třeba jen příležitostně. V Česku se podle něj v důsledku toho narodí ročně téměř 3000 dětí se zdravotními a mentálními problémy. Kolem desetiny z nich pak trpí velmi závažným postižením, uvedl Komárek.

Takzvaný fetální alkoholový syndrom se projevuje změnami tvaru obličeje, malým obvodem lebky, mentální retardací a poruchami chování. Mohou s ním souviset i vrozené vady srdce nebo jiných orgánů. V mírnější formě může dítě trpět vývojovými poruchami řeči, problémy s učením a soustředěním. Důvodem potíží je podle lékařů to, že alkohol zpomaluje vývoj, a to hlavně mozku. Pokud ho těhotná žena pije, proniká alkohol k plodu, který do posledních dnů před narozením nemá dobře vyvinutá játra. “Na místě je proto nulová tolerance k alkoholu,” řekl Komárek.

Podle lékaře Antonína Pařízka z porodnice U Apolináře studie ukazují, že alkohol přestává v těhotenství požívat kolem 85 procent žen. Polovina zbytku sníží jeho pití, další ženy ale pijí dál jako před otěhotněním. Do budoucna by proto uvítal zavedení screeningu, který by například z moči nebo slin mohl zjišťovat, zda těhotná pije alkohol. Podotkl, že by to zřejmě bylo finančně náročné, ale potíže s alkoholem v těhotenství by se tak mohly redukovat.

Do informační akce Stop alkoholu v těhotenství se podle zástupců UK zapojí všechny lékařské fakulty v ČR. Zorganizují například přednášky pro veřejnost nebo infostánky ve svých městech. V Praze bude 9. září stánek 2. lékařské fakulty UK v Obchodním centru Quadrio na Národní třídě. Připravena bude také speciální webová stránka na doméně www.ceskoajakdal.cz, kde si zájemci budou moct otestovat, co vědí o alkoholu, seznámit se s aktuálními fakty a čísly a zapojit se do znalostní soutěže. Informace budou rovněž na sociálních sítích UK.

Kampaň podpořily mimo jiné ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav nebo národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

ptd mha

Zpravodaj

ČOV chce motivovat k pohybu a zdravějšímu životu nesportovce

  • 19 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 19. června (ČTK) – Český olympijský výbor chce motivovat k pohybu a zdravějšímu životu hlavně starší generaci a nesportovce. Kampaň Silnější pro život má pomoci zvýšit odolnost české populace pro případ podobných pandemií, jako je ta koronavirová. Od světových rekordů a olympijských medailí se ČOV vrací k základním sportovním hodnotám, tedy souladu těla a ducha, řekl při dnešní prezentaci kampaně předseda ČOV Jiří Kejval.

Při tvorbě hlavních myšlenek kampaně hrál důležitou roli renomovaný fyzioterapeut Pavel Kolář. “Tato generace postupně ztrácí pokoru vůči možným rizikům a nebezpečím, ve svém způsobu života se vzdaluje biologické přirozenosti. Organismus má velmi silné vlastní léčebné síly, jen musí získat vlastnosti, aby tyto síly mohly působit,” uvedl.

Kampaň stojí na pěti pilířích. Za prvé vyzývá k přirozenému pohybu, jako je chození po schodech místo používání výtahu, pravidelné procházky nebo cyklistika. “Tam je nám příkladem Holandsko, kde všichni jezdí na kolech a nepotřebují k tomu speciální oblečení. V měsíčním a ročním součtu se ten pohyb nasčítá a z hlediska fyzičky a imunity se to počítá,” řekl Kejval.

Kolář se zasadil o otužování, protože ho mohou provádět i lidé, kterým zdravotní stav neumožňuje pohyb. Spot motivuje ke studené vodě na závěr sprchování. “Poslední dobou jsem to začal dělat taky a musím říct, že tady jsou nejrychleji vidět změny. Poprvé je to opravdu strašný, podruhé už je to o malinko lepší a potřetí už z toho máte fakt dobrý pocit, že jste pro sebe něco udělali,” vyprávěl Kejval.

Další důležitou stránkou jsou vztahy nejen v rodině, ale i mezi přáteli a v rámci celé společnosti. Pohyb a aktivní životní styl by měl být kompenzován kvalitním odpočinkem. K imunitě přispívá také optimismus. “To si myslím, že je nejdůležitější. Období koronavirové krize bylo pro všechny frustrující, nebyly dobré zprávy,” poznamenal Kejval.

Na rozdíl od jiných kampaní ČOV nejsou hlavními aktéry spotů vrcholoví sportovci, ale běžní lidé, s kterými se mohou příslušníci cílové skupiny lépe ztotožnit. Spoty poběží od července do října v České televizi a v Českém rozhlase, využitá bude i venkovní reklama. Kampaň má také samostatný internetový portál.

ČOV využil mediální prostor, který měl nasmlouvaný pro olympijské hry v Tokiu. Po jejich odložení na příští rok je propagace české účasti na OH nyní bezpředmětná. “Ale náklady budou podstatně nižší, než by byly na olympijskou kampaň. Snížili jsme to asi na čtvrtinu původní hodnoty. Na tuhle kampaň nejdou žádné veřejné peníze. Dostáváme to na základě barteru a od komerčních partnerů,” doplnil Kejval.

ČOV by rád s touto kampaní prorazil i v zahraničí, jak se mu to povedlo s olympijskými festivaly. Kejval se při nedávné návštěvě Slovenska dohodl, že ji od září využije tamní olympijský výbor. “Nabídli jsme to i Mezinárodnímu olympijskému výboru v Lausanne a nabízíme to i ostatním zemím. Dáváme to zadarmo. Myslíme si, že je dobré šířit tuhle věc v zahraničí,” dodal šéf českého olympismu.

Kamila Nešporová nkr

Zpravodaj

Zapojte se do kampaně na podporu žen s rakovinou prsu

  • 1 října, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 3. října 2019 (PROTEXT) – Měsíc v růžové má upozornit na onemocnění rakoviny prsu a přispět k většímu povědomí a prevenci, o to se každoročně snaží kampaň Měsíc v růžové a projekt Go pink. Pomoci přitom může každý, a to např. nákupem čerstvých hub, balených květin nebo speciálního Mamma BEER. Kampaň probíhá celý říjen ve všech hypermarketech TESCO.

“Chceme naše zákazníky i kolegy touto kampaní upozornit na to, jak moc důležité je nepodceňovat prevenci. Zároveň můžeme vyjádřit podporu a podat pomocnou ruku těm, kteří už s touto nemocí bojují . Přispět na dobrou věc mohou všichni zákazníci, kteří v průběhu října zakoupí vybrané produkty v našich prodejnách”, říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel společnosti TESCO v ČR. Veškerý výtěžek z akce půjde na pacientskou organizaci Mamma HELP.

Více informací naleznete na www.mesicvruzove.cz

 

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

PROTEXT

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS