Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Většina lidí po zhubnutí znovu přibere

  • 24 února, 202524 února, 2025
  • by budskap

Praha, 24. 2. 2025 – Přísná dieta, rychlý úbytek kilogramů – a za pár měsíců opět na začátku, mnohdy ještě s dalšími kily navíc. Taková je realita většiny lidí, kteří se snaží zhubnout. Podle odborníků se jen 10–20 % z nich podaří udržet si novou váhu dlouhodobě. Tato fáze vyžaduje péči a pozornost stejně jako samotné hubnutí, ale lidé ji často podceňují. Krátkodobé diety totiž neřeší skutečné příčiny nadváhy a obezity, jako jsou nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a psychické problémy. Na důležitost komplexního přístupu k hubnutí upozorňují experti u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Nadváhou nebo obezitou trpí víc než polovina české populace

„Lidé chtějí při hubnutí vidět výsledky co nejdříve, proto se pouští do diet, které slibují rychlý úbytek váhy, ale tak to nefunguje. Člověk si musí zautomatizovat nové návyky zdravého životního stylu, a to nějakou dobu trvá,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová, výživová poradkyně a lektorka skupinových kurzů zdravého hubnutí v organizaci STOB. Jenže právě v tom většina lidí selhává. Jak ukazují údaje z posledních let, až 90 % hubnoucích se po čase vrátí na původní váhu. „Udržet si zdravou životosprávu je v dnešním prostředí velmi obtížné – vysoce kalorické jídlo máme na dosah prakticky neustále, zatímco pohyb se z našeho života vytrácí,“ zmiňuje Lenka Vymlátilová. Nejčastějším důvodem neúspěchu je návrat k nezdravým návykům nebo třeba příliš přísně nastavený režim během diety. „Už samotný způsob hubnutí často předurčuje, zda si člověk váhu udrží. Pokud zvolí extrémně restriktivní dietu, jeho tělo si po jejím skončení začne rychle ukládat zásoby, a hmotnost se vrací. Proto je důležité hubnout postupně, zdravě a pod odborným vedením,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová.

Na důležitost odborné pomoci upozorňuje i online konference s názvem Jak zdravě zhubnout a váhu si také udržet, která se koná 9. března od 9 hodin a je zdarma. Zájemci se musí pouze předem registrovat na webu organizace STOB. Program akce se zaměřuje nejen na zdravé hubnutí a udržení si váhy, ale také na psychologickou podporu a pohyb. Experti představí osvědčené metody, které pomáhají lidem efektivně a dlouhodobě zvládnout nadbytečná kila. Při příležitosti Světového dne obezity nabízí někteří z lektorů STOB zájemcům bezplatné konzultace a měření složení těla. „Náš přístup vychází z kognitivně-behaviorální terapie. Kromě úpravy stravy a pohybových návyků pracujeme také s psychikou, zejména s emočním jedením a neužitečnými myšlenkami. Chceme, aby cesta ke zdravějšímu životnímu stylu byla příjemná a lidé si nové návyky osvojovali s radostí, ne pod tlakem,“ říká PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB, jejímiž kurzy zdravého hubnutí prošly za více než 30 let desítky tisíc lidí. „Důležitá je i podpora, a to jak odborníků, tak ostatních účastníků v rámci skupinových kurzů. Díky ní se lidé lépe vyrovnávají s relapsy a učí se je vnímat jako přirozenou součást procesu změny a ne jako selhání,“ dodává PhDr. Málková.

Podle aktuálních dat trpí nadváhou nebo obezitou více než 60 % Čechů, což s sebou přináší nejen estetické, ale především zdravotní komplikace. Mezi nejčastější rizika patří cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění a také psychické problémy spojené s nízkým sebevědomím. Nezdravé návyky si s sebou lidé mnohdy nesou už od dětství. A právě dětská obezita je v Česku na vzestupu – podle statistik má v současnosti nadváhu nebo obezitu už každé čtvrté dítě. Dle predikcí by jich v roce 2030 mělo být ještě víc – asi 30 %. „Výrazně nám v posledních letech stoupá počet dětí se závažnou formou obezity s metabolickými komplikacemi. Tyto problémy mohou vést k rozvoji vážných onemocnění, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo cévní poruchy, a to ve velmi mladém věku,“ říká MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP. Odborníci se shodují, že s prevencí obezity je nutné začít už v raném dětství a zapojit do procesu celou rodinu. „Čím dříve si dítě osvojí zdravý životní styl, tím je vyšší šance, že si jej zachová až do dospělosti, a vyhne se tak závažným zdravotním rizikům,“ doplňuje MUDr. Boženský.

Jednou z efektivních cest, jak pomoci rodinám bojovat s nadváhou a obezitou, jsou specializované kurzy zdravého životního stylu od organizace STOB podporované společností Boehringer Ingelheim. Ty cílí na změnu návyků celé rodiny. „Syn po absolvování kurzu ví, jak si připravit plnohodnotnou snídani, jaký oběd si ve školní jídelně vybrat, i to, že sladkosti může jen v omezeném množství. Na sportovní tréninky chodil již před kurzem, ale během kurzů s námi začal chodit na procházky a sám nás motivuje k častějšímu pohybu,“ popisuje Blanka, maminka osmiletého Matyáše, který se kurzu STOB zúčastnil.

Tisková zpráva

FYZIOporadna: 7 minut cvičení denně? Posílíte svaly, ale nezhubnete

  • 17 února, 202517 února, 2025
  • by budskap

PRAHA, 17. ÚNORA 2025 – Videa, která slibují zázračné hubnutí za pár minut cvičení denně, zaplavují internet. Skutečně dokáže správně zvolená série cviků a každodenní pravidelnost taková kouzla?

Na jednom videu například lidé s vypracovanými svaly tvrdí, že stačí jen sedm minut cvičení každý den. V rychlém kardio tempu se každému ze 14 cviků věnují 30 sekund a kila prý mizí jako po hodinách strávených v posilovně. „Principiálně jsou na podobných videích cviky sestavené dobře – člověk postupně posiluje stehna, boky, břicho, záda, cvičí intenzivně, bez přestávek, takže si zvedne tepovou frekvenci a zahřeje se. Aby ale člověk opravdu začal hubnout, mělo by cvičení trvat minimálně 20 minut, protože až po 20 minutách kardio tréninku dochází k odbourávání jaterního glykogenu, viscerálního a podkožního tuku. Do té doby jede organismus na volné cukry z krve,“ přiblížila jednoduchý princip shazování kil pohybem Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Na „pouhé“ tvarování postavy ale může podle odbornice sedm až deset minut posilovacího cvičení denně opravdu stačit. „Faktem je, že klíčová je pravidelnost pohybu. Mnohem víc než nárazová intenzivní zátěž. Takže každodenní cvičení i jen pár minut bude pro naše tělo přínosnější než třeba hodina v posilovně dvakrát týdně. Je ale nutné dodat, že pokud člověk zbytek dne prosedí u počítače, ‚nezachrání‘ ho ani pár minut denně, ani dvě hodiny cvičení týdně, důležitý je hlavně přirozený pohyb během každého dne,“ podotkla Iva Bílková.

Těžko hledat funkčnější pohyb, než je chůze. Taková, kdy se člověk trochu zadýchá, zapotí, ale zvládne si ještě povídat s (obvykle pomyslným) parťákem. Kromě posílení celého svalového aparátu udržuje svižná chůze organismus pod takzvaným anaerobním prahem zátěže, což je ideální pro spalování kalorií. „Chodit by měl každý, co nejvíce to jde a jak mu dovolí jeho kondice. Senioři, kteří nemají jiný pohyb, klidně třikrát denně 30 minut. Podle výzkumu publikovaného v Journal of the American College of Cardiology snižuje pravidelná chůze riziko srdečních onemocnění o 9,3 procenta a vysoké hladiny LDL cholesterolu snižuje o sedm procent – to je už docela hezká motivace. Mladší lidé, kteří sedí osm hodin v kanceláři, by k chůzi z práce a do práce měli přidat intenzivní pohybovou aktivitu alespoň 3krát týdně 30-60 minut,“ míní fyzioterapeutka.

A právě pro ty, kteří v denním shonu sotva najdou hodinu na posilovnu či jiné sportovní aktivity, by mohlo být párminutové domácí cvičení řešením. Sice nelze čekat překotné hubnutí, ale i krátké pravidelné cvičení tělo posílí, pomůže předcházet bolestem zad a dodá vitalitu.

SESTAVA CVIKŮ NA KAŽDÝ DEN PODLE FYZIOTERAPEUTKY:

– Každý cvik cvičte v tempu zhruba minutu (můžete i déle), snažte se navazovat cviky za sebou bez přestávek, abyste si udrželi tepovou frekvenci.

  1. Tělo zahřejte skákáním panáků – vzpřímený stoj s rukama upaženýma, ve skoku roznožte, zároveň upažte nad hlavu a opět ve skoku se vraťte do původní pozice.
  2. Přenášení váhy ze špiček na paty v podřepu – postavte se do mírného podřepu, nohy mějte na šíři pánve, záda narovnaná, ruce předpažte. Přesuňte váhu na špičky, setrvejte v pozici 5-10 sekund, poté na paty, opět vydržte 10 sekund, opakujte.
  3. Kliky s koleny na zemi a labilní podložkou pod dlaněmi – místo BOSU lze použít tvrdší polštář.
  4. Trénink spodních břišních svalů – posaďte se na podložku, nadzdvihněte dolní končetiny pokrčené v kolenou, ruce předpažte a vyrovnávejte jimi balanc. Střídavě natahujte jedno a druhé koleno.
  5. Výpady vpřed na obě nohy – vzpřímený stoj, nakročte dopředu jednou nohou (můžete na BOSU nebo jinou labilní podložku) a pokrčte koleno tak, aby nepřesahovalo dopředu před špičku chodidla – střed kolene je nad středem nártu a holeň je kolmo k zemi. Celý trup aktivně napřimujte a vytahujte se za temenem hlavy vzhůru. Plynule se vraťte zpět. Po minutě nohy vystřídejte.
  6. Most – posaďte se s nohama nataženýma dopředu, chodidla asi 30 cm od sebe. Tělo vzpřímené, ruce položte dlaněmi na zem vedle hýždí. Bradu přitlačte na hrudník. S nádechem pomalu zakloňte hlavu a zároveň zdvíhejte tělo na natažených ramenech. Trup a stehna držte rovnoběžně se zemí. Ruce a lýtka kolmo k zemi (tzv. pozice stolu). Dýchejte. S výdechem zpět do výchozí polohy.
  7. Opora na čtyřech se zdviháním kolen – pozice na všech čtyřech, srovnejte páteř, vytahujte se za temenem hlavy a za kostrčí do dálky. Nadzvedněte kolena nad podložku. Vzepřete se o ruce a špičky. Udržte správné postavení hlavy a páteře. Povolte.
Prevence a léčba

Je potřeba zavést přesnější definici obezity, tvrdí světoví experti

  • 15 ledna, 2025
  • by budskap

U osob s chronickým onemocněním způsobenými jejich hmotností by podle zprávy měla být diagnostikována “klinická obezita”. U osob bez zdravotních problémů by měla být diagnostikována “preklinická obezita”.

“Obezita je spektrum. Někteří ji mají a jsou schopni žít normální život. Jiní nemohou dobře chodit ani dýchat nebo jsou upoutáni na invalidní vozík a mají závažné zdravotní problémy,” uvedl profesor Francesco Rubino z univerzity King’s College London, který skupině odborníků předsedal.

Zpráva vyzývá k novému pojetí obezity, které by rozlišovalo mezi pacienty s onemocněním a těmi, kteří jsou zdraví, ale hrozí jim onemocnění v budoucnu. V současnosti je obezita definována hodnotou BMI vyšší než 30. BMI odhaduje množství tuku v těle na základě výšky a hmotnosti.

Přístup k lékům na hubnutí, jako je Wegovy a Mounjaro, je často omezen na pacienty v této kategorii. V mnoha oblastech Británie zdravotnický systém NHS také pro předepsání léků stanovuje, že pacient musí mít zdravotní potíže související s hmotností.

Podle světové zprávy však BMI neříká nic o celkovém zdraví pacienta a nerozlišuje mezi svaly a tělesným tukem. Také nezohledňuje tuk v oblasti pasu a v okolí orgánů, který představuje větší nebezpečí.

Odborníci se zasazují o nový model, který by se zabýval příznaky toho, že obezita ovlivňuje orgány v těle, a jejich škodlivým dopadem na každodenní život. Jsou mezi nimi srdeční choroby, dušnost, cukrovka druhého typu nebo bolesti kloubů. Tyto zdravotní problémy jsou znamením, že se obezita stala onemocněním, které vyžaduje léčbu léky.

Lidem s preklinickou obezitou by však místo léků a chirurgických zákroků mělo být nabídnuto poradenství při hubnutí, terapie a sledování, aby se snížila pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Předepsání léků může být nutné i v těchto případech.

Nový přístup umožní, že dospělým i dětem se “dostane vhodnější péče”, uvedla expertka na dětskou obezitu Louise Baurová z Univerzity v Sydney, která se na zprávě podílela. Zároveň se podle ní sníží počet případů, kdy je obezita nadměrně diagnostikována a jsou zbytečně předepisovány léky.

Aktuálně

Průzkum: Předsevzetí si dává 80% lidí, nejčastější se týkají…

  • 31 prosince, 202431 prosince, 2024
  • by budskap

“Hubnutí v předsevzetích vede ve všech věkových kategoriích. Podíl se ale zvyšuje s vyšším věkem,” uvedla k výsledkům průzkumu Tereza Knířová z Pluxee. Častěji je nižší hmotnost cílem žen (33,2 pct) než mužů (25,6 pct). Pevnější tělo je častěji cílem mladých, v kategorii 25 až 34 let by si ho přálo přes 28 procent respondentů, mezi lidmi nad 55 let jen 12 procent. V průzkumu odpovídal na konci letošního listopadu reprezentativní vzorek 1000 osob z řad zaměstnanců.

Obézní bude podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 více než třetina Čechů. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) to uvedlo v letos vydaném strategickém dokumentu Zdraví 2030. Před pěti lety byl jejich podíl asi 26 procent žen a necelá třetina mužů.

Odborníci doporučují pohyb minimálně 30 minut ve střední intenzitě pětkrát týdně. Podle průzkumu to dokáže dodržovat zhruba čtvrtina dotázaných. Zhruba stejný podíl populace ale přiznává, že sportuje méně než jednou týdně. Nejčastěji si lidé vybírají aktivity, jako je procházka či výlet, běhání, cyklistika nebo jóga nebo jiné cvičení doma.

Zhruba pětina lidí v průzkumu přiznala, že se většinou zdravě nestravuje. Častěji se v průzkumu k prohřeškům v oblasti zdravé stravy přiznávali muži, ženy naopak častěji tvrdily, že si na zdravé stravě dávají záležet. Třetina respondentů přiznává, že si dá pivo či víno jednou nebo dvakrát týdně. Odborníci odhadují, že problém s alkoholem má v ČR milion lidí.

O vánočních svátcích a kolem silvestra často podle průzkumu, na který v tiskové zprávě upozornil institut SYRI, lidé sáhnou po sklence častěji. “Alkohol ve formě přípitků nebo speciálních sezonních nápojů je nedílnou součástí vánočních tradic a je pro mnoho z nás obtížné jej vynechat. Stejně jako s vánočním stravováním je to však málokdy opravdu do sytosti jako spíše mnohem častěji přes míru,” uvedl v tiskové zprávě expert Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Albert Kšiňan.

Více relaxace či wellness by si přálo v následujícím roce do svého života zařadit 15 procent lidí, dvě procenta respondentů má předsevzetí chodit na terapii nebo koučink. Duševních potíží přitom v ČR v posledních letech přibývá, roste počet hospitalizací kvůli nim i četnost předepisování antidepresiv.

Mezi nejčastějšími důvody pro nedodržení předsevzetí lidé v průzkumu uváděli nedostatek času (41 pct), energie (40,5 pct), přílišné pracovní vytížení (28 pct) nebo nedostatek peněz (20,7 pct).

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS