Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Lékaři: Ročně v Česku přibývá 2500 pacientů s rakovinou slinivky

  • 21 listopadu, 202428 listopadu, 2024
  • by budskap

“Česká republika patří mezi země s nejvyšší úmrtností. Ve světě jsme třetí, v Evropě druzí po Maďarsku. Je to problém, který vyžaduje řešení,” uvedl profesor Luboš Petruželka z onkologické kliniky 1.LF UK, VFN a Ústřední vojenské nemocnice.

Jen desetina pacientů se totiž zachytí ve fázi, kdy je možné karcinom pankreatu léčit. Většina diagnostikovaných umírá. “V časných stadiích nemusí karcinom pankreatu působit žádné obtíže. Nebo jsou minimální – jako například únava, které nepřivedou pacienta k lékaři. Pokud se zachytí nemoc v pokročilém stadiu, tak pětileté přežití je téměř nulové,” řekl přednosta IV. interní kliniky 1.LF UK a VFN Radan Brůha.

V pokročilejším stadiu provází rakovinu slinivky bolesti horní poloviny břicha, které míří i do zad. Ukazatelem je i cukrovka, která se i přes léčbu bezdůvodně zhoršuje. Pacient hubne. Má také pocity plnosti, ztrácí chuť k jídlu, zvrací. Má tmavou moč a světlou stolici. Kůže a oči žloutnou. Dvě třetiny nemocných k lékaři přicházejí až v době, kdy se nádor už nedá operovat a metastázuje, upřesnil přednosta onkologické kliniky Michal Vočka.

Jednoduchý krevní test k odhalení choroby neexistuje. Podle lékařů je potřeba stanovit skupinu lidí, u nichž by mohla rakovina slinivky hrozit. Ty je pak potřeba cíleně sledovat. Karcinom pankreatu vzniká při kombinaci dispozic a určitých faktorů. Šest až deset procent lidí má změnu v určitých genech, které celoživotní riziko vzniku zvyšuje.

V Česku jsou nyní tři screeningové programy. Podle lékařů by se měli sledoval lidé od 35, 40 či 50 let podle výskytu mutace určitých genů a dalších rizikových faktorů. Roli hraje rakovina slinivky, prsu či vaječníků v rodině. “Zařazení do screeningových programů nevyžaduje doporučení a žádanku od lékaře, pokud člověk kritéria splňuje,” uvedl Vočka. Podle něj se screening provádí v brněnském Masarykově onkologickém ústavu a v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Lidé docházejí na odběry krve, kdy se sledují určité ukazatele. Absolvovat by měli pravidelně po určitých letech endosonografické vyšetření a magnetickou rezonanci. Podle Petruželky se bez molekulární diagnostiky a rychlého zavádění inovativních léků ale nedá zlepšení očekávat.

České zdravotnictví

Riziko trombózy nesouvisí jen s geny a antikoncepcí, varují lékaři

  • 9 října, 202431 října, 2024
  • by budskap

Každý rok se vytvoří krevní sraženina zhruba u 160 až 180 osob na 100.000 obyvatel, tedy přibližně u 17.000 až 19.600 obyvatel Česka. Varovným příznakem je otok či bolest většinou dolních končetin. Větší problém pak může signalizovat dušnost, kašel či bolest na hrudi, což mohou být projevy život ohrožující plicní embolie, kdy se utržená sraženina krví dostane do plic.

Zhruba devět procent obyvatel podle předsedy České společnosti pro trombózu a hemostázu ČSL JEP Jaromíra Gumulce má ke vzniku trombóz větší genetické vlohy, takzvanou leidenskou mutaci. Lidé si mohou nechat riziko na své náklady nechat vyšetřit, plošné testování ale podle lékařů není efektivní.

“Větší problém je zabezpečit ty ostatní trombofilie, než se upnout na ty geneticky podmíněné,” uvedla předsedkyně České angiologické společnosti ČSL JEP společnosti Debora Karetová. Naopak genetický test bez dostatečného vysvětlení jeho výsledku lékařem může podle ní v pacientovi spíš vyvolat zbytečné obavy. Podstupují ho například mladé ženy před tím, než si nechají předepsat hormonální antikoncepci, která může také riziko zvýšit.

Podobně vyšší riziko přináší například poškození cévní stěny, třeba vlivem uložení tuků z krve v cévách, takzvané aterosklerózy. Její vznik často souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a lipidů v krvi, je jedním z nejčastějších onemocnění cév.

Riziko sraženin stoupá s vyšším věkem, vyšším stadiem nadváhy či obezity nebo v těhotenství. Lékaři proto u některých lidí riziko řeší preventivně, například před velkou operací nebo dlouhou cestou, třeba letem do zámoří nebo autobusovým zájezdem. Pacienti mohou dostat preventivní injekci.

Problémy se mohou vyskytnout také u lidí, kteří delší dobu leží po operaci či úrazu, tráví celé dny či noci u počítače, mají rozsáhlé křečové žíly, nádory či jsou kuřáci. Problém podle Gumulce způsobuje nikotin, který má vliv na krevní destičky, rizikové tedy je nejen kouření klasických cigaret, ale i jejich alternativy.

Pacienti, kteří už trombózu prodělali, užívají dlouhodobě léky na ředění krve. “Pokud prodělají jednu trombózu, ta už je předurčuje k opakování,” doplnila Karetová. Lidé by měli zpozornět, pokud jim bez důvodu natečou končetiny, začnou bolet nebo se u nich objeví fialové nebo bledé skvrny. Obrátit by se pak lidé měli primárně na svého praktického lékaře, který je odešle ke specialistovi.

Aktuálně

Před rokem vědci oznámili kompletní rozluštění lidského genomu

  • 30 března, 2023
  • by budskap

“Tyto kompletní informace nám umožní lépe pochopit, jak se formujeme jako individuální organismus a jak se lišíme nejen od ostatních lidí, ale i od jiných druhů,” citovala stanice CNN vedoucího výzkumu Evana Eichlera z americké Washingtonské univerzity. Vědci budou nyní moci analyzovat i to, jaké genetické odchylky hrají roli při onemocnění. “Ukázalo se, že tyto (dosud nepřečtené) geny jsou nesmírně důležité pro adaptaci,” uvedl Eichler. “Jsou mezi nimi geny zodpovědné za imunitní reakci, které nám pomáhají přizpůsobit se a přežít infekce, nákazy a viry. Obsahují geny, které jsou velmi důležité z hlediska předvídání reakce na léky,” dodal.

Výzkum publikovaný 31. března 2022 mezinárodním vědeckým konsorciem T2T v časopisu Science dodává do dříve přečtené DNA dalších 400 milionů písmen. Přečtení zbývajících osmi procent lidského genomu trápilo vědce dlouhá léta kvůli své složitosti. Průlom umožnila až kombinace dvou nových metod sekvenování, z nichž jedna dokáže s určitou mírou chybovosti přečíst milion písmen DNA najednou, druhá jich sice přečte “pouze” 20.000 v kuse, ovšem s přesností 99,9 procenta.

Sekvenování DNA je jako skládání puzzle, líčí Eichler. Vědci musí DNA nejprve rozdělit na menší části a poté je pomocí takzvaných sekvenátorů poskládat ve správném pořadí. Dosavadní nástroje dokázaly najednou sekvenovat pouze malé úseky DNA. U skládačky o 10.000 dílcích je obtížné složit malé, často se opakující a na první pohled shodné dílky ve správném pořadí. Když je ale dílků pouze 500, jde to mnohem snáze.

Nová zjištění by mohla být nápomocná v medicíně. “Až si někdo v budoucnu nechá přečíst svůj genom, budeme schopni identifikovat všechny varianty v jeho DNA a využít tyto informace k lepšímu řízení jeho zdravotní péče,” uvedl Adam Phillippy z Národního institutu pro výzkum lidského genomu v americkém Marylandu. “Skutečné dokončení sekvence lidského genomu bylo jako nasadit si nové brýle. Nyní, když vše vidíme jasně, jsme o krok blíže k pochopení toho, co to všechno znamená,” dodal.

 

Děti a mateřství

Zlínská nemocnice z pupečníkové krve novorozenců detekuje genetické onemocnění

  • 12 srpna, 2021
  • by andrlovak1

Familiární hypercholesterolémie (FH) je chorobou, která se dědí. Pacienti mají vysoký takzvaný LDL cholesterol. Je jedním z hlavních rizikových faktorů aterosklerózy, chronického zánětlivého onemocnění stěny tepen, na které podle zástupců KNTB umírá v Evropě a USA asi 55 procent populace.

“Jedinci s familiární hypercholesterolémií mívají v rodokmenu náhlé úmrtí nebo v lepším případě srdeční infarkty ve věku kolem 40 let. Je to tím, že vysoký cholesterol nebolí a prvním příznakem může být až náhlá smrt. Je proto důležité tyto jedince vyhledávat na základě biochemického testování LDL cholesterolu. Celosvětovým trendem je přitom vyhledávat je v co nejnižším věku,” uvedl Tomáš Šálek, primář oddělení klinické biochemie a farmakologie zlínské nemocnice, které se do projektu zapojilo.

Diagnostika v ČR

Česká republika patří podle zástupců KNTB mezi světovou špičku v diagnostice FH. Také proto zde vznikl projekt pojmenovaný Časný záchyt familiární hypercholesterolémie z pupečníkové krve, který je garantovaný Českou aterosklerotickou společností. “Založen je na odběru pupečníkové krve novorozenců, pro které tento zákrok tedy nebude představovat znamenat žádnou zátěž. Do projektu se v naší nemocnici zapojí především pracovníci gynekologicko-porodnického oddělení, kteří budou budoucím maminkám projekt vysvětlovat, dále neonatologové, kteří budou odebírat krev, a oddělení klinické biochemie a farmakologie, kde se budou provádět některé laboratorní testy,” uvedl Šálek. Řízení projektu je podle něj v gesci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

V současné době jsou v KNTB tři klinická pracoviště, která se věnují pacientům s FH. Jsou jimi metabolická ambulance klinické biochemie, lipidová ambulance interního oddělení a gastroenterologická ambulance dětského oddělení. Výhodou diagnózy FH je, že existuje efektivní léčba s výsledkem zpomalení rozvoje aterosklerózy. Více informací lze získat na odkazu https://diagnozafh.cz/.

Děti a mateřství

Vědci identifikovali stovky genů, které mají vliv na délku…

  • 5 srpna, 202112 srpna, 2021
  • by andrlovak1

Podle Lucie Knoblochové, která se na výzkumu podílela, přečetli vědci DNA zhruba 200 000 žen a identifikovali 290 genů, které souvisejí s dobou počátku menopauzy. “Přišli na to, že většina genů způsobující předčasný nástup menopauzy u žen souvisí s tím, jestli dojde ve vajíčku k opravení DNA po jejím poškození. Poškození DNA se ve vajíčku běžně děje, například dojde k jejímu zlomení,” napsala ČTK vědkyně. “Vajíčko má mechanismy, které toto poškození opraví a vajíčko je schopné se dál normálně vyvíjet. Pokud ale k opravě nedojde, může to vést k zániku vajíčka,” vysvětlila Knoblochová.

Vědkyně popsala, že ze zmíněných stovek genů vědci vybrali dva kandidáty – geny CHK1 a CHK2. Ty pak zkoumali na myších. “Po jejich úpravě se jim podařilo zvýšit dobu plodnosti u myší o zhruba 25 procent,” sdělila Knoblochová. Výzkumníci z Laboratoře integrity DNA ÚŽFG AV do mezinárodního projektu přispěli poznatky ohledně jednoho z vybraných genů.

Navýšení aktivity genu CHK1

“Naše laboratoř se již asi osm let zabývá studiem genu CHK1 a jeho vlivem na vývoj vajíčka po oplodnění. Můj školitel docent Petr Šolc byl dlouhodobě v kontaktu s jednou z hlavních autorek článku, Evou Hoffmann z univerzity v Kodani. Přizvala nás do studie v Nature, že ji náš výzkum dobře doplňuje,” uvedla ke spolupráci Knoblochová. “Ona (Hoffmann) v článku publikovala, jak se po navýšení aktivity genu CHK1 zvýšila plodnost u myší. My jsme přispěli výzkumem, který ukazuje, že u myšího modelu naopak při nižší aktivitě CHK1 dochází k problémům při vývoji vajíčka po oplození, což vede v důsledku k neplodnosti,” shrnula vědkyně. Geny CHK1 a CHK2 podle vědců v podstatě fungují jako “hlídači” – v případě potřeby přivolají na pomoc enzymy, které umí poškození opravit. Embryo také dokáže pozastavit některé své funkce, aby bylo na opravu více času.

Knoblochová uvedla, že výsledky výzkumu by v budoucnu mohly pomoci s diagnostikou a také s prevencí neplodnosti před nástupem menopauzy. “V článku byly identifikovány geny, při jejichž změně lze předpovědět, že by ženy mohly mít kratší reprodukční věk,” konstatovala. “Další možnou aplikací je zlepšení péče v oblasti asistované reprodukce. Výsledky identifikovaly několik cílů, které by mohly být v budoucnosti využity pro léčbu pomocí léčiv, pokud by standardní procedury při asistované reprodukci nefungovaly,” dodala Knoblochová.

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS