Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

STADA Health Report: 54 % Čechů uvádí, že se cítí…

  • 31 ledna, 202531 ledna, 2025
  • by budskap

Osamělost nejvíce sužuje mladé dospělé

Praha, 30. ledna 2025 – Otázka duševního zdraví Evropanů přináší smíšené odpovědi. Mnoho lidí sice uvádí, že se cítí šťastní, zároveň zde však přetrvává silný pocit osamělosti. Koho se tento problém dotýká nejvíce, a jak jej můžeme řešit? Studie STADA Health Report 20241 ukazuje, že vnímání vlastního duševního zdraví se na našem kontinentu zdá být pozitivní: dva ze tří Evropanů (65 %, ČR 53 %) hodnotí své duševní zdraví jako „velmi“ nebo „docela dobré“, zatímco pouze 9 % (ČR 13 %) ho považuje za špatné. Navzdory tomu ovšem 52 % evropské populace (54 % Čechů) zažívá pocity osamělosti, přičemž nejzranitelnější skupinou jsou mladí dospělí.

Sociální vazby hrají zásadní roli pro naše duševní zdraví

Na základě zjištěných údajů je zřejmé, že osamělost je naléhavým problémem v celé Evropě. Ženy (57 %, ČR 62 %) ji vnímají častěji než muži (Evropa i ČR 46 %) a tento pocit klesá s věkem. Navzdory tomu, že příslušníci mladé generace uvádějí nejvyšší míru celkového štěstí, jsou to právě oni, kdo s pocity osamělosti nejvíce bojuje – 61 % Evropanů (66 % Čechů) ve věku 18 až 24 let. U lidí starších 70 let je to 33 % (Evropa i ČR).

Zároveň prokazatelně existuje silná souvislost mezi fyzickou a duševní pohodou: Většina Evropanů, kteří se po fyzické stránce cítí v pořádku, totiž hodnotí své duševní zdraví pozitivně (83 %, ČR 77 %), zatímco mezi těmi, kteří se necítí fyzicky fit, je to jen 28 % (ČR 26 %). Podobná provázanost pak existuje i v případě osamělosti. Téměř 70 % Evropanů (67 % Čechů), kteří se necítí fyzicky fit, si zároveň připadá osaměle, a ti, jejichž duševní zdraví je špatné, zažívají pocity osamělosti dokonce v 86 % případů (v ČR 85 %). Zvláště zranitelní jsou v tomto ohledu mladí dospělí – devět z deseti Evropanů (90 %, ČR 93 %) ve věku 18 až 24 let se špatným fyzickým a duševním zdravím uvádí, že se cítí osamělí.

Možná řešení rozšířeného fenoménu osamělosti

Téměř polovina Evropanů (46 %, ČR 42 %) považuje zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem za klíč ke zmírnění osamělosti a řešení souvisejících problémů v oblasti duševního zdraví. Kromě toho se 43 % respondentů (ČR 46 %) domnívá, že by změnu mohla přinést lepší ekonomická situace. Za další potenciální řešení je považována také změna v oblasti využívání sociálních médií – 30 % Evropanů (31 % Čechů) navrhuje omezit čas strávený u obrazovek a displejů a dalších 14 % (ČR 7 %) volá po zobrazování realističtějších typů postav v online sociálním prostoru. 27 % Evropanů (17 % Čechů) se dále domnívá, že klíčem k řešení problému by mohlo být zlepšení přístupu k terapii.

Prevence a léčba

O duševní zdraví Pražanů se od počátku příštího roku…

  • 12 září, 202426 září, 2024
  • by budskap

“Název jsme vybrali proto, že v každém z nás slovo zahrada evokuje příjemné pocity, pohodu a klid. A věříme, že právě to u nás najdou všichni klienti. V Zahradě pro duši nebude žádné duševní onemocnění ostuda nebo stigma. Lidé s bolavou duší v ní najdou zázemí, podporující prostředí a respekt,” řekla Udženija.

Od ledna příštího roku budou v Zahradě pro duši centra a služby, které nyní poskytuje Dům tří přání. Spadá sem Dům Přemysla Pittra, Krizová pomoc dětem, Centrum pro rodiny Delta, Centrum pro děti Mezipatro, Centrum rodinné terapie Horizont a Centrum duševního zdraví pro děti. Podle Udženije následně budou přibývat další služby.

Prvním krokem při zřizování nové organizace bylo v úterý 10. září otevření nového krizového centra na pomoc dětem v Praze 2. Ve středu 9. října město otevře centrum perinatální duševní péče, které bude sídlit v Poliklinice Zelený pruh v Praze 4. “Je to unikátní a v naší republice první komplexní zařízení tohoto druhu, které bude poskytovat péči ženám v nejkřehčím období jejich života,” dodala Udženija.

Děti a mateřství

Ministerstvo školství připravuje opatření ke zlepšení duševního zdraví dětí

  • 4 června, 2024
  • by budskap

“My máme vlastně nejhorší výsledky mezi zeměmi OECD v tom, jestli se žáci cítí ve škole dobře. Což není tak, že by to byla něčí vina, to může být otázka vztahů někde se spolužáky, někde s rodiči, někde něčeho úplně jiného a je to něco, co musíme brát v potaz,“ řekl náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Nastavení systému financování školních psychologů a speciálních pedagogů v běžných základních školách se věnuje novela školského zákona, ke které ministerstvo vypořádává připomínky. Služby těchto pracovníků by se měly zavádět do škol postupně v následujících letech, novela by mohla začít platit od roku 2025. Každá ZŠ nad 180 dětí by měla podle Nantla v případě, že bude novela schválená, dostat peníze na školního psychologa. Menší školy by mohly mít odborníky sdílené. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) bude proto potřeba zajistit i odborníky. Ministerstvo proto bude s vysokými školami jednat o možnostech navýšení kapacit studijních programů těchto oborů.

Úřad chce v příštím školním roce pracovat i na úpravě metodických doporučení k předcházení vzniku duševních problémů a rizikového chování u dětí. Zároveň chce vytvořit i návrh monitoringu šikany ve školách. Nyní nemají školy podle resortu povinnost zaznamenávat případy šikany, na rozdíl od úrazů. Šikana dosud není podle ministerstva definovaná v právním řádu, ministerstvo by mělo i posoudit nezbytnost právní úpravy. Školy by neměly mít obavu případy šikany hlásit, naopak by měly být motivované k tomu, aby si řekly o pomoc, uvedl zmocněnec ministerstva pro dětské duševní zdraví Ferdinand Hrdlička. Zároveň by úřad chtěl navázat spolupráci s policejním prezidiem ohledně sdílení anonymizovaných dat o výskytu sebevražedného jednání žáků.

Do roku 2027 by pak ministerstvo chtělo například zvýšit možný počet třídnických hodin a věnovat se i přípravě a vzdělávání třídních učitelů. Ministerstvo chce podle Nantla klást větší důraz na prevenci, která by měla pomoci snížit nápor na specializovaná pracoviště, která často nemají potřebné volné kapacity.

Vytvořit chce do roku 2027 i krizové intervenční týmy u vybraných středisek výchovné péče. Ty by měly být schopné do 36 hodin dorazit do školy zasažené krizovou situací a pomoci školní komunitě situaci zvládnout a vyrovnat se s jejími následky. K podpoře duševního zdraví by podle Nantla měl přispět i nový rámcový vzdělávací program, podle kterého by se od září 2027 mělo ve školách učit.

Doporučené články

BFM: Agresivita, horší soustředění, stres aneb dopady vedra na…

  • 24 srpna, 2023
  • by budskap

NÁRŮST AGRESIVITY

Nejviditelnějším příznakem našich přehřátých mozků je bezpochyby nárůst agresivity. Je to jev, který pozoruje mnoho profesionálů přicházejících do styku s veřejností, například policisté a zdravotníci.

“Po prvních 48 hodinách horkého počasí pozorujeme nárůst agrese, který může přerůst až ve fyzické násilí,” uvedl vědec a psychiatr v nemocnici v Marseille Guillaume Fond. “Naštěstí se to netýká celé populace. Ale lidé, kteří mají sklony k agresi, v teplých dnech snáze přejdou od slov k činům,” dodává Fond.

Míra agresivity je jen těžko měřitelná, vědci přesto potvrdili vyšší počet násilných trestných činů v horkých dnech. Tento závěr potvrzují například studie z Finska, Spojených států nebo Jihoafrické republiky.

Analýza zveřejněná v odborném časopise Science a shrnující více než 60 studií na toto téma dospěla k závěru, že počet lidských konfliktů všeho druhu roste v případě vysokých teplot i při jiných významných klimatických výkyvech.

MÉNĚ SOUSTŘEDĚNÍ STUDENTI

Teplo nás také rozptyluje od soustředění se, zhoršuje naši paměť a obecně naši schopnost zpracovávat informace. Nejlépe je to poznat na studentech a jejich učení se.

Vědci analyzovali výsledky milionů studentů v testech PSAT, které předcházejí přijímacím zkouškám na vysoké školy v USA. “Bez klimatizace, pokud je ve školním roce o jeden stupeň Fahrenheita víc (zhruba 0,5 stupně Celsia), schopnost učit se klesá o jedno procento,” shrnuli vědci závěry svého bádání v analýze zveřejněné v roce 2020 v časopise American Economic Journal.

Horko dopadá i na nejmenší děti. “Vlny veder ovlivňují schopnost dětí soustředit se a učit se, což ohrožuje jejich vzdělávání,” varovala loni v červenci zpráva UNICEF.

KORTIZOL, HORMON STRESU

Vliv horka na naši mysl lze vysvětlit několika způsoby, jedním z nich je chemie. “Mozek je stejně jako celé lidské tělo z 80 procent tvořen vodou a trpí horkem,” vysvětluje Jérôme Palazzolo, psychiatr a výzkumný pracovník na univerzitě v Nice. “V reakci na snížení zavodnění mozku tělo aktivuje adaptační mechanismus, jehož výsledkem je zvýšená sekrece kortizolu a adrenalinu, hormonů, které nás uvádějí do stavu extrémní ostražitosti. To u některých lidí vede ke stresu nebo dokonce k úzkosti,” vysvětluje Palazzolo.

Horko ovlivňuje náš spánek, a tak nepřímo dopadá i na naši mysl. “Horko brání v kvalitním spánku. Budí nás a narušuje naše spánkové cykly (lehký, hluboký, REM…). A už dlouho víme, že spánek ovlivňuje náš duševní stav,” uvádí Palazzolo.

“Nejde ani tak o vedra, jako o noční teploty,” zdůrazňuje Fond. “Pokud je (teplota) příliš vysoká, zhoršuje to naši schopnost regenerace,” dodává.

EKOLOGICKÁ ÚZKOST

K těmto fyzickým reakcím na vedro se v poslední době přidal další fenomén: ekologická úzkost. Tento termín, který se poprvé objevil kolem roku 2020, je definován jako utrpení a úzkost pociťované v souvislosti se změnou klimatu a kvůli ničení biologické rozmanitosti člověkem.

“Ekoúzkost vzniká v důsledku prudkého uvědomění si klimatické situace v kombinaci se silným pocitem bezmoci,” popisuje psychiatr Fond, který zdůrazňuje, že se “v žádném případě nejedná o psychickou poruchu”. “Ve skutečnosti jde spíše o zdravou reakci,” zdůrazňuje tento člen výzkumné komise pro zdraví a klima při nemocnici v Marseille.

Pro lidi, kteří trpí ekologickou úzkostí, nejsou horka synonymem prázdnin a odpočinku. S množícími se vlnami veder a každoročním překonáváním rekordů je pro ně těžké nemyslet na globální oteplování.

“Není to důvod ke konzultaci, ale je to něco, o čem hodně mladých pacientů mluví,” říká Fond.

Všechny tyto faktory dohromady pak vytvářejí léto, které pro některé lidi opravdu není jednoduché. Někteří psychiatři, jako například Američanka Cynthia Rosenthalová, jdou tak daleko, že hovoří o sezonní depresi. Vedle zimních depresí by se tak teď stále častěji mohly objevovat i deprese letní.

Děti a mateřství

Děti s duševními problémy mohou v Praze využít nového Centra duševního…

  • 13 září, 2022
  • by andrlovak1

Cílem CDZ, které nyní sídlí v Korunovační ulici v Praze 7, je mimo jiné pomoci dětem a mladým lidem předcházet rozvoji duševního onemocnění a zvyšovat kvalitu života dětí a adolescentů s diagnostikovaným duševním onemocněním. Podpory od týmu se dostane i rodinám klientů.

 

Dnes otevřené CDZ je jedinou zdravotně-sociální službou tohoto druhu v Praze a třetí v Česku, uvedla v tiskové zprávě manažerka propagace a komunikace organizace Dům tří přání Iveta Bajerová. Služba je poskytována bezplatně pro klienty do 18 let věku s trvalým bydlištěm v Praze. Na CDZ se mohou obracet pracovníci sociálních či zdravotnických služeb, ale i školy nebo rodiče. Pomoc bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění, dotací a grantů. Podpora týmu je podle informací na webu organizace časově omezena na tři až šest měsíců.

 

Za dva roky pilotního provozu činnosti týmu se podle ředitelky Flemrové ukázalo, že služba je potřebná a velmi vyhledávaná. Důvodem je podle ní vzrůstající počet klientů cílové skupiny a nedostatek dětských psychiatrů a psychologů. Nejčastějšími klienty byly děti, které se potýkaly s úzkostmi, depresí, poruchami příjmu potravy či měly sebevražedné tendence.

 

Činnost centra podpořil pražský magistrát udělením dotace 888.000 Kč. Podle Johnové, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v metropoli, Praha svou finanční podporou CDZ navazuje na ministerstvo zdravotnictví. To podporovalo pilotní projekty, s jejichž koncem ale podle Johnové podporu ukončilo.

 

“V pilotním režimu otestovaná služba by velmi chyběla, proto jsme se rozhodli tento unikátní tým pečující o duševní zdraví dětí a mladých lidí dále rozvíjet,” řekla.

 

Dům tří přání je nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je pomoc dětem a jejich rodinám v náročné životní situaci. Poskytuje terapeuticky zaměřené služby ohroženým dětem, které trápí například rodičovské konflikty, krize v rodině, neshody s vrstevníky, traumatické zážitky či duševní onemocnění. Organizace byla založena v roce 2001. V roce 2021 jejích služeb využilo 623 rodin, vyplývá z výroční zprávy organizace.

 

Prevence a léčba

Mozku svědčí přátelé i duševní činnost, uvádí Světová zdravotnická organizace

  • 10 srpna, 2022
  • by andrlovak1

WHO vyzývá země světa, aby učinily více pro zdravý vývoj mozku a jeho udržování v dobré kondici. Každý třetí obyvatel Země během života zakusí neurologickou nemoc. Tato onemocnění jsou také druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po onemocněních srdce, píše WHO.

 

Lidé mohou pro své duševní zdraví udělat mnohé. Jde například o celoživotní vlastní rozvoj a osvojování nových schopností. Lidé s duševně podněcujícími povoláními jsou podle expertů vystaveni menšímu riziku, že onemocní demencí. Mají totiž menší množství proteinů, které zabraňují tvorbě vazeb mezi nervovými buňkami mozku.

 

Mozku prospívá také používání cizích jazyků, provozování hudby, čtení a výměna názorů s druhými lidmi. Lidé s větším počtem sociálních vztahů v dospělém věku mají podle jedné studie rozsáhlejší mozkové struktury v kůře mozkové než osamocení lidé.

 

“Sociální izolace a osamocenost v pozdějším dospělém věku jsou spojeny s vyšším rizikem narušení kognitivních schopností a demence,” upozorňuje WHO.

 

Prevence a léčba

Onkologickým pacientům pomůže i nová aplikace na podporu duševního zdraví

  • 2 června, 2022
  • by andrlovak1

V aplikaci jde o osmitýdenní program, který je postavený na pozitivní psychologií a autogenním tréninku. “V aplikaci jsme dali dohromady komponenty, u kterých studie a klinická zkušenost ukázaly, že mají největší dopad na duševní zdraví těch lidí a pospojovali jsme je do logického osmitýdenního celku. Uživatelé se tak v každém týdnu naučí jedno základní téma, kdy si ho v průběhu týdne procvičují v podobě videí, textů a her. Následně postupují do dalšího týdne, kde zúročí to, co se naučili a učí se nové,” popsal klinický psycholog Miroslav Světlák.

 

Zapojit do aplikace – do programu, se podle něj mohou v tuto chvíli všichni pacienti Masarykova onkologického ústavu, a to bez ohledu na diagnózu či fázi léčby. I lidé, kteří už léčbu úspěšně ukončili. Vědci ale neodmítnou ani pacienty z jiných zařízení. Zapojit se lze od pondělí 6. června, informace lze získat i na www.mou-mindcare.cz.

 

Vstupem do aplikace se pacient stane součástí testovací studie, která potrvá dva roky. Podle Světláka to v tuto chvíli nejde udělat jinak, protože vědci podle něj potřebují mít zpětnou vazbu, aby zjistili, jak bude aplikace fungovat. “Ideálně chceme nabrat několik set pacientů, pokud se jich přihlásí tisíce, tak jen dobře. Může se například stát, že se přihlásí 500 lidí a reálně program dokončí 20. A pro nás je pak velmi důležitá informace, co to bylo za lidi, kteří ji dokončili a naopak, co to bylo za lidi, kteří skončili a proč. A to z toho důvodu, abychom mohli vyvinout mnohem sofistikovanější aplikaci,” řekl Světlák.

 

Masarykův onkologický ústav se na kvalitu života pacientů zaměřuje podle náměstka pro komunikaci, strategii a vzdělávání ústavu Jiřího Šedy zaměřuje cíleně. “Psychická podpora pacienta je absolutně nezbytná rovina léčby a těžko bez ní dosáhneme uspokojivých výsledků. Máme zkušenost, že špatný psychický stav pacienta se zásadně podílí na celkové kvalitě života jak samotného pacienta, tak i jeho blízkých. Jsme proto rádi, že budeme mít pro naše pacienty platformu, která jim může nabídnout řadu nástrojů, jako svoje prožívání nemoci a celkově svůj psychický stav zlepšit,” dodal Šedo.

České zdravotnictví

Na dotace na sociální služby center duševního zdraví bude…

  • 4 května, 20225 května, 2022
  • by andrlovak1

“Jedná se například o děti, o pacienty s demencí, osoby, které se potýkají se závislostí, či lidi s nařízeným ochranným léčením,” píše se v tiskové zprávě. Centra jim umožňují fungovat v domácím prostředí bez hospitalizace, dojíždí za nimi terénní týmy nebo navštěvují ambulance. V týmech, které o pacienty pečují, pracují lékaři psychiatři, psychologové, sociální pracovníci a zdravotní sestry.

 

Hlavním cílem reformy duševního zdraví, do níž šly z evropských a norských fondů miliardy korun, je nastavení systému péče, který by umožnil snížit počet lůžek v psychiatrických nemocnicích a o propuštěné pacienty pečovat ambulantně. Péče v komunitě je navíc asi o 300.000 korun ročně levnější než hospitalizace. V nemocnicích pak nižší počet pacientů umožní vybudovat přívětivější zázemí, jako jsou menší pokoje s méně lůžky nebo samostatná sociální zařízení.

 

Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) některé kroky reformy kritizoval, vadily mu zejména výdaje na strategické materiály, které označil za “filosofické stati”. Ty jsou ale podmínkou evropského financování projektů obecně. Žádný důvod nevidí Válek ani v pokračování fungování Rady vlády pro duševní zdraví při Úřadu vlády ČR, která byla zřízená v roce 2019 a vedl ji přímo bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

České zdravotnictví

Na 3. lékařské fakultě UK funguje od září centrum pro…

  • 17 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Důvodem pro zavedení služby Kontaktního místa pro duševní zdraví byl rostoucí počet studentů, u nichž se projevily psychické problémy v souvislosti s omezeními v době epidemie, uvedl proděkan fakulty David Marx. Podle něj ze zjištění z konce loňského roku plyne, že okolo čtvrtiny studentů UK může trpět znaky středně těžké nebo těžké deprese. Průzkumu se zúčastnilo 7697 studujících. Na 3. lékařské fakultě se do něj zapojilo asi 500 posluchačů, tedy zhruba polovina všech, dodal. Zřízení centra by podle něj mělo pro studenty zvýšit dostupnost péče o duševní zdraví a umožnit jim včas řešit problémy.

 

Centrum vede psychiatr Jan Michálek, vedle něj v něm působí ještě jeden psychiatr a dva psychologové. Služba by měla být dominantně nízkoprahová tak, aby pro studenty nebylo složité se k ní dostat, uvedl Michálek. Zájem je podle něj velký. Studenti se mohou přihlásit anonymně přes on-line kalendář. Vypsané termíny se většinou obsadí do 24 hodin, potom registrovaní čekají v průměru dva týdny až měsíc, než přijdou na řadu, řekl. Při konzultaci dostanou tipy, jak mohou dál postupovat. Často jde o jednorázové návštěvy, dodal.

 

Dosud podle něj využívali konzultací hlavně mladší studenti, pro které byl náročný přechod ze střední na vysokou školu a v době epidemie se navíc nepotkávali s dalšími posluchači a učiteli. Dalšími tématy, která studující trápí, jsou podle Michálka vztahy mezi lidmi, problémy v rodině a stres. Pokud jde o urgentní záležitost, mají podle Marxe studenti informaci, že mohou kontaktovat horkou linku a jejím prostřednictvím získat okamžitou pomoc.

 

Stoupl počet sebepoškození

Třetí lékařská fakulta UK nabízí studentům podporu duševního zdraví studentů od roku 2010. Dosud pro ni takto pracovali dva psychologové, řekl Marx. Ještě před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2019 podle něj stoupl počet sebepoškození a zhruba se ztrojnásobil počet studentů, kteří museli vyhledat pomoc. V průzkumu potom uváděli, že často nemají na koho se s žádostí o konzultaci obrátit. I proto nyní podle Marxe fakulta podporu rozšířila.

 

Míra deprese u studentů lékařských fakult je obvykle vyšší než u ostatních posluchačů vysokých škol, upozornil. Za příčinu se většinou označuje náročnost studia. Naopak loni ale podle průzkumu trpěli medici proti ostatním duševními problémy méně, řekl Marx. Důvodem může být zřejmě třeba to, že se na lékařských fakultách studenti potkávali na prezenční výuce a mohli se cítit víc užiteční, míní.

Prevence a léčba

Centrum duševního zdraví v Pardubicích je po půlroční rekonstrukci

  • 13 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Centrum v Bělehradské ulici provozuje organizace Péče o duševní zdraví. Pomáhá lidem s duševním onemocněním, jako je schizofrenie či těžké chronické deprese. Klienti tam mohou trávit volný čas. Volně přístupné je centrum v úterý odpoledne a pátek dopoledne, v ostatní časy ve všedních dnech po domluvě s personálem.

 

“Vzhledem k tomu, že se zařízení rozrostlo o zdravotnický personál a hlavně výrazně navýšilo počty klientů, bylo nutné kapacitně navýšit i prostory střediska,” řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

 

Jsou tam nové kanceláře, konzultační místnosti i ordinace psychiatra, také denní centrum, kam mohou klienti přijít, setkávat se s ostatními a v případě potřeby se i umýt a vyprat si oblečení.

 

Komunikace s klienty je důležitá

Pracovníci s klienty řeší léčbu diagnostikovaného onemocnění i osobní rozvoj, budování sebedůvěry, navazování vztahů, návrat k volnočasovým a pracovním aktivitám. Tým spolupracuje také s blízkým okolím klientů, jeho lékaři či dalšími odborníky a institucemi, uvedl vedoucí střediska Artem Vartanyan.

 

“Nabízíme klientovi podporu v místě, kde se cítí bezpečně, ideálně doma. Tak, aby nemusel být hned hospitalizován v nemocnici či jiném zařízení. V kontaktu s ním můžeme být i několikrát denně, kontakt nepřerušujeme ani v době jeho hospitalizace,” uvedl sociální pracovník centra Jan Rybička.

 

Pardubice podporují centrum dotacemi na letošní a příští rok dostane celkem 621.200 korun. Na rekonstrukci radnice dala 1,5 milionu korun. Zřízení center duševního zdraví vychází ze Strategie reformy psychiatrické péče a jejich cílem je začlenění lidí s dlouhodobým duševním onemocněním do běžného života. Pardubické centrum vzniklo v roce 2019.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS