Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Praha dá příští rok na boj se závislostmi 69,6…

  • 4 listopadu, 2024
  • by budskap

Magistrát podpoří boj proti závislostem ve 12 kategoriích. V nich je kromě zmíněných dále například krátkodobá a střednědobá lůžková péče, péče v terapeutických komunitách, doléčovací programy, služby pro uživatele drog ve výkonu trestu a ve vazbě nebo detoxifikace.

Účelem programu je podpora adiktologických služeb a rozvoj jejich sítě na základě aktuálních potřeb a možností, píše se v dokumentu. O dotaci mohou požádat fyzické nebo právnické osoby působící v adiktologii a jsou držiteli platné certifikace odborné způsobilosti od Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Výzkumy a studie

Psychedelika by se mohla využívat podle expertů k léčbě duševních…

  • 29 května, 2024
  • by budskap

Psychedelika mění vnímání, nálady a vědomí. Zájem o ně odstartoval v minulém století objev LSD. Jeho využití v léčbě psychických nemocí zkoumalo i někdejší Československo, patřilo k významným výzkumným centrům. Proces zastavil celosvětový zákaz LSD na začátku 70. let. V posledních letech výzkumů o léčebných účincích přibývá. V Česku na nich pracuje Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ).

“Česká republika by měla zásadně pomoci při zavádění inovativních možností léčby. Výzkumu psychedelik se věnujeme přes 20 let, máme řadu publikací. Dnes se takřka exkluzivně věnujeme klinickým studiím, výzkumu a zavádění do praxe. Formulovali jsme něco, čemu říkáme český model,” uvedl na konferenci vedoucí Centra pokročilých studí mozku a vědomí v NÚDZ Jiří Horáček. Podle něj by se psychedelika měla zbavit stigmatu drogy. Nejsou návyková. Vycházet by se mělo z vědeckých důkazů a analýzy nákladů. Upravit by se měla legislativa na podporu výzkumu a k uvedení do praxe.

Podle vedoucího Centra pro výzkum psychedelik NÚDZ Tomáše Páleníčka se ústav účastní evropské části studie o léčbě duševních nemocí pomocí MDMA. Podotkl, že o psychedelicích se mluví jako o antidepresivech s rychlým nástupem. U tradičních léků se čeká týdny, než zaberou. U části pacientů nefungují. Zkoušejí se pak další. Mívají navíc nežádoucí účinky. “Lidé s depresí mohou trpět v řádu měsíců i let, než se jim dostane pomoci,” podotkl Páleníček. Stejně jako další účastníci konference zmínil psychedelickou renesanci. Přiblížil studie s podáním ketaminu či psilocybinu. Výsledky potvrdily rychlý efekt, který přetrval několik měsíců.

Duševní onemocnění pomocí psychedelik léčí v Česku klinika Psyon. Poskytuje ketamin při asistované terapii. Horáček přiblížil výsledky pěti stovek pacientů. Většina z nich dostala jednu dávku s psychoterapií. Stav se zlepšil, úzkosti vymizely, účinek vydržel asi šest měsíců. “To je argument, který je zásadní i pro plátce a nastavení systému,” řekl Horáček.

Využití psychedelik vidí odborníci nejen při léčbě duševních nemocí, ale také roztroušené sklerózy, parkinsona či závislostí. Účinky prokázaly studie u posttraumatické stresové poruchy. Podle expertů by psychedelika mohla pomoci zvládnout traumata lidem, kteří prošli válkou na Ukrajině – vojákům i civilistům.

S veterány pracuje i nizozemský psychiatr a poradce nizozemského ministerstva obrany Eric Vermetten. “Usilujeme o to, aby se z MDMA stal léčivý přípravek… Můžeme říct, že asistovaná terapie dělá zázraky,” uvedl expert. Podotkl, že americký úřad pro léčiva by mohl asistovanou terapii v červenci schválit. V Evropě se čeká na klinické výsledky.

Experti poukazují i na to, že farmaceutické firmy se na vývoj léků na duševní potíže nezaměřují. Zatímco podle Vermettena se za poslední desetiletí objevilo asi 120 nových molekul pro léčbu neurologických chorob, v psychiatrii dvě. “Big Farma (velké farmaceutické společnosti) už 30 let neinvestuje do výzkumu léčby. Jen se zlepšuje několik typů medikací. Proto přichází neuvěřitelná vlna renesance psychedelik,” řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je užívají tisíce lidí v Česku nejen kvůli zážitku, ale právě k terapii či ke zmírnění stresu. “Hledají je bohužel v nelegální nabídce,” podotkl Vobořil.

Prevence a léčba

Praha chce navýšit počet míst, kde se budou nabízet…

  • 2 června, 20222 června, 2022
  • by andrlovak1

Praha má nyní připravený plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území Prahy rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu. “Během roku 2023 a 2024 by se měla podle tohoto plánu rozšířit síť stávajících služeb,” řekla Johnová, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v hlavním městě.

 

V červnu by podle plánovaného harmonogramu měli dokument projednávat radní hlavního města a následně v témže měsíci zastupitelé. Pokud jimi bude dokument schválen, začne Praha na podzim hledat spolu se zástupci pražských městských částí a s poskytovateli adiktologických služeb konkrétní lokality a objekty, kde se budou služby nově poskytovat.

 

Podle navrhovaného plánu by se v Praze měl zvýšit mimo jiné počet kontaktních center (KC) pro osoby trpící závislostí. Nyní v Praze fungují tři taková zařízení. Podle Johnové by měla v následujících letech vzniknout nová KC a ta stávající postupně snižovat svou kapacitu. Podle analýzy dostupnosti a potřebnosti adiktologických služeb, kterou pro Prahu připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), by bylo potřeba, aby v Praze fungovalo devět KC. Na tento počet chce nyní Praha podle Johnové cílit. V kterých městských částech je vznik nových KC zvažován, radní neuvedla.

 

Stávající kapacita nabízených adiktologických služeb je podle zástupců metropole a poskytovatelů služeb nedostatečná. Platí to zvláště pro péči o stárnoucí osoby potýkající se se závislostí, uvedla Martina Těmínová, ředitelka organizace SANANIM, která KC provozuje v Praze 5.

 

Johnová již dříve uvedla, že v Praze je asi 30 procent všech problémových uživatelů nelegálních návykových látek v republice a asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů či zemí.

 

Zpravodaj

AFP: Jak se Estonsko zbavilo nebezpečné drogy fentanyl

  • 15 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Tallinn 16. února (ČTK/AFP) – Jaan Väärt sedí vzadu v dodávce přeměněné na mobilní kliniku před skříňkou plnou léků proti předávkování a sterilních jehel. Vzpomíná, jak se v roce 2001 v Estonsku rozšířila nebezpečná droga fentanyl, píše agentura AFP.

“Sám jsem se předávkoval tak čtyřikrát do měsíce. Mnoho lidí na to zemřelo,” říká. Žlutavý prášek je padesátkrát silnější než heroin. Stačí několik zrnek a zemřete.

“Ztratíte vědomí, přestanete dýchat,” popisuje Väärt. Kdo přežil, mohl mluvit o štěstí. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost uvedlo, že od roku 2001 v Estonsku zemřelo na předávkování více než 1600 lidí. Smrt způsobil většinou fentanyl, ale i další syntetické opiáty.

Malá baltská země s 1,3 miliony obyvatel tak zaujímala v přepočtu na jednoho obyvatele první místo v Evropské unii, na předávkování zde zemřelo několikrát více lidí než je evropský průměr.

Loni počet mrtvých klesl na 39. Toto číslo je po 15 letech nejnižší, ještě v roce 2012 předávkování usmrtilo 170 lidí. Je to jedna z vzácných dobrých zpráv ve světové historii boje proti drogám.

Tento úspěch vzbudil pozornost dalších zemí, kde je fentanyl rozšířen, včetně Spojených států, kde tato droga loni zabila 32.000 lidí.

Sám Väärt po šesti letech závislosti na vysoce rizikových drogách dokázal v roce 2004 díky rehabilitačnímu programu přestat. “Bylo to buď vězení, nebo smrt, nebo život bezdomovce. Rozhodl jsem se s drogami skoncovat,” říká.

To však byl jen první krok. “Bylo mi šestadvacet let, když jsem přestal brát drogy. Ptal jsem se sám sebe, co teď budu dělat. Vrátit se k mamince? Moji kamarádi se mezitím stali podnikateli nebo lékaři. A já jsem nebyl nic,” říká.

Dnes Jaan Väärt hraje klíčovou roli v boji proti fentanylu. Koordinuje síť rehabilitačních center a výměnu injekčních stříkaček, které financuje ministerstvo zdravotnictví.

Mobilní klinika zastavila ve čtvrti Mustamäe v Tallinnu, kde se Väärt a jeho kolegové pravidelně setkávají s narkomany a poskytují jim sterilní jehly, dávají rady nebo jim jen tak naslouchají.

Tým také distribuuje naloxon, lék v podobě nosního spreje, který v případě předávkování může zachránit život. Program s poskytování naloxonu byl zahájen v roce 2013, rok poté, co se předávkoval nejvyšší počet lidí. To přimělo vládu, aby důrazně zareagovala, ačkoli boj proti drogám byl vyhlášen za národní prioritu již v roce 2005.

Školení dostalo na 2000 konzumentů drog, členů jejich rodin či policistů. Největší úspěch přišel v roce 2017, kdy policie zlikvidovala velkou laboratoř a rozbila síť překupníků, kteří vozili drogu z Ruska.

Fentanyl sice z estonského trhu zcela nevymizel, protože přicházejí nové deriváty z Číny a stoupá prodej drogy přes internet. Avšak mezinárodní černý obchod směrem do Estonska výrazně poklesl.

Pověst estonského receptu překročila hranice a zahraniční experti v něm hledají odpovědi na vlastní problémy s opiáty.

Jaan Väärt ve své mobilní klinice věří, že klíč k tomu, jak pomoci lidem přestat brát drogy, je jednoduchý. “Tady mají prostor k tomu, aby si sedli a aby se jich někdo zeptal, jak se jim vede,” říká bývalý narkoman. “Často mi moje zkušenosti a vzpomínky pomáhají hledět dále než k závislosti, vidět před sebou malého chlapce nebo děvče, které potřebují pocit bezpečí,” dodává.

pel ank

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS