Karlovarský kraj chce zavést on-line pohotovost pro děti i dospělé
Pro děti a dorost bude podle náměstka hejtmanky Petra Kubise (ANO) zajištěn praktický lékař pro děti a dorost nebo pediatr. “Podstatou této služby je konzultace lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Řešit se takto dají méně závažné problémy, které ale potřebují okamžité stanovení vhodného léčebného postupu a předepsání medikace,” řekl Kubis, který má v kraji na starosti zdravotnictví. Lékař by se podle smlouvy měl pacientovi ozvat do třiceti minut od požadavku pacienta na spojení s lékařem. Po konzultaci mu odešle i eRecept či lékařskou zprávu.
V Jihočeském kraji službu nehradí zdravotní pojišťovna, ale náklady s ní spojené platí kraj. Podle odhadu by služba mohla stát asi 14 milionů korun ročně. Dodavatel, jehož Jihočeský kraj vybral v zadávacím řízení, poskytuje nejen softwarové řešení, ale i zajistil i lékaře. Za první dva měsíce od uvedení služby, tedy od srpna, si aplikaci stáhlo na 20.000 uživatelů a zhruba 4000 z nich služby skutečně využilo, zjistila ČTK.
Právě nedostatek lékařů je hlavním důvodem, proč je v posledních letech stále obtížnější zajistit pohotovostní služby pro pacienty v Karlovarském kraji. Z celkového počtu 127 lékařů – praktiků je v kraji 51,2 procenta ve věku nad 60 let a 34,7 procenta je starší 65 let. Ještě vyšší je věkový průměr u dětských lékařů, v kategorii 65 let a více je 43,9 procenta lékařů. Karlovarský kraj sice platí stipendia studentům lékařských fakult, ale než se budou moci ujmout praxe v kraji, snaží se udržet finančními pobídkami v praxi i lékaře, kteří jsou v důchodovém věku.
Krajská rada na svém pondělním zasedání schválila vyhlášení zadávacího řízení na veřejnou zakázku Zajištění poskytování distanční zdravotní pohotovostní služby v Karlovarském kraji prostřednictvím on-line komunikační platformy. Služba by byla dostupná obyvatelům s trvalým pobytem v kraji.
“Projekt on-line pohotovosti se dá připravit a spustit relativně rychle, což je jeho největší benefit. Nemocným lidem navíc tato služba ušetří cestu k lékaři ve chvíli, kdy se necítí dobře,“ dodala karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
V současné době v Karlovarském kraji působí pohotovostní lékařská služba ve třech nemocnicích, v Karlových Varech, Chebu a Sokolově. Pro obyvatele, kteří bydlí jinde nebo se nemají jak na pohotovost dopravit, je zajištění lékařské konzultace komplikované. Často tak využívají záchrannou službu, která je ale určená pro akutní ohrožení zdraví a života.