Plzeňský kraj letos zavede jako doplňkovou službu on-line lékařskou…
“Obecně se uvádí, že dojde k poklesu až o 20 procent návštěv na běžných pohotovostech. Jsem přesvědčen, že je to doplňková služba pro občany, kteří mají větší vzdálenost na pohotovosti, jsou třeba v odlehlých oblastech. Mohou využít spojení s lékařem přes webovou kameru. Lékař poskytne prvotní konzultaci, udělá anamnézu, pošle e-recept nebo rozhodne, jestli třeba maminka s dítětem má jet na běžnou pohotovost nebo rovnou do nemocnice,” popsal službu hejtman.
Kraj připravuje dokumentaci pro výběrové řízení. Materiály by měly potom projít radou a zřejmě i únorovým zastupitelstvem. On-line pohotovosti dokáže podle Farhana v republice zajistit několik firem. Kraj by nesjednával smlouvy přímo s lékaři, ale uzavřel by smlouvu s externím poskytovatelem služby, který by pak musel zajistit dostatečný počet lékařů pro pohotovost pro děti i pro dospělé.
V podmínkách by byla mimo jiné doba, do kdy se má videohovor uskutečnit. “Podle dosavadních zkušeností z jižních Čech je reakční doba asi 90 sekund od zavolání do uskutečnění videohovoru. Ve smluvních ujednáních je to asi 20 minut,” řekl hejtman. V případě on-line kontaktu přitom není důležité, v jaké části republiky sloužící lékař právě je. Cena, kterou bude kraj za službu platit, bude záležet na výsledku výběrového řízení. Farhan odhaduje, že by mohla být kolem 1,5 milionu korun měsíčně.
Opoziční zastupitel a lékař Richard Pikner (TOP 09) myšlenku nezavrhuje. “Je to alternativa, a pokud to pomůže snížit počty lidí na pohotovostech, bylo by to dobře. Ale osobně jsem skeptický k tomu, že by on-line pohotovost snížila počty lidí v běžných pohotovostech až o 20 procent. Může to narazit na nezájem. Ne každý ví, že skoro každá zdravotní pojišťovna už dnes poskytuje služby lékaře na telefon,” poznamenal. Není si jistý ani tím, zda bude on-line lékař bez znalosti konkrétního pacienta ochoten bez osobního setkání například vypsat e-recept.
V Plzeňském kraji jsou dětské pohotovosti při krajem zřizovaných nemocnicích v Domažlicích, v Klatovech a v Rokycanech, dále v nemocnici v Sušici, v plzeňské Nemocnici u sv. Jiří a na poliklinice v Tachově. Pohotovosti pro dospělé jsou v Domažlicích, ve Stodu, v Klatovech, v Rokycanech, v Sušici, v Plzni na Denisově nábřeží a na urgentním příjmu fakultní nemocnice, v Tachově, v Boru na Tachovsku a na výjezdové základně zdravotnické záchranné služby ve Stříbře na Tachovsku.