Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Vnitřní lékařství je páteří českého zdravotnictví – ale přetíženou

  • 20 února, 202520 února, 2025
  • by budskap

Po 10 letech proto vychází nový Národní program komplexní interní péče

 Praha, 20. 2. 2025 – Srdeční selhání, cukrovka, vysoký tlak – typická trojice nemocí, s nimiž se dnes a denně setkávají internisté u svých pacientů. Lidí se dvěma a více chronickými chorobami neustále přibývá. Kapacity 3 000 internistů, kteří se o ně starají, jsou téměř vyčerpané. Lékaři této specializace stárnou a mediky se pro obor daří nadchnout jen obtížně. Interna je náročná a úhrady od zdravotních pojišťoven klesají. Pokud tento obor – páteř české medicíny – tlak nevydrží, bude to mít pro zdravotní systém neblahé důsledky. Na to, co je třeba změnit, upozorňuje nový Národní program komplexní interní péče (NPKIP).

„Interna je páteří nemocniční péče, kterou doplňují internisté ambulantní. Obor lze přirovnat k desetiboji, kdy sportovec ovládá několik disciplín. Nestačí jen skvěle skákat, musí umět házet i koulí. Stejně tak internista pečuje o srdce, plíce, ledviny, zažívací trakt a další orgány. Jeho role je o to klíčovější, o co rychleji roste počet polymorbidních pacientů. Internista je schopen drtivou část péče o takto nemocné pokrýt. Jeho role je nezastupitelná,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti (ČIS) ČLS JEP.

Interní oddělení jsou s 8 807 lůžky na 291 pracovištích v rámci ČR nejpočetnější. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se péče na interních odděleních nemocnic v roce 2023 dostávalo 339 722 pacientům. To je ze všech oborů nejvíce. Jak uvádí prim. MUDr. Zdeněk Monhart, Ph.D., FEFIM, vědecký sekretář ČIS ČLS JEP, tento nápor nebude možné v budoucnu zvládat, pokud se systém nezmění. „Spektrum nemocných se za posledních 30 let zásadně změnilo. Podíl polymorbidních pacientů se pohybuje nad 40 % a stále roste. Osob se dvěma a více chorobami přibývá především ve věku nad 65 let. A ty představují 72,2 % všech hospitalizací na internách. Abychom péči nadále zvládali, potřebujeme mít dostatek lékařů a zároveň snížit pracovní zátěž, aby nám neutíkali k jednooborovým specializacím. V ambulantní sféře potřebujeme vyšší úhrady od pojišťoven. Tam je náš obor – v ekonomickém srovnání s jinými – znevýhodněn,“ vysvětluje prim. Monhart.

Podle předsedy sekce ambulantních internistů ČIS MUDr. Tomáše Hauera, by moderní internista měl mít dostatek kompetencí a být správně ohodnocen, jinak se mladí do oboru nepohrnou. „Průměrný věk lékařů naší specializace se pohybuje kolem 64 let,“ říká MUDr. Hauer. Připomíná, že pro stát je výrazně levnější zaplatit práci jednoho internisty než tří specialistů. „Na pacienta se díváme komplexně. Bereme v úvahu všechny jeho neduhy, věk, rodinné zázemí. Hlídáme počet a skladbu léků, které užívá. Zvažujeme také, jaká vyšetření by měl podstoupit, a zda pro něj nejsou zbytečně zatěžující,“ popisuje MUDr. Hauer.

Internisty sloužící na urgentních příjmech, také trápí rostoucí počet lidí, kteří přijdou s problémem, jenž by mohl později vyřešit praktický lékař. „Současná výše poplatku za ošetření v nemocnici mimo pracovní dobu v hodnotě dvou točených piv bohužel vede přibližně třetinu lidí k tomu, že jdou do nemocnice s triviálními potížemi. Nutnost ošetřování těchto pacientů v rámci ústavní pohotovostní služby přispívá k frustraci mladých lékařů v nemocnicích napříč všemi akutními obory. Uvítali bychom proto zvýšení poplatku za pohotovost,“ říká MUDr. Monhart, který je současně primářem Interního oddělení i oddělení Urgentního příjmu Nemocnice Znojmo. V této nemocnici se počet akutně přijatých k hospitalizaci dlouhodobě zásadně nemění. Zvyšuje se však číslo ambulantně ošetřených na urgentním příjmu. V roce 2005 zde internisté ošetřili přibližně 2 000 akutně nemocných pacientů, v roce 2024 to bylo již 8 000 – tedy čtyřnásobně víc. „Kvůli ošetření vyššího počtu často polymorbidních pacientů, které je odborně i časově náročné, zátěž lékařů roste,“ vysvětluje prim. Monhart.

Do budoucna by internistům mohla pomoci umělá inteligence. Například zrychlit diagnostický proces, a poskytnout tak lékařům více času na komunikaci s pacientem a jeho rodinou. Právě edukace je podle internistů cenným nástrojem u polymorbidních pacientů, které lze nasměrovat ke změně životního stylu. Pokud takový pacient zhubne, přestane kouřit nebo nadměrně pít alkohol, jeho chronické potíže se podle expertů výrazně zlepší.

„Vnitřnímu lékařství by ulevilo i zvýšení pravomocí vysokoškolsky vzdělaných zdravotních sester. Rozšíření kompetencí nelékařských zdravotnických pracovníků je nezbytné, ale vyžaduje aktivitu ministerstva zdravotnictví,“ uzavírá prim. Monhart.

Odhad Světové zdravotnické organizace předpokládá nárůst podílu populace nad 60 let z 12 % v roce 2015 na 22 % v roce 2050. Počet osob ve věku 80 let a vyšším by se měl od roku 2020 do roku 2050 dokonce ztrojnásobit.

Tisková zpráva

Počet diabetiků v ČR stoupá. VoZP upozorňuje na rizikové faktory…

  • 14 listopadu, 202428 listopadu, 2024
  • by budskap

Praha, 14. listopadu 2024 – V Česku významně roste množství lidí s onemocněním diabetes mellitus neboli cukrovkou. Každý třetí Čech starší 65 let je diabetik, nejvyšší nárůst této nemoci je patrný mezi 50. a 75. rokem života. Většina lidí onemocní diabetem v důsledku nadváhy, obezity, konzumace alkoholu či kouření. Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu s cílem podpořit prevenci, ale také zvýšit povědomí o cukrovce.

Diabetes vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce, kdy dochází ke sníženému přesunu cukru do buněk, které tak nemají dostatek energie. Zároveň se zvedá hladina cukru v krvi. Obvykle se projevuje nadměrnou žízní a močením, často i v noci.

„U cukrovky se rozlišují dva základní typy. Diabetes prvního typu tvoří méně než 10 % z celkového počtu onemocnění a nejčastěji bývá zjištěn v dětském až pubertálním věku. Mnohem rozšířenější je diabetes druhého typu, který často vzniká na základě nezdravého životního stylu a objevuje se nejčastěji mezi 45. a 50. rokem věku,“ uvádí MUDr. Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.

K diabetu se často přidružují vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a demence. Velkým nebezpečím je, že cukrovka zpočátku nebolí. Výživa tkání se ale v důsledku diabetu postupně zhoršuje a vede k uzavírání tepen, neuropatii, selhání ledvin a ztrátě zraku. Diagnózu určí lékař na základě laboratorního vyšetření hladiny krevního cukru.

„Preventivní prohlídky u praktického lékaře pomohou problém včas odhalit, nutné je dodržovat jeho pokyny a rady tak, aby bylo dosaženo dobré kompenzace diabetu a aby se zabránilo vývoji diabetických komplikací. Diabetes zatím není vyléčitelný, vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři však lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích. Půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě, snižuje riziko diabetu druhého typu o 30 %,“ dodává doktor Prokop.

Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje svým klientům finanční příspěvky v rámci preventivního programu POHYB. Pojištěnci si tak mohou vybrat například příspěvek až 500 Kč na plavání nebo příspěvek ve stejné hodnotě na cvičení a regeneraci pro dospělé. Příspěvky na pohybové aktivity pro děti činí až 1 000 korun, až 500 korun pak na plavání. Přehled všech poskytovaných výhod a podmínky jejich čerpání jsou k dispozici na webových stránkách www.vozp.cz/prispevky-na-prevenci.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech.
O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

www.vozp.cz

Výzkumy a studie

Lékař: Zvýšené riziko cukrovky má 45 pct mužů a 37…

  • 11 listopadu, 2024
  • by budskap

Pacienti s prediabetem by se měli začít více hýbat a zaměřit se na zdravější jídelníček. “Snažíme se pacienty edukovat, aby změnili životní styl, případně léčit obezitu, která je u nich velmi častá,” řekl ČTK Haluzík. Prediabetes může podle něj trvat i několik let, než se u nemocného cukrovka rozvine. Jeho léčba je ale podle něj obtížná v tom, že nejsou žádné přímo na něj určené léky a léky na obezitu, které pomáhají, jsou poměrně drahé a pacienti si je musí platit sami.

Cukrovka je podle odborníků zrádnou nemocí v tom, že její příznaky nejsou mnoho let výrazné. Nemocní jsou unavení, mohou mít lehce vyšší pocit žízně nebo se jim mohou hůř hojit rány. Proto podle lékařů trvá i několik let, než se u nich na nemoc přijde. “Často až ve chvíli, kdy je pacient v nemocnici s infarktem nebo jinými komplikacemi,” doplnil.

Vysoké riziko mají lidé, kteří jsou obézní. V české populaci je jich kolem 20 procent, jen třetina lidí má normální hmotnost. Jednoznačným parametrem je hladina krevního cukru nalačno, kterou může vyšetřit praktický lékař při preventivní prohlídce v 18, 30 letech a od 40 let ve dvouletých intervalech, kterou hradí pojišťovny. Do vyšetřování její orientační hodnoty se nově zapojují také některé lékárny, kde si je za řádově desetikoruny hradí pacient.

V největší síti lékáren Dr.Max se nechalo za říjen takto vyšetřit 2000 lidí. Riziko diabetu ukázalo vyšetření asi o dvou procent, u 30 procent možný prediabetes. “Věřím, že se přiblížíme 10.000 vyšetřených pacientů za měsíc nejen na diabetes,” řekl ředitel společnosti Jan Žák. Lidé se mohou na prevenci do jedné z 200 vybraných lékáren objednat, příští rok je v plánu také 150 zastávek speciálního auta DiaTour. Otestovat v něm bude možné i cholesterol nebo změřit krevní tlak. Podobné preventivní programy mají také další lékárny, například síť Benu.

Prevence a léčba

Lékaři: Dvě třetiny dospělých trpí nadváhou nebo obezitou, může…

  • 14 listopadu, 202314 listopadu, 2023
  • by budskap

Přes 80 procent pacientů IKEM s cukrovkou druhého typu má nadváhu nebo některý stupeň obezity, která podle Haluzíka mimo jiné zvyšuje právě riziko vzniku cukrovky. “Je to tím, že se nám stále ještě negativně mění životní styl, máme málo pohybu a snadnou dostupnost potravy,” řekl. “Před covidem jsme byli zvyklí si dojít pizzu sami koupit a teď si ji objednáme, aniž bychom vstali z postele,” řekl Haluzík. Problém se vyskytuje podle něj i u mladé generace. “Ten trend je negativní, lockdown za covidu a všechna ta omezení k tomu přispěla a ne všichni se vrátili do toho původního nastavení,” řekl Haluzík.

Vzhledem k tomu, že obezita v podstatě vyvolává cukrovku, chtějí lékaři obezitu léčit preventivně ještě před jejím vznikem, prakticky se to ale podle Haluzíka nedaří, protože takzvaná antiobezitika nemají úhradu z veřejného zdravotního pojištění. To by se mělo podle něj změnit, protože prevence je nejúčinnější způsob, který ušetří zároveň nejvíce peněz. Léky se však hradí pouze přímo diagnostikovaným diabetikům.

Mezi léky na hubnutí, určené právě pro diabetiky s obezitou, patří například přípravky Ozempic nebo Saxenda. “Tyto léky vedou nejen ke zlepšení kompenzace diabetu, ale také ke snížení hmotnosti, zlepšení hladin tuků v krvi a krevního tlaku. Některé z nich navíc snižují výskyt kardiovaskulárních komplikací, jako je například srdeční infarkt nebo cévní mozkové příhody,” uvedl Haluzík.

Předcházet nebo oddálit propuknutí cukrovky druhého typu se podle odborníků dá například pravidelností v jídle, omezením alkoholu, dostatkem příjmu ovoce a zeleniny, omezením velkého množství živočišných tuků v potravě nebo omezením tučných potravin, jako jsou tučné sýry, uzeniny či smažená jídla.

Aktuálně

Lékaři: Lidé s cukrovkou druhého typu by se měli testovat…

  • 27 července, 202328 července, 2023
  • by budskap

“V naší ambulanci má vyšší jaterní testy celá řada pacientů s diabetem. Roky jsme jejich zvýšení přičítali ztučnění jater a konzumaci alkoholu, nyní již víme, že test na hepatitidu C bychom měli provést alespoň jednou u každého diabetika,” řekl vedoucí lékař ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém.

U lidí nakažených hepatitidou typu C je podle Béma větší pravděpodobnost, že jejich tělo nedokáže efektivně využívat hormon inzulin. To může vést k rozvoji cukrovky druhého typu nebo zhoršit stav diabetu. U cukrovkářů je tak podle odborníka vyšší výskyt hepatitidy, než u běžné populace. V porovnání s pacienty se žloutenkou, kteří se s diabetem nepotýkají, je u cukrovkářů také častější rozvoj onemocnění v cirhózu jater, upozornil lékař. Rozvoj cukrovky a žloutenky může shodně ovlivňovat pacientův životní styl. Rizikovými faktory jsou mimo jiné obezita pacienta, nekvalitní strava a nezdravý životní styl. Pacientů s cukrovkou je v Česku asi jeden milion, doplnil Bém.

Odborníci rovněž navrhují, aby testy na žloutenku typu C podstupovaly vedle diabetiků také všechny těhotné ženy. Nyní se na nemoc testují například lidé s chronickým onemocněním ledvin, vězni či uživatelé drog. Lékaři ale testování doporučují mimo jiné i lidem s amatérsky provedeným tetováním a piercingem, osobám, které dostaly krevní transfuzi před rokem 1992, kdy virus ještě nebyl známý a krev se na něj netestovala, a těm, kteří měli pohlavní styk s neznámou osobou. Podle lékařů z IKEM je v Česku ročně diagnostikováno asi 1000 nových případů hepatitidy C.

Proti žloutence typu C neexistuje očkování. Virus se přenáší nejčastěji kontaminovanou krví. Nemoc podle Jana Šperla z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM dlouho nemá žádné příznaky. Pokud se neléčí, může být následkem jaterní cirhóza, chronické jaterní selhání a rakovina jater. Onemocnění přitom lze podle lékařky Soni Fraňkové zcela vyléčit.

Od roku 2014 jsou v Česku k dispozici přímo působící antivirotika, která se podávají ve formě tablet. Léčivo, které musí pacient brát osm až 12 týdnů, nemá na rozdíl od dřívějších preparátů podle Fraňkové téměř žádné vedlejší účinky. Podáváním nových léků se podle expertů vyléčí přes 95 procent pacientů, dřívější metody léčení, které navíc mnohdy provázely chřipkové příznaky a únava, vedly k vyléčení asi u poloviny pacientů. V IKEM novými léky ve formě tablet podle ředitele nemocnice Michala Stiborka dosud vyléčili asi 1700 pacientů. Léčba jednoho pacienta podle něj stojí asi půl milionu korun.

Po celém světě se se žloutenkou třetího typu potýká asi 56 milionů lidí, většina z nich žije v rozvinutých západních zemích. O své diagnóze přitom podle lékařů ví asi 21 procent z nich, nejčastěji nejsou diagnostikovaní lidé užívající drogy. Infekce žloutenky je v západních zemích nejčastější příčinou cirhózy jater. Podle prognóz se cirhóza jater do 20 let rozvine až u 30 procent osob, které trpí chronickou hepatitidou. V Evropě kvůli cirhóze ročně zemře až 170.000 lidí, Evropská unie a Světová zdravotnická organizace proto považují žloutenku třetího typu za jednu z největších zdravotních hrozeb v současné Evropě.

mlg ptd

Výzkumy a studie

Studie: Kofein může snižovat množství tělesného tuku a riziko cukrovky…

  • 16 března, 202323 března, 2023
  • by budskap

Vědci uvedli, že jejich práce navazuje na dříve publikovaný výzkum, který naznačoval, že pití tří až pěti šálků kávy denně, které obsahují v průměru 70 až 150 miligramů kofeinu, je spojeno s nižším rizikem cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Vzhledem k tomu, že se jednalo o observační studie, bylo podle nich obtížné přesně určit, zda jsou tyto účinky způsobeny kofeinem nebo jinými sloučeninami.

V této nejnovější studii byla použita technika známá jako mendelovská randomizace, která zjišťuje příčinu a následek na základě genetických důkazů. Tým nalezl dvě genové varianty spojené s rychlostí metabolismu kofeinu a na jejich základě zjistil předvídané hladiny této látky v krvi a to, zda souvisí s nižším průměrným indexem tělesné hmotnosti (BMI) a tělesným tukem.

Lidé, kteří jsou nositeli genetických variant spojených s pomalejším metabolismem kofeinu, pijí v průměru méně kávy, přesto mají vyšší hladinu této látky v krvi než lidé, kteří jej metabolizují rychle.

Vědci zjistili, že téměř polovina snížení rizika cukrovky 2. typu byla způsobena snížením hmotnosti. Je známo, že kofein podporuje metabolismus, zvyšuje spalování tuků a snižuje chuť k jídlu, přičemž se odhaduje, že denní příjem 100 miligramů zvyšuje energetický výdej přibližně o 100 kalorií denně.

Zjištění mají určitá omezení, mimo jiné i to, že výzkum byl založen na téměř 10.000 osobách převážně evropského původu, které se účastnily šesti dlouhodobých studií.

Doktor Stephen Lawrence z Univerzity ve Warwicku, uvedl, že studie je “zajímavá” a využívá “dobré vědecké poznatky”. Dodal, že mendelovská randomizace je nicméně “relativně nová technika”, a i když je užitečná, je “náchylná ke zkreslení”. Zjištění by ale podle něj mohla vést k budoucím studiím, které by nakonec mohly vyvinout slibné léčebné postupy.

“Měli by lidé pít více kávy, aby snížili riziko vzniku tuku nebo cukrovky? Vědecké poznatky naznačují poměrně dobré důkazy o tom, že konzumace kofeinu zvyšuje spalování tuků, a to i v klidovém stavu. Nepředstavuje však léčbu obezity a při nesprávném užívání může vést k nárůstu hmotnosti nebo dokonce k poškození zdraví,” řekl.

Prevence a léčba

Odborníci: Zhruba 300.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním…

  • 2 března, 20232 března, 2023
  • by budskap

“Někteří pacienti ani neví, že mají počínající cukrovku a tím pádem i ohrožené ledviny. Pacienti se často řídí tím, jestli pociťují obtíže nebo ne. A protože počáteční stadia onemocnění ledvin jsou většinou bezpříznaková, může pacient, i po zjištění diagnózy podcenit dodržování doporučených opatření, léčby a občas i kontrol,” uvedl Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum.

Podle předsedy České diabetologické společnosti Martina Prázného žije v Česku přibližně 1,1 milionu diabetiků, přičemž u 30 až 40 procent všech pacientů s diabetem se během života vyvine onemocnění ledvin. “Onemocnění ledvin ve spojení s cukrovkou není legrace. Ani jedno nebolí. Dost často jde ale ruku v ruce a jediné, co můžete udělat, je prevence,” řekl Jiří Tkadlčík, mistr Evropy a mistr světa ve střední váze z roku 2018, který se s cukrovkou léčí od tří let.

Preventivní vyšetření přitom podle Tkadlčíka trvá deset minut, kdy pacient přinese do ordinace moč a je mu odebrána kapka krve z prstu. Z krve podle Prázného zjistí lékař hladinu krevního cukru, z moči zase přítomnost bílkovin.

“Když selže prevence, je na řadě nejmodernější léčba. Hodně si slibujeme od takzvaných gliflozinů. Jsou to moderní léky, které léčí nejen cukrovku, ale chrání i ledviny a srdce, a to dokonce i u lidí bez diabetu. “Bohužel se glifloziny zatím v Česku nedostávají ke všem lidem, pro které by to bylo vhodné, i když se situace postupně zlepšuje,” řekl Prázný.

V případě selhání ledvin musí podle odborníků podstoupit pacient dialýzu či transplantaci ledvin. V současné době u nás čeká na transplantaci ledvin 400 pacientů, v roce 2022 provedli čeští lékaři celkem 520 transplantací ledvin, z čehož podle přednosty Transplantcentra IKEM Ondřeje Viklického vyplývá, že doba čekání na transplantaci ledvin je v České republice kratší než jeden rok.

“Když si vezmeme některé jiné země tady v okolí, tak třeba v Německu doba čekání na transplantaci ledvin je deset let. Oni mají horší dárcovský program a mají hodně pacientů, kteří by mohli být transplantováni,” řekl ČTK Viklický.

Koncern B. Braun patří k největším globálním výrobcům zdravotnických produktů, své pobočky spravuje v 64 zemích. Firma B. Braun Avitum provozuje celkem 39 dialyzačních středisek v České republice a na Slovensku. Ředitel jejich sítě Martin Kuncek sdělil, že na světový den ledvin 9. března mohou lidé mezi 08:00 a 15:00 střediska navštívit a nechat si ledviny bezplatně vyšetřit.

Prevence a léčba

Praktici: Část lidí z Ukrajiny se začne v ČR léčit s vysokým…

  • 14 března, 202214 března, 2022
  • by andrlovak1

“Na Ukrajině není tak dobrá zdravotní péče jako u nás, řadu chronických nemocí jako cukrovku nebo vysoký krevní tlak tam příliš neřeší. My se musíme připravit na to, že tyto nemoci při vstupní prohlídce objevíme ve zvýšené míře. Nemluvě o covidu, proočkovanost je totiž na Ukrajině velmi nízká,” uvedl Šonka.

 

Zatímco v ČR je proti covidu-19 očkováno více než 75 procent dospělých, na Ukrajině je to zhruba třetina. Posilující dávku tam mají méně než dvě procenta lidí. Ukrajinci, kteří v ČR získají vízum ke strpění a zároveň s ním veřejné zdravotní pojištění, mají nárok zdarma i na toto očkování. Lékaři jim ho doporučují.

 

Uprchlíkům hrozí ale i jiné infekční nemoci. “Lidé přicházející z Ukrajiny mohou trpět různými infekcemi, které získali po cestě sem nebo při pobytu na válečném území. Náhle se ocitli v prostředí s nízkou hygienou, v malých, nevětraných prostorách, jako je metro či bunkr, cestovali namačkaní v dopravních prostředcích. Půjde převážně o běžné respirační infekce nebo průjmová onemocnění,” uvedl předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) Pavel Dlouhý.

 

Odborná společnost podle něj spolu s ministerstvem zdravotnictví připravuje třístupňový systém péče, aby zabránili infekčním rizikům spojeným s migrací. Podle Dlouhého se dá také očekávat, že bude třeba některým uprchlíků zajišťovat i léčbu chronické infekce HIV a chronické hepatitidy.

 

“Ještě častěji bude třeba pokračovat v léčbě chronických interních onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak nebo cukrovka, protože většina pacientů si přiváží léky jen na několik dnů. U dětí se budou pediatři věnovat kontrole očkování a doplní chybějící dávky,” dodal.

 

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové ale nebude jednoduché dlouhodobou péči pro děti z Ukrajiny zajistit, protože praktických lékařů je málo. “Například na Jihlavsku skončily najednou dvě lékařky a dosud tam máme 800 dětí, které se nemají kam registrovat,” uvedla. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhadla, že na jednu ordinaci dětského lékaře jich bude v průměru připadat kolem 40 až 50. Dosud se ke zdravotnímu pojištění přihlásilo asi 150.000 uprchlíků, z nich 68.000 dětí.

 

Na kongresu budou praktičtí lékaři diskutovat také o přípravě na podzimní vlnu covidu-19. Počítají s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou přijít. Žádají ministerstvo zdravotnictví, aby upadající zájem o očkování zvrátilo pomocí motivačních kampaní a informacemi o případných zdravotních rizicích pro neočkované. Již očkovaní se zřejmě v létě či na podzim budou přeočkovávat.

 

“Očekáváme, že jaro a léto bude obdobím klidu, alespoň co se nemoci covid-19 týká. Nicméně se musíme poučit z minulých let a nachystat se na očekávanou podzimní vlnu. Otázkou pouze zůstává, jaká varianta nás čeká, do jaké míry bude nakažlivá a jak závažné komplikace způsobí,” uvedla dětská praktická lékařka a členka výboru Vakcinologické společnosti České lékařské společnosti ČSL JEP Hana Cabrnochová.

 

Výzkumy a studie

Cukrovka trápí každého devátého Čecha a trend se zhoršuje. Už…

  • 9 listopadu, 202118 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

Praha, 2. listopadu 2021

Zdravotní pojišťovny evidují v ČR přes milion lidí, kteří se léčí s cukrovkou, trpí jí tak už každý devátý člověk. Ještě v roce 1997 byl přitom výskyt této nemoci skoro poloviční[1]. Každý rok přibývá zhruba třicet tisíc lidí s touto diagnózou.

 

„Celkové roční náklady na léčbu diabetu činí více než 53 miliard korun a neustále rostou. V částce se promítají nejenom přímé náklady na léčbu diabetu, ale i výdaje za léčbu pozdních komplikací diabetu, zahrnující i náklady na hospitalizaci a vyplacené invalidní důchody. Léčba diabetiků tak spotřebuje cca 15 % celkových nákladů na zdravotní péči v ČR. Kromě toho ale diabetes zhoršuje průběh i jiných nemocí. Statistiky například ukazují, že právě u diabetiků je významně vyšší riziko těžkého průběhu nemoci Covid-19,“ říká Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

 

Přestože nemoc může být vrozená, častěji souvisí s životním stylem, dostatkem pohybu a zdravým stravováním. Nadváha a obezita s výskytem cukrovky silně korelují. Už v roce 2019 varovalo Ministerstvo zdravotnictví, že nadváhu má cca pětina dětí ve věku 11-15 let[2]. Poslední po-covidové průzkumy přitom ukazují, že se tento trend ještě zhoršil. Kombinace špatných návyků z dětství a rostoucí doby dožití naznačuje, že podíl diabetiků bude ve společnosti i nadále růst.

 

„Jsou dvě cesty, jak s tím bojovat. Jednak aktivní podporou pohybových aktivit u dětí, na což pojišťovny myslí v příspěvcích v preventivních programech. A potom snahou o včasné odhalení nemoci – vyšetření hladiny cukru v krvi je součástí hrazených preventivních prohlídek,“ doplňuje výkonný ředitel svazu Martin Balada.

 

Lékaři rozlišují dva typy diabetu. V obou případech je problémem vysoká hladina cukru v krvi, která způsobuje řadu dalších závažných obtíží. První typ se objevuje nejčastěji u lidí do dvaceti let věku, souvisí s vrozenou poruchou tvorby inzulinu a nemocní musí celoživotně dostávat inzulín, obvykle ve formě injekcí. První typ je však méně častý. Výrazně častější je diabetes druhého typu, který lze do značné míry považovat za civilizační onemocnění. Souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu, nadváhou či nezdravou stravou. Na rozdíl od diabetu prvního typu se proti němu lze správným životním stylem lépe bránit.

 

[1] Data o diabetu v ČR | Diabetická Asociace České Republiky (diabetickaasociace.cz)

[2] České děti přibírají. Pětina z nich má problém s hmotností – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz)

Prevence a léčba

Odborníci z Brna nabízí prohlídky se zaměřením na nemoci jako…

  • 3 srpna, 2021
  • by andrlovak1

Preventivní prohlídky nabízí tým Kardiovize. “Podle výsledků studie Kardiovize přibližně 60 procent dospělé populace v Brně splňuje kritéria pro zahájení intervenčních programů životního stylu v rané fázi onemocnění. Naše centrum může přispět k detekci a stratifikaci rizikových subjektů a poskytnout účinné intervence,” uvedl vedoucí týmu Juan Pablo Gonzalez Rivas.

Účinné intervence v ranných stadiích nemocí zabraňují vzniku komplikací a jsou určené pro lidi s obezitou, zvýšenou hladinou cukru v krvi, zvýšeným krevním tlakem nebo cukrovkou druhého typu. “Nezdravý životní styl je příčinou většiny častých onemocnění na celém světě. Nezdravé stravování, nedostatečná fyzická aktivita, užívání tabáku a nadměrná konzumace alkoholu jsou hlavními hnacími silami nepřenosných nemocí. Medicína životního stylu nabízí příležitost předcházet těmto chorobám a komplikacím v počátečních fázích,” řekl Gonzalez Rivas.

Bližší informace najdou zájemci na webu nebo mohou přímo kontaktovat odborníky z Kardiovize na telefonních číslech 549 185 592, 603 299 683 či na mailu infokardiovize@fnusa.cz.

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS