IKEM za posledních 10 let provedl 15 transplantací všech…
“Multiviscerální transplantace je extrémně náročný výkon. Umožňuje zachránit pacienty, u nichž jiné léčebné metody selhaly,” řekl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Vedl tým, který před deseti lety poprvé operoval pana Bartoloměje, jehož autoimunitní onemocnění jater si vyžádalo výměnu žaludku, slinivky, sleziny, jater a tenkého střeva. “Kdybychom operaci neprovedli, zbývalo by mu jen několik měsíců života,” dodal Froněk.
Transplantace tenkého střeva patří mezi technicky nejnáročnější zákroky, což potvrzuje i lékař Michal Kudla. “Tenké střevo je největším imunitním orgánem těla. Obsahuje bakterie a další mikroorganismy, což zvyšuje riziko odhojení,” řekl. Chybí také spolehlivé laboratorní metody, které by monitorovaly funkci transplantovaného orgánu.
Úspěch operací závisí na úzké spolupráci multidisciplinárního týmu. Při multiviscerální transplantaci se zapojují dva anesteziologické týmy a desítky dalších odborníků. Velkou výzvu podle odborníků představuje také pooperační péče, která zahrnuje nutriční podporu a intenzivní sledování rizika infekcí a rejekce štěpu, tedy odmítnutí imunitního systému přijmout transplantovaný orgán.
Náklady na tyto operace dosahují milionů korun, což z nich podle ředitelky IKEM Heleny Rögnerové činí jednu z nejdražších zdravotnických intervencí. “Tyto zákroky provádíme jen ve výjimečných případech, kdy není jiná možnost,” řekla. Multiviscerální transplantace se pohybují v nákladech mezi šesti až devíti miliony korun.
“Multiviscerálních transplantací jsme provedli 15. V evropském měřítku je to pozoruhodné číslo, protože jde o velmi vzácné zákroky,” řekl Froněk. Na čekací listině je nyní dalších sedm pacientů. Někteří jsou ze Slovenska, kde takový program nemají.
Lékař Jacques Pirenne z Univerzitní nemocnice v Leuvenu, který s institutem dlouhodobě spolupracuje, řekl, že tým IKEM je jedním z mála na světě, kterým se podvedlo úspěšně transplantovat i břišní stěnu. “Včasné zařazení pacientů, multidisciplinární týmy, institucionální podpora a mezinárodní spolupráce jsou klíčem k dalšímu zlepšování výsledků,” dodal.